ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 03.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Hilton Dream resort - 2010? nu prea 'dream'

Buna ziua dragilor. Datorita acestui site, ,,am fost acolo " am avut parte de vacante reusite si de aceea postez si eu azi una impresia despre ,,Hilton dream resort ".

Am plecat din Buc cu Taromul care a fost super ok - avion cu scaune din piele, aer conditionat, mancare buna zbor fara turbulente, aterizare buna. In Sharm un autocar de la agentie cu ghid in limba romana ne-a intampinat si ne-a dus pe fiecare la hotelul lui.

Am ajuns in jur de ora 12 si am asteptat in holul de la receptie aproape 3 ore pt ca intrarea la camere se facea dupa ora 2.30. Am zis bine ca romanul si m-am pus pe un scaun.

Ceea ce au spus englejii si rusii pe forumuri este adevarat despre cosmarul care se numea sala de mese si anume sala de mese era unita cu receptia adica de la receptie in cativa metri te puteai aseza sa mananci.

Mirosurile care erau, te faceau sa cazi jos daca erai mai sensibil. Cu foamea in gat am asteptat macar bratarile sa ni le dea pt ca sa mancam daca nu puteam sa ne cazam. Dupa ceva insistente sa rezolvat.

Am mers la masa si aici - stupoare -nu aveai ce sa alegi sa mananci. Carne- un singur fel niste chiftele din carne de habarnam si restul niste sosuri si alte chestii de pe alta planeta.

Am comandat un pahar cu vin care l-au adus dupa 5 minute, iar la al doilea -pauza; au zis ca numai unu e voie. Ma uit la sotie, ma uit la bratara, ma uit la receptie ma uit la mancarea necomestibila din vitrine si ma intreb daca am nimerit sigur la Hilton sau la cantina saracilor cu denumirea de hilton.

Spre seara vine agentul de la [agentia de turism] si ne prezinta oferte de excursii. Eu i-am intins 100 dolari si i-am spus ca vreau sa ma mut la alt hotel si anume la Kiroseiz unde am stat in urma cu 3 ani. Omu a vazut si el atunci la amiaza ce era la masa si mi-a dat dreptate. Mi-a promis ca ma suna a doua zi dar pana atunci rabdare.

Dupa traditia locala dai un ban dar stai in fata, eu am dat un ban si am stat in spate, adica la aproximativ 1 km de receptie, pardon restaurantul principal si unicul de altfel. Mai era un restaurant Tex Mex dar era cu plata. Acolo dupa ce citeai lista de preturi din menu nu stiai cum sa fugi mai repede, de ex o bere era 5 dolari, o cafea 4 dolari o shaorma cam 50 lei in banii nostri.

Am bagat 30 dolari in pasaport deoarece am vrut o camera mare eventual ceva cu doua camere pt ca eu sforai ingrozitor si fiica mea nu poate dormi si stupoare tipul ala dupa ce sa uitat la bani mia trantit in fata pasaportul inapoi cu tot cu bani.

Am inbulinat-o zic eu si cum ma uitam chioras si nervos la el, sotia vine ia pasapoartele si le da la alt tip de acolo care vazand continutul a inceput sa zambeasca cu gura pana la urechi si ne-a dat bratari si cartelele de la camera.

A venit o tigaie de masina si ne-a dus cu tot cu bagaje la camera.

Aici surpriza: camera era un apartament de peste 60 metri patrati cu un living imens unde am stat eu si un hol cu camera separata unde a dormit sotia si fetita.

Camera era in vila la parter cu terasa, mai era un singur nivel dar nu era nimeni deasupra, superba. Unde eram cazat era un cartier de vile in resort cu piscina si bar in mijloc in apa unde barmanul dupa ce i-am dat vreo 20 dolari tot sejurul a fost atent si ne-a servit super cu de toate, inclusiv ne dadea bere la cutie pe care o tineam la frigider si o serveam seara pe terasa.

Probabil ca cineva a sesizat problema cu mancarea si de a doua zi nu au mai fost probleme asa mari, lucru care ne-a facut sa renuntam la mutarea la Kiroseiz.

Micul dejun- sucuri naturale stoarse in fata ta, mancare diversificata --super

Pranzul slabut, nu prea aveai ce sa mananci

Cina mancare bunuta, diversa, o data la 2 zile, nu in fiecare zi, se faceau gratare seara - peste si pui --super ok

Barurile erau 4 - unul la receptie langa restaurant -principalul care era deschis de la 10 dimineata pana la 2 noaptea, celelalte erau pana se intuneca. Problema era ca trebuia sa astepti foarte mult pana te serveau cu bere sau altceva, se miscau greoi si ca restul personalului te priveau cu greata si dispret, bine nu toti dar majoritatea de parca iti dadeau de pomana.

Bauturile - berea locala Sakara, Stella foarte bune, cand se terminau dadeau Heineken - facut tot in Egipt dupa licenta dar f buna. In statiune aceleasi beri erau 4-5 dolari peste tot.

Plaja peste drum de hotel la cateva sute de metri prosoape si sezlonguri gratis.

Pe scurt: locatia hotelului - aproape de centrul statiunii, peste drum de plaja, alaturi de Cleowaterpark, interiorul resortului - super curat elegant, luxos in anumite zone mai ales unde am stat eu si ingrijit, cu cele 9 piscine si jacuzzi gratis, chiar daca bucatariasi comportamentul personalului lasa de dorit cateodata face din acest resort cu adevarat o locatie de 5 stele reale la un pret f bun.

Multi din cei care au mai fost si in anii trecuti au zis ca anu acesta intradevar bucataria si servirea a fost mai slaba - se simte si aici criza, dar per ansamblu a fost bine, eu personal as mai reveni o data aici numai de dragul fetei mele care a stat non stop in piscina

Nu sunt fan poze dar atasez aici cateva

Trimis de doruandris in 19.07.10 15:38:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Sharm - Kiroseiz Three Corner

VIZUALIZĂRI: 3182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doruandris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina din zona unde am stat , a doua ca marime din resort

webmasterXY*
[19.07.10 15:56:34]

@doruandris, am intrat in textul tau si am modificat putin referirile la agentia romaneasca de turism, sper sa nu te superi...

Diaura*
[19.07.10 19:34:25]

Asa cum arata in fotografii, este foarte frumos. Pacat ca ati avut neplaceri la inceput cu mancarea. (Eu tot nu am inteles cum s-a rezolvat problema... ca asa, de la sine... nu se rezolva nimic).

Lumi
[19.07.10 19:50:47]

Cum a ramas cu vinul? Te intreb pentru ca eu am vrut sa merg la acest hotel dar am citit ca nu servesc vin decat in timpul meselor la restaurantul prinicpal, si am renuntat, am mers la alt hotel. Se dadea vin la toate barurile? Si aveati portie sau nu?

Andrei81
[19.07.10 22:08:14]

Sunt si eu interesat de hotel pentru o posibila vacanta. Faptul ca e in Naama bay mi-a facut cu ochiul, dar review-urile de pe tripadvisor m-au facut sa ma mai gandesc. As avea niste intrebari:

1. Mai este reducerea la intrarea in Cleopark pentru turistii cazati la Hilton? Acum 1 an era

2. Sucurile naturale intrau in AI sau se plateau separat?

3. Ai spus ca mincarea de prinz era slaba. Cam ce cuprindea?

4. Intrarea in apa era lina (gen Mamaia) sau ponton pina dupa recif ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

[20.07.10 20:19:00]

Salutare, am sa va raspund pe rand.

Pt lumi - vinul se dadea o singura data pe zi si anume la pranz la masa, daca e vreun ospatar obosit si plictisit bei 1, maxim 2 pahare dar cu insistenta mare pt al doilea si la al doilea paharul e mai mic, vinul nu este inclus la allinclusive, doar berea si bauturile locale.

[20.07.10 20:24:36]

Pt Diaura - problema cu mancarea din cate am inteles de la reprezentantul agentiei de unde am vrut sa plec sa rezolvat datorita unor reclamatii de la niste norvegieni sau engleji, pt ca in acel resort f putini rusi erau lucru care m-a bucurat. Sincer am fost fericit ca sa rezolvat problema, macar partial.

Au mai fost romani cu noi in resort si astept ca si ei sa posteze pt a confirma cele spuse de mine.

Diaura*
[20.07.10 20:44:19]

Nici prin cap nu mi-a trecut sa nu te cred. Intrebam doar pentru ca, afland raspunsul, sa invatam si noi, cum putea rezolva, cand avem o astfel de problema. Multumesc pentru raspuns.

[20.07.10 20:52:27]

Pt Andrei81 --Intrarea la Cleopark este la jumatate de pret adica 50 dolari 2 persoane + un copil din cauza ca e vecin cu Hiltonu si toti cei cazati acolo au reducere 50 %, in ziua cand am vrut sa merg fetita mea a avut probleme cu stomacul din cauza ca a stat prea mult in piscina si a inghitit ceva apa. - am murit de ciuda, dar asa e cand ai copii.

2 -sucurile naturale erau doar la micul dejun din portocale, agava, mango, morcov, karkades { hibiscus -trandafir japonez }, in rest erau din gama Pepsi originale si gaseai la orice bar

3- mancarea de pranz avea tot felul de sosuri, legume prajite cu ceapa, carne -mai mult pauza, iaurturile de dimineata, rosii si peste gatit in mai multe feluri cam tot timpul

Apropos doar daca esti ultrapretentios nu gasesti ce sa mananci, dar Hilton nu este ceea ce ar trebui sa fie dupa denumire, adica la cum arata restaurantul principal...

Intrarea in apa lina, in 40 metri daca avea un metru si jumatate, nisipul maricel, mai mult un fel de pietris rosu selenar dar cu incaltaminte e ok.

Ceea ce ma bucurat pe mine dar mai mult pe fiica mea. Dimineata la ora 8: apa marii 32 grade, apa in piscina 33 grade, temperatura aerului 41 grade ganditi-va ce era la amiaza -fierbea totul.

Nu va luat dupa weather. com ca acolo e tzeapa cu vremea in Sharm el Sheik, in realitate e mult mai cald. Pt mine care sunt un friguros vremea a fost super.

Daca mergeti va doresc vacanta placuta. Pt intrebari de preturi in statiune sau excursii va raspund cu placere

Andrei81, Diaura*, doruandris, Lumi
Alte impresii din această RUBRICĂHilton Sharm Dreams Resort: