ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 12ani

Vila Dimitra Self - Catering

Vila Dimitra - Self Catering

Inainte sa plecam inspre Olimpic Beach am cautat informatii, dar in afara de reviewul lui @turist. real si informatiile primite pe P. M. de la @ileanaxperta si @sbacau nu am gasit mai nimic, Va multumesc pentru informatii. Nu am sa fac un blog personal, despre vreun ospatar care face cat 10 bucatari sau mai stiu eu ce poze din profil, fata. spate…Stiam ce vrem de cand am cumparat sejurul, asta am vrut sa avem anul acesta. Stiam ca la pretul de 310euro cat am platit nu vom gasi 4 sau 5 stele, dar noi asta am cautat si asta am vrut. O surpriza placuta pentru ce am gasit la vila Dimtra si conditiile oferite pentru acesti bani platiti. Anul acesta am vrut self – catering la vila.

Vorbeam cu vecinii de balcon despre aceasta vila si ei au constatat ca sunt foarte putine detalii despre ea, nici ei nu au gasit mai nimic. Am facut poze in utima zi cu o parte din camerele acestei vile, pe fuga…Am sa incerc sa va arat cat am reusit sa adun informatii despre camere.

3 etaje, 4 camere la fiecare etaj, dar si la parter. Din pacate si anul acesta am avut parte de dragi concetateni care au crezut ca au venit la U. A. I. Comentarii despre mirosul de mancare gatita la etajele superioare, mirosul venit de la noi si ceilalti, care au stiut de ce au ales acest sistem. Mai grav este faptul ca aceste comentarii le faceau zi de zi si ori de cate ori se intalneau cu cei care locuiau in vila, plus ca vorbeau intre ei sa auzim noi; “ Auzi draga sa spui si tu pa net ce fac astia p’aici la vila asta” Ce sa va spun, ca intorsi acasa povestesc si sunt luati drept experti in Grecia, Bulgaria, Turcia…sau experti in turism. Si eu sunt de acord cu descrierea si punctul de vedere al userului @turist. real despre vila Dimitra. Am regasit si noi in descrierea lui aceleasi conditii la Dimtra. Am sa va spun si eu ca am fost foarte multumit si relaxat. Nu ne-a deranjat nimeni, nu a venit nimeni sa ne ceara socoteala.

Perioada, 09. 07. 2010 – 18. 07. 2010

7 nopti cazare.

Early-booking, platit pana in 15. 03. 2010. - fara masa

Pret, 310 euro + transport, 2adulti si 1copil de 12 ani trecuti.

Transport – autocarul nr. 1 plecarea de la Izvor la ora 20: 00 si am ajuns in camera in jur de ora 13: 00

Drumul pe timp de noapte fara probleme cu politia bulgara. Opriri din 3 in 3 ore la toalete, 20centi gaura, oprire in Thessaloniki pentru vizitarea bisericii Sf. Dimitri, plimbarea pe faleza de la Turnul Alb.

Am preluat camera la ora 13. 00. Eliberarea acestora se face in ziua plecarii la ora 9. 00 dimineta si autocarele vor pleca la ora 15. 00 din statia de autobuz dinspre Paralia Katerini. Bagajele le-am lasat in camera unde este centrala termica sub cheie sau nu, aveti w. c. si dus la dispozitie la vila pana la ora plecarii. Noi am fost la agentia prin care am fost si am fost informati ca putem merge si in parcarea mare unde trag autocarele, de aici se face plecarea la 2: 45. Se pastreaza locurile de la venire in autocar. Aer Conditionat din belsug si filme, Avatar, Inger si Demon, Taken, 2012, muzica si spoturi cu camera ascunsa.

La venirea in Olimpic Beach sunteti tinuti vreo 2 ore in Korinos, statiune la 3- 4 km. de Paralia Karterini, pentru un Info facut de agentia partenera si pentru a se putea face curatenie in camere... La acest capitol un lucru foarte bun pentru cei care merg pentru prima data si nu stiu mersul, dar un lucru negativ pentru agentia partenera din punctul meu de vedere, pentru modul cum agata clientii si incearca a speria turisti de celelalte agentii locale.

Au inceput prin a prezenta celelalte agentii locale ca nefiind seriosi…aveti grija ca nu au licenta…aveti grija ca isi lasa turisti prin insule sau pe unde fac ei optionale…aveti grija la doctorii care vin pe plaja sa va ceara asigurarile... noi nu am vazut pe nimeni sa faca asa ceva. Aveti grija daca mergeti in croaziere sa nu va lase pe acolo…de fapt stiam cine este agentia partenera si despre serviciile acestora. Daca mergeti si veti face acel Info sa stiti ca nu este asa cum spun ei, un lucru urat din partea lor.

Eu asa de mult am fost impresionat de ei si cum au procedat incat am ales sa merg cu o agentie locala Tramp Travel, la Metora si la Skiatos cu capitanul Kostas; la Skiatos au fost cu 2 vapoare din 3, fata de Mita Travel care a fost cu unul singur Apollon si nici acela nu era plin.

Despre optionale, preturi, taverne sau un fel de Info Olimpic Beach, am sa fac un alt review pentru a se intelege mai bine statiunea si cazarea. Noi am stat la camera 103…

Camera 103, etajul 1 cu vedere la strada. 3 paturi, chichineta, dulap mare pentru haine cu sertare in partea de jos, noptiere la fiecare pat. Gresie pe jos.

Chicineta, plita electrica cu 1 ochi mare si 1 ochi mic. 6 farfurii, 1 tigaie, 1 tocator, 1 cutit paine, desfactor pentru dopuri de pluta, 6 farfurii, 3 furculite, cutite, lingurite, linguri, pahare, cani.

Televizor, programe grecesti si ProTv International. Frigider micut, cartela pentru curent. Aer Conditionat 5 euro pe zi, nu am folosit pentru ca seara nu era asa de cald din cauza muntelui Olimp.

Am sa incerc sa postez imagini cu aceste camere si numarul fiecareia.

Sistem self-catering cum spunea si @turist. real, fiecare face curat si isi schimba cearsafurile, fetele de perna, sunt cate 2 pentru fiecare pat si cate o patura. Puteti sa va aduceti dumneavoastra de acasa. Noi le-am gasit curate, fara pete sau rupte.

Nu vine nimeni sa faca curat, nu vine nimeni pentru a va arunca scrumiera la gunoi. Pe holuri aveti 1 matura, 1 mop, 1 galeata, 1 faras la fiecare etaj.

Tomberonul de gunoi in fata vilei, in fiecare dimineata vine masina de gunoi sa il ridice.

Balconul mare, 3 scaune si 1 masa, camera cu fata la strada.

Baia incapatoare, gresie, cabina de dus, feon, nu sunt prosope de schimb, veniti dumneavoastra cu ele sau puteti sa va cumparati de acolo, 4 euro cele mari, nu prea sterg ele apa bine dar sunt utile.

Soarele va bate in camera dupa ora 13. 00, cand este cel mai cald. Seara se racoreste. Aveti draperii groase la geamuri. Noaptea, dar si ziua, noi nu am avut nevoie de aer conditionat, au fost turisti care au avut nevoie, eu nu va spun sa nu va luati, este alegerea dumneavoastra.

Prize la fiecare pat, la chicineta si la baie. Cartela pentru curent noi am lasat-o tot timpul in lacasul ei pentru frigider.

Haideti sa vedem daca imi ies cateva prezentari si prin fotografii ale camerelor vilei Dimitra.

Parter,

Intrarea in vila se face prin lateral, aveti robinetul de apa pentru a va spala pe picioare de nisip.

La intrare in holul de la parter aveti pe dreapta cateva harti cu informatii despre agentia partenera, un numar de telefon de la doamna care are grija in fiecare dimineata de gunoi si daca cineva are nevoie de ceva. Puteti sa lasati un bilet cu camera in care stati si ce doleante aveti sau sa o sunati la numarul afisat pe o hartie in holul de la intrare.

Camera 1, cu 3 paturi dintre care 2 suprapuse, cu vedere in spate si in fata balconului au un …zid.

Camera 2, cu 1pat dublu, vedere in spate si tot la…zid.

Camera 3 cu 3 paturi vedere la strada, balcon mare.

Camera 4 pe partea dreapta cu vedere la strada, balcon mare, nu stiu nr. de paturi, era inchisa.

Etajul 1,

Camera 101 cu pat dublu

Camera 102cu 3 paturi, vedere in spatele vilei adica inspre mare, dar nu se vad de aici decat copacii din centrul staiunii.

Camera 103, cu 3 paturi vedere la strada.

Camera 104 cu 1 pat dublu si balcon mai micut decat cel al nostru. Ar fi bine daca vecinii nostrii, pe care ii salut cu aceasta ocazie ar prezenta ei acesta camera, sper sa va faceti timp sa o faceti si… Bafta.

Etajul 2,

Camera 201 cu 1 pat dublu vedere spre mare

Camera 202 cu 3 paturi vedere spre mare

Camera 203 cu 3 paturi vedere la strada

Camera 204 cu 2 paturi, vedere la strada.

Etajul 3,

Camera 301 cu 1pat dublu vedere spre mare

Camera 302 cu 3paturi vedere la mare

Camera 303 nu stiu nr. paturi, vedere la strada.

Camera 304 nu stiu nr. de pauturi vedere la strada

Am sa postez fotografii cu o parte ditre aceste camere pe care am reusit sa le fotografiez. De asemenea, am scanat o harta pe care am scris cu negru locatia vilei, am sa o folosesc si la reviewul despre Olimpic Beach. Am sa postez fotografii de pe 3 aparate, diferite. Vor aparea diferente la calitatea imaginilor intre ele, imi cer scuze.

Ce ar mai fi de spus despre cazare…noua ne-a placut. am fost multumiti in privinta pretului platit si ce ne-a oferit in schimb aceasta vila, pentru o parte din concediul nostru de anul acesta vila Dimtra este un Self – Catering fara pretentii si unde noi ne-am simtit foarte bine, a fost exact ce am cautat si ne-am dorit. Sper sa fi reusit a va prezenta aceasta locatie. Am lasat o semnatura pe balconul camerei 103…sper sa o vedeti printe imagini. Acestea au fost conditile noastre de cazare in Olimpic Beach

Concediu Placut!

Trimis de laurentiucapac in 19.07.10 15:36:42

VIZUALIZĂRI: 10327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiucapac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dimtra din fata

pepsi70ro [19.07.10 16:10:11] »

care va sa zica pe-acolo ai disparut o bucata de vreme, am fost pe-aproape, insa din pacate nu ne-am intersectat si vad ca nici perioada nu a permis acest lucru, noi plecand pe 03.07 din Paralia.

Utile amanunte si-mi pare bine ca accentuezi ce inseamna self-catering ca toata lumea sa fie pregatita si sa nu mai plece la razboi cu pusca descarcata.

Si ai mai pus accentul pe un lucru pe care il consider esential pentru o vacanta reusita.

Pentru pretul pe care il platim nu trebuie sa avem pretentii exagerate, el trebuie sa fie in acord cu serviciile oferite. Altfel se duce naiba vacanta si odata cu ea si relaxarea si buna dispozitie. Se merita?

Felicitari pentru review!

laurentiucapac [19.07.10 16:21:05] »

@pepsi,

Sa traiesti, si... pe acolo. Da ai dreptate si de aceea am accentuat, se pare ca acele persoane erau dezinformate, de altfel in toata statiunea sunt aceste vile in sistem self-catering. Noi nu suntem obisnuiti cu acest sistem, dar in Europa si Marea Britanie el exista demult... cei care vin si comenteaza nu cred ca stiu acest aspect. Cu timpul romanii isi vor da seama si poate cei care nu doresc vor ocoli acest sistem. Eu unul il prefer pe acesta.

Mutumesc, am sa ma apuc de scrism am de terminat un review despre Olimpic Beach... Info, sunt pe fuga.

amfost16 [19.07.10 19:35:43] »

desstul de cuprinzator acest rw, poate te-ai # inecat# un pic in detalii mai grele sa zic asa , dar ai reusit sa cuprinzi tot ce era in acea vila, da # halatu, unde e halatu????#.....

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [19.07.10 21:25:48] »

Inseamna ca am trecut pe langa tine Laurentiu pe 9 Iulie la 10:30 am parasit Paralia, am fost aproape

Sa stii ca nu-i nimic neinregula cu self-cateringul!

multi prefera asa!

Si totusi un lucru nu am inteles a fost o vacanta placuta sau nu ? Eu sper ca da!

Util si atotcuprinzator acest review, Well Done!

laurentiucapac [19.07.10 21:36:35] »

@cristian h

A fost o vacanta placuta si reusita. Pe drum, cred ca am trecut si eu pe langa tine.

Eu stiu ca nu-i nimic in neregula cu acest sistem, dar, pentru altii, este;pentru cei care nu stiu despre ce este vorba se pare ca este o problema.

webmaster13 [19.07.10 21:37:50] »

Laurentiu am tot auzit muzica greceasca zilele astea eu zic sa incercam ceva mai socant !

Insa daca doresti putem schimba!

laurentiucapac [19.07.10 21:41:33] »

@webmaster 13

Merge, nu schimbam.

Multumesc

dannek [21.07.10 23:34:39] »

@laurentiu

ce meticulos sigur ai fost in vacanta????

laurentiucapac [22.07.10 11:13:29] »

@dannek

Ideea de a face aceste poze si a scrie acest articol a venit dupa ce am eliberat camera. Stateam afara in dreptul balcoanelor de la parter si am zis de ce sa nu incerc. Am vazut camerele deschise, femeile care faceau curat nu au spus nimic. In urma discutiei cu vecinii de la camera 104 despre vila, in afara de tursit. real nu a mai postat nimeni, am incercat, de ce nu? In jur de 10 minute am pierdut din concediul.

Sigur am fost in vacanta, una superba.

turist.real [23.07.10 20:08:29] »

Scuze, dar un lucru difera fata de perioada in care am fost eu. Dau cam urat prosoapele alea atarnate pe balcoane, strica aspectul vilei (dupa parerea mea). Daca as fi trecut pe acolo as fi putut paria ca in camere stau romani. Si, atentie! Pe mine nu ma deranjeaza ca aud romaneste cand plec in afara tarii. Am ales Olympic Beach tocmai pentru ca auzisem de la unii nemultumiti ca acolo si in Paralia este plin de romani. Pana si chelnerii romani de la tavernele din apropiere erau oameni extraordinari. E drept, cam trageau de tine sa te pofteasca la masa, dar pentru asta erau angajati. Si m-au servit excelent si fara fite.

P. S. Eu mi-am uscat prosoapele pe cele 3 scaune din balcon, nu se vedeau afara.

Dar poate m-am inselat, prosoapele erau scoase chiar de cameriste la plecare?

setsuna18 [13.05.11 13:21:56] »

saptamana viitoare ajung si eu pe acolo si daca se poate as dori sa stiu cam cum sunt preturile la supermaketuri... am auzit ca sunt cam mari... asa e?

btw... o descriere foarte cuprinzatoare si care m-a ajutat sa-mi fac o mai buna parere despre locul unde voi merge.

turist.real [16.05.11 11:01:56] »

Sunt preturi acceptabile la magazinele din statiune, e concurenta mare.

Preturi mai bune sunt in superpermark din Paralia

setsuna18 [16.05.11 14:13:18] »

smenica [19.06.12 17:54:25] »

Ma intereseaza daca se poate face un gratar pe undeva seara? daca este ceva amenajat sau daca poti sa iei tu un gratar cu tine? am vazut ca la studio christina au asa ceva.

turist.real [10.07.12 09:32:35] »

@smenica: Nu, aici nu era gratar, nici nu avea cum, terenul pe care e amplasata vila are suprafata mica, in plus iese in plina strada. Cat m-am plimbat prin statiune am simtit miros de gratar doar cand am trecut pe langa terase si restaurante. Iar pe terenurile de la marginea statiunii nu stiu daca este voie, legislatia contra incendiilor in Grecia este foarte dura

Cristi_B [20.01.13 16:17:47] »

Unde pot găsi acea scanare cu locaţia vilei?

Kitkiki [04.08.15 20:00:04] »

Stiti cumva daca aceasta vila detine si apartamente? 2 camere separate? Multumesc.

Cristi_B, dannek, Kitkiki, laurentiucapac, setsuna18, smenica, turist.real
Alte impresii din această RUBRICĂVila Asterias (ex Dimitra):