ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
JUL-2008

Sfantu Gheorghe, un oras frumos, curat, dar parca fara viata duminica

Afalti intr-un sejur in statiunea Tusnad, intr-una din zile am dorit sa vizitam orasul Sfantu Gheorghe. Dupa un drum scurt de circa 30 km, iata-ne in orasul Sfantu Gheorghe.

Desi am ajuns in jurul orelor 10, orasul parea pustiu. Am parcat masina undeva pe o strada si am plecat la plimbare pe jos. Nu era aproape nimeni pe strada, nu era nici un magazin deschis, am incercat sa intrebam putinii trecatori intalniti unde gasim o piata, un magazin deschis, dar ridicau din umeri... nu vorbeau romaneste...

Poate pentru ca era duminica, ne-am gandit noi, nu este nimeni pe strada pentru ca toti se odihnesc sau sunt la biserica. Dar sa nu fie nici macar un mic chiosc deschis de unde sa poti cumpara o sticla cu apa, un suc? Ne-am plimbat circa 2 ore, am facut poze, am admirat florile si curatenia de pe strazi si din parcuri, am privit vitrinele magazinelor inchise si atat.

Ceea ce ne-a surprins a fost lipsa oamenilor pe strada, aproape ca nu circula nici o masina, acest lucru uimindu-ne pentru ca pe meleagurile de unde suntem noi exact duminica este aglomeratia mai mare si pe strada si in piete sau in magazine.

Trimis de ascent in 19.07.10 13:06:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SFÂNTU GHEORGHE [CV].

VIZUALIZĂRI: 6453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sf. Gheorghe- oare ce sa reprezinte aceasta creatura din fata celor doua cladiri? Probabil un dragon ...

dorgo
[27.07.10 15:08:35]

Ohooo! cata dreptate ai, am avut si eu de-a face cu sateni din acea zona a Covasnei si cand ii intrebam pe ungureste "incotro este cutare sau cutare localitate", imi raspundeau dezinvolti "luati-o pe-acolo, spre dreapta" si-mi aratau o strada ce ducea spre stanga...

ascentAUTOR REVIEW
[27.07.10 15:19:18]

@dorgo - si eu care imi faceam probleme ... deci nici cand le vorbeai in ungureste nu "erai de-al lor"?

dannek
[31.08.10 01:07:23]

@ascent

Asa am patit si eu in Agnita prin 1995 nici staiile de benzina nu erau deschise nimeni nu era pe strada.

Am crezut ca este ceva carantina in oras.

Singuri oameni de care am dat au fost cei de la sectia de politie.

In rest foarte saritori oameni de prin acele locuri, litrometrul se stricase si imi arata eronat nivelul de benzina adica mai mult dar in rezervor nu mai era benzina.

Cu ajutorul politistilor de abia am gasit vreo 10 litri de benzina sa pot ajunge Fagaras, unde erau statiile de benzina deschise.

krondia*
[31.08.10 14:30:38]

Tot într-o dumincă am ajuns şi noi aici. Într-adevăr, oraşul părea pustiu, dar noi nu ne-am oprit, eram în drum spre comuna Arcuş care se găseşte la doar 5 km de oraş şi unde se găseşte un castel frumos situat într-un parc dendrologic, un adevărat muzeu în aer liber click aici

dorgo
[10.09.10 16:59:05]

@ascent

Daca le vorbeam ungureste se bucurau, daca le vorbeam romaneste, imi raspundeau, ca nu-s oameni rai, dar imi raspundeau gresit pe ambele limbi, unii sateni confundau dreapta cu stanga...ii intrebam, "unde e izvorul satului?"..."Oooo, pe-aici, pe-aproape, pe hotar, dupa prima curba se vede...si ma duceam 4 km (!!) pana dadeam de el!

[29.09.10 03:17:05]

am primit o sesizare referitoare la fotografia P09, de la utilizatorul pancsika2003, pe care-o reproduc integral mai jos:

in imagine nu este biserica reformata ci biserica unitariana. in loc sa va mirati ca intr-un oras mic precum acesta este foarte linistita in ziua de duminica, mai bine sa va interesati mai mult dupa cladirile fotografiate. in caz contrar va sfatuiesc sa nu postati pe net aceste fotografii.

va multumesc.

Am ajustat descrierea pozei cf celor semnalate in sesizare

ascentAUTOR REVIEW
[29.09.10 12:03:42]

@webmaster - asa este, multumesc pentru modificarea facuta.

[10.07.13 22:41:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Sf. Gheorghe (CV)" (nou-creată, între timp, pe sait)

ascent, dannek, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Sfântu Gheorghe și împrejurimi: