ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
JUN-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Vechi si modern

Datorita unor promisiuni pe care trebuia sa le tin, in iunie am ajuns la Roma.

Am luat bilete de la Wizz, care are cele mai convenabile orare, adica ajungem la 8 dimineata la Roma si plecam la 9 seara de la Roma, deci am profitat din plin de timp.

Cu zborul totul a decurs bine, de la aeroport (Ciampino) am luat un bus, exact ca Mercedesurile din Bucuresti, apoi am coborat la capatul de linie, Anagnina si am luat metroul pana la cazare. Statiile de metrou si capatul de linie era un contrast intre plantele si florile existente si peretii plini de graffiti si diverse lipituri.

Sistemul de metrou este foarte simplu (sunt 2 magistrale) si in fiecare statie exista afise cu traseul metroului, directia si punctele turistice ce pot fi vizionate. Sistemul comunicational si directional este foarte bine pus la punct, daca nu te intrebai in romana si se gasea un roman care traia in Italia sa te ajute.

In statia Anagnina, capatul unei magistrale, am cumparat Roma Pass, ceea ce recomand tuturor care sunt la prima calatorie in Roma si stau cca 3 zile. Roma Pass, consta intr-o cartela care iti da dreptul la libera circulatie atat pe metrou cat si pe mijloacele de suprafata, nelimitat, timp de 3 zile, precum si 2 intrari gratuite la 2 obietive turistice si reduceri la celelalte, o harta cu obiective. Ajunsi la metrou cautam Roma pass, problema era ca biroul din aeroport care vindea Roma Pass deschidea la 9 iar noi am ajuns la 8 diminineata, asa ca am cautat la metrou, Anagnina, unde la vanzare intr-o cafenea, era o romanca .

Am ajuns, ne-am cazat (descrierea cazarii o s-o fac la B&B Room for a holiday) si am plecat catre Galeriile Borgheze, unde aveam rezervare facuta prin telefon, din tara.

Ca sa ajungem la Galeriile Borgheze, noi am coborat la statia Spania, si am mers pe sub pamant pana am reusit sa iesim de la metrou, cam distanta unei statii, de nu se mai terna, mai ales pentru mine care sunt un pic claustrofobica. Ba mergeam pe picioarele nostre, ba erau scari rulante, etc. Apoi am traversat o intersectie si un un parc, pentru a junge la Galerii.

Desi am folosit Roma Pass pentru intrare (primul obiectiv gratuit), tot ne-au mai taxat 1 euro/persoana. Era o mare de oameni si a trebuit sa asteptam cca 1 ora pana sa intram deoarece atunci aveam rezervarea. Picturile sunt superbe, parcul este linistitor, in parc era un trenulet care facea turul acestuia pentru cca 3 euro/persoana.

Dupa ce am vizitat Galeriile ne-am dus sa vedem Colloseumul, apoi ne-am intors la cazare, incercand sa gasim un market sa cumparam cate ceva de mancare, dar am avut ghinion, pentru ca era o zi festiva (miercuri) si toate magazinele erau inchise.

In schimb am gasit o pizerie unde vanzatoare era, ghiciti cine... o romanca. Din cauza oboselii, fetita mea nu am mai putu sa iasa din camera, in schimb eu am fost seara la fantana Trevi.

Era atata lume ca nu puteai sa gasesti un colt liber sa faci o poze. A doua zi, a fost repartizata pentru Vatican. Am ajuns la statia Cipro, unde dupa cateva cotituri si scari ajungi la Vatican. Acolo, era o coada imensa, dar in cca maxim 30 de minute, intrai.

La intrare se verificau bagajele si treceai prin detectorul de metale de parca erai la aeroport. Muzeul este atat de mare si de covarsitor, iti trebuie mult timp si picioare trainice. Erau atatea frumuseti ca nu stiai unde sa te uiti mai intai.

Dupa muzeu, ne-am dus la Basilica unde era alta coada, dar pentru a viziona de sus. Intrarea este libera, apoi se pot vizita mormintele papilor si cu asta am incheiat si vizita la Vatican. Seara am fost sa vedem Piaza Navona. A treia zi dupa ce am mancat si am eliberat camera, cu rucsacurile in spinare am fost la mers sa vedem si alte obiective pe care nu reusisem sa le vedem.

In concluzie merita sa mergi macar o data la Roma, sa ai mai mult timp la dispozitie. Pietele, fantanile si monumentele sunt deosebite. Vegetatia este deosebita. Oamenii sunt amabili. Singurele lucruri care iti lasa un gust acru este aglomeratia, graffitiul, si marea de indieni si asiatici ce au invadat Italia.

Trimis de amalyca in 19.07.10 13:00:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia

VIZUALIZĂRI: 2517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 din busul care leaga Aeroportul Cimapino de statia de metrou Anagnina

Cristian_h*
    [19.07.10 20:41:41]

Bella Italia , Bellissima Roma si asta ar spune cam tot, mi-a facut placere sa citesc randurile tale , Brava!

[19.07.10 20:43:56]

sper sa placa melodia atasata... se poate schimba!

pepsi70ro
    [19.07.10 20:57:59]

Cand imi amintesc de Italia, dorul nebun zboara catre o anumita insula, insa Roma ramane de departe sufletul meu, prin obiectivele turistice si mai ales prin lucrurile comune pe care le-am descoperit acolo.

Ai vazut "Inger si demon", ai vazut ce se poate intampla cu Vaticanul daca ajunge o bomba acolo, deci eu cred ca masurile sunt excelente, practic intri pe teritoriul altui stat.

Felicitari pentru review, ai toata aprecierea mea!

amalycaAUTOR REVIEW
    [19.07.10 22:39:06]

Foarte frumoasa melodia, deja ma apuca visarea si nostalgia. Multumesc

Multumesc si pentru aprecierile primite. La noi a fost un tur de forta. As fi vrut sa putem sa stam mai mult, poate alta data...

Diaura*
    [21.10.10 20:43:32]

..... " Roma Pass, consta intr-o cartela care iti da dreptul la libera circulatie atat pe metrou cat si pe mijloacele de suprafata, nelimitat, timp de 3 zile".....

Cat cost acest Roma Pass?

amalycaAUTOR REVIEW
    [22.10.10 11:09:36]

@Diaura

Roma Pass costa 25 euro; informatii gasesti aici

poti sa le si scrii pentru ca iti raspund foarte prompt si detaliat.

amalyca, Diaura*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: