ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 18.07.10
JUN-2009

Relaxare si confort maxim

Daca vrei confort si lux cu siguranta trebuie sa mergi la acest hotel. Este un hotel de 5 stele, facand parte dintr-un lant hotelier spaniol.

Vacanta am contractat-o printr-o agentie de turism, cam cu o luna inainte de plecare. Aveau mai multe tipuri de camere, cu sau fara vedere la mare si la bungalow-uri. Ne-am ales cu vedere la mare. Ulterior, cand am ajuns la hotel, si am vazut ce insemnau aceste bungalow-uri, ne-am fi dorit totusi acolo, deoarece acestea erau niste vilute cu piscina proprie, ceva de vis.

Transportul a fost cursa charter Tarom, aterizarea fiind in Heraklion, iar de la aeroport am fost luati de un taxi (Mercedes) si adusi la hotel. Am ajuns seara pe la 11: 00 PM ora locala, drept urmare nu am mai avut cum sa mancam, restaurantul hotelului fiind inchis la ora aceea. Foarte aproape de hotel exista o taverna Dyonisos, a unui cuplu de greci foarte simpatici si primitori, unde mancarea era destul e gustoasa.

In fiecare sambata, atunci cand soseau turisti noi, cei de la hotel lansau focuri de artificii, drept urmare la 11: 00 PM cand am ajuns am fost intampinati cat se poate de festiv.

Dimineata cand ne-am trezit si am iesit pe balcon, am avut cea mai mare surpriza: Marea Mediterana in toata splendoarea ei si muzica Annei Vissi la terasa de jos.

Din punct de vedere al distractiei, acest hotel avea o echipa de Entertainment, echipa care se ocupa atat de cei mici cat si de cei mari. Pentru cei mici existau in timpul zilei, diferite programe de joaca, iar pentru cei mari, de la tenis de camp pana la scufundari, toate incluse in pret. In fiecare seara, se organizau tot felul de programe pentru cei mici, cu cantece, joculete. De la ora 21: 00, erau organizate spectacole pentru cei mari, spre exemplu seri de bingo, concursuri de miss, de cantat de dansat, seri cu specific grecesc, in care ne aratau cultura greceasca.

Din punct de vedere al mancarii, noi am optat pentru All Inclusive si ne-a placut extraordinar de mult. La toate mesele am avut bufet suesez si o varietate destul de mare de mancaruri. Foarte multe sortimente de peste, fructe de mare, carne, fructe, deserturi. Aici pot zice ca am mancat cea mai buna carne de capra din viata mea. Felicitari bucatarilor!

Camera arata impecabil, in baie exista marmura. Ce m-a surprins in acest hotel a fost faptul ca nu era un lux rece, totul era primitor si parea melodios ca limba acestei tari. Oamenii toti zambeau, turistii erau toti multumiti, toata lumea saluta si zambea, chiar daca nu se cunosteau intre ei (cei drept eram singurii romani din hotel). Ca turisti, erau foarte multi englezi, rusi, americani si nemti.

Pe langa cele multe piscine exterioare, acest hotel are si plaja. Iarasi ca amplasament, hotelul este pe un deal, lucru care le-a permis sa aranjeze si o curte cu palmieri, curte in scari. De asemenea, in aceasta curte exista o pestera aranjata cu mese si scaune pentru relaxarea turistilor. Un ambient de vis.

Hotelul este amplasat la 3 KM de Agios Nikolaos, pana unde poti merge pe jos si de unde poti cumpara tot felul de suveniruri. Preturile sunt de statiune, un pic mai mari decat in mod normal. Hotelul in sine are si el un magazin de unde poti lua amintiri pentru cei de acasa.

Din punct de vedere al modalitatii de deplasare, poti opta pentru inchirierea unei masini chiar de la o firma din holul hotelului. Pentru a merge in excursii pe insula, poti opta de asemenea pentru o astfel de excursie organizata de echipa de entertainment.

In concluzie, oriunde as mai merge in vacanta, primul lucru pe care il fac este sa vad daca exista vreun hotel Iberostar acolo. Stiu sa-si respecte turistii, stiu sa-i hraneasca: P, stiu sa-i faca sa se simta in vacanta, fara nici-o grija, chiar si pe cei cu copii.

Trimis de pisidiana in 19.07.10 12:13:46

VIZUALIZĂRI: 5060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pisidiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Artificiile...

marcy74
[19.07.10 12:24:36]

Foarte buna descrierea, ti-am fi recunoscatori daca ai posta si cateva fotografii... Felicitari si la vacante la fel de frumoase si pe viitor!

[19.07.10 12:34:16]

Negresit cand voi ajunge acasa in seara aceasta voi posta si fotografii.

[19.07.10 12:58:49]

acest hotel are si plaja...hotelul este pe un deal

Cum se ajunge pe plajă ? Cu liftul ? Plaja-i cu nisip ? Se plătesc şezlongurile ? Există bar la/pe plajă ? Este gratuit, în conceptul All ?

Nu prea înţeleg bine nici preţul. Adică ai plătit 1050 Euro + 2.600 lei RON ?

Oricum, felicitări pentru concediu şi pentru review-ul bine scris.

[19.07.10 13:10:55]

Dupa ce voi pune pozele veti vedea unde este plaja. Sincer intrebarea dumneavoastra referitoare la ajunsul cu liftul la plaja nu stiu cat este de pertinenta. Da, daca stai la un etaj inferior, cu siguranta vei folosi liftul ca sa ajungi in holul hotelului. Ati gasit dumneavoastra vreun hotel unde ajungi cu liftul la plaja? Daca da va rog sa-mi dati si mie linkul. Se coboara niste trepte pentru a ajunge la aceasta plaja.

Plaja este cu nisip, chiar daca in Creta relieful este mai mult stancos.

Sezlongurile nu se platesc.

Exista bar pe plaja, iar bauturile se platesc, in all inclusive intrau doar cele de la barul de sus si de la restaurant (cele traditionale grecesti).

De platit am platit 1050 de euro / ([SAU] echivalentul) 2600 ron (eu asta inteleg prin acel slash; poate am inteles eu gresit. va rog sa ma corectati, poate dumneavoastra ati vazut altfel).

[19.07.10 13:24:28]

1. Uite click aici Un hotel pe munte, la care se ajunge pe plaja cu liftul.

2. 1050 Euro = 4. 300 lei RON, de asta nu am înţeles eu cum 1. 050 Euro/2. 600 lei RON. De altfel, nu înţeleg nici acum. Asta este, nu trebuie neaparat sa înţeleg.

3. Cei care cer lămuriri pe aici, nu sunt rău intenţionaţi. Cel puţin eu nu sunt, de aceea ţi-am şi acordat maximum de PMA, adică 400.

[19.07.10 15:30:50]

Nu am zis cum ca ai fii rau intentionat, tocmai de aceea mi-am dorit sa-mi explici. In momentul acesta eu sunt la serviciu, drept urmare nu fac doar asta. Da am gresit cand am calculat 1050euro in ron.

Nu stiam ca exista vreun hotel la care sa se ajunga la plaja cu liftul, de aceea am vrut link. Eu am raspuns din prisma experientelor mele. Oricum daca era sa exista asa ceva la hotelul descris de mine, cu siguranta precizam, deoarece nu este un lucru pe care il intalnesti pe toate drumurile.

Ai fost la acel hotel? Ai putea sa-mi dai cateva detalii?

[19.07.10 15:38:47]

Eu nu AmFostAcolo, dar a fost un coleg în 2008, care s-a declarat mulţumit.

Pe AmFostAcolo, are trei review-uri şi-i cam controversat. Mai multe vezi click aici

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.07.10 16:23:13]

Bun review si foarte bun hotel mai mult ca sigur il voi vizita in viitor pentru asa ceva caut.

Am fost si eu la un hotel cu lift pana la plaja: click aici

dar nu pot sa-l recomand nimanui, iar liftul era stricat si n-am auzit pe nimeni sa-l fi vazut mergand.

raduu1972
[19.07.10 18:39:06]

frumos rew tau, nu trebuie sa iei in seama si unele mici rautati de pe aici, sunt folositoare pt rew tale viitoare, 400pma ))

chelie_d
[20.07.10 10:20:44]

foarte frumose peisajele si eu zic ca este ok la 1050 de euro allinclusive, cu tot cu avion. Un review care merita votat.......a venit si sb

[20.07.10 13:08:54]

Va multumesc mult de tot!

[26.07.10 00:17:47]

Eliminat echivalentul in lei din fisa tehnica (de la rubrica "Pret sejur").

[06.11.10 19:06:57]

Un review excelent! Punctam la maxim.

Hai copii fara suparari, colaboram, nu-i asa!

Bauturi traditionale se inteleg a fi doar cele grecesti, gen Ouzo, sau te referi la bauturi gen Whiski, bere, vin, dar produse local?

Curatenia? Zilnic?

[06.11.10 23:30:41]

Va multumesc! Ca bauturi, erau de toate, doar ca erau produse local.

Din punct de vedere al curateniei, totul era impecabil; curatenie se facea zilnic, schimbau prosoapele zilnic, lenjerii daca era cazul. Merita fiecare euro.

[07.11.10 12:57:29]

Vacante minunate, in continuare!

Taxele de aeroport au intrat in pret? Dar transferul Aeroport - Hotel?

Puteai opta pt acele bungalow-uri de la Bucuresti (ma rog, de acasa, dar vazusem ca esti din Bucuresti) ?

Iti multumesc anticipat.

[11.11.10 23:48:35]

Cu cea mai mare placere.

Valoarea concediului contine absolut tot ce am precizat, inclusiv taxe de aeroport si transferul acela de la aeroport la hotel si invers. Este chiar haios caci nici noi nu stiam asta atunci cand ne-am urcat in acel taxi (care ne astepta) si chiar ne gandeam ca ne va lua multi bani.

Numai din Bucuresti puteai opta pentru acele bungalowuri. Asta a fost si problema pentru care nu am putut schimba optiunea facuta, direct la hotel.

[13.11.10 19:16:05]

Sarut mana!

S_Andrei
[16.03.11 22:40:07]

anul trecut (2010) am optat si eu pentru un Iberostar, cel din Belek-Antalya si de asemenea am fost foarte multumit de serviciile lor. profesionalism 100%!

voiam sa te intreb cum este intrarea in mare? plaja este cu pietre/pietricele sau nisip? ma bate gandul sa aleg acest Iberostar pentru anul asta

loreda
[03.03.12 20:10:07]

Buna!

Cum este plaja? piericele sau nisip? Dar intrarea in mare? lina sau abrupta?

chelie_d, costin1968, creivean, ionescunic, loreda, marcy74, pisidiana, raduu1972, S_Andrei
Alte impresii din această RUBRICĂWyndham Grand Mirabello Beach & Village (ex Iberostar):