ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
DIN: targu mures
ÎNSCRIS: 10.06.10
JUN-2007

ARTICOL ARHIVAT

Lisabona, pro sau contra?

Citeam aici impresiile altor utilizatori despre aceasta destinatie. Adevarul este ca si acum, dupa trei ani de cand am fost acolo, nu sunt sigura care e impresia mea despre Lisabona.

Aveam doua prietene care fusesera inaintea mea aici si imi descrisesera locul ca drept cel mai frumos oras in care fusesera ele vreodata.

Evident, m-am dus in Lisabona cu mari asteptari.

Acum, probabil ca proverbul cu "pomul laudat" nu se aplica aici. Dar, dupa parerea mea Lisabona lasa mult de dorit la cateva capitole, ea nu se aseamana cu alte orase europene, precum Roma, Viena, Londra sau Paris.

In primul rand este un oras mult mai mic decat acestea.

Nu are decat vreo 2 milioane de locuitori, cu suburbii cu tot, fata de populatia capitalelor mentionate mai sus.

In al doilea rand, nu este nici pe departe atat de, sa spunem, "dichisita", precum alte capitale europene.

Inca de la aeroport (destul de mic si de nemodernizat) se vede ca Lisabona nu este orasul modern si cosmopolit care te-ai astepta sa fie.

Lisabona are, cum spunea cineva intr-unul dintre review-urile de aici, cladiri paraginite.

Da, centrul propriu-zis nu este deloc aranjat.

Totusi, ceea ce merita vizitat este "Bairro Alto" (Cartierul de Sus), pe numele intreg "Bairro Alto de Sao Roque", cartier cu un aer extrem de boem. Pentru a ajunge aici trebuie sa iei "elevador", un lift vechi, cu gratii din fier, in care incap cam 20 de persoane si unde trebuie sa stai la coada la bilete, dar odata ajuns sus peisajul merita. Exista aici stradute pitoresti si inguste, unde te poti plimba in voie. Mi-a fost recomandat aici un restaurant ce se numeste "Paparucha", dar eu nu am gasit steakul de vita de aici atat de bun pe cat imi fusese laudat ca ar fi. Carnea era mai degraba tare.

In Bairro Alto exista o biserica ce merita vizitata. Biserica Sao Roque (Igreja de Sao Roque). Mai exista cateva piatete, Praca Luis de Camoes, Largo da Misericordia fiind doua dintre ele. Tot in Bairro Alto mai exista si o gradina botanica. Aceasta parte a Lisabonei mi-a placut.

O alta parte a orasului care mi-a placut este Castelul Sao Jorge. Este situat pe o colina, cu panorama asupra orasului. Este o fortareata care gazduieste si un muzeu (unde sunt expuse diverse armuri). Mi-a placut si deoarece atunci cand am vizitat aceasta fortareata (era intr-o sambata seara), aici se desfasura in aer liber un concert de muzica fado.

***Fado este numele unui gen muzical interpretativ şi melodic care a originat în Lisabona începutului secolului al XIX-lea, dar foarte probabil are origini mult mai timpurii. Unii admiratori ai genului pretind că originile fado-ului reprezintă o combinare a ritmurilor sclavilor africani şi a muzicii tradiţionale portugheze, cu accente inflexionare minore, dar sesizabile, datorate muzicii arabe a maurilor. ***

Sursa: wikipedia.

Este o muzica deosebit de frumoasa si trista si la momentul respectiv rasuna in toata cetatea. Fiind inca devreme, concertul de abia incepuse si se adunase inca putina lume, ceea ce i-a dat locului un farmec aparte.

"Santos", o alta parte a Lisabonei, este o zona cu viata de noapte, zona fiind denumita dupa trei surori sanctificate, care potrivit legendei au fost martirizate de romani pe plaja.

Dar in Santos, pe langa baruri si cluburi de noapte se gasesc si cateva manastiri, precum si un muzeu de arte antice.

"Belem", este o alta zona faimoasa si frumoasa a orasului. Se afla mai departe de centrul orasului. Turnul din Belem reprezinta un simbol al Lisabonei, datand din sec. XVI. Turnul din Belem este o mica fortareata, oarecum ciudata, langa care se afla un monument ridicat in memoria celor cazuti in razboaiele portugheze de colonizare a unor parti din Africa.

Turnul din Belem a fost construit pentru a pazi intrarea in portul Lisabona.

Si in Belem exista doua gradini botanice.

Si de aici exista o panorama deosbita asupra portului.

In Belem se afla o multime de muzee: muzeul de elctricitate, muzeul marinei, muzeul de arheologie, muzeul de etnologie, fiind doar cateva.

Un alt punct turistic al Lisabonei il reprezinta "Podul Vasco da Gama". Este cel mai mare pod din Europa si este construit peste raul Tagus. Este intr-adevar foarte mare, are o lungime de 17km.

"Sao Bento" este un alt cartier al Lisabonei, unde se gaseste muzeul Amaliei Rodrigues, cunoscuta cantareata portugheza de muzica fado. Tot aici exista un muzeu de marionete. Aici se afla parlamentul portughez, situat in cladirea ce poarta numele "Palacio da Assembleia da Republica". Cladirea, initial gazduind o manastire, a fost transfiormata in sediul parlamentului in sec. XIX.

In zona "Rua da Sao Domingos" se afla partea luxoasa a Lisabonei. Tot aici se afla cimitirul englez ("Cemiterio Ingles").

Se mai afla aici niste apeducte romane ("Aqueduto das Aguas Livres") si o gradina publica ("Jardim da Estrela") unde se gaseste un lac cu lebede.

In partea de nord a Lisabonei se afla alte muzee, muzeul Rafael B. Pinheiro (cunoscut arhitect portughez), muzeul de muzica, muzeul teatrului (unde sunt expuse numeroase costume de scena, manuscrise, fotografii. )

Tot in aceasta zona se afla cateva teatre precum si gradina zoologica din Lisabona.

Se mai afla aici un mall urias (Centro Colombo).

In partea de est a Lisabonei, pe malul Tagusului se afla "Museu da Agua" (Muzeul Apei), muzeul militar dar si oceanariul. In Oceanariu se afla al doilea cel mai mare acvariu din lume; primul se gaseste in Osaka).

Trecand fluviul Tagus (exista numeroase ferryboaturi), gasim poate cea mai cunoscuta emblema a Lisabonei, statuia Mantuitorului ("Santuario Do Cristo Rei"), in traducere Altarul Regelui Hristos. Statuia are o inaltime de 110 m si a fost construita in anul 1959, situandu-se deaspura fluviului Tagus.

Zona centrala propriu-zisa a Lisabonei, se numeste "Baixa", cu a ei "Praca do Comercio" (Piata Comertului), unde se afla o statuie ecvestra, apoi "Praca do Municipio" (Piata Municipala), unde se afla Primaria ("Pacos do Concelho").

Multe dintre strazile Baixei sunt in ziua de astazi pietonale, cea mai notabila fiind "Rua Augusta", la capatul careia se gaseste un arc si care este considerata o zona hippie.

Cineva aici, un utilizator, vreau sa spun, asemana aceasta zona cu Lipscaniul bucurestean. Inclin sa-i dau dreptate. Aceasta parte a Lisabonei, sa-i spunem "centrul-centrului" este, in mod paradoxal o zona darapanata, cu cladiri neingrijite, nerenovate, unde la lasarea serii (in jur de 8, 30-8, 45 in luna iunie, adica cand e inca lumina afara), cele cateva terase din zona (nu foarte cochete) se strang, totul devine pustiu, zona misuna de personaje dubioase, nu odata am fost intrebati, cand traversam zona inspre sau dinspre hotel, daca nu vrem sa cumparam "iarba". Aproape ca ti-e teama sa te plimbi pe aici, zici ca ai fi in nu stiu ce periferie rau-famata, nu in centrul unei capitale europene.

Restaurantele recomandate de ghidul turistic in aceasta zona erau toate inchise. Am gasit deschis un Hard-Rock cafe, dar ne-au spus ca trebuie sa asteptam sa se elibereze niste locuri. Astfel, ne-am indreptat spre zona Santos sau, de cateva ori, am cinat intr-o carciuma extrem de nepretentioasa si cu mancare extrem de buna, peste care "am dat" intamplator, situata intr-un demisol la doi pasi de hotelul unde stateam. Aici, patronul, (la vreo 55 de ani) era si cel care servea, erau doar cateva mese, dar era foarte intim si cu o atmosfera foarte placuta.

"Avenida da Liberdade" (Bulevardul Libertatii), unde troneaza statuia "Marques de Pombal" (Marchizului de Pombal) si unde se afla "Parque Eduardo VII" (Parcul Eduard al VIl lea), sunt alte parti din zona centrala. Apoi, tot din zona centrala face parte "Piata Rossio".

Aceste zone, si ele foarte centrale, cum spuneam, au cateva malluri si nenumarate alte magazine. Aceste zone nu mi-au creat proasta impresie pe care mi-a creat-o zona mai sus descrisa. Sunt chiar niste bulevarde dragute, largi, asa cum gasesti in orice capitala.

Reevaluandu-mi impresiile, cu ocazia scrierii acestui review, ajung la concluzia ca Lisabona (lasand la o parte zona de care am amintit), mi-a facut per anasmblu o impresie buna, suficient de buna incat sa v-o recomand cu caldura si voua.

Trimis de mariarosa in 19.07.10 10:26:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 5296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lisabona Avenida da Liberdade

pepsi70ro
[19.07.10 10:40:58]

Un foarte interesant review, n-am fost niciodata in Lisabona, dar cititnd randurile tale afirm raspicat "Pro Lisabona!" Felicitari!

haraba
[19.07.10 13:56:55]

buna ziua

as dori sa stiu la ce hotel ati stat si cum a fost?

multumesc si felicitari pentru review

[19.07.10 15:27:29]

Hotel Zenith Lisabona. Hotelul mi-a placut tare mult. Poate micul dejun cam "subtire".

Michi
[19.07.10 21:18:37]

Am fost acum cativa ani in Lisabona si consider review-ul tau complet si la obiect. Nu vreau sa critic dar nu stiu de ce, destinatiile care nu sunt in obiectivul sau intentia cititorilor nu sunt citite. Pacat pentru cei ce nu citesc si felicitari pentru tine.

laurentiucapac
[19.07.10 21:22:39]

@mariarosa, Felicitari

@mama Michi, Sarut Mana...cata dreptate ai...

[19.07.10 21:25:26]

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

[20.07.10 06:46:39]

Bun review, captivanta lectura, am doar cuvinte de lauda!

mariana
[20.07.10 06:56:47]

se pare ca azi am noroc, un sb pt tine, frumoase locuri ai vizitat!

[20.07.10 07:01:26]

Mariarosa felicitari pentru acest review! Am atasat aceasta melodie daca consideri ca este cazul putem schimba!

Michi si Laurentiucapac programul permite o contorizare a vizualizarilor fiecarui review, in mod cert postarile cu destinatia Portugalia sunt citite in egala masura ca si cele de exemplu despre Grecia.

Se schimba situatia cand este vorba despre voturi, impresiile despre locurile fregventate de catre conationalii nostrii au sanse mult mai mari sa atraga voturi pentru ca trezesc amintiri in general placute despre o vacanta sau alta!

[20.07.10 09:12:22]

wm 13, nu mergeeee muzica!

[20.07.10 12:03:21]

da se pare ca era o problema nu inteleg de ce, sa vedem acum!

[20.07.10 12:13:55]

Da, acum e foarte bine! Muzica fado! Multumesc wm13.

RobertCodescu
[21.07.10 07:30:26]

Este superbă Lisabona, felicitări pentru review, un VOT de la mine şi câteva poze !

haraba
[22.07.10 15:37:58]

am dat si eu un vot

felicitari pt poze

balasa violeta
[15.04.11 21:29:25]

Mi-a placut acest review, mi-au placut pozele si cred ca voi vizita acest oras.

balasa violeta, haraba, laurentiucapac, mariana, mariarosa, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lisabona și împrejurimile sale: