ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 14.05.09
    APR-2010

Fontainebleau, renasterea la superlativ

Convins fiind ca dupa vizita la Chambord, descrisa pe scurt intrun post anterior, scurta noastra vizita in Franta nu va mai fi tulburata de nimic, pornim intro alta zi dis de dimineata spre alta destinatie aleasa tot pe criteriul prietenul la nevoie se cunoaste: FONTAINEBLEAU! Situat in inima Frantei, in provincia Ile de France, la numai 50 de km de Paris, ne asteptam sa gasim un loc plin de turisti grabiti, iar castelul in sine sa fie doar un obiectiv turistic bine infipt in ofertele agentiilor de turism din zona.

Ajungem asadar in Fontainebleau, gasim imediat un loc de parcare (cu plata evident) intrun parking subteran, apoi intram cu pasi de turisti rutinati pe poarta castelului. Gasim un parc absolut incantator unde nimic nu este lasat la intamplare. Printre coroanele copacilor se zaresc zidurile castelului, care nu mai au nimic in comun cu arhitectura uluitoare a castelului Chambord, insa primul lucru care iti vine in minte este eleganta! Ne plimbam putin prin parc, descoperim cativa pauni ascunsi printre tufele ce strajuiesc aleile parcului, facem cateva fotografii, apoi intram in curtea interioara. Admiram scara dubla in forma serpuitoare, simplitatea locului, dar si eleganta acestuia si ne indreptam spre intrarea vizitatorilor. Platim taxa de intrare (10 euro /persoana), primim fiecare cate un audioghid, verific inca o data acumulatorii aparatului de fotografiat si intram. Primele informatii oferite de audioghid vin sa intareasca faptul ca suspiciunile noastre privind celebritatea locului au fost neintemeiate: aflam ca prima piatra de temelie a fost pusa in secolul XII, fiind de fapt o fortareata, ca Fontainebleu a fost resedinta preferata de peste 30 de suverani ai Frantei, printre marile personalitati care au populat la vremea lor incaperile castelului se numara Caterina de Medicis si insusi marele Napoleon! Aici a fost botezat marele imparat, aici a fost incoronat de catre papa, aici a semnat actul de abdicare si tot de aici a plecat in exil in 1814.

Pasim dintr-o incapere in alta, iar eu incep deja sa vad lucrurile cu un singur ochi: cel cu care privesc prin aparatul de fotografiat. Stilul renascentist in care este construit castelul ne face sa realizam ca limbajul nostru este prea sarac pentru a putea descrie ce vedem. Incet, incet, pe masura ce urmam traseul bine delimitat pentru turisti, simtim acea stare de saturare pe care o ai cand incerci sa nu uiti nimic din ceea ce vezi, dar in acelasi timp iti dai seama ca detaliile te coplesesc. Senzatia de satietate este amplificata de audioghid, care completeaza imaginile cu detalii istorice. Dupa aproape 3 ore de vizita, primim lovitura de gratie: Capela Trinitatii! Turul nostru prin castel se incheie, iesim in parcul din spatele castelului, loc de odihna si relaxare. Mai zabovim un pic pe aleile parcului, apoi plecam spre iesire. Inca o data, Franta a invins!

Trimis de recul* in 19.07.10 09:43:23

VIZUALIZĂRI: 3597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (recul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

raduu1972
    [20.07.10 22:03:47]

cata istorie ascund acele locuri, frumos rew tau

@daniel*
    [20.07.10 22:11:57]

imi place foarte mult Franta, dar mai ales castelele sale.

ciocani elena*
    [20.07.10 23:07:47]

Frumos castelul, 400pma si de la mine.

gabonezu
    [21.07.10 14:18:18]

foarte tare fratee.........

sont impressionnés par vos photos

Marius2060*
    [21.07.10 17:32:27]

Frumoase fotografii. Merita vazut. Posibil sa trecem si noi pe acolo. Multumim pt fotografii si impresii.

movalinda
    [24.07.10 14:18:20]

superb.

Pot sa spun ca va invidiez? Franta este tara mea de suflet, desi inca n-am ajuns sa o vizitez.Dar e pe lista. Castele sau Provance, vine si vremea lor.

Si voi tine cont si de impresiile tale.

dorgo
    [24.07.10 21:01:04]

@recul

cred ca s-a strecurat o greseala, pe care webmaisterul o poate corecta usor... cred ca e vorba de castelul Fontainebleau, situat la 55 km de Paris, se scrie asa cum e bine scris pe monitor ceva mai sus... lipseste o litera... "a"...

"Fontainebleu", fara acel "a", in urechea unui francez insemna altceva - o "fantana de culoare bleu" ia el nu-si mai da seama ca de fapt se face referire la castel...

S-ar putea totusi sa ma insel, sa existe si unul care poarta denumirea din titlu, francezii au multe, in jurul Parisului sunt cateva (Fontainbleau, Versailles, Sceaux, etc) si pe valea "Loire" si "Eure", vreo 26.

cu stima

Dorgo

recul*AUTOR REVIEW
    [24.07.10 22:23:21]

@dorgo

m-ai prins! am observat si eu greseala, dar era prea tarziu sa pot corecta!

cu toata sinceritatea iti spun ca ma bucura ecoul tau la fel de mult ca si celelalte, inseamna ca citesti cu atentie cele scrise! Multumesc frumos! daca se mai poate corecta greseala, rog un webmaster sa o faca...

webmasterXY*
    [24.07.10 22:40:21]

Corectat.

recul*AUTOR REVIEW
    [28.07.10 12:45:14]

@webmaster

o piesa si aici? numai daca se poate...

[28.07.10 12:52:07]

sigur ca se poate, ba chiar cu placere -- rezolvat.

@daniel*, ciocani elena*, dorgo, gabonezu, Marius2060*, movalinda, raduu1972, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Fontainebleau: