ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUN-2010

Perfect pentru tranzit

In luna iunie ne-am indreptat catre Corfu cu masina personala, pentru a ne valorifica voucherul castigat pe AmFostAcolo, in urma activitatii/contributiei avute pe site. Fiind obositi, ca urmare a traseului lung si dificil, mai ales partea de Bulgaria, imediat ce am trecut de vama bulgaro-greaca, ne-am cautat un hotel unde sa ne odihnim peste noapte, pentru a putea porni a doua zi, dimineata cu forte proaspete.

Dupa aproximativ 20 de kilometri parcursi de la granita, ne-a atras privirile pe partea dreapta o reclama mare luminoasa cu Hotel Thermopigi, asa ca am virat imediat dreapta, intrand in parcarea hotelului.

La receptie cativa greci, localnici, savurau unul din meciurile de la CM din Africa de Sud (daca nu ma insel tocmai pierdea echipa Italiei, prilej de mare bucurie pentru ei:)), dar receptionerul foarte promt, a venit la mine intrebandu-ma cu ce ma poate ajuta. Cum nu prea vroiam sa risipim prea multi bani pentru 2 paturi si patru pereti, l-am intrebat daca ne poate oferi la toti patru o camera, mai ales ca nu eram chiar asa de solizi incat sa nu ne descurcam. Chiar daca la inceput s-a cam codit un pic, intr-un final ne-a oferit o camera cu aer conditionat inclus in pret si cu mic dejun pentru 2 persoane doar, la pretul de 35 euro.

Bucurosi ca in sfarsit ne vom putea odihni/relaxa oasele, ne-am indreptat spre camera. Hotelul propriu-zis se afla intr-un corp de cladire alaturat, despartit de o mica parcare de cladirea receptiei. Camera noastra se afla la etaj, grecul de la receptie de altfel, foarte amabil, ne-a condus pana in camera, a dat drumul la aerul conditionat, ne-a aratat cum il reglam in functie de necesitati, unde gasim telecomanda la televizor si evident, fiind in Grecia, ne-a rugat sa nu aruncam hartie in toaleta.

Camera mica si cam inghesuita, dar curatenia era exemplara, avea un pat imens matrimonial, care ocupa mai bine de jumatate de camera si unul mai mic de o persoana alaturat. In camera exista pe langa aerul conditionat si televizor, si telefon international si un mic frigider unde am putut sa ne punem lichidele supra incalzite la racit.

Balconul camerei era orientat spre sosea, dar trebuie sa recunosc, probabil si din cauza oboselii, ca nu am auzit nici o galagie in cursul noptii, chiar daca traficul ce se desfasura la mai putin de 50 de metri de noi era destul de consistent. Baia foarte curata cu dus cu apa rece/calda fara probleme, dotata cu toate cele necesare, inclusiv telefon am gasit si aici.

Inainte de intrarea in camera, pe palier, aveam si o mica terasa, unde am avut ocazia sa ne racorim seara inainte de culcare cu un suc rece, bere nu aveau decat de import din pacate, e drept ca nu era scumpa, dar eu la ei prefer sa beau doar Mythos, restul le gasesc si acasa.

La receptie se gasea un mic bar cu terasa, unde se afla si o tabla de sah pentru pasionati. Tot aici se servea si micul dejun, pe care insa noi nu l-am mai luat, plecand dimineata devreme pe la 7, asa ca din pacate nu ma pot pronunta vis-a-vis de el, totusi din privirea aruncata in coltul respectiv al receptiei, se pare ca era unul standard, am vazut ceva mezel si cascaval, plus nelipsitele cutiute cu unt, gem si miere.

Hotelul avea si un teren de fotbal cu gazon, extrem de ingrijit pentru amatori. In afara de noi, am mai vazut in cursul serii ca mai erau cazate 2 familii de romani aici, de altfel si in registrul in care ne-a trecut, erau in proportie de 90% romani, fiind preferat probabil cu precadere de conationalii nostri.

In concluzie, tinand cont si de raportul pret/calitate care mi s-a parut unul extrem de rezonabil, probabil ca vom mai opri aici, cand vom avea ocazia.

Trimis de danoradea in 19.07.10 01:44:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Thermopigi - terenul de fotbal, ce apartinea de hotel

any*
[19.07.10 01:54:08]

Primul vot vine de la mine, e bine de stiut pentru tranzit e ok, si pretul e bun.

danoradeaAUTOR REVIEW
[19.07.10 02:17:27]

Multumesc, intr-adevar o locatie perfecta pentru un popas la granita. Ca un minus as nota multitudinea de insecte prezente peste tot seara in hotel si in jurul lui.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.07.10 08:04:30]

Trec mereu pe langa el in drumurile noastre in Grecia dar mereu ma intreb de ce? de ce nu-si face si reclama la site-ul de pe internet? pentru ca ar avea de 3 ori mai multi clienti dintre cei ce prefera o rezervare din timp.

Macar asa cu ajutorul tau am aflat si noi ca au un site!

georgiana
[19.07.10 08:37:27]

Un pret corect!

Erau si in camera insectele sau doar in jurul hotelului?Ca se cam schimba atunci situatia!

danoradeaAUTOR REVIEW
[19.07.10 14:43:55]

@ionescunic noroc ca mi-au dat cartea de vizita si asa am adresa lor de web, oricum pe site nu prea am deslusit un sistem de rezervari on line, e si doar in limba greaca, dar cred ca telefonic se poate rezolva, receptionerul stia engleza foarte bine, asa ca nu cred ca ar fi o problema.

@georgiana insecte erau doar in jurul hotelului, in camera nu am vazut nici una, dar trebuia sa intri pe usa rapid, altfel riscai sa o ia dupa tine. Oricum cred ca de vina pentru numarul mare de zburatoare, erau luminile hotelului, mai ales reclama care le atrageau ca un magnet.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.07.10 14:52:26]

Au adresa de mail cu caractere latine acolo pe pagina de web, asa ca se rezolva prin email orice rezervare sau cerere de pret.

pepsi70ro
[19.07.10 17:21:36]

Este bine de stiut, eu cautasem vreo doua zile un hotel unde sa raman peste noapte in drumul catre Paralia, dar datorita pretului mare afisat (aproape 70 de euro) pentru o camera tripla am renuntat repede la idee si am facut drumul dintr-o singura bucata. Obositor pentru toata lumea, am economisit 70 de euro, bani unde am mai pus 5 euro si am platit o amenda la politia din Bulgaria.

Oricum este bine de stiut despre acest hotel si-ti multumesc pentru ca-l recomanzi. Niciodata nu stii cand ai nevoie... Felicitari!

adrianag*
[28.07.10 21:33:31]

Bine de stiut, mai ales daca e si un copil mic in masina. E drumul putin mai usor daca esti mai odihnit

adrianag*, any*, danoradea, georgiana, ionescunic

• pagină generată în 0.0417320728302 sec