ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 19.07.10
JUN-2010

Partea a 2-a din Peripetii in Turcia

Revin cu partea a 2-a (prima parte o puteti citi facand click aici - nota webmaster)

In prima seara in Oludeniz am vazut o nunta de englezi cred. Au mers pe strada principala pana la mare, unde au lansat niste baloane in care au aprins un foc pt. a incalzi aerul din ele. Aceste baloane au urcat asa de sus ca se vedeau exact ca niste stele pe cer. Apoi focul se stingea si, dupa un timp, cadeau inapoi pe pamant. Toata lumea se uita la mireasa si la ginere. Toti turcii de la terase ieseau dansand si cantand. Era o atmosfera aparte de bucurie exprimata liber, fara constrangeri.

A doua zi dimineata, la micul dejun am cunoscut o pereche de romani. Oameni super O. K. Hotelul era full dar eram numai noi, 2 familii de romani. Din vorba in vorba, imi spun ca masina lor nu a urcat panta spre Oludeniz, ca benzina este proasta si ca au pus de la P. O. din Canakkale. Ati mai auzit undeva povestea asta? Eu, da!!!

Fantastic!!! Le-am spus ca am patit acelasi lucru, in aceleasi conditii. Pentru toti, cred ca a fost un enorm sentiment de usurare faptul ca ne-am convins ca masinile sunt bune dar ca trebuie sa fim atenti pe viitor. Apoi i-am povestit de mitocania angajatului din Aliaga. El patise si mai rau: in Canakkale i-a pus paritatea la 1, 7 lire pt. euro. Deci litera de lege: PLATITI BENZINA CU CARDUL!!! ALIMENTATI NUMAI DE LA SHELL!!!

Daca sunteti obligati sa puneti alta benzina atunci opriti masina si VEDETI DE LA CE POMPA ALIMENTEAZA TURCII!!! Asta am invatat-o mai tarziu de la un ghid turc. Deci nu va lasati condusi la alta pompa. Stati si observati de unde pun localnicii benzina si acolo alimentati si voi in caz de urgenta. In aceste cazuri nu puneti multa benzina, ci numai cat e necesar. Eu am avut un pic de noroc pt. am pus 20 litri de benzina cu apa. Romanii din hotel au facut plinul cu acest tip de benzina si stiau ca au multa, multa apa de consumat.

Dupa micul dejun am plecat la Laguna Albastra. Am platit intrarea, parca 10 lire, apoi am ales 3 sezlonguri la marginea marii si o umbrela. Cost: 24 lire. Vedeti ca in apa sunt portiuni cu niste pietre f. alunecoase. Perechea de romani de la hotel ne-a spus unde e cea mai buna pozitie in laguna si unde nu sunt pietre. Asa era!! Dupa ce am dat vizitat toata laguna, am ajuns la aceeasi concluzie ca si ei. Multumesc! Acest loc este in capatul istmului, pe partea stanga cum mergi spre laguna. O zi de balaceala intr-o apa linistita, cristalina. Plaja si baia de soare la marginea marii ne-au incarcat bateriile. Toata ziua ne-am uitat la cei faceau paraglinding si ne-am promis ca peste 1 sau 2 ani sa incercam si noi. Fata (11 ani) vroia sa mearga, dar baiatul nu. M-am gandit ca e prea mic si nu are rost sa il sperii. Mai bine mai astept un pic sa creasca, insa am analizat zborul si aterizarea, si, cred ca se poate. Nu pare foarte complicat atunci cand stai si uiti!!

Seara din nou, plimbare pe strada principala, ice-cream si plaja.

In urmatoarea zi am plecat spre Antalya, promitandu-mi ca ne vom intoarce in acest loc minunat, la acest hotel super bun, ca vom incerca paraglinding si vom vedea celelalte frumuseti ale acestui loc.

Continuare la topicul Hotel Miracle -Lara -Antalya click aici

Trimis de amota in 19.07.10 01:41:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3919 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amota); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

celeste
[04.08.10 14:26:40]

Amota, am inteles ca in oludeniz sunt niste peisaje superbe. De ce nu atasezi si niste poze din ?

DAN44*
[15.08.10 10:28:11]

Te rog sa-mi zici cum se ajunge cu masina acolo,sau cu avionul.Ce preparate culinare gasesc la tarabe(preturi).

celeste
[06.05.11 17:11:29]

@amota, te rog frumos mai da-mi si mie cateva detalii despre Oludeniz... voi pleca pe 14. o6 la hotel Celay pentru 3 nopti. Ai vizitat ceva pe acolo, se mananca bine pe la terase... etc?

amotaAUTOR REVIEW
[06.05.11 19:13:59]

Oludeniz este o statiune foarte frumoasa. M-a impresionat atmosfera destinsa din localitate, aerul de libertate, ai impresia ca esti pe un alt taram, unde problemele nu au acces.

Toata statiunea este formata din doua sau trei strazi care ajung la mare. Aceste strazi sunt intretaiate de alte doua sau trei strazi paralele cu marea.

La terase se mananca bine. Sunt foarte multe locuri unde puteti lua masa. O locatie buna se afla pe cea mai din stanga strada cum stai cu spatele la mare (strada pe care merge microbuzul spre Laguna Albastra). Mai sunt cateva locatii bune chiar pe faleza, tot spre coltul din stanga daca privesti spre statiune si ai marea in spate.

O alta locatie de mare succes se afla pe strada principala, pietonala, strada care duce la mare. De fapt viata pulseaza pe aceasta strada in cursul serii.

Preturile nu sunt mici intrucat majoritatea turistilor sunt englezi, germani, etc.

"Ice-creeeeeeeeeem... "

amota, celeste, DAN44*