ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2010
ÎNSCRIS: 13.06.10
MAY-2010
4 AD. + ditamai copilu' de 20 ani COPII

Vacanta la Balcic - Episodul II

Motivatia acestor impresii: destul de subtire. A scrie, din nou, despre Castel si Gradina Botanica, dupa ce am mai facut-o odata dar, mai ales, dupa ce au mai facut-o si (multi) altii… e ca si cum as tropai la intrare in locu’ala unde intri singur, dar ai ghinionul sa fie coada prea mare…

Asa incat n-o sa mai insist prea mult pe impresii din Gradina. Cum spuneam si in primul review, stiam cum arata Gradina, vroiam doar s-o vedem in hainele cele noi. Pentru ca, dupa cum bine stiti, iarna nu-i ca vara si nici noiembrie nu e luna mai… Nou, fata de anul trecut, au fost doua lucruri: numarul mai mare de turisti (90% romani) si un bulgar care canta la xilofon in interiorul gradinii, interpretand frumos, de altfel, pe langa arii célèbre, Ciocarlia noastra si Hora Staccato (oi fi scris corect? ! ) de Grigoras Dinicu. O buna politica de marketing; pe aceeasi linie, deloc surprinzator, omu’ vorbea binisor romaneste. Astfel incat, cu totii am fost de acord ca omul merita cei 1-2 euro cu care i-am garnisit palaria de langa xilofon.

Aaa... si un alt lucru nou pentru noi, de aceasta data: am vazut aleea cactusilor (ne scapase anul trecut) precum si un coltisor mai salbatic al Gradinii, in care nu prea ajungeau turistii. Cateva casute de lemn risipite prin acea zona destul de neingrijita. Nota pozitiva a acelui coltisor era data de un crang salbatic cu multa iarba si arbusti desi.

Data fiind abundenta de impresii despre Gradina (de pe acest site si nu numai…), socotesc ca mai relevant pentru cei care ar dori sa mearga in Balcic este sa va spun cate ceva despre locul unde ne-am cazat: hotelul ICEBERG.

recomandarile referitoare la hotelul Iceberg au fost "taiate" si mutate ca review distinct - click aici - nota webmaster

Trimis de bubumaia in 18.07.10 20:47:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Vila Sf. Valentin, Balcic

VIZUALIZĂRI: 2995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bubumaia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

divio*
[18.07.10 20:57:22]

@bubumaia: Interesant review-ul, merita punctele de apreciere.

O intrebare: de ce nu "rupi" review-ul in doua parti distincte, una pentru hotelul ICEBERG (pe care nu l-am regasit la o cautare sumara in lista celor deja existente pe AFA), cealalta alocata vizitelor/excursiilor?

Astfel, toti cei interesati de gasirea unui hotel bun in Balcic (precum reiese din continutul acestui review) pot gasi informatiile direct, fiindca sincer, intamplarea a facut sa-l citesc si sa aflu despre el.

webmasterXY*
[18.07.10 22:39:49]

Cred ca mult mai bine ar fi sa separi impresiile despre castel de cele despre hotel, astfel notele nu s-ar amesteca si toata lumea ar avea o imagine mult mai clara.

Incearca printr-un ecou sa delimitezi aceste doua lucruri sau macar sa schimbi titlul pentru impresiile care predomina, respectiv hotelul Iceberg.

[19.07.10 00:35:59]

Bubumaia melodia aleasa si atasata a fost inspirata de pozele care insotesc aceste impresii insa daca doresti putem sa o schimbam!

[19.07.10 21:03:12]

@divio Multumesc pentru aprecieri!

@webmaster18 & @divio

Amandoi imi faceti aceeasi sugestie... e clar ca trebuie sa merg sa ma culc :-)

Adevarul e ca "ma misc" pe acest site precum un elefant printre portelanuri. Sper sa nu imbatranesc prea mult inainte de a intelege subtilitatile (ma rog, mai mult sau mai putin subtile) dupa care functioneaza acest site. Sunt atat de multe butoane... si potecute... vorba jingle-ului ala de la un post de radio: "mai taie din ele, da-le d....lui"!!!

Nu prea mi-e clar ce-as mai putea face cu acest review, odata integrat aici, unde se pare ca nu prea ii e locul. Prespun ca @webmaster18 are niste forfecute cu care poate amputa acest review, ii mai cosmetizam titlul, taindu-i coada "adica episodul doi" si, dupa ce obtinem un nou titlu, sa zicem: "Hotel ICEBERG, Balcic - ieftin si bun", sa-l altoiasca pe "trunchjul" care i se potriveste, adica sectiunea cu hoteluri noi, sau cum s-o mai fi chemand.

Ce ziceti, o reparam asa?

[19.07.10 21:05:36]

@webmaster13,

multumesc! Dau o bere :-)

dorgo
[25.07.10 18:34:05]

@bubumaia

Capul Kaliacra imi aduce aminte de romanul ecranizat "Toate panzele sus" de Radu Tudoran.

Eram si eu prin gradinile de la Bacic in aceasta primavara...Ai scris frumos si ai si de la mine punctele necesare...Ai sa te prinzi repede cum se obtin puncte...ia un hotel sau castel spre exemplu si scrie despre el tot ce poti...si daca scartaie usa de la intrare...e necesar pentru cei ce te citesc si vor sa-l viziteze si ei...I

ti doresc pe acest site sa navighezi cu toate panzele sus!

[25.07.10 20:40:11]

Am "splituit" recomandarile referitoare la cazare intr-un review distinct - click aici.

Am "mutat" deasemenea acolo notele referitoarela conditiile oferite de hotel, ramanand aici doar gradul de satisfactie exprimat cu privire la "Cadrul natural".

[26.07.10 12:23:45]

@dorgo

Tot cad in pacatul de a scrie "ce simt" mai mult decat "ce ar trebui". Mai uit, uneori, care este, de fapt, destinatia acestui site...

Da' ma mangaie gandul ca, cine stie, poate o sa-mi treaca...

[26.07.10 12:30:28]

Da' ma mangaie gandul ca, cine stie, poate o sa-mi treaca...

ba din contra! eu unul sper sa "nu-ti treaca" - e adevarat ca asteptarile de la site sunt diverse, insa pe mine personal ma intereseaza la fel de mult (daca nu cumva si mai mult!) ce "se simte" - versus ce "se vede" samd.

valimi
[14.09.10 14:39:36]

Nu am fost chiar atat de entuziasmat de excursia mea la Balcik ca tine, insa review-ul mi-a placut, eu nu am acordat atata atentie gradinii si castelului.

Puncte de la mine!

bubumaia, divio*, dorgo, valimi