ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2010
ÎNSCRIS: 18.03.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3.5 ani

Un popas la poalele Acropole

Dupa un sejur de 7 zile in Zakynthos, pe drumul de intoarcere spre casa am poposit in Athena. Desi initial planuisem (si chiar rezervasem) o camera la Athena Diamond Hotel, urmare experientei nefericite a unei colege cu acest hotel petrecute cu doar 10 zile inainte, am anulat rezervarea si din aproape in aproape pe tripadvisor am descoperit Hotel Tony.

Sa il numesti "Hotel" e oarecum impropriu. Cred ca mai degraba se aseamana cu pensiunile noastre. Proprietarul (ghiciti cum il cheama? :)) mi-a confirmat rezervarea pe mail cu 7 zile inainte fara sa solicite niciun depozit sau blocarea costului primei nopti de cazare din card (cum se practica de multe ori).

Pensiunea este situata chiar la picioarele dealului pe care se inalta Acropolele. Pentru un turist fara GPS mi se pare imposibil sa nimeresti. toata Atena e o aglomeratie de stradute inguste cu sens unic care iti dau impresia ca te invarti in cerc sau si mai rau ca te indepartezi mereu de destinatie. Deci, cu ajutorul nepretuit al GPS_ului am ajuns duminica pe la ora pranzului. La receptie Tony ne-a primit cu un zambet larg, care a devenit si mai larg cand a aflat ca suntem romani. Nu stiu daca asta din pricina uneia din angajate care era romanca (o fata foarte harnica dupa cum ne-a laudat-o el), a unei alte masini de MM parcate in fata hotelului si a unei experiente destul de vaste (din cate am inteles) cu turisti romani (care probabil s-au comportant civilizat).

Dupa ce ne-a aratat unde putem parca masina (asta e una din marile probleme in Atena) ne- inmanat cheile. camera era la demisol, deci nu avea balcon, ci doar un geam sus in perete, asta fiind singurul incovenient. In rest totul era nou, recent renovat, camera era de fapt un soi de "suite" cu o chicineta micuta pentru pregatit o cafea sau cateva sandwichuri si cu camera propriu zisa cu un pat matrimonial excelent si o canapeluta la fel de confortabila. Totul mobilat cu bun gust si foarte curat. Aerul conditionat si plasma din perete cu dimensiuni generoase intregeau "tabloul".

Practic acest Hotel Tony se compune de fapt din mai multe corpuri de cladire care cel putin din exterior par simple apartamente intr-un bloc de locuinte similar cu cele din jur, ceea ce si cred ca au fost la origini. Tony ne-a explicat cu mandrie ca toate ii apartin, la fel ca si spatiile de pe trotuarul din fata si din lateral:).

Mic dejun nu se ofera, in schimb Tony imparte cu generozitate sfaturi despre cum sa ajungi la diverse obiective, unde gasesti piete sau supermarketuri.

Toate acestea costa 75 EUR/noapte /camera asta incluzand aerul conditionat (care in Grecia in multe locuri se plateste separat). fara aer ar fi costat doar 45 dar nu cred ca ar fi fost indicat tinand cont de slaba ventilatie din camera si caldura de sfarsit de iunie.

evident, exista camere si la etajele superioare, unele cu balcon, dar din cate am inteles nu toate sunt rezervate si nu toate au chicineta.

ca distanta de principalele obiective, po sa va confirm ca ce spune Tony e adevarat, nu faci mai mult de 7 min pe jos pana la Acropole si de aici Plaka si celelalte atractii sunt iarasi la o aruncatura de bat. este doar de mentionat faptul ca stradutele sunt foarte inguste si abrupte deci cele 7 minute de urcus iti solicita un pic conditia fizica mai ales daca esti nevoit sa impingi si caruciorul de copii cum a fost cazul meu:).

Trimis de oanaboteanu in 16.07.10 21:39:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.10 21:52:19]

Oana daca nu-ti place melodia atasata o putem schimba!

[16.07.10 22:05:08]

am o alta preferata, se cheama To Pepromeno si e cantata de Georgios Dalaras, dar nu stiu cum sa o atasez de pe youtube

[16.07.10 22:05:48]

acesta e linkul

[16.07.10 22:09:33]

Pai draga Oana pentru asta suntem noi aici iata am atasat melodia solicitata care trebuie sa recunosc e foarte frumoasa!

cc_iordachescu
[17.07.10 01:58:39]

Frumos scris si interesant de stiut in acelasi timp! Am o intrebare: coordonatele din gps de unde provin - Tony, tripadvisor, din harta?

... si un vot, evident.

[17.07.10 08:58:06]

multumesc pentru aprecieri. Coordonatele le-am luat de pe siteul hotelului si sunt corecte.

nicolettab*
[18.07.10 13:02:31]

Ma bucur ca eu ti-am dat superbonusul pt. un asa review, eu zic ca merita. felicitari.

nicolettab*, oanaboteanu