ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2010
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUL-2010

Clasa, stil si eleganta la 3* in Istanbul

Am locuit doua nopti in acest Hotel din Istanbul si am fost foarte placut surprinsa si am sa va spun de ce: stiam ca hotelurile in Turcia au un "alt fel de clasificare" si ma asteptam ca ceea ce voi gasi acolo de va afla pe la un 2 stele de la noi.

Nu a fost asa. Am gasit, dupa ceva peripetii pe stradutele foate aglomerate din centrul Istanbulului, o OAZA de rafinament, bun gust si stil "old english" cu iz oriental.

Atmosfera parfumata (la propriu), cu mobila in stil traditional la receptie, cu oameni (receptioneri, ospatari, barmani) care, in contextul unor zile toride aratau foarte bine si calzi (surprinzator, nu? ) si dispusi sa iti ofere totul in ceea ce priveste servicii de "wellcoming".

In fine, 5 etaje, cate 8 camere pe etaj (parca 8, nu mai sunt sigura), doua lifturi cu aer conditionat desi pentru 3 persoane, scari mochetate de o cuatenie impecabila si camera. Super... un pat dublu tare, surptinzator de tare pentru un hotel cu trafic din "buricul" Istanbulului, un pat suplimentare pentru fiul de 17 ani, baie imensa cu cabina de dus dubla (pentru prima data cand vad asa ceva si am cateva zeci de hoteluri in palmares), aer conditionat de ultima generatie cu consum economic si tv LCD, doua scaune gen jilt, papuci (de unica folosinta) si prosoape pufoase.

Balconul nu era prea mare, dar permitea o priveliste spre zona "downtown" a Istanbulului.

Pachetul de servicii (26 euro / persoana) cu reducere corespunzatoare pentru a treia in camera dubla, a continut dimic dejun.

Servirea acestuia se face in restaurantul de la etajul 1. Elegant, dar nu opulent, cu chelneri foarte serviabili si activi, iar mancarea foarte buna, meniul continental cu ou, branza si cascaval, salam, rosii si castraveti, iaurt, lapte, trei feluri de cereale, dulceturi - vreo 10 geluri si unt si miere, cafea si cafea instant, ceai si sucuri de fructe la dozator.

Parcarea este pazita si in curtea interioara cu acces din spatele hotelului. Noi am fost simpaci cred si am putut sa o lasam in fata intrarii in hotel, sub paza, evident.

In final, va recomand cu caldura o locatie deosebita, accesibila, din centrul Istanbulului.

Trimis de landronache in 16.07.10 17:40:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Davutlar / Kushadasi

VIZUALIZĂRI: 1990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (landronache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera cu doua patrui (unul dublu si unul pentru fiul de 17 ani), foarte eleganta, cu un aer deosebit.

Diaura* [16.07.10 22:59:07] »

Cam pe unde este pozitionat hotelul? Cam la ce distanta de universitate - sa zicem? Exista mijloace de transport in comun in apropiere (e mai usor decat cu auto propriu) ?

ionescunic [17.07.10 05:36:18] »

Hotelul atata bine pentru 3* si Istanbul , cred ca m-ai convins si pe mine sa dau o fuga aici in toamna sau in primavara urmatoare. Mutumesc pentru tip!

landronache [19.07.10 10:43:40] »

Este foarte usor de ajuns. De la Universitate cca 10 min. de mers in pas de plimbare si cca 20 min. (in aceleasi ritm) de Grand Bazar, Moscheea Albastra, Hagia Sophia din centrul vechi al Istanbulului. In capatul strazii sunt accesibile toate mijloacele de transport. Pe siteul hotelului este si un detaliu al amplasamentului hotelului pe stradutele din centrul istoric. Cu auto propriu am fost si noi, dar l-am lasat in parcarea hotelului, traficul este foarte aglomerat si sunt multe stradute cu sens unic. Fiind foarte central nu am simtit nevoia de a calatori cu nici un miloc de transport in comun.

catalyno [10.12.13 19:54:28] »

In ceea ce priveste parcarea ne poti spune daca a necesitat un cost suplimentar: ?

landronache [11.12.13 09:51:44] »

@catalyno: Cu parcarea este mai dificil. Noi am facut o intelegere (cu spaga cred - sotul s-a ocupat). In fata hotelului este un club si parcarea este restrictionata seara.

Daca alegi metoda turceasca a "bacsisului" te poti "orienta" si tu. Sper sa nu se fi schimbat obiceiul local. Daca te cazezi la ei da-mi, te rog un feedback. Sunt curioasa daca s-au petrecut schimbari. Doresc sa revin in Istambul si prefer acest hotel.

catalyno, Diaura*, ionescunic, landronache
Alte impresii din această RUBRICĂAlahan Hotel: