ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2010
DIN: Vulcan
ÎNSCRIS: 16.07.10
JUL-2010

Super multumiti

Salutare tuturor, de mult timp citesc parerile membrilor Afa, ce sa zic unele mi-au dat fiori altele m-au bucurat, asta in ideea ca si noi [familie cu 2 copii] urma sa mergem la hrizantema din 4 iulie. Ieri am revenit in tara, putin tristi, am mai fi stat acolo cel putin 2 saptamani:)

Pe scurt, dar in esenta:

* personal calificat, amabil gata oricand sa te ajute daca ai o problema

* cazarea se face fix la ora 14, noi am ajuns la 12. 30 ne-au pus bratarile pe maini, ne-au explicat f. amabil ca nu pot sa ne cazeze inca, desi avem copii mici, in schimb ne-au invitat sa servim pranzul, sau sa mergem la piscina, asta ca sa ne treaca timpul mai repede,

* mancare foarte diversificata inclusiv pt vegetarieni, ai de unde alege,

* parcarea este cu plata 10 lv/noapte, sunt corecti nu te taxeaza pe zi ci pe noapte este bine ingradita, pazita, bariera, camere de supraveghere nu am vazut dar nu cred ca este cazul fiind asa ingradita [comparativ cu alte parcari de la diverse hoteluri unde doar un lant delimita parcarea...

* la ora 12 noaptea muzica inceta sa mai cante la barul piscinei, au respect fata de turist, iar cei de la securitatea hotelului chiar isi fac treaba, de regula au treaba cu cei ce nu-si vad de ale lor si asta in ideea de ai proteja pe celilalti turisti de nesimtirea altora.

* berea e buna, nu e foarte tare, dar asa e berea lor, am facut comparatie cumparand aceeasi bere dar la sticla de la un supermarket, tocmai sa ma conving.

* in camera curatenie, zi de zi venea camerista, in 7 zile lenjeria schimbata de 2 ori.

* cand am predat camera nu a venit nimeni sa verifice daca am lasat-o in regula sau nu, pur si simplu am dat cheia la receptie si gata, ei merg pe incredere,

* piscina la ora 18, cel tarziu 18. 30 se inchidea si o curatau, tratau apa, astfel incat a 2-a zi sa fie apa curata/dezinfectata.

Cam atat, pentru noi a fost super multumitor, hotelul isi merita toate cele 4 stele.

Plaja de asemenea foarte curata, apa la fel, fara galagia si strigatele "3 banane la 5 lei"

Trimis de cianurra in 16.07.10 10:15:01

VIZUALIZĂRI: 1830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cianurra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Arhitectura frumoasa+ multa zona verde

fanespoitorul
[16.07.10 15:44:03]

@KCN

adica pentru Cianura. Este ceva ciudat in acest reportaj. As fi vrut sa scri cat a costat 8 zile pentru o familie cu doi copii. As vrea sa-mi explici cum ai plecat pe 4 Iulie, ai stat 7 nopti sau 8 zile. O chestie simpla de aritmetica de clasa intai 4+8=12 iar tu te-ai intors ieri (adica in 15 Iulie pentru ca ai postat azi 16 Iulie). E ceva putred la tine mai ales ca de abia te-ai inscris si esti 100% satisfacut. Sa te duci la Hrizantema... si in alte vacante. Am uitat sa intreb : Cum se inchidea piscina la 18,30 ii punea lacat ???

Toate cele bune.

alidari
[18.07.10 09:21:10]

da poate a mai avut si alta treaba si nu a venit acasa sa dea raportu(ceva logic)

[18.07.10 15:00:44]

Intrarea a fost pe 7 iulie, mea culpa din cauza oboselii nu am observat ce am tastat, ma duc sa-mi cumpar un bici, sa-mi trag vreo 2 pe spate, alta data sa nu mai gresesc.

Pe de alta parte, puteam sa am bilet de 7 zile, dar sa-mi mai prelungesc sejurul cu cate zile vroiam eu, si iar iti dadea cu virgula.

Nu se punea lacat la piscina, doar te rugau frumos sa nu mai intri in apa pt a o curata/dezinfecta, probabil de aia ai avut probleme cu personalul pt ca nu intelegeai [sau nu vroiai] ce-ti spuneau.

Poti fi sigur ca voi mai merge la Hrizantema, am tot respectul pt ei si serviciile lor daca tot nu esti multumit alege litoralul romanesc si ai sa poti face diferenta.

Pretul biletului a fost 550 euro, amandoi copiii gratis, paritatea leu/euro-conversia in moneda nationala te las pe tine sa o faci daca tot esti evoluat la aritmetica, nu este nimic putred la mijloc, pur si simplu am gresit, dar este in regula, nu ma supar pt cei pesimisti ca tine, care vad doar dusmani si "aranjamente" exista medici specialisti.

No offence.

[19.07.10 08:48:52]

Buna,

Eu voi merge la Hrizantema din 14 august, as vrea sa te intreb cum te-ai descurcat cu banii? Unde ai schimbat in leva? Sau ai avut pe card si ai scos de la bancomat?

In legatura cu hotelul, eu merg ca sa ma simt bine si sunt convinsa ca va fi totul ok, doar micul detaliu cu leva ma mai pune pe ganduri. Si inca ceva ai platit sezlongurile pe plaja si daca da, cat ai dat? Nu aveau si oferte gen platesti 3 zile si stai 4? Multumesc anticipat pentru raspuns.

fanespoitorul
[19.07.10 09:02:56]

@anna lisa30

Buna dimineata,

Cel mai bine este sa ai euroi la tine. Cursul de schimb este mai bun decat la lei. Nu folosi card VISA electron sau de care ai. Schimbul se face odata din lei in euro si apoi din euro in leva. Vei pierde mult. Cursul rezultat va fi de 1,80.

In spatele hotelului Hrizantema, daca iesi pe la bariera de la parcare, faci dreapta si mergi 200 metri. Este ALPHA BANK. Iti trebuie pasaportul. Cursul este de 1,95 leva la un euroi fara nici un comision. ESTE CEL MAI MARE curs din statiune.

Sezlongurile sau umbreluta sunt 7 leva. Adiva un set 21 leva. La ora 18 le pun unul peste altul si le leaga, ca nu care cumva sa mai stai pe ele.

Toate cele bune

[19.07.10 09:18:55]

Salut! Cu banii ne-am descurcat bine, am avut euro, ii schimbi la casele de schimb valutar dar ATENTIE: CAUTA SA II SCHIMBI UNDE ESTE AFISAT ATAT PRETUL DE VANZARE CAT SI CEL DE CUMPARARE, RESTUL SUNT TEPARI AFARA E UN CURS DE 1,93 --- 1,98 SI CAND INTRI LA EI CURSUL ESTE DE FAPT 1,59... 1,60

Noi am schimbat la Financial house au curs bun, [1,93 AM SCHIMBAT ULTIMA DATA] le afiseaza pe ambele, au firma scrisa in verde FINANCIAL HOUSE

La plaja se platesc sezlongurile+ umbrela, 7 leva /buc, 21 leva toate 3, dar sunt toata ziua, poti merge la masa si revii fara sa ti se mai ceara alti bani.

[19.07.10 09:56:22]

Multumesc mult pentru raspunsuri !

Am notat variantele de schimb pentru leva,probabil o sa mergem si noi cu euro si schimbam acolo in leva.

O sa revin cu impresii din vacanta !

O zi excelenta va doresc!

[19.07.10 10:08:25]

spre deosebire de un predecesor, eu chiar recomand retragerea leva direct de pe cardul de credit Visa (oricare tip - atentie! Visa; NU de pe cel de tip Mastercard, acolo regulile sunt, dupa cate stiu, altele).

Insa cu o conditie: sa retragi o suma mai mare, ideal pentru intreg sejurul. Asta pentru ca schimbul se face la CURSUL OFICIAL, la care se adauga o taxa fixa (ceva in jur de 10 lei, daca nu ma insel). Astfel, daca scoti minim 100-150 de leva, obtii un curs final foarte bun; daca scoti in schimb sume mici in mod repetat, in mod firesc cursul rezultat e dezavantajos.

[19.07.10 10:37:39]

Multumesc webmaster.

Ma bucur ca am pus intrebarea referitoare la bani,am primit multe informatii,foarte folositoare pentru mine, asa ca o sa pot alege varianta optima ca sa-i cheltuiesc cat mai bine(oricum shoppingul e in codul genetic al femeilor!).

maria213
[24.07.10 15:32:47]

Hainele in Sunny Beach sunt destul de scumpe, pana si la bazar.

sorina28
[26.07.10 22:15:18]

Asca vrea sa merg in august dar nu sunt sigura ca e o alegere buna

Ce distanta este pana la plaja? Se organizau ceva spectacole seara?

[26.07.10 22:34:06]

Pana la plaja [ma refer la cea de la iskar] sunt cam 400 m, nici nu-ti dai seama cand ajungi la plaja,vei trece printr-un mini bazar, unde oricand gasesti ceva de de vazut/cumparat .

Spectacole seara la hotel nu sunt, in schimb cam la fiecare terasa vei gasi de la animatoare la spectacole de karaoke, fachiri, dansuri traditionale, etc.

alidari, anna_lisa30, cianurra, fanespoitorul, maria213, sorina28
Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: