ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2008
    AUG-2008
    [?] AD. + 2 COPII

Itinerar Split - Trogir - Sibenik - Dubrovnik

Magazin - "Kokolo"

In a doua noastra experienta in aceasta tara (prima a avut oc acum 5 ani, la Crikvenica, in perioada 13-23 sept 2003, din care am tras niste invataminte pe care le-am aplicat acum) am optat pt Brodarica (o suburbie a Sibenikului).

Am plecat din Sibiu in jurul orei 9 in directia Plitvice (prima cazare intermediara programata) cu gandul ca, in functie de ora la care iesim din Ungaria vom decide daca vizitam si Postojna in Slovenia sau nu. Am renuntat, preferand sa vizitam Plitvice (noi am mai fost si in 2003 acolo) in acea dupa-amiaza si sa plecam a doua zi dimineata spre Sibenik.

De cazat, ne-am cazat (in urma unei sugestii de pe forumul Softpedia) la Pensiunea Vukovic din Rakovica, la 5 km de intrarea 1 in parc. Doua camere cu 3 locuri, adultii cate 20 EUR fara mic dejun si copiii (4 si 8 ani) gratis. Conditiile excelente, gazdele super de treaba. Ne-au impresionat aici curtile fara garduri, doar gazonul tuns in stiluri diferite delimita teritoriile curtilor.

Mai departe, a doua zi am plecat spre litoral, vreo 80 km pe drumuri nationale apoi am intrat in autostrada (fiind vineri dimineata am sperat sa nu fie coada la tunelul Sv. Rok si am avut noroc). Peisajul de vis, tunelul impresionant, mai ales pt cineva care nu a vazut tunelurile din Alpi. Pe gazde le-am gasit putin mai greu pt ca am preferat sa nu ii sunam sa ne astepte la un punct de intalnire. Cazarea (facuta pe www. adriatic. hr – agentia online croata care are vorbitor de limba romana, doamna Laura Luncan) exact cum ne asteptam, cum am vazut in poze. Gazdele nu vorbeau engleza decat foarte putin, cateva cuvinte, dar germana era satisfacatoare. In fiecare zi ne aduceau fie cateva rosii din gradina, fie smochine proaspete, fie pufuleti pt copii, au fost foarte draguti.

In rest, plaja cea mai apropiata nu ne-a prea satisfacut, pt ca noi ne-am obisnuit de la prima vizita din Croatia sa facem snorkelling si sa cautam “bostanasii” din pozele atasate, care nu sunt altceva decat scheletele aricilor de mare trecuti la cele sfinte. Acesta este unul din motivele pt care am cautat aproape in fiecare zi alta plaja, chiar daca am facut si 20 km de la cazare pana la plaja care sa ne placa.

In zilele petrecute acolo, am vizitat in ordine Split, Trogir, Sibenik si in drumul de intoarcere Dubrovnik, iar ordinea respectiva s-a dovedit ideala pt ca, din punctul meu de vedere, aceasta este ordinea inversa a frumusetii lor, deci am luat-o de la bine la mai bine. Din pacate, carand doi copii dupa noi, nu am putut petrece mai mult de 3 ore in fiecare din aceste orase, timp insuficient pt a le vizita asa cum trebuie.

In ultima zi am inchiriat o barca cu motor Yamaha de 15 KV (am inteles ca sunt ceva de genul cailor putere pt barci dar nu reprezinta exact aceeasi putere ca la autoturisme), cu cabina pt 2 persoane si „coviltir” pliabil. Am vrut aventura si am avut parte: ne-am plimbat printre insulele din jurul Sibenikului, din cand in cand am acostat si am facut baie, am gasit o laguna unde am stat vreo 3 ore in jurul amiezii si unde am gasit si umbra unde sa putem sa mancam, iar la intoarcere ne-am prins si vremea rea pe mare, cu cativa stropi de ploaie si valuri de aproape un metru care le-au cam speriat pe fete. Barca ne-a costat 80 de EUR iar combustibilul cca. 25 de EUR (cred ca ne-a cam pacalit proprietarul barcii cu vreo 3 EUR dar nu am stat sa ne tiganim).

Pe drumul de intoarcere am luat-o catre Dubrovnik, pt ca toata lumea care a fost a recomandat turul pe ziduri. A meritat din plin. Am plecat seara din Dubrovnic catre Serbia, prin Bosnia, in dorinta de a ne apropia cat mai mult de casa. Am reusit sa ajungem la 23. 30 in Gorajde, un orasel mai marisor din Rep. Srpska, unde am innoptat la un hotel (70 EUR pt un apartam in care am dormit 4 adulti cu 2 copii + 6 mic dejunuri destul de saracute). A doua zi am continuat catre Belgrad si apoi Stamora-Moravita – Buzias – Lugoj – Deva – Sibiu (tot la o sugestie de pe forum am evitat varianta Timisoara si drumul oribil din Timisoara catre Lugoj).

Catre final, cateva cosnidertaii mai generale. Am citit nenumatare comparatii cu alte destinatii, mai ales Grecia si Turcia. Parerea mea este ca, in majoritatea cazurilor, ajungi in toate aceste trei tari numai daca iti doresti lucruri diferite de la vacantele respective. Ce gasesti in Croatia nu vei gasi in Turcia si vei gasi mai rar in Grecia. Un rezumat super reusit al motivelor pt care ti-ai dori sa mergi in Croatia, citit pe forum si la care subscriu in totalitate: liniste, seriozitate (eu personal nu am simtit niciodata ca cei de la ghiseele de pe autostrada ar avea intentia sa ma „taxeze”), apa cristalina (evident datorita plajelor stancoase, lucru care nu ne deranjeaza), istoria care musteste in fiecare orasel. Suntd e parere ca POTI poti lua copii cu tine fara probleme, ai mei s-au simtit excelent in conditiile in care nu am cautat nici o plaja cu intrare lina, ci, din contra, am cautat plaje stancoase, pt claritatea si culoarea apei.

Ca si recomandare pt cazare, cautati particulari, daca e posibila o rezervare de aici, daca nu veti gasi destui si acolo. Au mai multe locuri de cazare decat turisti, asa ca nu trebuie sa va faceti probleme. Uitati de varianta all inclusive, daca vreti asa ceva scoateti banu din buzunar si mergeti in Turcia, unde, vorba unui coleg, „aia te pupa si-n f... pt banii pe care ii dai”. Nici varianta cazare la hoteluri nu este prea fericita, pt ca presupune costuri mai mari si o relativa dependenta de locul respectiv.

Ar fi foarte multe de spus, dar nu vreau sa incarc reviews-ul. Raspund bucuros la orice intrebari punctuale. Celor care urmeaza sa plece in Croatia le doresc drum bun si un sejur cel putin la fel de reusit ca si al nostru.

Trimis de miticat* in 03.09.08 11:21:53

VIZUALIZĂRI: 4460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miticat*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Parcul National Plitvice - o adevarata minune a naturii

Cristian_h*
    [28.11.09 15:01:44]

o muzica vesela pentru o vacanta reusita

[28.11.09 20:50:06]

Cred ca multa lume a inteles deja cat de mult imi place muzica trupei sarbesti "Magazin" - asa ca nu pot fi decat incantat sa ascult o asemenea melodie citind un asemenea review (sau vizionandu-i pozele). Sper sa-i placa si lui miticat.

M'Liviu
    [06.07.11 16:26:05]

am si eu o intrebare referitor la faptul ca in trecut ai fost si in septembrie acolo? cum este temperatura dupa 15 septembrie? se mai poate face plaja?

Cristian_h*, M'Liviu
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumetii Dalmatia: