ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 28.02.10
JUL-2010

Merita sa mergeti

Sa incepem cu drumul. Din Vama Veche pana la hotel sunt 89 km. Din pacate am stat cca 2 ore la vama sa cumparam roviniete - am intrat sambata si poate din cauza asta era foarte multa lume, la intoarcere, marti, nu era nimeni la granita. Drumul de la vama, cca 40 km, este cam cu gropi dar se poate merge ok. Se tine drumul spre Varna si apoi la o intersectie, tineti drumul spre Albena (la dreapta se face spre Varna, 30 km). Problema este prin Bulgaria cu semnalizarile iar in statiune nu sunt aproape deloc semnalizate hotelurile. Ca sa nimeriti hotelul, din drumul principal, chiar cum incepe statiunea, urmariti un indicator spre hotel Edelweiss (la stg) si cand vedeti acest hotel, in intersectie o luati la stanga.

Parcarea a fost ok, daca ai noroc sa prinzi locuri pe drumul care duce spre hotel sau daca nu, au o parcare la cca 200 m de hotel care este pazita 24/24.

Camere f mari, pt copil pun un pat. Baie f mare, cu dus. Zilnic se facea curat in camera si se schimbau prosoapele iar lenjeria se schimba cam la 3-4 zile.

Mesele bogate, multe feluri de mancare (nu va asteptati la gusa de bibilica si pleoapa de fazan:)) - de la salate, branzeturi, mezeluri, oua preparate in divesre feluri, clatite, gratare, peste, mancaruri gatite, prajituri, inghetata, fructe, vin rosu si alb, sucuri iar de la bar tot felul de bauturi autohtone (la UAL erau si bauturi internationale).

4 baruri stau la dispozitie: unul in restaurant, unul la piscina, unul langa receptie (deschis pana la ora 23) si unul jos, in drumul spre piscina, deschis tot pana la ora 23.

De luni pana sambata inclusiv, 7 animatori intretin atmosfera, atat pt copii cat si pentru adulti, incepand de la ora 10 si pana seara in jurul orei 22 (seara au loc diferite spectacole).

La piscina sezlongurile si umbrelutele sunt gratuite dar e o problema: bineinteles ca nu sunt pentru toata lumea din hotel si cam trebuie sa te trezesti cu noaptea in cap (adica pe la ora 7) sa-ti ocupi sezlong si umbrela (te duci apoi la masa si te intorci cand ai terminat).

Pentru a ajunge la plaja e ceva de coborat (si de urcat la inapoiere:)) dar si la unele statiuni ale noastre ai de urcat treptele de la faleza. Si pe plaja este cam aceeasi pb cu sezlongurile si acolo e chiar mai problematic pt ca plaja este pt 2 hoteluri: Berlin Beach si Berlin Green Park. La capitolul plaja zic ca stam mai bine decat ei iar apa este destul de adanca inca de la 4-5 m de mal.

Statiunea este destul de scumpa, poate din cauza ca sunt foarte multi turisti nemti (de altfel cam majoritatea turistilor sunt nemti).

Din pacate pentru litoralul nostru la capitolul servicii si raportul calitate/pret vecinii nostri ne cam dau clasa si pana nu invatam ca pentru a avea turisti tb sa oferi servicii de calitate (la asta intra si personal amabil) la preturi ok, vom vizita litoralul doar in trecere spre alte tari.

Trimis de cbr1972 in 15.07.10 22:54:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cbr1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel - intrare principala

radu_sergiu*
[16.07.10 09:42:25]

Buna, sa inteleg ca acum Berlin nu se mai platesc sezlongurile de pe plaja? Merci.

cbr1972AUTOR REVIEW
[16.07.10 19:51:43]

Nici pe plaja nici la piscina nu se platesc. Am vazut pe plaja un panou cu preturi dar probabil ca vedeau ca avem la mana o bentitza pe care am primit-o de la receptie cand ne-am cazat si atunci nu ne cereau bani.

Dar dupa cum am spus, e cam greu sa prinzi. Mai ales dc stai la Berlin Green Park e cam greu sa te duci pe plaja de la 7 dimineata, sa te intorci la hotel sa mananci si apoi sa cobori din nou pe plaja. Noi mergeam dimineata la piscina si dupa pranz mergeam pe plaja si aveai ceva sanse sa gasesti sezlonguri libere.

cbr1972AUTOR REVIEW
[17.07.10 10:23:02]

Uitati si site-ul oficial al hotelului:

webmasterXY*
[17.07.10 11:17:58]

Adaugat site-ul hotelului in fisa tehnica, multumim.

radu_sergiu*
[19.07.10 08:36:02]

Merci mult, m-am intersat, se pare ca iti "ofera" de camera dubla 2 sezlonguri pe plaja, evident daca te scoli devreme . Cand am fost noi acum cativa ani, aveai doar la piscina.

cbr1972, radu_sergiu*
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Green Park Hotel: