ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2010
JUL-2010
12 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani

la PMM* = 52 USD

Iar am fost acolo!

Impreuna cu familia ne-am petrecut concediul de vara al saselea an la Hilton Long Beach. Am sa incerc sa va povestesc cat mai multe despre hotelul nostru preferat.

Hotelul este localizat in afara statiunii, la aprox 15 km de centru. Zona este mai vantoasa, motiv pentru care vara caldura este foarte usor de suportat, clima este mai placuta decat in centrul statiunii. Pentru iarna, eu nu as recomanda hotelul, din acelasi motiv.

Un complex imens, format din cladirea principala, cladirea Family si un complex de vile cu parter si etaj, 4 sau 5 camere in fiecare vila.

Pentru cazarea in cladirea principala se plateste un supliment, dar noi nu am considerat necesar. Cladirea Family este mai ascunsa, in spatele cladirii principale, fara vedere la mare, nu ne-a placut sa stam acolo.

Ne-am cazat de fiecare data la vile, unele sunt mai pe deal, ceva mai departe de receptie, altele sunt plasate catre plaja, toate sunt inconjurate de multa verdeata. Pentru cei care nimeresc la vilele departate, sa stie ca pot solicita sa fie transportati cu masinutele electrice prin tot complexul, chiar si la plaja.

Camerele sunt mari si frumoase, cu mobilier din lemn masiv si cu seif de valori in camera gratuit, se face curat absolut in fiecare zi. In baie dusul este fix, asta fiind cel mai mare dezavantaj.

Aerul conditionat functioneaza la maxim, este independent pt fiecare camera, si puteam avea si 17 grade daca doream, la o camera de aprox 50mp. Exista si frigider in camera. Anul acesta am avut si ceva tantari, asa ca va recomand sa veniti cu aparat si pastile.

Masa se serveste la doua restaurante: Lotus si Al Dente. Dimineata si la pranz mancarea este aceeasi la ambele restaurante, seara Al dente are mancare italiana, Lotus mai multe gratare si mancare internationala.

Dimineata se fac oua (ompleta sau ochiuri) si clatite in direct, de catre bucatar. Patiserie foarte buna, cereale, lapte, iaurt foarte bun, branza de 3 feluri, 2 feluri de parizer, carnati de pui si bacon de vita (absolut memorabil). Cartofi, fasole fiarta si fasole batuta, fructe: portocale, grapefruit, banane, pepene galben, struguri, smochine proaspete, curmale, caise si prune uscate, salata de fructe.

La pranz doua supe, mai multe salate, o mancare de legume, o mancare de cartofi, o mancare de orez, un fel de pui, un fel de vita, un fel de peste, paste sau pizza. Prajiturile au fost foarte variate si foarte bune, cu gust de prajituri de casa. Aveau crema caramel, cremsnit, tarte cu fructe, eclere, prajituri cu ciocolata, tarte de mere, si in fiecare seara aveau prajituri orientale (baclavale si sarailii) la restaurantul Lotus. Plus fructe.

Cina cam la fel, dar, dupa cum v-am spus, mancarea este diferita in cele doua restaurante.

In complex sunt 6 piscine, doua la cladirea principala, una la Family, una langa cladirea Aqua Lounge - speciala pentru adulti, copiii nu sunt admisi, una la vilele de pe deal si una langa centrul de scufundari. Piscina de la cladirea principala este foarte frumoasa, cu podete peste un fel de raulete. Fiecare piscina are si bar.

Plaja este foarte mare (cam 1 km) si sunt doua baruri situate pe plaja.

Cam toate barurile (nu am fost chiar la toate, deci nu sunt 100% sigura) servesc pe langa bauturi si inghetata si hot dog, burger, cartofi prajiti, pentru cei care nu doresc se mearga la restaurant pentru pranz

Berea este foarte buna, vinul la fel, dintre tarii coniacul si ginul sunt baubile, restul nu.

Animatie exista in zona plajii principale si a piscinei, dupa program: aqua gim, dans din buric, dansuri latino, volei pe plaja. In receptie gasiti programul echipei de animatie.

Seara se organiza mini disco pentru copilasi, apoi spectacole pentru adulti, dar noi nu am participat, asa ca nu va pot da amanunte.

Exista si discoteca, dar nu foarte animata.

Foarte multi rusi si popoare slave, pot sa spun ca pe noi nu ne-au deranjat cu nimic. Doar intr-o zi am vazut un rus care a baut pe plaja pana cand l-au tarat cu greu la camera alti turisti.

Pot sa va spun ca dupa parerea mea, pe locul doi ca numar de oameni dupa vorbitorii de limbi slave, sunt romanii. Cred erau cel putin vreo 50 de romani in timpul sederii noastre, ceea ce m-a bucurat.

Daca va lasa inima, eu va recomand sa lasati putin baccsis la camerist si la ospatarii de la baruri. Nu uitati ca au salarii foarte mici, in jur de 30 euro/luna, iar patronii iau in calcul de la inceput ca vor primi si bacsis, asa ca este painea lor. Se bucura de sume mici, un dolar sau doi.

O mentiune speciala pentru ghizii Lazlo si Tunde. In grupul nostru am avut doua probleme speciale, una anul trecut si una anul acesta.

Anul trecul cineva din grup a fost internat de urgenta la spital, iar cei doi au stat in permanenta acolo, desi mai erau la spital si sotia si doi membri ai grupului nostru.

Anul acesta o alta persoana a avut probleme cu pasaportul la intrarea in Egipt. Atentie: trebuie neaparat sa aveti pasaport turistic, altfel nu va vor primi la aeroport. Acelasi ghid de anul trecut Lazlo a facut tot ce a putut, si pana la urma a reusit sa o ajute sa intre in Hurghada. Nu avea nici o obligatie, nu era in nici un fel responsabilitatea sau vina agentiei, si totusi s-a implicat, a adus persoana respectiva la hotel cu un autoturism, desi putea pur si simplu sa o lase acolo sa se descurce.

Speram sa ne intoarcem si la anul, raportul calitate - pret este foarte bun.

Trimis de Lumi in 15.07.10 10:07:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 10682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 aici puteti sa vedeti harta hotelului, cu vilute, main building si family building
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

pepsi70ro [15.07.10 10:17:12] »

6 ani la acest hotel, trebuie sa va fi placut foarte mult acolo. Totusi mie mi-ar fi placut sa mai schimb locurile, cu siguranta sunt foarte multe locuri care abia asteapta sa fie descoperite. Felicitari pentru review!

Lumi [15.07.10 10:35:32] »

Ai perfecta dreptate, sunt multe locuri care asteapta sa fie descoperite, dar pentru asta preferam sa facem calatorii doar pentru vizite, nu in timpul sejurului la mare. Pentru noi nu exista egal pentru Marea Rosie, cel putin in zona noastra, la 3 ore distanta cu avionul, poate prin Caraibe sau Maldive. Asa ca mergem la Marea Rosie din 2000 in fiecare an, doar un an am fost in Antalia.

In ceea ce priveste sejurul la hotel preferam sa nu ne enervam facand comparatii de la un hotel la altul, ci sa mergem la sigur. Nu v-am spus ca am avut si tratament VIP pentru faptul ca era a 6-a noastra vizita.

Bineinteles ca fiecare isi are propria idee de concediu ideal. Eu am dorit doar sa imi prezint punctul de vedere referitor la acest hotel.

presario [15.07.10 10:43:36] »

Super hotel, am auzit si eu - de la niste prieteni care au fost - doar lucruri bune.

chelie_d [15.07.10 11:41:51] »

pana la urma o sa va dea niste actiuni la hotel ).

Felicitari pentru review

mihaela792000 [21.07.10 12:54:37] »

Buna,

plec si eu in Hurghada la hilton long beach sambata (24. 07) si as vrea sa stiu, daca ma puteti ajuta, pt ce excursii optionale sa optez si cu ce agentie. Sejurul nostru e de doar 8 zile.

Si voiam sa intreb daca cazarea la vile este optionala sau nu, adica ne alegem noi vila unde dorim sa ne cazam sau ne "plaseaza" ei unde au liber? Un bacsis la receptie poate influenta conditiile de cazare? Cat inseamna un bacsis rezonabil? Cam care ar fi bugetul necesar pt 2 persoane pt excursii si suveniruri?

Va multumesc anticipat,

mihaela

Lumi [21.07.10 13:23:42] »

Mihaela, sa le luam pe rand:

In ce priveste excursiile optionale, parerea mea personala este ca este mai bine sa faci croaziera separat, si sa stai in sejur la hotel, eventual se pot si lega, o saptamana croaziera + o saptamana sejur la hotel.

Acum, daca ai hotarat sa faci excursii optionale, pentru Cairo si Luxor iti recomand sa mergi cu touroperatorul. Daca mergi cu agentii locale, nu o sa fie alti romani in autocar, si ghidul nu va fi in limba romana. De aceea eu consider ca este mai bine sa mergi cu ei.

Excursia la Cairo inseamna ca vei pleca intr-o noapte la ora 1, si te vei intoarce pe la ora 12 noaptea urmatoare (vreo 23 de ore).

Excursia la Luxor inseamna ca vei pleca pe la ora 2 noaptea si te vei intoarce pe la ora 22 noaptea urmatoare (vreo 20 ore).

Daca pe langa asta vei mai merge si o zi la snorkeling, chiar nu mai conteaza ce camera vei avea, ca nu avea timp sa stai prea mult in ea.

Eu una nu te sfatuiesc la mai mult de o excursie lunga, fiind vorba de doar o saptamana de sejur.

Cazarea standard inseamna Family building (nu il recomand) sau vile. Vilele cele mai bune sunt cele de pe nivelul 7,8 sau 9. Restul sunt foarte bune ca si conditii de cazare (chiar mai noi) dar sunt cam departe de receptie si de masa.

Asa ar trebui sa ceri la receptie, si cred ca 15 euro sau 20 dolari ar trebui sa fie suficient. Noi am cerut intotdeauna parter, ca sa avem impresia ca avem propria casa de vacanta si ca sa nu ne bata acoperisul din carton asfaltat in cap, pt ca nu suportam aerul conditionat noaptea.

Ca si bani, excursiile lungi (luxor si cairo) sunt in jur de 70 - 80 euro, cele mai scurte (safari sau snorkeling) in jur de 35 euro.

Pentru suveniruri ar trebui sa ajunga 50 USD, dar grija la negocieri, si depinde si ce vreti sa luati.

Au bumbac de buna calitate, argintul in jur de 3,5 - 4 usd/gram, articole piele (iti recomand magazinele Pharaon).

Pentru suveniruri mai marunte, poti sa iei papirusuri de pe strada (in jur de 1 dolar buc), curele de piele (tot pe strada nu mai mull de 4 dolari), brelocuri cu specific.

Ca sa iesi in oras, puteti se mergeti cu microbuzele locale. Daca va adunati mai multi romani, microbuzul costa 20 lire indiferent cati sunteti in el, si sa ii puneti conditia sa nu opreasca nicaieri, sa va duca direct. Si sa aranjati si sa va aduca inapoi, la ora stabilita.

Daca sunteti singuri, puteti sa luati microbuzul in regim de autobuz normal, 2 lire de persoana.

Daca nu gasiti microbuz, puteti sa luati taxiul, nu mai mult de 20 lire un drum pana in centru. Toate aceste tarife trebuie negociate de fiecare data, eu ti-am spua doar cat ar trebui sa dai.

mihaela792000 [21.07.10 13:41:19] »

Lumi, multumesc din suflet.

Acum sunt in dilema, intre cairo si luxor ce sa aleg?!

Probabil o sa mai "navighez" pe net cat o sa-mi permita timpul si poate vom reusi sa ne hotaram. Si asa cum ai spus tu, camera cred ca conteaza mai putin.

Multumesc inca o data pt pareri.

O zi buna.

Andreiutza [28.07.10 13:41:50] »

Buna,

f util review-ul tau. O sa plecam si noi in sept aici si vreau sa te intreb cate ceva:

1. se platesc sezlongurile de la hotel?

2. am inteles ca la all inclusive apa nu este gratis, iti dau doar o sticla pe zi, asa este?Racoritoarele sunt ok, au si fresh-uri la all in?

3. ai fost vreodata la inceputul lunii sept? Este f cald?

Mersi frumos!!!

Lumi [28.07.10 17:04:09] »

Andreiutza

1. nu se plateste nici un sezlong, nici la piscina, nici la plaja, sunt incluse in serviciile platite, precum si prosoapele de plaja, nu are rost sa va carati prosoape de acasa.

2. Apa este gratis la all inclusive, ai apa in toate restaurantele si barurile hotelului atat timp cat sunt deschise, si mai primiti o sticla de 1,5 litri in camera in fiecare zi. Daca nu iti ajunge, am vazut lume umpland sticle de la automatele de apa de la baruri, fara comentarii din partea hotelului.

3. racoritoarele la all incl sunt de doua feluri, la dozatoare sunt toata gama pepsi, mirinda, 7up, sifon, + mai multe nectaruri la cutie, portocale, guava, mango si mere. Freshuri doar contra cost.

La micul dejun mai au niste sucuri care nu sunt acidulate dar nici fresh nu sunt. Eu personal nu am gustat nici un fel de sucuri, dar iti recomand cel de mango si cel de mere.

4. La inceputul lui sept vremea va fi super OK, nu te ingrijora. Eu am fost multi ani in august si nu a fost prea cald. Briza marii o sa va racoreasca, doar la piscina principala este mai cald, pentru ca este protejata de vant de zidurile hotelului

Andreiutza [28.07.10 17:07:12] »

Multumesc din suflet pt amabilitate. Imi poti spune si cu ce agentie ai mers?

Am citit mai sus tot ce ai scris, dar nu am inteles faza cu camerele, cum tb sa cerem camera ca sa fie super ok. In ofertele de la agentii apare camera dubla, simpla... pot sa fac schimb la receptie daca dam ceva bacsis?

Lumi [28.07.10 17:47:14] »

Andreiutza, ti-am raspuns prin mesaj privat, ca sa iti pot da toate amanuntele

lolo78* [29.07.10 11:52:42] »

Cu ce este mai convenabil sa mergi, cu euro sau cu dolari? Unde este indicat sa faci cursul in lire egiptene, la hotel sau in alta parte?

Lumi [29.07.10 12:34:15] »

Este mai indicat sa mergi cu dolari, dar daca ai euro, este bine sa ii cheltui numai dupa ce ai schimbat in lire, putin cate putin, nu sume mari, pt ca nu poti sa schimbi inapoi din lire in valuta. Egiptenii nu prea pretuiesc euro, si daca faci cumparaturi direct in euro, o sa socoteasca aprox curs 1euro=1 usd.

Eu zic ca este indiferent unde schimbi,doar nu schimba la valutisti, desi eu nu am vazut asa ceva. La hotel este mai comod, iar diferentele de curs de la o casa de schimb la banca sau bancomat de schimbat valuta sunt foarte mici, de ex 1 euro =7,411 la o banca sau 1 euro =7,413 la casa de schimb, adica la a doua sau a treia zecimala.

Asa ca schimba linistit la hotel, doar trebuie sa vezi programul de lucru al casei de schimb, ca lucreaza de regula 2-3 ore dimineata si 2-3 ore dupamasa

alinabarleanu [11.08.10 13:35:58] »

scuze asa avea o intrebare pt ca as dori sa merg la acest hotel in octombrie. in afara hotelului sunt magazine sau este pustiu, pt eventuale cumparaturi sun ceva magazine si cat fac pana in centru hurghadei. am inteles ca are 2 centre unul vechi altul nou la care poti sa mergi si cum

am uitat multumesc

Lumi [12.08.10 11:53:44] »

Hotelul este cam la 17 km de centru. La iesire din hotel este pustiu, adica sunt alte hoteluri, dar foarte departe unul de altul. Zone de cumparaturi sunt destule. Cea mai faimoasa se numeste Sekala, acolo sunt majoritatea restaurantelor si magazinelor. (asta ar fi centru nou). O alta zona frumoasa este de la hotel Grand hotel catre hotel Sultan Beach. Zona de cumparaturi cea mai aproape de hotelul Hilton este vizavi de hotel Dana Beach. Centru vechi este cel mai departe, si, sincer, nu cred ca merita sa mergeti pana acolo, mai deosebit acolo este doar un bazar in stil vechi oriental, cu toate mirosurile aferente.

Ca sa ajungi la cumparaturi ai trei variante:

1. autobuzul hotelului, costa cam 4 euro/pers dus-intors (cred, nu mai stiu exact)

2. taxi, cele din fata hotelului vor cere cam 50 lire, dar puteti sa scoateti 25- 30 lire un drum.

3. microbuzele care trec destul de des prin fata hotelului. daca luati microbuzul pe post de taxi, va costa 20 lire (dupa negocieri), daca mergeti cu el dupa cum are el traseul, cu toate opririle, costa 2 lire/pers un drum.

Cel mai bine ar fi sa va adunati 4, 5, 8 persoane si sa luati un microbuz, cu care sa va intelegeti sa va astepte la o anumita ora. O sa coste 20 lire dus, 20 lire intors, pentru toata lumea, si negociati o singura data.

henriette* [12.08.10 12:57:58] »

Mergem si noi de la sfarsitul lui august in Egipt si am ales acest hotel. Ma puteti indruma ce vile sa mentionez ca sa primesc o camera buna?! Am inteles (tot din review-uri) ca daca cer camera in cladirea principala ma costa cam 70$ in plus si nu as dori sa am cheltuieli aditionale, asa ca ma voi rezerva la vile, dar nu stiu care sunt mai bune?

Merci,

Henriette

Lumi [12.08.10 18:53:22] »

Cele mai bune dpdv al pozitiei sunt cele de pe nivelul 7,8,9.

Cele de la nivelul 10,11,12 sunt mai departe de plaja, dar sunt mai noi, cu camere foarte frumoase.

In principiu, noi am cerut la parter, ca sa nu ne bata soarele in cap prin tavanul incins. Aerul conditionat face fata, dar noua nu ne place deloc sa dormim cu aerul conditionat.

henriette* [13.08.10 10:33:22] »

Lumi,

Multumesc mult pentru raspuns!

Mentionezi ca vilele 10, 11, 12 sunt mai depart de plaja. Cat de departe, 1-2 km sau chiar mai mult?

La receptie se poate cere direct, de cum ai ajuns, in ce vila sa-ti dea camera (bineinteles cu bacsisul aferent)?

Este bancomat la hotel? Pot sa merg cu card sau trebuie sa am la mine doar bani cash?

Merci.

Lumi [13.08.10 10:42:39] »

In ce priveste distanta la care sunt vilele, e greu sa iti spun, pt ca sunt alei in panta, sunt scari, de ex sunt vile la nivelul 12 foarte aproape de receptie, dar se urca niste scari destul de abrupte si de inalte. Oricum nu cred ca este vorba de 1-2 km, ci mai putin, dar la pranz, in caldura verii par mai mult. Oricum, dupa cum am spus, exista masinute electrice tip golf, cu care poti cere sa fii transportat, oficial gratis, neoficial 1-2 lire vor fi OK ca bacsis.

La receptie poti cere direct cam ce doresti, dar s-ar putea sa iti spuna ca te vor ajuta doar a doua zi dimineata (functie de disponibilitati). Daca cumva nu pot sa te ajute, iti vor da bacsisul inapoi. Dar nu se prea intampla.

Nu o sa poti sa ceri chiar o anumita vila, (nu au mai mult de 5 camere fiecare, cele din partea de jos), dar poti sa ceri nivelul dorit.

Exista bancomat la hotel (cred ca HSBC Bank), dar nu e rau sa ai si ceva cash la tine. La bancomat o sa scoti doar lire egiptene, atentie, nu prea multe odata, sa nu ramai cu ele.

Lumi [13.08.10 11:22:04] »

Am atasat si harta hotelului, poate ajuta

henriette* [13.08.10 11:32:11] »

Scuze dar nu stiu cum si de unde sa descarc hart ape care ai atasat-o. Ma poti ajuta?

Multumesc.

Lumi [13.08.10 11:35:52] »

am atasat-o ca poza de la hotel, dar cred ca inca nu a fost validata, trebuie sa apara.

webmasterXY* [13.08.10 17:14:33] »

Va aparea in curand

alinabarleanu [13.08.10 18:04:46] »

multumesc pt raspuns dar as mai avea o intrebare sau chiar mai multe pe parcurs, de la hilton beach se ajunge usor la h dana beach. am oroare de pustiu. am mai fost in tunisia dar intre hoteluri nu era distanta asa mare, e prima data in egipt si am oarecare retineri avand in vedere ca mergem si cu copilul. multumesc

alinabarleanu [13.08.10 20:18:35] »

scuze iar de deranj da mergand cu copilul mai am o neclaritate,in mare trebuie sa intri cu incaltaminte din cauza coralilor sau a vietuitoarelor marine pt ca la unele impresii unii recomanda,ba mai mult unii au fost intepati de arici de mare sau altceva.sunt asa periculoase aceste vietuitoare.multumesc

Lumi [16.08.10 09:02:16] »

Referitor la Dana Beach, se ajunge destul de usor, dar tot cu masina, nu pe jos. (Vreo 5 minute cu masina).

Referitor la papucii de baie, la acest hotel este o zona de mare la care ar fi nevoie de ei, din motiv de pietricele, iar o alta zona in care nu prea sunt pietricele si nu este neparat nevoie.

In zona in care va merge copilul nu este nici un pericol de arici de mare, poate doar in larg.

In principiu nu este rau sa va cumparati papuci de baie, dar nu strict necesar. Noua nu prea ne plac papucii de baie si nu am folosit.

Eu cred ca nu veti avea probleme cu copilul, se va simti foarte bine.

Nu uitati de cremele de plaja, cu factor foarte mare, mai ales pentru copil.

henriette* [17.08.10 12:42:25] »

Buna Lumi,

Stii cumva daca trebuie sa declar la intrare in Egipt (la vama) camera video sau aparat foto? Sunt probleme in acest sens?

Merci

Lumi [17.08.10 12:46:30] »

Nu trebuie sa declari nimic din toate astea, nici laptopul. Nu sunt nici un fel de probleme la intrare sau iesire. La iesire nu aveti voie sub nici o forma sa aveti scoici sau corali, asta este tot. Dar o sa va spuna si ghidul acest lucru

henriette* [17.08.10 13:12:29] »

Super! Merci frumos!

alinabarleanu [18.08.10 13:32:52] »

multumesc pt intelegere ,in afara de hilton poti sa-mi mai recomanzi si altul ,

Lumi [18.08.10 13:54:02] »

Iti pot recomanda dintre hotelurile la care am stat eu, Siva Grand Beach, dar numai camerele junior suite, NU STANDARD. Are o locatie mai aproape de zona de shopping, dar este mai mic decat Hiltonul acesta, si mie nu mi-a prea placut mancarea stil nemtesc (hotelul este ocupat 90% de nemti).

Dintre hotelurile la care eu nu am fost, dar am auzit de la altii NUMAI de bine, este Steinberger Al dau Beach, dar pretul este mult mai mare la acest hotel.

Daca vrei mai multe recomandari, eu zic sa intrebi la o agentie de turism, si eventual sa compari cu impresiile pe care le vei gasi la respectivul hotel

alinabarleanu [19.08.10 14:53:24] »

multumesc inca o data pt amabilitate si scuze pt deranj, hotel siva este mai mic decat hilton ai dreptate si chiar la acesta ne gandeam insa nu toate agentiile il au.o intrebare ,am vazut la hilton ceva de scufundari stii ceva si inca ceva agentiile noastre au excursii cu submarinul pt a vedea frumusetile marii rosii.

henriette* [22.08.10 09:33:53] »

Buna Lumi,

O intrebare de ultima ora! Camera este dotata cu uscator de par?

Merci!

Lumi [23.08.10 09:35:06] »

Da, este dotata cu uscator, dar nu cred ca o sa aveti nevoie, aerul uscat si cald de afara va usuca parul imediat. (Noi nu l-am folosit deloc).

ani_ [29.08.10 02:23:24] »

imi puteti spune va rog cu ce agentie ati fost?

henriette* [08.09.10 16:52:22] »

Tocmai ne-am intors din vacanta. Hiltonul e OK si confirm tot ce a povestit Lumi!

Pentru toti cei ce merg in diferite excursii, sugerez sa le contracteze prin agentia cu care merg (nu obligatoriu de acasa, ci acolo, in ziua in care ajungeti) si nu prin diverse agentii locale deoarece nu e deloc sigur. Trebuie sa fiti foarte atenti daca doriti sa va comandati dvd-uri cu filmari ale diverselor excursii la care luati parte. Dvd-urile sunt cu filmari de calitate foarte proasta si mai mult, vi se promite ca a doua zi va sunt livrate la hotel, dar nu este asa! Noi am apelat la ghidul nostru sa ne ajute sa recuperam dvd-ul (la care am dat avans doar, norocul nostru ca nu l=am platit integral la comanda!!!!) si cu mari eforturi, a reusit sa ni-l aduca in ziua in care plecam deja acasa. Deci, va sfatuiesc sa ramaneti la fotografiile personale sau la filmele pe care vi le faceti personal!!! Altfel, cu siguranta ca veti fi dezamagiti, cum de altfel am fost si noi!

ani_ [09.09.10 10:32:51] »

eu maine plec spre egipt, la hilton long beach. am foarte mari emotii, si sper ca la intoarcere sa pt confirma si eu tot ce am citit aici

as avea o intrebare... sunt la hotel reprezentanti al agentiei din romania? sau cum pot da de ei? precizez ca merg printr-o agentie din ungaria, dar cum prietenul meu nu stie ungureste, excursiile optionale vreau sa le fac cu agentie romaneasca - sa priceapa si el ce zice ghidul mersi

henriette* [09.09.10 12:27:41] »

Si noi am fost cu Kartago Ungaria si am avut in grup si romani care nu vorbeau toti maghiara. Ghidul nostru s-a ocupat separat de ei si cred ca le-a organizat excursiile cu grup vorbitor de limba romana. Sa nu aveti emotii ca ghizii sunt foarte de treaba, saritori si va ajuta cu orice problema. Nota 10 pentru ghizi!

Oricum, in ziua in care ajungeti, se va stabili o ora la care va intalniti toti, la hotel, si veti tine o sedinta de informare. Atunci vi se vor comunica tot felul de informatii si la randul vostru puteti pune cate intrebari doriti. Tot atunci puteti contracta si excursiile.

Sejur placut!

mircearaf [15.09.10 21:49:38] »

Am fost la HILTON LONG BEACH RESORT in 2008. nu e de 5 stele dupa cum il arata aici. e de 4, dar e unul dintre cele mai bune hoteluri din Hurghada. pe langa el mai este SUNRISE Select Garden Beach Resort and Spa, care e de 5 stele. asta dupa pararea mea e nr 1 din Hurghada. La hilton in schimb, au 4 restaurante cu 4 specificuri. cui ai place pestele aici o sa se bucure de multe feluri de peste gatite in o gramada de metode. si mancare italiana, la fel. Cine nu vrea sa viziteze Cairo, sau Luxor, care sunt f departe (500km) le recomand: safari desert, croaziera pe mare, care este super si scufundarile. la hotel o sa faceti un curs. costa 45€. dar eu l-am scos la 30$. masajele de pe plaja care incep de la 30€ pana la 75€... poti sa le scoti f bine la 25$ pana la 50$. totul trebuie negociat. in schimb nu recomand sa cumparati de la magazinele din hotel (suveniruri), ptr ca sunt de 3-5 ori mai mari decat in oras. cazarea... daca vreti sa le dati un 10€ la receptie sa va dea o camera intr-o vila mai aproape de corpul principal si de piscine... nu e rau... Mare grija cu acele carduri de acces in camera. tot cu ele va puteti lua prosoape ptr plaja. daca le pierdeti o sa platiti cam 50€ ptr fiecare. deci mare atentie. cei ce opteaza ptr all inclusive mancare si bautura sunt la discretie atat la restaurante cat si la plaja. in rest... sa aveti o vacanta de vis!!!

vera77 [27.07.11 15:14:49] »

cat va costa avionul pana in Hurgada? am incercat si eu o reyervare individuala, cu hotelul mi-a mers, dar la Tarom mi-a iesit o suma fabuloasa.

Lumi [27.07.11 15:26:24] »

Noi am cerut la Tarom tarif de grup, pt 9 persoane, si am ajuns la 436 euro din Bucuresti pana in Hurghada, cu escala in Cairo.

pedro35 [21.08.11 17:45:02] »

buna! aveti 2 posibilitati

1) cursa charter + cazare+ taxa aeroport+transfer... asigurari... etc... vreo 500 de euro media de persoana... zborurile charter au fost reluate incepand cu 20 august...

sau...

2) individual... mergeti la o agentie tarom... si rezervati la ei bilete de avion si cazare... si o sa iesiti foarte ieftin... va vor face rezervarea direct prin tarom-tours... foarte sigura si acceptabila ca pret... in fiecare marti, joi si sambata la ora 23.45 aveti avion direct cairo... 2.30 de minute... in aeroport va transfera cu bus-ul albastru in 10 minute si la 4.50 aveti avion direct hurgada... 10 euro la taxi si va duce oriunde vreti in hurgada...

alinabarleanu, Andreiutza, ani_, chelie_d, henriette*, lolo78*, Lumi, mihaela792000, mircearaf, pedro35, vera77
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :

• pagină generată în 0.073162078857422 sec