ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Concediu cu marca recesiune

Suntem de peste o saptamana la Sinaia si fata de alti ani, am remarcat multa lume care-si petrece concediul la gazde. De unde am dedus? Simplu, dupa vestimentatia estivala, dupa agitatia si sonoritatea pe care localnicii n-o au si dupa faptul ca un cumparator umbla din alimentara in alimentara cu toata familia dupa el, adica nevasta plus doi copii ca abia de cumpara o caserola cu juma’ de kil de carne de mici. Ce vreti? Vreme de criza, salarii taiate, TVA mare si inca nu e totul… dar copiii trebuie dusi la munte, la aer. Mi-aduc aminte ca in tineretea mea antideluviana deasemeni nu aveam bani. Salarii mici, rate la casa, rate la Dacia 1100, CAR, doi copii, trimis lunar mamei…dar copiii trebuiau dusi o saptamana la mare si una la munte. Nici nu-mi trecea prin cap sa raman acasa in canicula orasului si nici sa stam la un hotel sacrificand in schimb congelatorul care era programat sa-l luam peste cateva luni, asa ca la mare ne cazam la camping Navodari iar la Sinaia trageam la gazda, la madam Georgescu. Avea o vila cu etaj sus pe Pustnicului, ea se retragea la parter iar noi pe te miri ce domneam la etaj.

Lasand la o parte hotelurile si pensiunile care fac din statiune o ciupercarie si la care pretul e aprox. 100-120 Ron/zi cu sau fara mic dejun, exista sute de camere de inchiriat cu sau fara firma (acolo sunt marii evazionisti care nu-si declara veniturile din chirii; din cauza lor pensile trebuie impozitate) Din cauza ca activitatea Mefin a fost sistata si 7000 de oameni si-au pierdut venitul, se inchiriaza camere pe te miri ce: 30, 40, 50 Ron, cu acces la baie si bucatarie. Exista doua forme de inchiriere: in care-ti pregatesti singur masa, gazda punandu-ti la dispozitie aragaz, cuptor, cratite si leusteanul din curte si forma in care-ti cumperi alimentele si ea gateste pentru 100 Ron/sapt. sau mai putin la doua persoane si 150 la patru, dimineata, pranz si seara. Cu aprovizionarea nu e nici o problema pentru ca pe soseaua principala sunt 4-5 alimentare mari cu de toate, pe varianta ocolitoare a orasului e un mare supermarket iar in cartierul Izvor, numit “pe mal” exista trei magazine cu carne si mezeluri la prêt de producator livrate de fabricile din judet. Sunt ieftine si bune si de fiecare data cand revin in Bucuresti imi umplu sarsanalele cu lucruri delicioase. Orasul are doua piete de zarzavaturi: cea mare, stiuta de toata lumea si amplasata pe o straduta in panta pe langa primarie. Are de toate inclusive branza, urda si cas de Sibiu, la preturi nici prea-prea, nici foarte-foarte. Deasemeni o aripa e umpluta cu tarabe de bazar de unde poti sa-ti cumperi adidasi de plastic, sosete, pijamale si ce mai vrei la preturi mici. Piata din Izvor e mai putin diversificata dar cu preturi mai mici. In schimb dupa blocuri, pe alei si chiar pe DN1 sunt dughene cu marfa buna la prêt scazut. Daca esti satula de cratite si vase de spalat, te poti aranja dimineata si seara acasa (gazda procura de regula lapte, oua, branza de vaci, fructe de la neamurile din Secaria Comarnicului sau Talea). La pranz mananci dupa cum te tine punga: daca e usurica- un menu fix la restaurantul Bulevard sau Bucegi cu 10 lei, cuprinzand o supa-crema, un fel doi cu carne, un dulce si paine, sau la pret mic la restaurantul Militar, Bulevard, Casa Noastra iar daca punga e doldora de parale la Taverna Sarbului (ce prisoseste ti se pune la caserola; nu mancati mici de la ei ca sunt de fapt niste carnati sarbesti si au cu alt gust), Piatra Soimului sau Marmote pe Cumpatul, Cutitul de Argint sau Economat la Peles si de ce nu, la Cota 1400?

E bine sa stii de la inceput in ce cartier vrei sa stai. La blocuri nu, au camere mici, nu au curte si la baie dai nas in nas cu proprietarul. Furnica, Tirul cu Porumbei sunt cartiere frumoase dar umede si foarte prost aprovizionate; Opler sau Cumpatul au numai vile cu preturi astronomice, pe platou pe la Mara e departe de oras si rupt de agitatie. Eu asi opta pentru o camera cu intrare separata intr-o vilisoara sau casa in centru pe una din stradutele perpendiculare pe sosea. Au curti si gradini, sunt aproape de padure de unde anul asta au disparut ursii dar si de punctele comerciale. Cum intreg orasul s-a debransat de la termoficare de cand Mefin si-a incetat activitatea, majoritatea caselor au centrala termica sau macar boiler electric deci nu aveti problema cu apa calda. Parcul Ghika e aproape si copiii se pot plimba cu masinute si ATV-uri mici, cei mai mari si curajosi isi dau drumul pe o franghie suspendata la inaltime, pot vizita muzeul rezervatiei Bucegi in timp ce cei parintii lenevesc la soare,asculta fanfara de pranz,i se bucura de microclimatul deosebit dat de frunzele de tei, brad si stejar din parc si isi incarca bateriile.

Ei, acum cum faci rost de camera? Cel mai sigur si elegant e sa vii singur sau cu partenerul cu o saptamana doua inainte si sa investighezi piata, liber de bagaje. Daca vii sa stai, contra unui mic comision te poti adresa uneia din cele doua agentii mari imobiliare (la subsolul magazinului central Walmark si pe DN1 vis-à-vis de aleea de iesire din Peles) ; ei iti pun la dispozitie ofertele cu poze si te duc sa vizionezi. Mai e metoda cu pachetul de socolata dat unei vanzatoare din alimentara care stie tot sau cea mai veche si sigura: te duci in gara si imediat esti acostat, numai ca te poti trezi ca afara e vopsit gardul si inauntru leopardul. Sigur ca in timpul asta nevasta vrea o cafea, copiii vor pipi, pe tine te apuca lehamitea ca dupa ani de scoala si munca iti cladesti concediul pe ce e mai ieftin dar ce vrei? Copiii trebuie dusi la aer.

Trimis de Michi in 14.07.10 16:21:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Bloc din anii 60 inconjurat de flori

Chloe
[14.07.10 16:51:07]

n-am mai citit demult un review zimbind....putin cam amar ce-i drept

felicitari, vot de la mine

mi-a lasat un gust pozitiv si optimist review-ul tau

trandafir 1970
[14.07.10 18:00:17]

Foarte frumos review, bine conturat, detalii suficiente pentru fiecare buget! 400 aplauze pentru "munca de teren"!

magdalena
[14.07.10 21:25:37]

Si eu am fost la gazda in Sinaia cand eram mai tanara si prea am agreat atunci si, sincera sa fiu, nici acum nu agreez...

Desi e economic, nu m-as simti in concediu, nu e aceeasi atmosfera!

Prefer drumul cu trenul/masina dus-intors si sa stau o zi acolo daca nu imi pot permite sa platesc si noaptea.

Chloe, magdalena, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: