ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 30.06.10
AUG-2008

Lacul Belis - Fantanele - Un loc minunat

Am vizitat lacul Belis-Fantanele, aflat in judetul Cluj, unde se afla si statiunea cu acelasi nume.

Este un loc deosebit de pitoresc, inconjurat de paduri de conifere, cu apa rece si foarte curata, unde poti pescui, sta la plaja sau sa te plimbi cu barca, pe noi ne-a costat 35 lei/1 ora cu o barca particulara, dar a meritat experienta.

Exista in statiune mai multe hoteluri si cabane, restaurante si in coada lacului, la 20 de km de statiune, la Dealul Botii, o frumoasa pensiune pe mal, de unde ne-am inceput plimbarea. Aerul curat si peisajele de vis te fac sa te gandesti la Elvetia..

Trimis de dartax in 14.07.10 11:00:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BELIȘ-FÂNTÂNELE.

VIZUALIZĂRI: 11109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dartax); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lacul vazut de pe Dealul Botii, un mic catun din zona Rachitele

[14.07.10 11:38:46]

mutat la Descopera Ardealul.

lizuk
[14.07.10 11:47:01]

Zona s-a schimbat foarte mult de cand n-am mai ajus eu pe acolo... s-a construit foarte mult. Pensiunile erau deschise, adica daca ajungi acolo si vrei sa ramai peste noapte, ai unde? exista vreuna care sa aiba si restaurant deschis permanent?

Si daca ai vreo pensiune pe unde ai stat, poti sa ii scrii numele fara probleme si sa ne povestesti de ea (ca spuneai la P 05 ca nu dai numele pensiunii)

dartaxAUTOR REVIEW
[14.07.10 12:21:19]

Pai in primul rand eu nu am stat la pensiune, doar am vorbit cu omul care o ingrijea, eu am o cabana in Rachitele, unde se gasesc cateva pensiuni frumoase, aproape de cascada Valul Miresii, si unde mai exista si pensiunea Maria, a familiei Boc (vestitul...) ;

pensiunea din Dealul Botii se cheama chiar... Pensiunea Dealul Botii, este cea mai frumoasa din toata zona - parerea mea! si mai retrasa, fiind in coada lacului, se ajunge din Rachitele, e la circa 5-6 km; in capatul celalalt al lacului, acolo unde incepe, exista statiunea Belis-Fantanele, cu cateva hoteluri care au zeci/sute de locuri de cazare, restaurante si pe langa, pensiunile pe care le vedeti in poze...deschise permanent majoritatea, zona este preferata maghiarilor care vin si iarna; acolo se afla scufundat in lac satul vechi, iar cand e seceta se poate vedea turla bisericii iesita din apa... anul asta voi merge in concediu acolo si va voi povesti mai multe, chiar despre Rachitele si pensiunile sale... pot sa pun o poza de la cascada?

[24.11.12 23:49:10]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descopera zona Fantanele-Belis" (deja existentă pe site)

dartax, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Fântânele-Beliş: