ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 1/2

Destul de OK...

Perioada: 11. 07 – 21. 07. 2010 / 10 nopti – 1116 EURO All Inclusive

Traseul: Ploiesti – Giurgiu – Ruse – Sunny Beach

Plecare din Ploiesti la ora 7: 30.

Opriri pe drum: cca. 2 h

Ora sosiri in la hotel: 50 km/h in localitati, 80-90 km/h in afara localitatilor si 100-110 km/h pe autostrada.

In afara de o mica portiune de drum de pe autostrada care era cam peticita, drumul este OK.

Tot drumul am fost cap de coloana si am intalnit si cateva masini de politie dar nu ne-au oprit deloc.

La hotel cazarea s-a facut imediat si fara probleme.

Masina am parcat-o in parcarea hotelului (am gasit loc din fericire) si m-a costat 150 leva pt. 10 zile.

Nu am avut camera cu vedere la mare. Am cerut totusi la receptie dar mi s-a spus ca agentia prin care am facut rezervari nu are contract cu hotelul pt. camera cu vedere la mare, cid oar la cele cu vedere la parc. In cele din urma asta s-a dovedit totusi un plus deoarece camerele care au vedere la mare sunt expuse zgomotului si agitatiei continue din statiune (faleza de promenade care trece exact prin fata hotelului, plus muzica de la terasa hotelului si a altor cluburi care incepand de seara si pana tarziu este la un moment dat foarte deranjanta).

Am avut camera la et. 6 cu vedere spre parcarea hotelului si cu panorama spre niste zone de deal impadurite si a fost OK avand in vedere ca aveam copil si in jurul orei 23 ne puteam culca linistiti, fara a fi deranjati de zgomotul care era pe partea din fata a hotelului.

Camera de tip studio nu este atat de spatioasa pe cat mi-o inchipuiam, dar a fost OK pt. noi 3.

Masa a fost OK, destul de variata ca meniu si buna. Copilul a mancat ceea ce mancam si noi fara probleme si nu am avut nici unul din noi nici o problema de la mancare.

Bineinteles ca sucurile erau de la dozator, vinul la fel si berea, dar in general OK, daca nu esti pretentios.

La cele doua baruri de la piscine se servesc in regim All inclusive bauturi locale si cocktail-uri cu denumiri sonore dar facute tot din bauturi locale. Sunt OK atata vreme cat nu ai pretentii.

Marea dezamagire vine insa cand constati ca desi ai platit regim All Inclusive, ca sa stai la piscina hotelului si daca ai nevoie de un prosop, trebuie sa platesti la receptive 2 leva pt. un prosop pe zi plus o garantie de 10 leva, pe care o primesti inapoi cand returnezi prosoapele. Mai bine vii cu prosop de acasa si nu mai platesti nici un prosop la hotel, deoarece nu e obligatoriu sa iei prosop de la ei.

De asemenea hotelul are o portiune de plaja a lui (Victoria Beach All Inclusive), dar si acolo trebuie sa platesti la receptie 15 leva /zi pt. 2 sezlong-uri si o umbrela. Si atentie: aceasta portiune de plaja a hotelului nu este chiar in dreptul hotelului, ci un pic mai in stanga cum iesi din hotel. Noi ne-am luat teapa in prima zi, dup ace platisem déjà la receptie cei 15 leva, si ne-am asezat in dreptul hotelului la sezlonguri si umbrela. Ei bine, in acea portiune plaja nu este a hotelului si acolo trebuie sa platesti 21 de leva pt. 2 sezlong-uri si o umbrela la cei de pe plaja, care culmea, sunt aceeasi care administraza si plaja all inclusive unde platesti “doar” 15 leva /zi la receptive.

In concluzie o mare teapa acest All Inclusive cel putin la acest hotel Grand Victoria, atat timp cat trebuie sa platesti pana si un prosop pe care teoretic ar trebui sa ti-l asigure cand stai la piscina hotelului.

In 2009 am fost la hotel Byala Beach Resort din Byala unde am avut tot All Inclusive, dar acolo nu am platit o leva in plus pe vre-un prosop la piscina sau sezlong pe plaja. Asa ca anul acesta sunt dezamagit de alegerea facuta. Ca sa nu mai vorbesc de acum 3 ani la Kaliakra Superior din Albena, cu Ultra-All Inclusive…

Facand o socoteala am iesit cu acest sejur la urmatoarele costuri:

-Pret voucher platit la agentie – 1116 EURO

-Sezlong+umbrela pe plaja: 1 zi X 21 leva + 9 zile X 15 leva = 156 leva (80 EURO)

-Parcare hotel pt. 10 zile: 150 leva (77 EURO)

1273 EURO

Cursul valutar: in general in statiune cursul varia intre 1, 90 – 1. 95 leva pentru 1 EURO.

Exista si ATM-uri de unde poti sa retragi numerar de pe card, dar nu la hotelul la care am stat ci undeva inspre zona de dupa hotel Globus si intotdeauna era coada extreme de mare la ele (o groaza de nordici care stateau la coada ca sa retraga numerar) si in momentele in care nu era coada, ATM-urile fie nu mai aveau numerar, fie erau defecte.

Mai exista o banca UniCredit dar este cam departe, pe soseaua principal a statiunii, care are ATM iar acolo nu este niciodata coada. Cursul la aceasta banca era de 1. 92 leva pt. 1 EURO.

Statiunea este extreme de zgomotoasa si aglomerata in aceasta perioada a anului. Exista o groaza de cluburi, discoteci si baruri si tot felul de distractii si pentru copii si pentru adulti. Ai ce face si nu te plictisesti. In plus Nessebar-ul este la cca. 20 de minute de mers cu masina iar pentru cei care nu au fost niciodata acolo, merita vazut orasul vechi.

Recomand statiunea pentru cei care vor sa se distreze, care vor viata de noapte si carora le place agitatia.

In curand o sa adaug si fotografiile facute.

NOTA WM6: text adaugat ulterior, prin ecou:

- La hotel ca sa beneficiezi de safe deposit box-ul din camera, te costa 6 leva pe zi sau 30 leva pe saptamana.

- Internet wireless free nu iti dau / nu au. Ca sa ai internet wireless trebuie sa platesti tot 6 leva pe zi sau 30 leva pe saptamana. Eu am cautat alte retele wireless disponibile si am gasit vre-o doua in zona, unsecured, la care m-am putut conecta si mi-am putut citi e-mail-urile. Semnalul este "Low" sau "Very Low", dar mi-am facut treaba.

Au la et. 1 o sala de internet cu calculatoarele lor la care si la aia platesti o taxa, dar nu m-a interesat cat este deoarece dupa cum spuneam am reusit in fiecare zi sa gasesc o retea unsecured din zona la care mi-am conectat laptop-ul.

- Absolut in fiecare seara/noapte de cand am venit, pe aleea de promenada care trece prin fata hotelului trec grupuri de cate 30 - 40 de tineri (mai degraba le-as numi "hoarde", decat grupuri, datorita felului in care se manifesta) care sunt deja bine afumati si care urla, striga, canta non-stop. Sunt insotiti de diveris animatori de la diverse cluburi si bat statiunea in sus si in jos pana tarziu in noapte. Pentru cei care au camere pe fata, cred ca este destul de traumatizant in fiecare noapte sa-i auda.

- Statiunea este extrem de mare de la un capat la altul. Am fost inspre partea de nord a statiunii unde sunt hotelurile "Victoria Palace 5*" si "Majestic 5*", care sunt superbe. In fata lor nu exista tarabe sau discoteci, este decat plaja lor proprie si este liniste in zona lor. In rest este extrem de aglomerata cand iesi seara la plimbare, te lovesti unii de altii, mai ales in zonele unde sunt si tarabe comerciale si pe stanga si pe dreapta.

Descrierea cea mai potrivita pt. statiune ar fi "foarte agitata". Dar pentru cei cu chef de distractie, este probabil perfecta. :)

- Niste prieteni au dorit sa-si prelungeasca cu inca o noapte sederea la hotel. Nu a fost nici o problema, insa au platit 130 EURO/camera/noapte in regim AI. Tinand cont ca noi am platit 111. 6 EURO/camera/noapte in regim AI la agentia din RO, ei au platit aici la receptie cu 15% mai mult.

- Este a 5-a zi si de 3 zile incoace in fiecare zi dupa amiaza, de pe la ora 14, ploua torential cam cca. 30-45 minute. Nu intotdeauna dupa aceea iese soarele; uneori ramane noros si nu se mai poate face plaja dupa amiaza. Insa a doua zi dimineata este cerul senin si soarele arde.

- Apa din piscina hotelului s-a imbacsit si nu vad ca cei de la hotel sa faca ceva sa o schimbe. Cand am venit se vedea fundul piscinei, apa era curata. Acum parca are o pacla in ea. Comparativ cu piscina hotelului la care am vedere de la balcon si se vede extrem de clar fundul piscinei, apa fiind foarte curata, in piscina noastra parca a varsat cineva faina. Asta scade punctajul hotelului dpdv al curateniei si nu au nici o scuza, atata timp cat celelalte hoteluri au piscinele curate si cu apa clara si limpede.

Trimis de Catzus in 14.07.10 00:47:15

VIZUALIZĂRI: 4337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Camera de tip studio. Dupa cele doua paturi se poate vedea chicineta care este utilata

[14.07.10 06:48:12]

@Catzus, poate cand ai timp ne poti relata si despre experienta de la Kaliakra Superior, ar conta foarte mult notele acordate de tine pentru media hotelului.

Multumesc.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [14.07.10 07:26:40]

Un vot pentru sustinere si detaliile oferite.

1. Nu poti compara AI cu UAI exact sezlongurile la plaja sunt diferenta majora si ar mai trebui sa fie ceva bauturi straine (dar ar putea fi romanesti sau turcesti nu?)

2. Byala e cam fara clienti, daca privim ca acolo e un sat mic gen 23 August, si se construieste in draci, ca sa atraga turisti au lasat sezlongurile gratis la plaja insa peste tot aproape acestea sunt cu bani, doar de anul asta unele hoteluri au ales sa inchirieze si plaja si sa lase sau nu sezlongurile gratis.

Chloe
    [14.07.10 10:07:55]

vot si de la mine

mi se pare foarte mare costul parcarii...

de umbrela si sezlong nu mai zic...

am insa o nelamurire: esti inca acolo? asa s-ar deduce din perioada postata... desi review-ul tau e la timpul trecut

[14.07.10 12:08:19]

excelent reveiw-ul, super-ultra-detaliat, adevarat model de "asa da"

[14.07.10 14:20:30]

OK, am sa incerc sa fac un review scurt si la Kaliakra Superior, desi a fost acum 2 ani...

[14.07.10 14:24:12]

Corect "ionescunic", nu poti compara AI cu UAI. Dar totusi, macar plaja hotelului unde ei spun clar ca este "Victoria Hotel AI Beach", ar trebui ca sezlong-urile si umbrela sa fie incluse, mi s-ar parea de bun simt...

Ca sa nu mai vorbesc ca te taxeaza si la prosoapele de pe sezlongurile de la piscina hotelului...

Intr-adevar bauturile dupa cum am spus sunt locale.

Cat despre Byala, dupa cum am postat in review-ul de anul trecut, statiunea "sat" o fi ea cum spui, un sat in care se construieste in draci, dar cum ca si turist nu ai treaba cu lucrul acesta si conteaza hotelul la care si facilitatile oferite, mie mi s-a parut super OK pentru Bulgaria.

Intr-adevar nu poti compara cu Turcia, dar a fost foarte OK pt. mine.

De gustibus...

[14.07.10 14:29:34]

Da "Chloe", inca sunt aici si este a treia zi. Mai am de stat inca 7.

Dar am decis sa postez aceste informatii pentru cei care inca nu s-au hotarat anul asta daca si unde sa mearga in Bulgaria, mai ales ca exista un singur review la acest hotel si cred ca este folositor.

Voi completa eventual si cu alte impresii demne de luat in seama si in urmatoarele zile.

marian0071
    [14.07.10 16:33:18]

Frumos ai prezentat.

Vreau sa spun ca azi am platit rezervarea la acest hotel .Dupa primul review am crezut ca totul este ok la ei dar se pare ca au scapari.Oricum,nu mai am cale de intors.

Am facut rezervarea de pe siteul hotelului ,adica direct la sediul lor central din sofia.

Daca nu te deranjez,fa o intrebare la receptie daca pe 20.08 exista rezervare pe numele Raicu.

Poate ma trezesc ca nu o am

Sedere frumoasa in continuare

[15.07.10 12:30:45]

Salut "marian0071",

Am sunat chiar acum la receptie si au verificat in calculatorul lor dar inca rezervarea se pare ca nu a ajuns la ei.

Oricum poti suna si tu direct la ei la hotel la inceputul lui August sa ceri confirmarea rezervarii.

Eu am sunat cu 4 zile inainte sa vin si mi-au confirmat ca totul e OK.

Cat despre hotel, da, e cum spui tu, mai au si scapari, daca consideri ca si "scapari" ceea ce am prezentat eu in review-ul meu cu privire la faptul ca trebuie sa platesti pt. sezlong-urile de pe plaja.

La piscina, daca ai prosoapele tale, nu este obligatoriu sa le iei de la ei, asa ca iti recomand sa vii cu prosoape de acas.

lauracarmen
    [15.07.10 12:34:19]

Pana anul asta am fost in fiecare an la Kaliakra si poti sa-ti dau si eu niste detalii. Anul acesta am pierdut rezervarea si nu am mai gasit locuri. Am fost la Nona, dar teapa, sa nu mergeti.

Din punctul meu de vedere, la Kaliakra este tot ce-ti trebuie intr-un concediu.

Esti tratat omeneste, ti se vorbeste romaneste daca te porti si tu civilizat cu ei, rad, glumesc, si sunt seriosi cand trebuie.

Ar trebui sa fii foarte carcotas ca sa nu-ti placa ceva.

- In camere e destul de bine si la standard, camera mare, curatenie, in fiecare zi schimbate prosoapele si lenjeria o schimba la 2 zile. In 2008 am stat la parter cu fata la hotelul de alaturi si tot a fost bine.

- La masa ai tot ce-ti poate dori sufletul, diversificat, mult si gustos. Nu cred ca ar fi cineva sa nu gaseasca ceva ce-i place. Fructe proaspete si uscate, prajituri, torturi, tot ce-ti doresti.

- La bar tot ce vrei si cat vrei. Cel putin asa am dedus din cum aratau unii. Noi nu prea le avem cu sportul asta, dar am mai servit asa de gust si de pofta; tot feluri de coKtail-uri, whiskey, tequila, etc....... Bere si vin la bar, in sala de mese, piscina.

Personalul, cum am mai spus, cu foarte mult bun simt si binevoitor. In primul an cand am fost, am cerut la Lounge Bar(cu iesire in faleza) un ness cafe frappe. Prima data a zis ca nu, a doua oara la fel. Am crezut ca nu au ness si nu am insistat. Dupa doua zile am intrebat din nou si spre surprinderea mea m-au rugat sa le arat cum se face ca nu stiu. Si-au cerut mii de scuze, dar ei de fapt nu stiau ce vreau de fapt si dupa ce le-am aratat ce doresc si cum se face nu am mai avut probleme, cand ma vedeau ca ma asez la masa pe afara veneau cu paharul de ness.

Si ca cireasa de pe tort: de anul asta au schimbat sezlongurile (cu plasa, ecologice si igienice - nu-ti mai trebuie saltea) si la deserturi au introdus fantani de ciocolata.

Este super, tot ce-ti doresti. Si sa nu va ganditi ca as fi nu stiu ce frumusete ca sa-i fac sa se poarte frumos cu mine. Sunt, chiar grasa si nici nu prea frumoasa. Asa se poarta cu toata lumea. Anul asta am fost in vizita pe acolo, la niste prieteni, si nu ne-au zis nimic, chiar au vazut ca stam mai multi pe doua sezlonguri si ne-au mai adus unul si o masuta mica.

Daca puteti mergeti la Kaliakra-Albena, nu ve-ti regreta.

[15.07.10 13:38:13]

@lauracarmen, n-ar fi rau sa initializezi propriul review despre Kaliakra si sa-l postezi la pagina dedicata acelui hotel, notele tale pot fi importante pentru media hotelului iar amanuntele foarte apreciate. Multumesc.

[16.07.10 12:53:41]

@webmaster18,

Te rog insereaza aceste adaugari la review-ul initial si daca ai putea si modifica titlul review-ului din "Asa si asa.." in "Destul de OK". Merci!

[16.07.10 13:16:49]

Done!

[16.07.10 15:44:19]

Multumesc @webmaster6!

As mai adauga trei detalii (ar fi OK daca si acestea ar putea fi inserate in review) :

[16.07.10 16:00:18]

Gata.

[19.07.10 22:16:59]

Salut @webmasteri,

Va rog adaugati la review si urmatorul detaliu:

- Am luat pentru o zi (24h) Internet wireless de la receptia hotelului, pt. care am platit 10 leva/zi. Pentru o saptamana costa 30 leva.

In camera am avut surpriza sa se deconecteze de nenumarate ori si sa nu pot accesa Internetul. Se deconecta si imi cerea iar si iar username-ul si parola care mi-au fost date pe un cartonas de la receptie. Am coborat pe terasa hotelului, la Viena Cafe langa piscina iar acolo a mers fara probleme.

Deci cu toate ca am dat 5 EURO/zi pt. a avea internet wireless, reteaua nu a fost OK, cel putin de la mine din camera nu am putut sta conectat fara a avea probleme de genul celor descrise mai sus. Ma asteptam sa functioneze fara probleme indiferent de zona din hotel in care ma conectam la retea, dar din pacate nu a fost asa.

marian0071
    [20.07.10 08:32:28]

Salut "Catzus",

Zi de zi urmaresc cu interes reviewul si ma rog sa mai adaugi cate ceva.Slava domnului si multumesc ai tot relatat de acolo.Ieri am primit confirmarea rezervarii mele acolo.

Ce sa spun, raman usor dezamagit de ce este acolo.

Daca internetul wireless avea intreruperi putem gasi o atenuaunta (zona camerei usor ecranata ) ceea ce la un hotel de 4* nu ar trebui sa fie,totusi,problema prosoapelor si a apei din piscina este una grava.

Cred ca o sa trimit un mail la dep. lor de marketing din Sofia,unde am facut rezervarea.

Crede-ma ,si sunt sigur ca stii,sunt hoteluri de 4 si 5* unde problemele sunt foarte gravee la mancare,curatenie,mirosuri,comportament personal....

Apropos,cum se comporta personalul hotelului?

Maine am inteles ca e ultima zi la tine,nu-mi ramane decat sa va urez o zi minunata care sa te faca sa uiti de problemele intalnite acolo.

Toate cele bune.

[20.07.10 23:08:30]

Salut @marian0071,

Intr-adevar, maine este ultima zi aici si plecam.

Una peste alta, asa cum am dat si titlul review-ului, a fost OK.

Intr-adevar au fost unele mici disfunctionalitati sau lucruri deranjante, dar daca nu esti gomos si super-snob, e OK.

Piscina au inceput acum 3 zile sa o curete cu un aspirator; am vazut dimineata (pe la 8:30 cand apa din piscina era linistita) un fel de mazga verde pe fund. L-am intrebat pe baiatul care curata piscina daca este nisip, si mi-a raspuns ca nu; doar atat, nu a vrut sa-mi dea mai multe detalii si nici eu nu am insistat. Parerea mea este ca ar fi trebuit sa faca aceasta curatenie in fiecare zi, si nu la ora 8 dimineata cand deja lumea incepea sa apara pe la piscina, ci dimineata devreme, a.i. la ora 8 totul sa fie curat si piscina gata de a-si primi oaspetii. Cu toata aceasta curatare, piscina tot nu arata ca cea de le hotelul de alaturi, la care ii poti vedea fundul de la et. 6.

Chestia cu reteaua wireless care se tot deconecteaza este intr-adevar enervanta, mai ales cand platesti 10 leva pe zi pt. a o avea. Eu am platit pt. o zi de wireless de la hotel pt. ca aveam ceva de rezolvat la serviciu si am vrut sa ma asigur ca nu am probleme de retea, dar din pacate nu a fost asa.

La momentul actual m-am conectat "illegal" la o retea wireless pe care am tot folosit-o in perioada in care am stat aici si nu am vrut sa-mi iau de la hotel retea; se numeste "BTC-ADSL". Poate o vei gasi si tu daca vei avea camere cu vedere spre parcare; si sincer iti recomand sa ceri camera cu vedere pe spate deoarece noptile nu o sa poti dormi daca ai vederea spre discoteca din fata hotelului si a aleei de promenada a statiunii.

Cat despre personalul hotelului, fetele de la receptie sunt OK, nu excesiv de amabile. Vorbesc engleza si te intelegi bine cu ele.

Personalul de la restaurantul unde se serveste masa e si el OK; nu prea ai multa interactiune cu ei, doar daca ii rogi sa iti aduca ceva, altfel nu.

In schimb personalul de la cele doua baruri de la piscina nu mi s-a parut prea amabil. Uneori, desi te vedeau ca stai la bar si astepti sa le ceri/comanzi ceva, te lasau cu ochii in soare. Culmea tupeului este ca au la bar boluri in care scrie "Tips for the bar personel".

In camera se face curatenie zilnic, si prosoapele se schimba ori de cate ori le lasi pe jos in baie. Din acest punct de vedere e OK. Nu am avut parte cat am stat de nici un fel de mirosuri neplacute.

Iar mancarea este buna si destul de diversa. Nu o sa ai probleme asa ca sa nu-ti faci griji in privinta asta.

A, si inca o chestie: atentie la casele de schimb de prin statiune! Unele au afisate un curs de 1.95 leva/Euro, dar este vorba de cursul cu care vand Euro. Ca sa iti schimbe Euro in leva, iti dau 1,59 leva pe 1 Euro. Asa ca atentie mare. Sa te uti la prima coloana, unde scrie "We buy", ca altfel iei teapa. La hotel in hol este o casa de schimb valutar care schimba cu 1.90 leva pt. 1 Euro. Imediat cum iesi din hotel spre piscina, in partea dreapta, este o casa de schimb "FOREX", care iti da 1.94 leva pe 1 Euro. Eu tot timpul la asta am schimbat. Avea cel mai bun curs din statiune, si crede-ma ca la inceput am umblat destul prin statiune si am vazut o groaza de case de schimb. Asa ca n-are rost sa mai repeti experienta mea si sa pierzi timpul; schimba daca ai Euro la casa de langa hotel (FOREX).

Exista si banci cu ATM-uri de la care poti sa extragi leva direct de pe cardul tau (Raiffeisen si Unicredit), dar sunt pe strada lor principala, cea care duce spre Burgas. De ex, Unicredit-ul este situata exact langa sectia de politie din statiune.

Sper ca toate aceste informatii sa-ti fie de folos si sa te ajute.

Multumesc pentru urarile tale si iti doresc si eu tie un concediu placut si linistit aici.

Voi citi cu interes si eu review-ul pe care sunt sigur ca o sa-l faci si tu dupa ce iti vei termina concediul aici.

valytargoviste
    [17.08.10 19:33:14]

Va salut pe toti,

as dori sa stiu daca acest hotel are piscina interioara?

[18.08.10 11:55:59]

Salut @valytargoviste,

Da, are piscina dar daca prin "interioara" te referi la o piscina acoperita, raspunsul este nu, nu are piscina acoperita. Singura piscina este cea exterioara, care este la iesirea din hotel.

valytargoviste
    [18.08.10 18:34:55]

multumesc frumos!

am cautat pe toate agentiile de pe net si nu spunea despre p.i. nimic, dar in oferta care am primit-o exista.

acum m-am lamurit.

[18.08.10 23:02:28]

@valytargoviste,

Clar nu exista piscina interioara/acoperitra la acest hotel.

Am stat 10 nopti/11zile anul asta, de pe 11 pe 21 Iulie si stiu ce spun.

Suna agentia si clarifica chestia asta cu ei!

Catzus, Chloe, ionescunic, lauracarmen, marian0071, valytargoviste
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Victoria Hotel: