ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 26.06.10
    AUG-2008
    2 AD. + 1 COPII

La plimbare prin orasul pierdut

Miros de vechi, geamuri sparte, cladiri ce stau triste si asteapta sa fie consolidate. Cam asta se mai poate spune despre Baile Herculane. Si cu cat te afunzi mai mult, cu atat e mai pustiu.

La intrare pare mai bine: cateva hoteluri noi, terase, magazine, turisti cu prosoapele pe spate (dar nu foarte multi). Inaintand insa catre vechile centre de tratament, nu mai gasesti nimic. Parca te si infiori cand citesti pe cladiri indicatoarele catre piscine si cand te apropii de ele emana un aer atat de rece, respingator.

Undeva in spate sta singura o biserica (probabil catolica) foarte curata si ingrijita, atat la interior, cat si la exterior. Poate tocmai pentru ca nu prea are cine sa o murdareasca.

Doar cativa turisti rataciti pe ici pe colo, straini ce se uita mirati cu aparatele de fotografiat atarnate de gat. Peisajul muntos este superb, si de altfel singurul care mai invie atmosfera amortita a zonei.

Daca doriti sa mergeti la tratament, nu veti avea foarte multe optiuni, dar cu siguranta veti gasi una mai moderna decat cele de pe vremuri.

Trimis de Simonaaa* in 13.07.10 21:38:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 1272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simonaaa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Tencuiala cazuta, pustiu.

mmn
    [13.07.10 22:01:38]

Intradevar Simonaaa, un oras pierdut, din pacate.

Am fost de trei ori acolo. O data inainte de 1989 si de 2 ori dupa, in tabara. Dezolant. Nu aveai ce sa faci in oras. Tin minte ca vroiam sa mergem la o terasa, ceva, sa mancam. Am gasit un fel de patiserie-pizzerie. Ingrozitor.

Hotelurile aratau intro stare jalnica. Pacat de zona in care se afla, pacat de apele termale de acolo.

Oricum, noi fiind in tabara plecam pe munti dimineata si ne intorceam seara. Doamne, ce privelisti, ce liniste, ce incantare.

Pozele sunt minunate. Un vot de la mine.

Simonaaa*AUTOR REVIEW
    [13.07.10 22:05:51]

Ai dreptate! Din pacate nu numai Baile Herculane s-au dus de rapa. Multumesc frumos pentru apreciere, dar pozele nu sunt postate de mine. Eu am incarcat doar 3 care asteapta sa fie acceptate.

nradu651
    [14.07.10 10:34:23]

Exista si o bisericuta ortodoxa pe sensul de mers spre 7 izvoare!

mmn, nradu651, Simonaaa*
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Herculane și împrejurimi: