ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
DIN: Oţelu Roşu [CS]
ÎNSCRIS: 28.02.10
JUL-2010

Hotel Elena, sejur plăcut în Nea Moudania

Am călătorit spre Grecia prin Serbia şi Macedonia deoarece suntem din vestul ţării şi este mai bine decât prin Bulgaria. Drumul a fost bun cu excepţia celui dintre Caransebeş şi Drobeta Turnu Severin unde s-a circulat greu datorită faptului că se lucrează la şosea şi sunt multe semafoare.

La ora 7 dimineaţa am ajuns în Nea Moudania la Hotel Elena. Am parcat maşina în faţa hotelului şi am dat o fugă să vedem marea de pe faleza oraşului. Oraşul era la acea oră parcă adormit, doar zgomotul vapoarelor din port se auzea în depărtare. Peste o oră am sunat la telefon pe patroana hotelului iar aceasta a venit imediat şi ne-a cazat. Am avut numărul de telefon de la agenţia de la care am cumpărat sejurul, dealtfel cei de la agenţie ne-au spus că d-na Elena, patroana, este româncă de-a noastră stabilită în Grecia. Camerele sunt destul de mici, suficient spaţiu însă pentru două persoane dar pentru trei cum a fost cazul nostru era cam îngrămădeală. În rest nu am prea avut ce reproşa, apă caldă tot timpul, televizor, balcon, aer condiţionat opţional contra cost, distanţa până la plajă în jur de 500 de metri. Am resimţit însă lipsa plasei pentru insecte de la uşa balconului deoarece spre seară erau mulţi ţânţari.

Orăşelul Nea Moudania mi s-a părut extrem de liniştit, fără tarabe gen Paralia Katerini iar turişti români erau foarte puţini. Avea aerul mai mult de orăşel tipic grecesc decât de staţiune. Mâncarea a fost rezonabilă ca preţ, o porţie varia între şase şi opt EURO, iar unele specialităţi ca scoicile sau caracatiţa costau mai mult.

Plaja este mărginită de palmieri, lată, neaglomerată dar apa nu aşa de limpede ca în alte locuri din Halkidiki, probabil din cauza vapoarelor care trec spre port.

Într-una din zile am fost la Vourvourou pe Sithonia, la vestita Karidi Beach, mulţumesc pe această cale tuturor celor care au postat impresii despre această plajă, impresii care m-au făcut să-mi doresc să ajung acolo. Cuvintele sunt de prisos, pentru a-ţi da seama cât de frumos este acel loc trebuie să mergi acolo, să vezi cât de limpede este apa, ce forme interesante au copacii şi formaţiunile calcaroase de pe margine.

Într-o altă zi am mers în Kallithea pe braţul Kassandra, staţiune interesantă cu plaja nu foarte întinsă, plină de şezlonguri, apă limpede şi nisip fin. Aici am văzut foarte mulţi arici de mare prinşi de stâncile de pe marginea falezei de beton.

Am mers şi în Dionisou Beach deoarece se află foarte aproape de Nea Moudania, la aproximativ 4 Km. Staţiunea este frumoasă, cu multe vile, promenadă cu palmieri de-a lungul mării şi un parc mare în centru.

Recomand să mergeţi în Halkidiki cu maşina personală sau să închiriaţi una, deoarece este păcat să staţi în acelaşi loc tot concediul când sunt atâtea plaje frumoase şi staţiuni de văzut.

Trimis de alinafulg in 13.07.10 18:55:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Vila Domna

VIZUALIZĂRI: 4426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nea Moudania, prin oraş

[14.07.10 10:44:45]

alinfulg: bun venit la debutul in comunitatea AmFostAcolo. Reconfortant review-ul scris de tine, e o placere sa-l citesti.

alinafulgAUTOR REVIEW
[14.07.10 13:28:37]

Vă muţumesc.

[15.07.10 19:28:52]

am atasat aceasta melodie care insa se poate schimba la cerere

alinafulgAUTOR REVIEW
[16.07.10 16:15:46]

Este foarte frumoasă, mulţumesc.

Mihai Andrei
[23.06.18 12:26:31]

Actualmente se numeste Hotel Armonia... Multumim mult.

alinafulg, Mihai Andrei