ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.04.09
JUL-2010

A doua vacanta superba!

A doua vacanta superba!... in Budva si mai ales Vila Ivana.

Anul trecut am vizitat prima oara aceasta destinatie iar anul acesta am hotarat sa ajungem tot acolo. despre vila Ivana numai lucuri bune si multumiri d-ne Maria (gazda) care tine vila intr-o curatenie desavarsita si tot timpul miroase a curatenie. Am cerut agentiei sa ne rezerve aceleasi camere ca si anul trecut, atat de mult ne-a placut. Despre drumul cu masina din Bucuresti este sfarsietor, desi am fost 2 soferi peisaje superbe dar... acele limitari de vizeta si masinutele lor care abia urca panata...

Despre caracterul sarbesc nu mai scriu ca toti care am scris avem aceeasi parere.

Mancarea este foarte buna si recomand o cina pe faleza la Jadran.

Anul acesta nu am vizitat de cat statiunea/oras Bar cu gandul sa luam feribotul sper Italia dar am renuntat (facea 10 ore) cat despre Bar foarte nemultumiti dar am plecat destul de rapid.

Am fost intr-o excursie la "Skadar Lake"... nu o recomand nimanui, am fost "jefuiti de 35 de euro" pt a merge la acel lac si a nu vedea nimic interesant, decat o ruina a unei foste puscarii si apoi am facut 2 opriri pt baie, pe vaporasul (barcauta) am fost serviti cu niste gogosi si bauturi... iar apoi am luat masa la un restaurant (inclusa in pret)... tragedia a fost ca ghida nu stia o boaba de engleza asa ca a orbit numai rusa, abia la vaporas a mai fost o d-ra care stia engleza... asta ca sa stim ce se intampla cu noi. Lacul este spectaculos ca dimensiuni si fauna, o delta a Dunarii... dar nu am vazut pelicanii...

Recomand excursia la Kotor, se poate face cu autobuzul local (defapt cel mai bine se merge in alte statiuni cu autobuzul local, e ieftin si oricum ghizii de la agentii nu stiu engleza)... la Kotor cine vrea poate urca sus la ruinele vechiului oras... dar este ceva de urcat, desi sunt trepte din piatra e greut de urcat... acolo cel mai frumos este peisajul catre Kotorska Bay.

Pentru mine Budva si litoralul din Muntenegru este superb si atmosfera mediteraneeana este prezenta ca si in alte locatii de la Marea Mediterana!

Trimis de monysh in 13.07.10 14:21:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU. A mai fost în/la: Vila Ivana, Budva

VIZUALIZĂRI: 5092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monysh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Ivana
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1950 PMA (din 4 voturi)

presario
[13.07.10 15:03:32]

Am dori sa aflam mai multe din "lucrurile bune" despre vila Ivana, cand ai timp.

[13.07.10 17:16:16]

Dupa cum am spus mai sus...dar o sa detaliez...prosoape curate schimbate in fiecare zi, deasemenea gunoiul si spalata baia in fiecare zi, la 3 zile se schimba lenjeria de pat care este impecabila. Apa calda era la orice ora din zi sau din noapte. In camera exista un frigider (cam mic adevarat dar este foarte folositor) si aer conditionat.

Si ca amplasament al vilei (din punctul meu de vedere) este foarte bine, putin cam departe de plaja dar cand esti in vacanta te plimbi, nu alergi repede pe plaja...in apropiere este un supermarket si mai este unul in drum spre plaja. Este adevarat ca este o strada in fata vilei care este destul de circulata si noaptea, dar ori pici mort de oboseala ori inchizi balconul si dai drumul la AC.

Personal sunt foarte mulumita de aceasta vila si dupa cum spuneam gazda este extraordinara, intr-o seara nu a functionat senzorul pentru lumina exterioara....in 3 minute s-a rezolvat. Anul trecut la aceeasi vila (aceeasi camera) s-a stricat o priza din cauza mea....s-a rezolvat in 5 minute....asta am povestit ca fapt divers.

presario
[13.07.10 17:18:53]

Inteleg ca vila nu are probleme de alimentare cu apa la ore de varf ?

Aceste probleme sunt frecvente in Budva.

[14.07.10 09:36:25]

de obicei nu-mi place sa fie cuvantul meu impotriva altui cuvant sau sa imi justific cele spuse .......vila are hidrofor si pompa proprie plus ca au panouri solare. au mai scris si altii ca la aceasta vila nu este problema cu apa.

Murar Razvan
[19.07.10 15:05:41]

Am si eu o rugaminte. Din Moravita si pana la Budva imi trebuie un traseu de genu : nr. total de km, localitatile pe unde trec, drumurile(european 271, alea cu galben care am inteles ca sunt judetene, etc.) pe unde tb sa merg, taxe si timp estimativ. Deci o descriere mai detaliata a rutei. Cred ca poate interesa pe multa lume acest subiect ! Va multumesc !

cristi_an3000
[19.07.10 15:45:05]

raspunsul la intrebarea ta ti-o poate da cam orice routeplanner online. incearca de exemplu: http://www.ro.map24.com/ sau http://maps.yahoo.com/

[19.07.10 20:34:45]

din Bucuresti am facut 18 ore cu opriri (nu foarte dese) plus ca in Serbia, aproape de granita cu Muntenegru se lucra la largirea drumului si am prins multe portiuni cu semafoare. deci pot sa ajut cu traseul din Bucuresti-Drobeta Turnu Severin-Pozarevavac-o portine de aproximativ 80 de km pe autostrada pana spre Kragujevac (2 euro taxa) - Cack-Uzice-Prijepolie-Bielo Polje-Podgorica-Petrovac-Budva....la Petrovac sunt 2 drumuri catre Budva unul prin tunel care costa 2 euro sau unul pe serpentine si foarte liber, de asemenea de la Podgoritca se mai poate merge prin Cetinje...dar mai multe serpentine. (un route planer ...www.viamichelin.com)...oricare traseu e la fel de frumos si spectaculos si la fel ca nr. de km...din Bucuresti pana la Budva am avut 1030 km.

sirbuvio
[23.07.10 14:19:06]

Buna,

Am si eu o intrebare-cum e cu detectoarele de radar? Permise sau nu?

[23.07.10 14:29:43]

Nu sunt permise detectoarele de radar nici in Serbia nici in Muntenegru, plus ca au "pistoale"... acum la intoarcere am vazut ca aveau un aparat mai nou, ca un aparat foto ce sta pe trepied... (dar asta intr-un singur loc)... functioneaza flashurile din partea localnicilor, dar nu dau decat 1 data si foarte scurt...

monysh, Murar Razvan, presario, Razvan Florea, sirbuvio
Alte impresii din această RUBRICĂVila Ivana: