ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
APR-2010

Indragostita de Budapesta!!!

Credeti ca e usor sa scrii impresii despre un oras atat mare, precum Budapesta/??

Nu, desigur, de aceea am tot amanat momentul pana acum, cand consider ca e unul din momentele acelea, cand e luna in crestere, si am spor la scris! Pentru ca uneori- nu mi se leaga nici 3 cuvinte de-un ecou, iar alte ori, nu m-asculta tastatura!

A fost o excursie excelenta, ca un dar pe care l-am meritat, in zi de sarbatoare! Am avut norocul sa merg acolo, anul acesta in luna aprilie, chiar in ziua de Rusalii!

Acum cand scriu, imi amintesc de acea dimineata de duminica, zi de sarbatoare, in care am coborat nerabdatori din Pensiunea Izabela, unde eram cazati, la mini-intalnirea site-ului din localitatea Hajduszloboszlo, din Ungaria! Se anuntase ploaie, dar nimic pe cer nu lasa sa se adevereasca aceasta prognoza!

Era o excursie optionala, care ne fusese propusa inainte de a sosi acolo de organizatorul sejurului, pe forum! Acolo, majoritea au refuzat-o, din diferite motive, fie ca mai fusese de curand la Budapesta, fie ca doreau sa profite cat mai mult de baile termale renumite din aceasta statiune cocheta!

Si ne-am inscris doar doua familii, noi si @ Mirelutza si-al ei sot, Florin! Am platit doar 50 de euro de familie, suma in care era inclusa deplasarea in capitala ungara, cu masina ghidului si serviciile lui!

Plecarea - la ora 7 dimineata, ora Ungariei! Pregatiti cu multa voie buna la purtator, plus vreo 3 sandwich-uri, 2 sticle de apa si-o napolitana in rucsac, ne-am urcat toti 4 in masina ghidului, tatal lui Zoli, organizatorul sejurului (si el membru al site-ului AFA) !

Eu, cu gandul la pozat, m-am asezat langa sofer! Nici nu stiu cum au trecut km si timpul si ne-am trezit brusc din povestile maghiare, chiar la intrarea in marea capitala-Budapesta!

Era o vreme de invidiat!

Si... cred ca mai era si ceva pozitiv in aer, chiar de cand am coborat in parcarea, din Piata Eroilor, unde a ramas masina! Si ''acel ceva pozitiv'' ne-a urmarit toata ziua, pana la intoarcerea la pensiune!

E greu sa ma'ntelegeti, nu-i asa??? Doar @Mirelutza si ''baietii'' nostri o pot face 100%! Pentru ca ei AuFostAcolo!!! Si domnul ghid, Zoli!

Dar, am sa incerc sa va explic: e ceva ce nu ti se'ntampla in fiecare zi, ceva ce-ti umple sufletul (pentru cine are! ), e un fel de amestec de nerabdare, curiozitate, uimire, camaraderie si bucurie imensa! Ceva semanator cu ceea ce am trait la prima intalnire a site-ului de la Poiana Brasov!

Cu toate ca locuim in apropierea granitei cu Ungaria, la vreo 2 ore si ceva de mers, cu toate ca am fost si de cateva ori pe an in Budapesta, dar din scurt, cu diverse treburi, mi-am dorit foarte mult sa vad Budapesta altfel, adica prin ochii unui ghid! Am avut acest noroc acum, deoarece domnul Zoli este roman, dar e stabilit de vreo 20 de ani in Ungaria, undeva in apropierea Debretinului, unde este profesor de limba engleza!

Ma invidiati un pic, nu-i asa? Aveti si de ce, pentru ca e un mare privilegiu sa ai pentru o zi ghidul tau, adica la doar 4 persoane, sa-i poti pune o suta de intrebari si el sa-ti poate raspunde! Si sa stie perfect romaneste, ungureste si englezeste!

Si... pe langa datele istorice care le spun alti ghizi, la fata locului, dumnealui era ''de-al locului''' pana la urma si detinea si niste secrete, care nu prea sunt dezvaluite oriunde! Ar trebui sa inchei prin a aduce elogii ghidului, ca o sa spuneti ca ''mi s-a pus pata pe el'':) ! Si era un barbat serios, cu par carunt, in pragul varstei de 60 de ani, placut, foarte comunicativ si bine documentat!

De cum am parasit parcarea, am primit fiecare de la ghid cate o foaie cu mai multe imagini color a obiectivelor turistice pe care le vom vizita.

CRUCEA EROILOR...

Am plecat usor, pe langa Parcul Central si ne-am oprit langa o cruce mare si simpla! Daca eram fara ghid, nimeni nu i-ar fi acordat nici un fel de importanta unei simple cruci! Priviti pozele! Aceasta cruce este doar ceea ce a mai ramas dintr-o biserica care au ars-o in perioada comunista. Crucea simpla pentru privirea noastra e un simbol al credintei poporului maghiar!

MONUMENT

Continuam drumul si ajungem imediat la un alt monument cu o forma interesanta, cumva sub forma de sageata, foarte inalt, care reprezenta masa de revolutionari, care mergeau inainte, precum forma lui (sageata), lucrat din stalpi de lemn, asezati unul langa altul, cu varful de inox, langa care se afla o placa comemorativa in maghiara si engleza!

CLEPSIDRA URIASA

Urmeaza la doar cativa pasi, un alt monument inedit, o clepsidra uriasa din marmuta rosiatica, care era destinata pentru ornamentarea bisericii de care va aminteam si intre timp a fost arsa. Se zice ca aceasta clepsidra este cea mai mare din lume, are peste 7 metri, dupa parerea mea si este un alt simbol al trecerii timpului, dar cu o alta conotatie istorica!

PIATA EROILOR

E doar la cativa pasi este, intr-o piata larga si grandioasa! Cand o descoperi, iti taie respiratia! E dedicata marilor conducatori ai Ungariei. Face parte din Patrimoniul Universal Unesco. A fost construita la sfarsitul secolului al XIXlea, pentru a comemora implinirea a 1000 de ani de la sosirea maghiarilor aici. Este foarte simetrica.

MUZEUL DE ARTA

Este cel mai mare muzeu al Ungariei si detine obiecte de patrimoniu si gazduieste expozitii dedicate istoriei Ungariei. Incadreaza Piata Eroilor in partea staga.

GALERIILE DE ARTA

Incadreaza Piata Eroilor in cealata parte, in dreapta. Am intrat doar cateva minute, in prima incapere, deoarece in programul nostru nu intra si vizitele la muzee. Nu poti vizita intr-o zi cat altii intr-o luna!

Ne-am facut, totusi, timp pentru o cafea, pentru ca Mirela facea galagie ca nu si-a baut azi cafeaua! Chiar acolo, pe treptele galeriei am fost serviti la un bar improvizat in aer liber, suprpriza, chiar de-o romanca tare simpatica, bucurandu-se ca are cu cine conversa in limba romana. Un expresso si un capucino cu inima (nu mint, vedeti poza, pana am sorbit ultima picatura, inima nu a parasit paharul de cafea:) a costat 700 de forinti, adica un pic peste 10 lei! Cred ca de la inima aceea din cafea mi s-au tras toate bucuriile din ziua respectiva, pentru ca, inca din Piata Eroilor eram indragostita de Budapesta definitiv! Ma intrebam, ca un copil fericit, cum oare va fi cand voi vedea si celelalte obiective! Se poate sa imi placa mai mult decat atat! ? /?

Stiam ca ungurii iubesc culoarea verde. Dar am ramas totusi mirata sa observ ca toate statuile lor, din tot orasul sunt in aceeasi nuanta de verde!

HOP ON, HOP OFF!

Budapesta e o destinatie turistica interesanta, cu multe facilitati si puncte de atractie! Cel mai important ar fi dupa parerea mea fluviul Dunarea, care desparte Buda de Pesta! Ca sa putem ajunge acolo, a trebuit sa luam celebrul autobuz, ca la Londra-''Hop on, hop off''!

Am cumparat un bilet, care de fapt era un pachet turistic, ce cuprindea si o harta foarte bine realizata cu traseele si obiectivele turistice. Te puteai urca si cobora din acel autobuz al unei firme anume, de cate ori doreai in ziua respectiva. Mai includea in pachet si o coaziera de Dunare cu o anumita companie de navigatie, plus inca una bonus, valabil biletul croazierei tot anul 2010.

In fiecare statie importanta erau 2 fete angajate de acea companie, care la nevoie sunau pentru a suplimenta nr de autobuze. Aici un pic problema a cam lasat putin de dorit, pentru ca am cam asteptat, deoarece venea autobuzul nostru pentru care aveam bilet, dar fiind statia Piata Eroilor-un deosebit obiectiv turistic-era si foarte aglomerat si nu puteam sa urcam decat atatea persoane, cate locuri erau. Si noi doream si un autobuz descoperit!

Cand a ajuns, in sfarsit, ne-am bucurat ca am fost doar 5 persoane, pentru ca daca eram in aceasta excursie mai multi, cu microbuzul, sincer nu vad cum s-ar fi putut realiza aceasta excursie, pentru ca era doar inceputul sezonului turistic in Budapesta si turistii invadasera capitala. Si vremea tinea cu noi, era atat de frumos, 26 de grade la amiaza.

Noroc ca am fost inspirata si mi-am luat cu mine sapca albastra, personalizata, cu numele site-ului ''AmFostAcolo.ro'', pe care am primit-o in dar, la Bran, ajutandu-l putin pe webmaster la oraganizarea primei intalniri a site-ului. Deci scrisul de pe sapca, imi trada nationalitatea, dar eu am fost mereu mandra ca sunt din Romania! Turistii erau de toate nationalitatile, n-as putea spune ca predomina o anume tara, dar erau foarte multi, poate ca si era zi de sarbatoare si erau liberi cu totii!

Sezonul turistic aici incepe din aprilie si tine pana in octombrie. Ar trebui evitata totusi perioada din jurul amiezii, din zilele de canicula.

SCURT ISTORIC

Budapesta e un oras care m-a fascinat prin frumusete, eleganta, dar mai ales prin istoria lui zbuciumata. Fiind fondata de catre celti, Budapesta a fost devastata de multe ori de catre turci. Insecolul IV s-a raspandit crestinismul. In secolul al XIII lea a fost arsa de pe fata pamantului de mongoli. In secolul al XVIlea, cucerita si distrusa in mare parte de turci si apoi in razboi distrusa de rusi! Orasul ajunge la apogeu in timpul lui Matei Corvin.

Apoi, renaste miraculos! Dovezilea acelor timpuri mai stau doar in monumente si in detaliile arhitectonice imprumutate de la diverse nationalitati care au trecut pe aici.

Acum admiram strazi pavate, luminate de soare, parcuri somtuoase, foarte multe zone pietonale, majoritatea cladirileor sunt de culoarea alb-gri!

Orasul Buda s-a unit Pesta, la sfarsitul secolului al XIX lea, iar de atunci Budapesta e sufletul Ungariei! Intre ele e doar Dunarea, care-i accentueaza farmecul!

GHIDUL ''STIE TOT''!

Am pornit din Piata Eroilor cu autobuzul descoperit sa cutreeram marea capitala maghiara. Era minunat, soarele ne rasfata in mod placut, primavaratic. In viteza masinii curentul ne flutura parul! In stanga - dreapta peisajele ne zapaceau prin noutatea locului si prin frumusetea lor. Deci... totul ca o vraja! Poate ma veti inteleg de ce eu chiar M-AM INDRAGOSTIT DE BUDAPESTA definitiv! Poate ca daca era nor, sau ploaie, altfel ar fi fost situatia si buna mea dispozitie! Dar, am fost norocosi! Iar compania ghidului si a Mirelei si a lui Florin, (pe care ii stiam de la intlanirea de la Poiana Brasov, unde nu apucasem sa schimbam decat vreo cateva cuvinte), care au fost pe aceeasi lungime de unda cu noi toata ziua - au facut ca acesta excursie sa fie ceva deosebit!

GRADINA ZOOLOGICA

Este imediat pe partea stanga, cand pleci cu autobuzul din Piata Eroilor! Are o intrare spectaculoasa. Este construita de la sfarsitul secolul al IXX lea.

CIRCUL MUNICIPAL

Este foarte indragit si are foarte multi spectatori. Are reprezentatii cam tot de la sfarsitul secolului al IXXlea.

PARCUL DE DISTRACTII

Ofera momente de neuitat copiilor si parintilor! A fost inaugurat la mijlocul secolului trecut.

CASTELUL HUNIAZILOR

Uneori mai este numit si Castelul Corvinestilor.

E resedinta nobiliara, construita din secolul al IVX lea, pe rinele unui castru roman. Este copia fidela, dar mai mica a Castelului Huniazilor din Romania. Intra in posesia lui Matei Corvin, fiul lui Iancu de Hunedoara.

BAILE TERMALE

Sunt printre cele mai mari din Europa. Cladirea are o arhitectura deosebita.

MAREA SINAGOGA

Este cea mai frumoasa din lume! Iar ca marime este a doua din lume, dupa cea din New York! E construita in stil bizantin, are doua domuri, iar in varful lor sunt doua turnuri gemene, simbolizand Templul lui Solomon!

Un lucru care impresioneaza ar fi prezenta orgii in sinagoga, un instrument care de obicei este intalnit doar in bisericile crestine.

In Muzeul Evreesc-se afla exponate din cultura evreiasca si mai exista si o camera memoriala dedicata Holocaustului.

Toate aceste obiective le-am vazut din mersul autobuzului, care avea casti pentru fiecare turist, si ghida care insotea autobuzul vorbea in mai multe limbi, excusiv limba romana. Asa ca noi eram stransi in jurul ghidului nostru si ascultam fascinati descrierea fiecarui obiectiv pe langa care treceam.

Cand nu era nimic de spus, ascultam muzica la casti.

Prima oprire a noastra a fost aici.

CITADELA

Ne-am intalnit cu Dunarea! Aici are un impact coplesitor! Toata lumea privea fascinata orasul de pe ambele maluri ale Dunarii - Buda si Pesta! Toti se fotografiau! In Buda- renumita prin colinele ei, se gasesc zonele de locuit si zonele economice, iar in Pesta, admiram eleganta bulevardelor, cartierele rezidentiale, centrele administrative si locurile de divertisment! Citadela era candva o fortareata in varful unui deal, un loc dispretuit, un fel de Bastilie a Budapestei!

Am facut o mica pauza la restaurantul cu acelasi nume, care avea o atmosfera deschisa si prietenoasa, unde este o priveliste minunata asupra Dunarii. Eu mi-am luat un profiterol!

DEALUL GELLERT

Este cea mai frumoasa forma de relief naturala de pe malul Budei! Numele dealului vine de la cel al uni calugar venetin (altii zic episcop! ) care ar fi ajuns aici chemat de catre Regele Stefan, in scopul de a-i increstina pe maghiari, care ar fi sfarsit intr-un mod foarte tragic. Paganii s-au razbunat pe el, bagandu-l intr-un butoi si rostogolindu-l in Dunare!

De ziua nationala a Ungariei, de aici de pe deal se trag focuri de artificii!

Monumentul Libertatii

E un adevarat simbol al Budapestei, care se remarca din toate colturile orasului!

E o statuie inalta de 40 de metri si se afla sub zidul fortaretei.

E reprezentat de o femeie tanara cu parul si rochia fluturand in vant, cu o infatisare semeata, care tine in mana, deasupra capului o ramura de palmier!

Aici mi-a placut foarte mult, panorama care se deschide asupra orasului, lumea care forfotea necontenit, de toate nationalitatile! Ghidul nostru, aici a scos din ghiozdan alte file pentru fiecare in care urmau sa descoperim restul de obiective turistice din capitala ungara!

Din nou fotografii la greu! Urcam in autobuzul Hop On Hop off si la coborare admiram strazi vechi pavate, ne intalnim si cu o nunta, apoi ghidul ne face atenti sa vedem una dintre cele mai vechi case care exista din Budapesta. Facem din nou fotografii, daca eram singuri, poate am fi trecut pe langa ea, fara sa- i stim importanta adevarata!

BISERICA MATEIAS

Mai este denumita si Biserica Maicii noastre din Buda! Este considerata cea mai frumoasa din oras! Numele il are dupa cel al domnitorului Matei Corvin.

PIATA SFINTEI TREIMI

Se afla in fata Bisericii Mateias si in mijloc este un monument inchinat in cinstea victoriei asupara ciumei! In zona erau multe sapaturi, nu se prea circula cu masini, am remarcat in schimb trasurile, care dau un aer retro capitalei, amintindu-mi de farmecul vienez!

Imediat in spatele acestei biserici ajungem intr-unul din cele mai renumite locuri de vazut din oras!

BASTIONUL PESCARILOR

Tot auzisem de el si citisem in multe din pliantele agentilor de turism! Emotia care ma incearca si de aceasta data este fara margini! Din nou aglomeratie! Nici nu stiu cat e de mare sau din ce unghi e mai bine sa-l pozez! Deja era o ora avansata, dupa amiaza, iar soarele ne prajise bine pe toti. Aveam fetele imbujorate!

Acest obiectiv turistic este construit la inceputul secolului XX. Are 7 turnuri. Prin boltile albe de piatra ale bastionului de poate vedea o priveliste spectaculoasa asupra Dunarii si a cladirilor importante de pe partea cealalta. Dar asta nu va va convinge pe deplin, pana cand nu veti ajunge acolo sa vedeti cu ochii vostri!

Numele se presupune ca ar veni de la o piata de peste care se afla prin apropiere, sau de la breasla pescarilor, care ar fi aparat zidul castelului.

In fata se afla statuia impunatoare a Regelui Stefan, regele Ungariei cel mai iubit!

PALATUL REGAL (Castelul Buda)

Este construit in stil gotic si a fost extins timp de 300 de ani! E locul in care stateau monarhii habsburgi, cand vizitau Buda! Momentan gazduieste Muzeu de istorie, Galeriile Nationale si Muzeul de Arta! Se poate ajunge si cu funicularul.

Am admirat ruinele Castelului Medieval si alte sapaturi arheologice din zona. Dintre multimea de statui ridicate in cinstea inaintasilor lor, se remarca prin frumusetea sa statuia printului Eugen de Savoia. De acolo de vede atat de frumos peste Dunare cladirea Parlamentui si Biserica Sfantul Stefan!

Dupa ce am vizitat ce ne-am propus si aici, exceptand muzeele (care lunea sunt inchise, sa stiti) si galeriile, din nou ne-am urcat in autobuz si am admirat coborand zidurile palatului, unde se mai vad si astazi in unele locuri urma gloantelor. Ne apropiam de km 0 al Budapestei, undeva langa funicular. Admiram celebrul pod peste Dunare.

PODUL CU LANTURI

Este primul pod peste Dunare, construit din secolul al IXX lea-prima legatura intre Buda si Pesta! Banuiesc cat e de fascinant noaptea, dupa pozele ce le-am vazut la voi, pe site! Am aflat ca este folosit la unele manifestari culturale. Am vazut ca este asezat pe picioare masive din piatra si este suspendat cu lanturi, din cauza latimii lui!

La intrarea pe pod, mi-a atras atentia statuia celor doi lei, la care artistul ce a realizat-o ar fi uitat sa le sculpteze limba!

INSULA MARGARETA

Am vazut-o din departare!

Mi-ar fi placut sa o pot vizita! Stiu ce e micuta si ca e asezata pe Dunare si ca e destinata recreierii, ca aici se tin concerte si lumea se cazeaza in corturi, pe iarba, ca este o pista unde zilnic se face joghing, ca nu circula decat un autobus si masina politiei si multe alte lucruri interesante!

Ghidul ne-a mai spus ca acolo sunt si niste ruine din secolul al XIIIlea, niste bai termale si o gradina japoneza cu broaste testoase. Tot acolo se poate admira si cea mai mare fantana muzicala din Budapesta!

Insula Margareta este legata prin 2 poduri: podul Margareta si Podul Arpad!

Ne-am indreptat spre Dunare, pe jos sa mergem in locul de unde trebuia sa ne imbarcam pentru croaziera pe Dunare, care era inclusa in pretul biletului calatoriei cu autobuzul.

PARLAMENTUL

Este una dintre cele mai frumoase cladiri din Europa! Ne-a impresionat profund, in primul rand arhitectura lui, cat si zona in care este amplasat! Totul parea un basm, dar ne-a trezit la realitate sirul de masini frumoase de la semafoare!

CROAZIERA.

Din cauza faptului ca puteam merge doar cu o anumita companie navala, care avea doar doua vase, dintre care unul era in reparatie atunci, iar celalalt plecase, iar ca sa astpatam urmatoarea cursa, s-ar fi facut prea tarziu, am pierdut bucuria de ne plimba pe Dunare! Dar trebuiam sa tinem cont si de faptul ca aveam cazare, totusi la cativa km, nu aici, in Budapesta.

Mi-ar fi placut sa pot admira cladirile importante de pe malurile Dunarii, care ar avea alt aspect vazut direct, nu doar de sus, dintr-un anumit punct de belvedere! De la puntea unui vas este un mod mai placut de a descoperi frumusetile orasului!

Dar biletele sunt valabile tot anul, asa ca mai am inca un alt pretext sa revin, pentru a face si croaziera si a mai descoperi alte unghere ale Budapestei de care ma indragostisem definitiv!

Am vazut intr-un loc anume, un indicator unde erau niste semne, care indicau cotele apelor Dunarii in decurs de ~100 de ani in urma. Am facut o mica plmbare pe Korso, admirand navele cu turisti veseli si bronzati, apoi am plecat putin suparati ca nu am reusit s afacem croaziera.

VACI UTCA

Este o zona pietonala, foarte celebra, cu un parfum specific. Un fel de amestec dintre magazine scumpe si o multime de mestesugari care isi vindeau produsele.

GERBEAUD

Una dintre cele mai indragite cofetarii din Budapesta! Din pacate timpul nu ne-a permis sa degustam produsele lor de patiserie si nici macar sa servim un expreso. Aici am constat cu tristete ca mi s-a terminat curentul din aparatul de fotografiat, dupa ce facusem in ziua aceea 750 de poze cu el! Nu mai patisem asa ceva!

Ghidul nostru ne-a indrumat pasii catre o alta biserica frumoasa din oras, ducandu-ne pe niste strazi atat de frumoase, cu cafenele stradale, deosebit de elegante, unde circulatia vehicolelor era interzisa, strazi largi, extrem de curate, cu un farmec anume, care iti lasa in minte dorinta de a mai reveni.

I-am zis Mirelei ca aici voi veni cu sotul sa-mi aniversez nunta de diamnat!

BISERICA SFANTUL STEFAN

Este cea mai mare biserica din Budapesta. Gazduieste cea mai mare comoara a Ungariei, mana dreapta mumificata a Sfantului Stefan!

Cand am ajuns in fata ei si am pus piciorul pe prima treapta, au inceput clopotele sa bata, vestind inceperea slujbei de Rusalii!

Deci, totul era aranjat, de acolo de undeva de sus... de aceea se stricase vasul de croaziera, pentru ca noi sa fim aici, fix la ora cand incepe slujba! Dar despre acest subiect as vrea sa revin separat cu un alt review, candva, pentru ca acest loc merita mai mult decat cateva cuvinte si o poza, zic eu! Aici mi-am terminat si spatiul de fotografiat din telefon!

PARCURILE

Aici oamenii se bucurade spatiul public cu adevarat! Fiind zi de sarbatoare si vreme frumoasa, parcurile erau pline de oameni de toate varstele. Unul in varsta destul de avansata m-a surprins cu noncomformismul lui cand l-am vazut cat de fericit se dadea pe role, undeva, langa Parcul Central! Copii se jucau cu mingea pe iarba, tinerii stau in grupuri. Altul citeste ziarul, la bustul gol, iar altul sta tolanit pe o patura pe iarba. Altii alearga pe aleile frumoase, sfidand caldura!

CONDITII DE TRAFIC

Ca orice oras occidental si Budapesta e sufocata de diverse blocaje de circulatie in timpul zilei! Si aici am observat ca e la moda parcare pe bordura trotuareleor, sau chiar incalecarea ei! Majoritatea parcarilor sunt cu taxa la automat sau la agentiile de parcare.

Viteza in localitati este de 50 km pe ora, 80-100 pe sosele si 120 pe autostrazile Ungariei, care sunt de o calitate de invidiat pentru romani!

Toleranta zero pentru alcool si fiti atenti sa nu uitati sa

va puneti centura si sa aprindeti luminile, pentru ca amenzile sunt drastice!

FUSUL ORAR

Ungurii sunt cu o ora in urama Romaniei.

SUVENIRURI

Ungaria este inca o tara accesibila dpdv financiar!

Eu obisnuiesc din toate tarile pe unde am fost sa-mi iau un pliant de vederi sub forma de acordeon, cu imaginile reprezentative zonei. Peste tot e un euro si ceva. De aici mi-am luat cu 200 de forinti!

De la tarabele amenajate cu suveniruri puteti cumpara ulcioare din ceramica neagra, fete de masa si camasi brodate, gulere din dantela, farfurii pictate sau papusi imbracate in portul popular unguresc!

O alta amintire de aici o pot reprezenta vinurile foarte apreciate si la nivel international, de Tokay si Villany. Barack-palinka (rachiul de cirese) si szilva -palinka (rachiul de prune), lichiorul national maghiar de culoare neagra, care este tare si are aroma de menta-sunt de asemenea alte suveniruri pe care vi le puteti cumpara din Budapesta!

Va recomand si cateva feluri de bere: Kobanyai, Dreher, Aszok si Balaton Vilagos!

Poti hoinari ore intregi, admirand cladirile istorice ale Budapestei! Sa admiri capitala renascuta, plina de constructii stravechi, biserici de toate felurile si de monumente! Dar pentru noi din pacate, timpul s-a terminat, din cauza orei avansate, autobuzul pentru care aveam bilet si-a facut deja ultima cursa si am fost nevoiti sa luam metroul ca sa ajungem in Piata Eroilor, unde aveam masina parcata!

METROUL

calatoria cu metroul in Budapesta a fost o alta surpriza pentru ziua aceea! In primul rand am economisit timp. Pretul biletului este mic, nu-mi mai amintesc suma.

Metroul din Budapesta este cel mai vechi metrou de pe continent si al doilea din Europa, dupa cel din Londra! M-au impresioanat statiile cat de frumoase si elegante erau, cu un aer retro, imbinat pe alocuri cu accesorii noi si moderne!

VISZONTLATASRA!

Moment nasol-plecarea!

Dupa ce ne-am recuperat masina din parcare, noi, cei 5 muschetari, obositi, dar foarte multumiti si fericiti am fost nevoiti sa-i spunem Budapestei ''VISZONTLATASRA'', adica la revedere!

Calatoria cu autobuzul Hop on Hop off, metroul si biletul de croaziera (inca valabil), ne-a costat pe noi doi 10000 de forinri~1600 de lei.

A fost una dintre excursiile care mi-au mers la inima si pe care nu le voi uita niciodata! Pe drum, rupta de oboseala, dar fericita, am atras atentia prin tacere, lucru foarte rar intalnit la mine:)) ! Dar mai sunt anumite momente cand frumosul ma copleseste si ma reduce la tacere!

Peste putin timp, pe autostrada, mi-a revenit voia buna si cheful de vorba si, ca orice excursie frumoasa si a noastra s-a sfarsit intr-un mod placut, ca in liceu, cu cantece! Nu va radeti, dar ca sa iti vina sa canti cu 3 necunoscuti, cand esti rupt de oboseala, e ceva! A fost acea comunicare perfecta intre noi toti, cum rar se poate intampla!

Ce am cantece am cantat??? Nu va spun, ca muriti de ras!!! Va spun doar ca eu si soferul am fost cei mai ''tari''!

A fost cea mai frumoasa zi din cele 4 pe care le-am avut eu in sejurul de la Haszduszoboszlo! Nici in cel mai frumos vis al meu nu mi-am putut imagina ca doar intr-o zi, pot descoperi atatea locuri si lucruri noi!

Trimis de georgiana in 13.07.10 13:51:42

VIZUALIZĂRI: 7255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pe autostrada,catre capitalaaaaaaaaaaaaaaaaa!

[13.07.10 13:56:42]

Daca am gresit pe undeva, va rog sa ma corectati! Iar cele 84 de poze vin mai spre seara, pentru ca imi ia destul timp cu incarcarea lor!

presario
[13.07.10 14:12:02]

Dupa ce ai fost grecoaica, italianca, turcoaica, iacata ca esti si unguroaica.

Ma speriasem ca "ungurii sunt in urma noastra", dar citind mai bine mi-am dat seama ca "sunt doar cu o ora in urma noastra". In rest ne-au cam luat.

Primul vot - asa de incurajare.

[13.07.10 14:15:36]

@presario,

Multumesc frumos,mereu esti primul pe faza!

Ma bucur ca te-am intalnit prima oara chiar acolo,pe pamant unguresc!

mirelutza
[13.07.10 14:22:13]

Am citit, am recitit, iar am citit si apoi am recitit... despre frumoasa noastra excursie la Budapesta. Ai reusit sa ma faci sa retraiesc mental si sufleteste acea experienta superba care m-a incantat si pe mine in egala masura ca pe tine! Si draga mea, mai sti cand ma puneai sa te ciupesc ca sa vezi daca totul e Real si nu un Vis? Da draga georgy, a fost un Vis Real, atat de frumos incat trebuie neaparat sa revenim la Budapesta si in aceeasi formatie... ca doar biletele de autobuz 'londonez" inca mai sunt valabile. Nu?

Felicitari... mii de felicitari. Urmeaza si de la mine impresie prin toamna. Astept cu nerabdare validarea pozelor.

pepsi70ro
[13.07.10 14:23:00]

De cateva ori am trecut si noi prin Budapesta dar foarte rapid. Cand vom ajunge sa-l vizitam nici nu vom mai avea nevoie de ghid. Pur si simplu review-ul tau este fantastic, tine locul ghidului, atat de multe informatii am gasit. Felicitari!

[13.07.10 14:31:23]

Dumnezeule, m-ai socat!

Daca mie mi-a luat o juma de ora sa il citesc pe indelete, tie cat ti-a luat sa il scrii???

Bravo! Felicitari! Un super bonus din partea mea!

Sanziana
[13.07.10 14:32:30]

pentru ca laptopul meu s-a stricat si sunt prin vecini si pentru ca deja ma pregatesc pentru circuitul prin Europa din 2011 in care Budapesta este prima oprire, pentru ca mi-amortise degetul pe cursorul mouse-ului ca sa vad cat de lung e review-ul tau m-am hotarat sa il listez si sa il citesc in tihna acasa

Asta nu m-a impiedicat insa sa te votez din toata inima ca deja presimt cam ce concluzie o sa trag dupa ce il termin de citit

mariana
[13.07.10 15:22:49]

si vorba Sanzianei ,te doare degetul pe cursor si toate astea intr-o zi.

[13.07.10 15:43:07]

excelent,parca din ce in mai bune reveiws-uri scrii, georgiana, desi mi se parea ca mai bine de atat (decat cele anterioare) nu se poate . Ei bine, pare-se ca se poate

mariana.olaru
[13.07.10 15:45:37]

Am fost de vreo şapte ori la Budapesta şi m-aş mai duce ori de câte ori aş avea ocazia, pentru că este într-adevăr un oraş minunat şi extrem de primitor.

La fel, am citit câteva zeci de review-uri având ca protagonistă capitala Ungariei, dar nu mă satur citind mereu despre Budapesta şi revăzând cu alţi ochi, de fiecare dată dintr-o altă perspectivă, locurile prin care am trecut şi eu cândva. Aşa s-a întâmplat şi cu review-ul tău, georgiana, pe care l-am gustat cu aceeaşi "foame", ca şi când ar fi prima oară când citesc despre Budapesta. Dincolo de punctele de reper la care ai făcut referire, am simţit emoţia sinceră cu care ai trăit experienţa întâlnirii cu capitala Ungariei.

Felicitări!

creivean
[13.07.10 17:23:44]

@georgiana

În 14. 08, am deja rezervarea făcută şi plătită (pe net), pentru croaziera pe Dunăre. Poate ţi-o valorifici şi tu pe a ta.

Felicitări pentru review.

Eu o să stau 3 zile în Budapesta şi nu o să văd mai nimic, din cele, pe care le-ai văzut tu întro zi. Pentru că mă axez pe zoo, acvariu şi shopping. Cu review-ul tău, m-am hotărât să merg cât de curând şi întrun trip cultural.

Michi
[13.07.10 18:50:14]

Absolut remarcabil review atat prin amanuntele date cat si prin starea emotionala pe care o transmiti. Ai facut o extraordinara invitatie de a vedea Budapesta si altfel decat in tranzit. Felicitari.

biancuta
[13.07.10 19:12:13]

Voi ajunge si eu intr-o zi in Budapesta,iar review-ul tau chiar tine loc de ghid. Multe, multe felicitari! As fi vrut sa fie in forma de inima, precum desenul din caimacul cafelei, dar... ia-le asa cum le pot da!

ciocani elena*
[13.07.10 19:40:37]

Buna intrebare a pus Magdalena,oare cat ti-a luat sa scrii acest review?Un vot si de la mine.

adrian2010
[13.07.10 20:01:44]

Am fost si eu la Budapesta anul trecut! A fost extraordinar, o capitala foarte frumoasa cu multe puncte turistice!

Si review-ul tau este unul extraordinar asa ca 400 PMA se indreapta catre tine!

any*
[13.07.10 20:34:04]

Frumos povestit,un vot mare.

[14.07.10 11:05:01]

Va multumesc tuturor ca

ati avut curiozitatea si rabdarea sa-mi cititi review-ul!

@Magdalena,

Am scris cate putin in ultimele zile la review-ul acesta, pana am considerat ca am cam acoperit tot ceea ce m-a impresionat pe mine acolo si ieri doar l-am corectat si l-am pus pe site. Dar cele 84 de poze mi-au luat cam 3 ore jumate sa le incarac!

Webmaster,

Cuvintele tale de apreciere ma fac sa uit cata munca am depus scriind acest review! Multumesc!

[14.07.10 11:52:19]

@Giorgiana, stiu cum e....

La Descopera Curtea de Arges am incarcat 100 de poze...

trandafir 1970
[14.07.10 18:21:27]

Nu-mi ramane decat sa oftez; daca era Bucurestiul meu in vest, cu siguranta ca eram si eu la Budapesta cu voi. Felicitari pentru acest frumos review, prea mica recompensa pentru atata munca!

mariarosa
[15.07.10 09:48:01]

Eu am fost de multe ori in Budapesta dar n-as sti s-o descriu asa. Poate n-am fost destul de atenta?! Bravo georgiana!

krondia*
[15.07.10 16:34:39]

Georgiana, Budapesta este într-adevăr fascinantă.

Eu am stat 3 zile şi tot a fost prea puţin pentru câte ar mai fi fost de văzut. Budapesta este vestită pentru băile termale, cele mai luxoase sunt Băile Gellert, situate peste podul de peste Dunăre click aici iar cele mai mari din Europa şi mai vechi din Budapesta sunt Băile Szecheny care sunt mai uşor accesibile. Acestea din urmă se găsesc în Piaţa Eroilor - Hősök Tere -, aproape de Grădina Zoologică. Merită să vii pentru câteva ore bune (biletul este valabil toată ziua) şi să profiţi de proprietăţile curative ale apei dar şi doar pentru relaxare după o zi obositoare prin oraş.

Eu am fost şi mi-a plăcut. click aici

Raţele care se plimbă linişite pe aleile din Parcul Central le-ai văzut?

[15.07.10 23:17:55]

@krondia,

Nu le-am vazut,pentru ca noi am trecut doar pe langa Parcul Central,mergand inspre Piata Eroilor!

[16.07.10 18:49:13]

georgiana ne-ai vrajit cu Te amo , ne-ai ametit cu Sagapo si acum spre deliciul nostru ne cuceresti cu Seretlek(sper ca asa se scrie !!!

Sper sa placa melodia atasata!

[16.07.10 19:32:21]

Merci webm 13,dar ai uitat sa spui si pe turceste....dar,astept completarile!

[16.07.10 20:33:09]

ai dreptate georgiana am uitat de "Seni seviyorum"

[16.07.10 20:35:40]

multumesc!

dannek
[18.07.10 23:17:05]

@georgiana

observ ca vrei sa bati toate recordurile de pe aici.

mult succes!

[18.07.10 23:20:36]

@dannek,

Si tu bati recordurile la plecat in concediu de 3 ori pe luna!

Merci!

dannek
[18.07.10 23:41:04]

multumesc!

as dori chiar 4 dar a venit criza

[09.08.10 12:22:15]

Draga Georgi,

Super review-ul tau!

Superb scris, amanuntit, detaliat si foarte, foarte amplu!

Imi va fi de un real folos pe durata vacantei noastre de 5 zile (12. 08. - 17. 08. 2010) care va fi in Budapesta (Ramada Resort Budapest). Deja mi l-am printat si-mi va fi un mini-ghid foarte pretios in Ungaria.

De-abia asteptam plecarea maine dimineata, cu prim popas maine seara si poimaine toata ziua in Oradea. Am citit despre acest frumos oras Oradea multe impresii de bine, deci daca avem ocazia sa-l vizitam de ce sa nu profitam !

Speram sa ne relaxam pe cinste, copiii sa se balaceasca si sa oboseasca din plin la Aquaworld, sa vizitam cat mai multe locatii interesante in Budapesta si sa ne incarcam bateriile la greu !

Pupici si votul nr. 35 de la mine!

[09.08.10 12:43:06]

@Dananecula,

Ma bucur pentru tine ca ai ales aceasta destinatie! La Oradea avem 2 colegi, @creivean, care nu-i acasa, ci tot in Ungaria acum si pe @presario, au scris multe lucruri utile pe site despre orasul lor, sper sa-ti fie de folos!

La Budapesta cred ca vei fi incantata, dar fara ghid va fi greu, sa stii, pentru ca limba e grea si ei nu prea vorbesc engleza. Sper sa va descurcati, eu de aceea recomandam intr-o tara precum Ungaria excursia cu ghid, e mult mai bine cand pe langa ceea ce vezi, mai si intelegi, se dubleaza bucuria! Drum bun si distractie maxima!

Eu si ieri am fost prin Ungaria, dar si Serbia... avantajul celui ce locuieste langa frontiere!

[09.08.10 13:11:59]

@georgiana

Mersi mult pentru informatii! Intr-adevar sunteti niste fericiti ca locuiti intr-acolo si puteti ajunge repejor la vecini

Cred ca cel mai bine ar fi fost sa luam legatura cu Zoli sau cu tatal lui , care am inteles ca v-a insotit pe voi in plimbarea prin Budapesta.

Indraznesc sa te intreb daca ai cumva un nr. de telefon al lor. Crezi ca ar putea sa ne ajute? Ma gandesc ca poate au vreun grup de turisti in perioada cat vom sta noi in Budapesta si ne pot ,,prinde'' si pe noi 4 intr-una din zile, sa vizitam impreuna cu ei. Ce parere ai?

creivean
[10.08.10 07:08:22]

In direct din Hajduszoboslo, nr. de telefon al lui Zoli, ti-l trimit prin PM. Si eu mi-am rezervat cazarea prin el.

Este un tip de isprava. Insa activeaza exclusiv aici si la Debrecen. Aici am inteles ca marea majoritate a romanilor se cazeaza prin el. Si noua, la negocierile de ieri ne-a fost de real folos. Ca doar era musai sa nu fie totul perfect.

Dar, cu ajutorul lui Zoli. ce a inceput rau, continua sub cele mai bune auspicii

[12.08.10 02:01:39]

@creivean

Multam fain pentru informatii!

Distractie placuta in Hajduszoboslo s-apoi drum bun in Budapesta. Noi oricum suntem pe urmele voastre

Tin sa te felicit si sa-ti transmit ca intr-adevar voi, cei din Oradea sunteti niste fericiti. Aveti un oras deosebit! Aseara si azi toata ziua am vizitat Oradea si Baile Felix cat am putut.

Cate frumuseti am putut admira azi: primaria, teatrul, piata Ferdinand, parcul superb cu fantanile arteziene, apoi in Felix nuferii si ,,marea'' de lotusi roz... o minunatie... cata relaxare!

Dumnezeule, de-abia astept sa pot sa-mi pun gandurile in ordine si sa m-apuc de scris pe-ndelete (cand voi reveni acasa) cate locatii deosebite am vazut aici, pe la voi. Spre seara amicii nostri, ne-au facut o surpriza si ne-au dus sus, la ,,Ciuperca'' de unde am admirat frumusetea orasului in noapte. Dar cea mai tare locatie de rezistenta a fost ,,Hanul pescarilor'', cu fantana arteziana, lacul pe care plutea o lebada gratioasa alba si una... neagra. Un intreg imperiu acolo, pe bune! Dumnezeule, cata intindere, cu atatea atractii si relaxare atat pentru copii cat si pentru adulti: teren de fotbal, piscina, herghelie, pauni, iepurasi, caprioara... Un loc intr-adevar splendid pentru deconectare!

@georgiana

Scuze ca m-am intins cu povestile chiar la review-ul tau, dar asa-i in vacanta! Esti dornic sa impartasesti si celorlalti frumusetile cu care te intalnesti pe traseu

Multumesc si tie pentru telefon si ajutor!

De maine va salut si va voi transmite impresii din BUdapesta, timp de 5 zile.

Tuturor vacante minunate in contiunare!

[14.08.10 00:54:53]

@georgiana

In direct de la Budapesta, Ramada Resort, ora 00.31 (ora Ungariei). Este aboslut superb aici ! Vrajita de Budapesta cred c-o sa-mi intitulez review-ul cand ma voi apuca de scris, la intoarcerea acasa. Acum am terminat de recitit cred pentru a 3 a sau a 4 a oara impresiile-ti draga mea, indragostita de Budapesta

Tin sa-ti spun ca azi la ora 13.30 am sarit cu nerabdare, cu familia-mi in picioare, in autobuzul de la hotel care la ora 14.00 trecute fix ne lasa in fata Galeriilor de Arta, vis a vis de Muzeul de arta si imediat am recunoscut Piata Eroilor din fotografiile tale, cu statuetele si calaretii de culoare verde turcoise.

Imi venea sa strig in gura mare ca eu am mai fost acolo dar numai cu ochii mintii, cand am savurat de placere review-ul si pozele Georgianei mele !

S-am vazut si autobuzul Hop on - Hop off de care ai mei copii s-au indragostit pe loc, drept urmare maine cred ca ne vom infiinta din nou la Piata Eroilor sa luam si noi acel pachet turistic si sa ne plimbam in acelasi superb circuit cu autobuzul descoperit ca ... prea ne-ai facut pofta !

Astazi, pana ne-am dezmeticit noi, am reusit sa vizitam doar Gradina Zoo. Daca-ti spun ca ne-a luat 3 ore vizitarea ei si inca n-am stat pe-ndelete sa fotografiem toate animalutele si pasaruicile, pestisori si fluturasi, poate nu ma crezi. E o gradina zoo imensa, dar n-am ratat nici gradina botanica, zona special amenajata cu specii rare de fluturi, gradina cu bonsai si acvariul cu pesti de o coloratura superba.

De asemenea n-am scapat de copii sa vedem un scurt film documentar 3D (intr-o sala amenajata tot in interiorul gradinii zoologice), precum si spectacolul extraordinarde distractiv al unei simpatice foci de culoare neagra.

Azi a fost prima zi plina petrecuta in Budapesta si speram ca si celelalte 4 pe care le mai avem de stat sa fie la fel de pline, distractive si interesante.

@krondia

Am reusit si noi sa vedem ratustele simpatice atat cele de pe alei cat si cele de pe apa

Ce frumuseti imi sunt date sa-mi vrajeasca inima, sufletul si retina e cam greu sa va spun prin cuvinte, dar imediat ce voi reusi sa descarc pozele cu siguranta acestea vor fi cele mai concludente.

[14.08.10 09:03:34]

Eeee, sa stii ca si eu am avut in minte aceste impresii si fotografii cand am trecut prin Budapesta!!

@dananecula mai ai timp sa si scrii de acolo???!!!

[14.08.10 11:11:33]

@Dananecula,

Ma bucur ca randurile mele iti sunt de folos si ca este totul intocmai cum am scris eu!

Din cele 72 se reviews-uri cate am scris pe site,numai @Amalyca,a insinuat ca-s impostoare,ca impresiile scrise de mine la Pensiunea Valea Mariei ,nu corespund cu realitatea descoperita de ea!

Iti doresc concediu placut in continuare si ma bucur mult ca ai acea stare de fericire,care e inevitabil sa n-o observi, citind doar ecoul de mai sus!

@Magdalena,

E minunat ca si tu ai reusit sa vezi Budapesta,in drumul tau spre Viena-Cehia!

[15.08.10 00:24:36]

@georgiana

Felicitari pentru frumoasele-ti si utilele review-uri care au ajuns la numarul 72 si la cat mai multe... asteptam cu repeziciune cel cu numarul 100.

Cat si cel despre Pensiunea Valea Mariei, tin sa te anunt ca se inscrie cu acelasi succes in palmaresul tau de review-uri excelente si foarte folositoare marca @georgiana. Cat despre oamenii carcotasi, mai bine sa-i ocolim si sa-i tratam cu indiferenta totala, caci e pacat. Astfel de persoane nu stiu sa aprecieze ce-i frumos in viata si sa selecteze frumusetea oricarei clipe ce trece foarte repede pe langa ei. Stiu doar sa improaste cu noroi si sa denigreze munca si daruirea unor oameni!

Deci Georgi, apreciaza prietenii de pe site-ul AFA, caci de dusmani... nu ducem niciunul lipsa.

@magdalena

Este mult prea frumos aici ca sa nu va impartasesc pe scurt trairile LIVE din Budapesta.

Astazi din nou am avut o zi plina si ne-am bucurat de ea la maxim: plimbare cu Hop on - Hop off pe un super traseu de vreo ora: Piata Eroilor, Baile Termale Szechenyi, Hotel Ungaria, Astoria, Marea Sinagoga, Citadela, Dealul Gellert, Bastionul Pescarilor, Parlamentul, apoi plimbarea cu vaporasul Dunayacht pe Dunare, cu stationare 2 ore pe superba insula Margareta, unde ne-am relaxat si ne-am plimbat pe aleile din parc cu bicicleta familiala de 4 locuri (i-a distrat la culme pe copii) = 3100 forinti.

Ca era sa pierdem (la mustata cum se zice) ultimul autobuz ce ducea la hotel Ramada de la ora 18. 00 asta e partea a doua a distractiei noastre pe ziua de azi. Iar seara aceeasi binefacatoare relaxare de la piscinele si jacuzii de la Aquaworld.

Doamne, oare de ce lucururile frumoase trec atat de repede!!!

Draga Magdalena ma bucur ca ai reusit sa vezi ,,din mers'' Budapesta, dar sincer, iti recomand din toata inima macar o zi sa poposesti aici si sa vezi macar o parte din frumusetile cu care se mandresc ungurii din capitala.

Vacante frumoase tuturor, oriunde v-ati afla!

Traiti-va momentele placute din viata la cote maxime, caci ele sunt scurte si trecatoare... mai tarziu doar din amintiri ne vom alimenta... !

[15.08.10 07:17:33]

Multumim,@Dananecula!

Deja ti s-au scurs doua zile din 5,asa e ,tot ce-i frumoa trece repede,dar important e ca Este!

[15.08.10 09:45:48]

@georgiana si @dananecula:

In drumul spre Viena ne-am incurcat si am fost "bagati" in Budapesta fara voia noastra...

In acel moment m-am indragostit si eu de ea! Mi-am petrecut concediul cu gandul la Budapesta pana acest lucru s-a materializat efectiv: am decis sa ramanem aici in drumul spre tara (georgiana, de aceea nu am mai inoptat in Romania la intoarcere...).

Am avut o seara si o zi intreaga la dispozitie sa o vedem, motiv pentru care abia astept sa va impartasesc experienta mea!

Este absolut minunata si spun asta dupa ce am vazut Viena, Praga si .... Dresda!

Un concediu minunat @dana si la cat mai multe iesiri in Budapesta, @georgiana, ca esti mult prea aproape de ea!!

Mihai18
[11.05.15 23:03:08]

@georgiana - si eu am fost la budapesta, insa citind rewievul dv. chiar am mai fost odata. Mi-au placut fotografiile (unghiul de poza a fost bine ales), mihai 18

adrian2010, any*, biancuta, ciocani elena*, creivean, dananecula, dannek, georgiana, magdalena, mariana, Michi, Mihai18, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile:

• pagină generată în 0.089720964431763 sec