ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
ÎNSCRIS: 22.04.10
JUL-2010

Hotel bunicel

Am fost intr-un sejur la Hotel Imperial 4* in perioada iulie 2010.

Hotelul mi s-a parut bunicel, camera buna, cu mentiunea ca baia era prevazuta cu cabina de dus si lipseau halatele de baie si papucii.

In baie exista feon, sapun lichid si gel de dus lichid.

In camera exista seif, insa pentru care se plateste suplimentar la receptie (nu stiu cat; noi nu am avut nevoie).

Curatenia in camera multumitoare, nu am avut incidente cu lucruri lipsa (cu toate ca aveam in camera si laptopul si geanta cu acte si bani).

Din cauza ca perioada in care am ales sa petrecem concediul era destul de solicitanta, locurile de parcare nu erau suficiente.

Insa cu o mica spaga la tipul de la parcare, am bagat masina noaptea in parcarea hotelului, iar la pranz, cand alte persoane si-au facut check-out-ul si s-au mai eliberat din locuri, am putut sa parcam destul de bine.

Parcarea costa 5 leva/zi si se plateste la receptia hotelului. Chiar daca pe voucherul de la agentie aveam parcarea inclusa in pret, cei de la hotel ne-au informat ca acest serviciu este optional si deci se plateste suplimentar.

Nu am auzit cazuri de masini furate sau ridicate.

In hotel cam 70% erau cazati romani, restul - straini (unguri, nemti, etc. ).

Prosoape pentru plaja nu exista, deci sa va luati de acasa.

Plaja privata, cum s-a mai zis si pe alte postari, se afla langa hotel Oasis, iar sezlongurile pe plaja se platesc la receptie cu 12 leva pentru 2 sezlonguri si o umbrela. Pe plaja exista un bar care include all inclusive, care functioneaza de la ora 11. 00 si are apa, pepsi, sprite, ceva acidulat de portocale si bere.

Distanta pana la plaja - cam 100-150 m (cateva minute de mers pe jos).

Mancarea a fost satisfacatoare.

La mic dejun aveai ceai, cafea, sucuri, apa, mezeluri, branzeturi, legume, cremvusti, oua ochiuri, oua fierte, omleta gen turceasca, lapte cu cereale, chec, chifle, etc.

La pranz si la cina erau cate 2 tipuri de ciorba (care nu s-a repetat niciodata timp de 6 zile cat am stat acolo), vreo 2 tipuri de carne gatita la tava, gratar (niste mici care seamana cu cei libanezi), cartofi prajiti, paste, orez, baghete de cartofi pane + diverse salate. La desert prajiturele si fructe proaspete (nu cine stie ce, dar totusi existau).

Mancarea nu mi s-a parut cine stie ce sofisticata, insa toate erau proaspete (nu prea am observat mancare reciclata) si aveai ce sa mananci daca nu ai cine stie ce pretentii.

Sucurile mi s-au parut de proasta calitate; Inghetata - bunicica.

Fara sa am intentia sa jignesc pe cineva, intr-adevar comportamentul multor concetateni de-ai nostri lasa foarte mult de dorit la restaurant (cred ca din ce vedeai la masa unora, puteai sa hranesti 3 familii), dar lucrul acesta tine de educatia fiecaruia...

Personalul hotelului - foarte amabil, vorbitor de engleza.

Ca punct de reper, daca mergeti cu masina personala, la hotel ajungi traversand toata statiunea Sunny Beach in directia Nessebar. Hotelul se afla chiar in imediata apropiere a localitatii Nessebar.

Tin sa precizez acest lucru deoarece am auzit multi romani plangandu-se ca au gasit cu greu hotelul. Nu se ajunge greu, doar trebuie sa traversati toata statiunea si sa urmariti sigla cu denumirea hotelului.

Vacanta placuta si vreme frumoasa tuturor ce urmeaza sa plece in concediu!

-------[Completari aduse ulterior prin ecou]------

La parter exista internet wireless (daca ai laptopul personal cu tine).

Cine prinde camere la etajul 1: dezavantaj - se aude galagia de la lobby bar (care nu este chiar atat de deranjanta);

avantaj: prinzi wireless daca ai nevoie.

Trimis de tantan in 13.07.10 11:33:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tantan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.10 16:48:24]

Rog webmaserul sa imi completeze postarea:

Nota wbm18:[Completari atasate impresiilor ]

[15.07.10 03:44:31]

Buna! Ma mir sa aud ce spui de fructe si prajituri. Acum o luna cand am fost eu, erau din belsug si toate proaspete( cirese, pepene, mandarine, portocale, banane, kiwi, grepfruit,etc). Iar dulciuri tot asa foarte multe: prajituri diverse, torturi, sufleuri, baclavale, clatite, wafe.etc

[15.07.10 09:36:45]

Manuela, nu contrazic ceea ce zici tu.

Noi intr-adevar am prins o perioada mai full si poate din acest motiv fructele si dulciurile se "topeau" destul de repede.

Plus ca am remarcat si gesturile unor concetateni de a incarca platouri cu fructe care ulterior se debarasau in geanta de plaja. Nu zic ca lipseau cu desavarsire, dar de obicei la o masa am prins cam 2-3 tipuri de fructe (adevarat ca le diversificau de la o zi la alta), care se terminau destul de repede si vreo 2 tipuri de prajituri.

Cat despre clatite - in perioada in care am fost noi, aceste se faceau doar la micul dejun si atunci trebuia sa iti asezi farfuria la coada (pe la ora 9 cand luam noi micul dejun erau deja in jur de 10 farfurii in asteptare) si dupa ce terminai masa erau foarte putine sanse sa iti fi ajuns randul. Asa ca decat sa ma bat pentru o clatita, preferam sa mancam altceva si sa nu stam cate 2 ore la masa.

[15.07.10 14:10:13]

doar 2 feluri de prajituri? ma mir, chiar cand am fost noi era hotelul aproape plin de lume dar erau foarte multe feluri de prajituri si torturi mari care abia daca erau incepute.

[15.07.10 14:12:15]

Iar clatitele le faceau si la snack bar incepand cu ora 11

[15.07.10 14:43:28]

Noi cand am fost (acum o saptamana) nu se facea nici o clatita la snack bar. Se faceau doar niste wafe cu diverse topinguri.

costy68
    [16.07.10 23:23:19]

urmeaza sa ajung si eu acolo,imi puteti spune daca internetul wireless este contra cost sau liber?

[16.07.10 23:31:27]

Net-ul wireless este free, dar nu stiu daca are semnal pe toate etajele. Noi am fost cazati la et.1 si am avut semnal in camera. Am vazut pe altii ca vin cu laptopul la lobby bar.

Cand te conectezi vezi ca e o retea "Imperial- nu stiu ce" si "Imperial wireless free"; sa il conectezi pe ala cu "free". Nu este extraordinar de bun semnalul, dar poti sa dai un mail sau sa citesti o stire.

Vacanta placuta !

adymxs*
    [26.07.10 19:13:01]

Nu stiu cum ti-se pare tie bunicel !!! in afara de camera care este super ok , restul ...servicii , mancare , bauturi , sunt la pamant , stai o ora la coada pentru o pizza , sunt 3 baruri , unul la receptie unul langa piscina si unul la snack bar deci sunt 3 baieti care servesc pentru atentie 3 hoteluri ....Imperial ,Amfora si al 3 lea nu mai stiu cum ii spune ...este inadmisibil

[27.07.10 08:45:51]

Eu mi-am exprimat parerea pentru perioada in care am fost eu si ceea ce m-a privit pe mine. Pe mine pizza la bar nu m-a interesat pentru ca ne-au fost suficiente 3 mese pe zi fara alte gustari. Referitor la mancare am zis ca "nu mi se pare cine stie ce sofisticata" si ca sucurile sunt proaste, iar de hotelul propriu zis si serviciile personalului - am ramas multumiti.

La bar am fost serviti fara "atentii" si niciodata nu s-au uitat urat ca cer ceva de baut. Nu m-a interesat cate hotele servesc ei, noi personal nu am stat niciodata la coada dupa bautura.

Intr-adevar au fost unele lucruri putin deranjante, insa am preferat sa nu ne stricam vacanta pentru o felie de pizza sau pentru o clatita.

[29.07.10 01:34:56]

La restaurantul hotelului serveau masa cei de la Amfora si atat. Nu exista si al treilea hotel.

Eu de cate ori intram la snack bar, eram intrebata in aceeasi secunda ce vreau, baietii aia alergau si-si faceau treaba foarte bine. Ma intrebau daca vreau nu stiu ce cockteil sau daca vreau altceva. Intr-o zi cand stateam afara si imi beam cafeaua, a venit la masa noastra unul dintre ei cu o alta cafea in care pusese nu stiu ce lichioruri si mi-a zis sa gust combinatia aia ....si nu l-am chemat noi. Daca intram sa iau ceva de mancare imediat ne intrebau ce vrem sa bem.

Zambeste frumos, fii prietenos si sigur o sa fii rasplatit pe masura. Eu nu am vazut nici o fata acra, nimeni nu s-a uitat urat daca luam doua sucuri, de exemplu. Tind sa cred ca mai degraba ei s-au saturat sa vada atatea...

Sa nu ne cramponam de lucrurile marunte, sa incercam sa fim mai intelegatori si sa savuram momentele importante

Mancare este destula si variata. Ai ce sa alegi.

Acum 5 zile m-am intors din Mamaia. Poate nu va vine sa credeti ...in Bulgaria ne-a costat cazare+ all inclusive de doua ori mai putin decat pranz+cina in Mamaia ( micul dejun era inclus). Si mancam la o terasa -autoservire, nu la restaurante.

[29.07.10 09:14:08]

Manuela, eu te cred si pe tine, si pe cei ce s-au intors mai taziu si au postat impresii negative (cel putin unele poze vorbesc de la sine). Cine stie, poate de la o perioada la alta se mai schimba unele lucruri (cu toate ca e o diferenta de perioada prea mica...). Intr-adevar daca Doamne fereste ni se intamplau si noua aceleasi incidente cu lumina si liftul si alte minunatii...cred ca veneam la fel de indignati din vacanta.

adymxs*, costy68, manuelaa, tantan
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):