ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
ÎNSCRIS: 05.08.08
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani si 11 ani

Scoti Duni din minte si e super

M-am intors si eu din concediul petrecut la Sunset Resort, concediu pe care ar fi trebuit sa-l petrec la Duni la Marina Royal Palace.

Nu mai spun cum am ajuns acolo deoarece am fost impreuna cu carmen 70 si a scris ea cum am ajuns.

Ce vreau eu sa adaug fata de ea este despre camera, pentru ca noi la duni platisem un junior suite la marina royal avand doi copii si aici am primit un apartament cam de 80-90 mp, cu 2 dormitoare, un living imens, chicineta cu de toate, 2 bai, una de servici iar cea mare si cu cada de baie si cu cadita de dus. Asta a fost un mare avantaj, puteam face dus doua persoane in acelasi timp. Deci ca si cazare super, mult superior fata de duni unde anul trecut am avut 2 camere si o baie. Copiii se pierdeau in apartament. Ce n-a spus carmen este despre miniclub care exista la Sunset (pt cei interesati care au copii), ai mei au mers si le-a placut, au mers pt repetitii pt a participa la kid show, care le-a placut f. mult. Chiar la sfarsitul spectacolului au primit diplome si un mic premiu constand in o carticica de colorat si cateva creioane (evident in limba germana).

Ce mi-a mai placut f mult si a facut diferenta fata de duni au fost cele 3 topogane cu apa, care au fost super, m-am dat si eu la greu, se dadeau copii de la 3 ani pana la adulti de 100 kg. Apa curgea la ele de la 10-12 si de la 14-16. Animatori erau, pe ai mei baieti i-a cooptat la un polo pe apa si la volei pe plaja, era si o tipa care ne-a chemat intr-o zi la aqua gim.

Ce mi-a mai placut f mult a fost restaurantul a la carte, unde deosebirea fata de duni unde puteai manca doar odata pe sejur si cu programare aici puteai manca oricand la pranz si seara fara nici o programare. Aveau 2 feluri de ciorba, 3 salate f bune, 2 feluri de peste, 3 deserturi si 6-7 feluri de baza cu carne pui, porc, cu cartofi prajiti, copti... Zilnic meniul se schimba, am mancat acolo un tiramisu excelent, niste strudele cu mere delicioase, salata de fructe, inghetata excelenta.

Despre uscaturi, exact ce zice si carmen, toate natiile au, dar credeti-ma ca nemtii si toti ceilalti erau veseli, calmi, zambitori, se vedea ca sunt in concediu si se relaxeaza. Iar rezervarea sezlongurilor de dimineata se practica la greu, mai ales de rusi si chiar nemti, la 8 greu mai gaseai 3 sezlonguri, din pacate unele erau ocupate de la 7 de rusi sau alte natii si veneau la 10, stateau o ora si mai veneau apoi seara o ora.

Mancarea buna, facuta pe gustul nemtilor care stim cum mananca tot felul de salate, paste, brocolli, varza de bruxelles si alte chestii. Prajituri cate 4-5 feluri, bune, erau unele delicioase, baclava o singura zi am prins delicioasa, fructe la discretie (banane, portocale, mere, caise, nectarine intregi) Clatite delicioase zilnic la micul dejun. Despre curatenie n-am ce sa va spun, ok, faceau curat mereu, n-am vazut nicaieri sa fie pb, o singura obs e ca atunci cand in camera s-au terminat sampoanele si gelurile de dus nu a adus altele, dar pt mine nu a fost o pb ca aveam de acasa. In sunset resort sunt 6 hoteluri numite alfa (in el am stat), beta, sigma (cel central), delta 1, delta 2 si eta.

Existau si restaurante cu plata, m-am uitat la preturi la cel asiatic, erau 6-8-10-12 leva cam toate felurile de mancare (nu ma pricep ca nu mananc, ne-am uitat doar la preturi) Un alt lucru de care a uitat carmen este internetul, in sigma, delta, eta la lobby bar era gratis daca aveai laptopul, daca nu, aveau o camera cu desktopuri unde se platea 3 leva ora de internet.

Intreba cineva de oras, de statiune. Orasul este la 3 km de resort, exista un autobuz, nr. 1, care pleaca de langa hotelul festa pomorie (cam la 5 min de sunset resort) care duce in oras, costa 0. 90 leva biletul, plecare la fix si la jumatate spre Pomorie.

Noi am fost de doua ori in oras, oras comunist cu blocuri urate, dar au o strada in centru unde nu circula masini cu terase, magazine, masinute de copii, un bazar, saltele pt copii si bungee jumping... Terasele de pe malul marii sunt f frumoase, era un vapor chiar transformat in terasa, daca doreste cineva poze pot adauga. Pomorie este tot pe o peninsula, are cateva case la fel ca cele din nessebar, ca in orasul vechi, si o bisericuta veche...

Dar sa revin la resort. Ce mi-a mai placut este ca au bowling, cu plata ce-i drept dar nu e scump, 6 leva un joc de persoana la bowling, cu 10 lovituri (parca duble loviturile, nu ma pricep), 4 leva ora de biliard, aveau si darts electronic, fotbal d-ala cu manete, o masa mare de snooker si jocul acela magnetic de tb sa impingi pucul ala si sa-l bagi in poarta adversarului (nu stiu cum ii zice), o leva jocul.

Un alt lucru care mi-a placut erau sucurile pt copii, nu erau la dozator ci din cutii de carton de 1 l, o cutie din aia de suc in oras la magazin costa 2 leva jumatate. Vinul f. bun, mai ales cel rosu, coctailuri putine (4 cele alcoolice si 6 cele nealcoolice), ce nu mi-a placut era ca le servea in pahare de plastic si fara umbrelute si alte minuni ca la duni. Un coctail frumos si adevarat era in lobby bar la sigma cu bani. Aveau si o masa de pimpong, gratuit, si gratuite si paletele si mingea. Despre plaja a scris carmen, marea calda si frumoasa, curata, chiar intr-o zi am prins un crab, l-am pus in galetusa si l-am pozat, o pot pune poza daca o doreste cineva. In resort sa zic ca erau cam 25-30% romani, toti absolut redirectionati de la Duni, majoritatea cu Solvex, o familie redirectionata de la Elenite care fusese initial la Via pontica si abia ajunsese la sunset, in rest nemti f multi (de altfel toate anunturile scrise sau vb se fac in germana, chiar si pe usi la wc scrie in germana D la doamne si H la barbati) Scrumiera in engleza era greu sa cerem, am invatat cuvantul in germana si eram serviti imediat.

Personalul ok, n-am vazut pe nimeni sa ne serveasca altfel pt ca suntem romani, f. amabili, de altfel pana pe 1 iulie nu s-a auzit romaneste in resort, dupa 1 iulie au aparut cei 25-30% de mai sus redirectionati din Duni. Doar 2 familii de romani isi cumparasera bilet direct la Sunset, restul toti erau redirectionati, deja ne salutam, vb intre noi.

Ce mi-a mai placut este ca hotelul sigma (cel central) are 2 lifturi panoramice, seara nu prea se vede, dar ziua se vede f frumos de sus. Iar tot resortul din oras se vede superb, ca un palat, intre case obisnuite. Nu stiu ce sa mai scriu, daca are cineva intrebari, raspund cu placere, o sa adaug si ceva poze, cu piscinele vad ca au pus si altii, o sa pun cateva cu apartamentul si ce mai doriti.

Una peste alta a fost un concediu reusit, daca nu faci comparatie cu duni este super, pt cine n-a fost la duni este extraordinar, unul dintre cele mai bune resorturi. Pt cine a fost la duni, face comparatii automat si Duni iese pe plus datorita marimii lui, a faptului ca are f multa verdeata, terenurile de tenis ne-au lispsit enorm... N-am spus nimic despre piscina interioara, f. frumoasa, cu topogan (unul), 2 sectiuni pt copii iar cea de adulti semiolimpica ziceau ei. Frumoasa, mi-a placut, am prins o zi ploioasa si acolo am stat.

A! Inca un lucru care m-a nemultumit si m-a mirat: nu au rampe pt coborat carucioarele de copii, sunt trepte si din pacate trebuie sa iei caruciorul pe sus, ma mir ca nemtii nu s-au gandit la asta.

Atat, astept intrebari, si pt cine are bilet acolo sau ajunge redirectionat sa stea linistit ca e ok.

Trimis de crangutalil in 12.07.10 22:41:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur de doua ori (Astoria Beach si Kaliakra Palace) si Duni Marina Royal Palace

VIZUALIZĂRI: 3556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crangutalil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Livingul apartamentului cu canapeaua extensibila si fotoliile plus masa, in stanga e usa la primul dormitor iar dupa colt pe langa canapea e al doilea dormitor,in fata canapelei e tv -ul, nu a incaput in poza asta

magdalena
    [12.07.10 23:27:55]

Cum facem insa sa platim pretul de la Marina din Duni si sa mergem aici??!!....

[12.07.10 23:38:43]

Raspund eu: te duci si faci rezervare prin agentie care are turoperator Solvexul, eventual iti spun si agentia datorita careia ni s-au anulat sejururile din Duni.

[13.07.10 06:49:05]

super review-ul, apreciez bogatia in informatii utile si echilibrul cu care a fost scris

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [13.07.10 08:19:52]

Ma bucur ca a fost bine si v-a placut, si mie mi-a placut hotelul chiar primul si am scris despre hotel aici: http: //amfostacolo. ro/bulgaria-pareri, 4/pomorie, 12, 53/excursie-pomorie, 4357/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__6034. htm, dar nimeni nu l-a luat in calcul din cauza preturilor mari, noroc cu overbooking-ul la Duni, asa mai aflam si noi despre conditiile de aici. Multumesc pentru impresii!

yry78*
    [14.07.10 23:25:59]

Bine ca ai putut sa te bucuri de concediu, ai facut o descriere ampla, ai un vot de la mine.

La anu ne invatam minte de unde luam biletele.

[04.08.10 15:55:04]

Din pacate am patit si eu aceeasi problema cu overbookingul la Marina Beach in Duni, si ne au dat sa alegem intre Sunset Resort si Riviera Beach in Golden Sands...

Tour operatorii ne au recomandat Riviera, spunandu mi ca marimea Sunset ului face ca f multe din servicii/mancare samd sa fie la calitate mai slaba...

Voi ce ziceti, pt ca dupa rewiewsuri eu inclin clar catre Sunset...

[04.08.10 18:38:20]

Caschetone, cand trebuia sa ai intrare la Marina Beach? Si cu cat timp inainte ti-au spus? Ce agentie si ce turoperator ai avut?

Pana iti raspunde cineva, iti raspund eu, n-am fost la niciunul din cele 2, dar am vorbit cu persoane care au fost la Sunset si totusi... nu-i rau, ptr cineva care n-a fost la Duni - deci nu poate face comparatie - este chiar ok. Ma interesasem si de Riviera, nici acolo nu pare rau... totusi Sunset are tobogane si camerele mult mai mari - tip apartament, cred ca tot spre Sunset as inclina si eu.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.08.10 20:23:28]

@caschetone: alegerea e grea, Sunset e mai nou cred si arata foarte bine, foarte aproape de Duni si hotelurile de acolo de 5 stele, insa statiunea, care de fapt nu e o statiune, e un orasel mic si trist care nu se mai termina pentru ca se desfasoara in lungime intre un lac si mare, nu ofera mai nimic.

Riviera e si el destul de bun insa la Nisipuri ai mai multa agitatie si posibilitati, chiar daca hotelul e intr-o margine a statiunii.

Pe tripadvisor notele sunt foarte asemanatoare la cele doua hoteluri.

[04.08.10 21:29:17]

Da... am revenit... am mai cautat, m-am informat... si m-am pus in situatia ta (am mai fost o data si am ales... banii inapoi). Dar... acum daca s-ar intampla iarasi, cred ca as alege Riviera. Am impresia ca in afara de tobogane si camere tip apartament... de la Sunset, Riviera sta mai bine la restul, in asta intra parcarea si sezlongurile de plaja gratuite, parcarea pazita. Toate camerele au vedere la mare, in plus mi se pare mai linistit, iar daca imi vine chef de agitatie... Nisipurile sunt aproape...

Te rog sa nu uiti sa raspunzi la intrebarile puse mai sus (ce agentie, ce turoperator, ce perioada si cu cat timp inainte te-au anuntat)

Andox
    [04.08.10 22:09:20]

Daca tot ne ceri sa ne dam cu parerea si eu as alege tot Riviera Beach. Hotelul asta chiar imi place cum arata ( cel putin din pozele pe care le-am vazut). Am citit ca hotelul asta face pare dintr-un complex care ar fi fost resedinta de vara a conducerii BG.

La nemti multumirea este de 91 % , chiar daca ultimile 2 reviews nu prea sunt incurajatoare.

Ce ma nelinisteste in privinta acestui hotel este reducerea mare a pretului. La inceputul verii pentru luna august plateai 105 euro/pers/zi AI iar acum vad pret de 78 euro/pers/zi AI .

Cu siguranta asta cred ca se va simti la mancare.

[04.08.10 22:37:02]

Daca tot ne ceri sa ne dam cu parerea si eu as alege tot Riviera Beach

Deci am ales bine...

Aaa, am uitat sa va spun ca platisem avansul, inca din februarie, la RMP? ) de fapt ...

@roana71, iti raspund eu... Aveam intrare pe 22.08 la RMP, 2 camere, am primit vestea cea mare ca s-au anulat rezervarile pe 30.07. Variante de relocare Sunset/Pomorie si Riviera Beach/Riviera. Touroperator Solvex, agentia o ai pe privat.

Andox
    [04.08.10 22:46:17]

@crima nu stiu daca ai ales bine, asta o sa vezi tu cand ajungi acolo. Mie mi-a placut foarte cum arata hotelul in poze, nu am fost acolo.

Doar mi-am dat o parere ce as face eu in locul lui caschetone.

De prin primavara tot am studiat hotelul acesta dar m-a descurajat preturile foarte mari si am tot asteptat o impresie romaneasca recenta dar nu am gasit.

Asa ca daca mergi acolo pe 22 te astept cu mare interes la revenirea in tara

[04.08.10 22:52:18]

Aceeasi problema am avut o si noi... ne au anuntat pe 30.07... E trist si mai rau e ca nu stiu ce sa fac... I as da in judecata... Dar cu ce folos... Eu trebuia sa merg la RMP cu niste prieteni care vroiau o saptaluna de vis dupa nunta lor... Ganditi va cum au primit ei vestea...

Cat despre Sunset sau Riviera... cred ca am sa aleg pe primul pt ca suntem o familie cu copil de 1 an si 8 luni si cred ca e cel mai bun pt asa ceva...

Vacante frumoase pt toti in continuare

Andox ms de sfat... astept cu nerabdare sejurul...

[04.08.10 22:55:34]

Caschetone, nu poti sa dai agentia in judecata ptr ca te-a informat cu mai mult de 15 zile inainte.

Totusi... daca vrei informatii... eu sunt in situatia asta: primit anulare cu 2 zile inainte, iar azi am inceput demersurile ptr proces. Daca te pot ajuta... scrie pe privat.

[04.08.10 23:03:10]

Acum nu stiu detaliile... se mai plateste ceva...? Eu zic ca, datorita faptului ca am platit tot sejurul din februarie se renteaza 100 la 100... Si tot ce conteaza e ca e de a dreptul spectaculos, fata de tot ce avem la noi in momentul de fata...

molko*
    [04.08.10 23:04:50]

@crima,

Chiar imi pare rau, tin minte ca fusese si o mica recomandare de a mea RMP. Acum, ca sa te incurajez, stiu o persoana "fitoasa" care a fost la Riviera de Rusalii... si a venit foarte multumita. Doar apropierea de Nisipuri poate fi o mica problema.

Totusi, tineti cont ca acest resort, Riviera nu prea era deschis pt piata romaneasca pana acum vreo 2 ani (din cate stiu eu). Au ramas fara nemti si au dat drumul "la liber" .

Sunt convins ca e alegerea cea mai buna!

crangutalilAUTOR REVIEW
    [04.08.10 23:08:43]

Caschetone, nu vreau sa te descurajez, dar... la Sunset resort era un grup de 3 familii, cu rezervare din februarie la duni, in aprilie i-a anuntat ca nu mai au rezervare si ca le ofera altceva in loc, au ales Riviera beach, si cu 3 zile inainte de a pleca la Riviera i-a anuntat ca nu au locuri nici acolo, asa ca au ajuns la Sunset resort, ba inca pe banii lor, urmand ca la intoarcerea in tara sa-si ia banii inapoi dati la agentia de turism. Tur operator tot solvex, agentia romaneasca una cu J din 4 litere. Ce-i drept, la Sunset chiar daca au platit cu banii lor, le-a facut reducere de pret fiind redirectionati din Duni. Asa ca nu stiu ce sa zic...

Oricum va urez vacanta placuta indiferent unde si sa ne scrieti impresiile la intoarcere, desi eu de bulgari si magariile lor m-am cam saturat... prea ne trateaza ca naiba, de parca euro nostrii nu sunt buni... Ia sa vedem, daca romanii n-ar mai merge la ei, ce-ar face? Chiar ar merita o lectie, la cum ne trateaza...

[04.08.10 23:09:54]

@molko, multumesc pentru incurajari.

Sper sa fie ok, alegerea este facuta.

[04.08.10 23:13:55]

Astea da, incurajari... )

[04.08.10 23:15:11]

Suntem romani... suntem supusi... suntem oameni... Din pacate se dovedeste ca bulgarul nu e asa ospitalier ca si romanul... De patronul mafiot din Duni a auzit cineva ceva? Se pare ca el uraste romanii asa tare si le da cu overbookingul in cap

crangutalilAUTOR REVIEW
    [04.08.10 23:24:38]

@crima, iarta-ma daca te-am descurajat, nu asta a fost intentia mea, stiu ce inseamna o asemenea redirectionare, pe mine m-au anuntat pe 1 iulie seara la ora 17, eu avand intrare pe 2 iulie, deci nici 24 de ore inainte. Asa ca iti inteleg supararea, eu doar am vrut sa atrag atentia sa verificati daca sigur ajungeti acolo unde ati ales. Am plecat totusi pe 2 iulie nestiind unde vom ajunge, sincer aveam bagaje pregatite sa ne intoarcem in tara si sa cautam gazda la Eforie... Pe drum am tot sunat la agentie, spuneam ca mergem la Duni, ei o tineau pe a lor ca Solvex zice ca n-are rost, sa mergem la Sunset sau Via pontica... Si pana nu am vazut camerele (3 camere, eram 3 familii), tot resortul, programul de all, plaja, pana nu am pun n-spe mii de intrebari ca sa aflam ce si cum nu ne-am cazat. Dar a fost ok, tinand cont ca totusi am platit parcarea si sezlongurile pe plaja daca le luam (n-am luat niciodata, pt ca ieseam de la piscina si faceam baie in mare). Dar erau alte familii care redirectionati de la Duni le-a dat agentia 100 euro inapoi special ca sa-si poata plati parcarea si sezlongurile, noi n-am avut inspiratia asta.

Iar pt caschetone, patronului de la Duni ar trebui sa-i dam si noi flit si sa nu mai mergem la Duni, sa vedem, ce va face? De paste au fost 100% cred romani, cu ce-si mai deschide el hotelul daca noi nu acceptam sa-si bata joc de noi pe banii nostri? Si chiar in sezon...

molko*
    [04.08.10 23:25:14]

@crima wow.. si Riviera?

Daca nu vrea nimeni sa mearga cu mine la "tara" la Sinemoretz! Acolo sigur n-am probleme de rezervare.. dar habar nu am ce ma asteapta.. Am inteles ca niste vaci, muste, balegar.. etc. Ce palme dupa ceafa imi iau eu de la soata!

caschetone, crangutalil, crima, ionescunic, magdalena, molko*, roana71, yry78*
    Alte impresii din această RUBRICĂSunset Resort: