ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
JUL-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Lido di Jesolo - sfarsit de iunie-inceput de iulie

Am mers pe cont propriu (fara agentie de turism) : desi am ales statiunea aceasta dintr-un catalog al unei agentii oarecare: asa am aflat ca romanii nu prea merg in concediu in Italia si agentiile nu promoveaza mai deloc.

Ne a atras ideea de a fi aproape de Venetia - neaparat de vazut!!! - si Marea Adriatica foarte frumoasa desi nu chiar ca Marea Egee in insule:).

Lido di Jesolo este f f curata, f f mare - cam de 3-4 ori mai mare decat Mamaia noastra: nu am putut sa o parcugem cu bicicletele, decat 1/2; f multe hoteluri; terase, restaurante, magazine care... se inchid la pranz pt siesta italienilor:)))

Mancarea si bautura cam scumpa pt bugetele unor romani obisnuiti: (- la terase era 2, 5 euro un pahar de bere de 200 ml, 5 euro berea, etc... ; - primul fel (primo piatti) pizza f buna intre 5 si 10 euro depinde de loc; paste intre 5 - 9 euro la fel, si al doilea fel (secondo piatti) deja pretul unui fel sarea de 12 euro

desert: o felie de pepene: 4 euro;

Relaxare maxima: oamenii sunt relaxati in general aici:)) ; multi germani; multi la varsta a 3 a; multe familii tinere cu copii mici;

Am vizitat Venetia - e super!! - am plecat din Punta Sabioni cu vaporul si am ajuns f aproape de piata San Marco si dupa aceea pe strazi, poduri prin oras: totul e mult mai scump decat pe "uscat". Asta e!

---------ce urmeaza mai jos e adaugat ulterior de autor prin intermediul unui ecou si adaugat de webmaster in corpul reviewului-----------

Si despre hotelul Domingo:

- e cam asa cum l am vazut pe site: click aici

- am luat legatura inainte sa ajungem acolo cu Luigi - unul din administratori (este o afacere de familie ca multe din hotelurile de acolo), un tip f amabil;

- este curat: se face zilnic curatenie in camere

-am ales HB (demipensiune) la ei inseamna: mic dejun bufet suedez la care e ofera 3 tipuri de sunca/prosciuto; cascaval; cornuri, tot feluri de gemuri, iaururi, finetti, cereale, lapte, sucuri la dozator (nu mi au placut), un automat cu cafele etc, fructe (cam putine ce i drept), oricum se poate manca bine: nu e f diversificat dar se mananca bine

Seara: iti alegeai ce doresti sa mananci pt urmatoarea seara dintr o lista oferita de ei: la primul fel erau de obicei paste cu diferite sosuri sau risoto sau supe crema (nu prea bune) si la felul doi peste, friptura de pui / porc, alte combinatii. Desertul era un fel de surpriza - nu stiai ce iti ofera: fructe, tarta, budinca.

Nicio bautura nu era inclusa in pretul sau mancarea oferita, astfel: bere 200 ml: 2. 5 eur (mie personal mi se pare mult dar asta e), coca cola 1 l - 4eur, apa plata 1 l - 2 eur, vin varsat 200 ml - 2, 5 eur, etc... Daca nu consumai toata apa plata/minerala in seara asta, maine seara o gaseai pe masa ta cu numarul de la camera in care stateai.

In prima seara am gasit pe masa 2 plicuri: nu stiam pt ce sunt:). Am aflat ca trebuie sa punem in ele prosopul de masa pe care il foloseam si l gaseam dimineata tot la masa, in plic, murdar daca era cazul si apoi seara, totul o lua de la capat. Nu am intels de ce: dimineata te stergeai la gura cu prosopul pe car eil foloseai in seara dinainte. : (

In rest despre hotel numai de bine: admin sunt f de treaba: la ei am scos check in on line pentru zborul de intors in Romania, ne dadeau biciclete laoric eora din zi si noapte, f. ok.

Trimis de bogp in 12.07.10 22:23:16
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 4397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
    [13.07.10 21:40:53]

Poate găseşti câteva poze şi cu hotelul.

Plus, detalii despre piscină (dacă are), plaja (distanţă, sezlonguri free, ori nu), parcare, şi mai ales despre camere (mărime, mobilier, AC, balcon, baie).

arkadas
    [17.06.11 13:27:16]

Salut!

imi poti spune daca este adevarat ca in statiune este un miros urat? cineva care a fost s-a plans de asa ceva...

Cat costa un bilet tur-retur cu vaporasul pana la Venetia?

Multumesc.

bogpAUTOR REVIEW
    [20.06.11 21:34:39]

Salut,

Nu e niciun miros urat .

Nu stiu cat m a costat vaporasul.

Am luat bilete chiar de la hotel: se practica asa ceva la ei.

Pretul era acelasi ca la imbarcarea direct din port - ca sa ma exprim asa.

Daca te mai intereseaza ceva, just ask me!

arkadas
    [27.06.11 23:24:05]