ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Sinaia, ieri.

In copilarie am fost de cateva ori in vacanta la Sinaia, apoi ca tanara angajata in „campia muncii” la odihna cu bilete de sindicat, mai tarziu tranzitand-o in desele incursiuni in Bucegi; urmeaza fizioterapiile repetate la Paltinis pentru ca in urma cu cativa ani, sa ne luam un mic apartament intr-un blocusor din anii 60 care reprezinta oaza noastra de confort si relaxare. De-a lungul anilor am colectionat multe amintiri si informatii despre trecutul „perlei Carpatilor” si desi unele din ele va sunt cunoscute si rascunoscute, ma simt datoare sa mi le sistematizez si in oarecare masura sa vi le reamintesc.

Primele asezari sunt atestate documentar in sec. XVI pe un amplasament apropiat actualei locatii, numit Izvor (cam in dreptul hotelului Mara, fost Holliday Inn) intr-o poiana insorita apartinand comunei Podul Neagului. La cativa kilometri de acesta, pe Furnica, Marele Spatar Mihail Cantacuzino, fratele domnitorului Serban Cantacuzino a ridicat o manastire in urma vizitei pe care a facut-o in Tara Sfanta la muntele Sinai. Acestei manastiri i-a dat numele de Sinaia iar doua fresce votive aflate in biserica veche din curtea actualei manastiri il arata pe ctitor, pe sotie si vreo doisprezece copii.Manastirea era inconjurata de ziduri puternice menite s-o apere de necredinciosi si sa adaposteasca in special iarna calugarii solitari din pustietatea muntilor.In jurul manastirii au inceput sa apara gospodarii de taietori de lemne astfel incat mica asezare a inceput sa se desvolte. Domnitorul Carol I, indragostit de natura si munti ca orice neamt, vizitand pentru prima data locurile prin 1870 a fost frapat de frumusete si a hotarat sa construiasca o resedinta de vara ca alternativa a Curtii Domnesti din Bucuresti. Terenul si lucrarile a ceea ce avea sa devina Castelul Peles au fost finantate din banii proprii, constructia propriuzisa durand patru ani si terminandu-se in 1879. In acelas timp s-au construit Pelisorul, vila Cavalerilor, Economatul, casa de vanatoare Foisor si alte cladiri necesare unei resedinte regale.Inafara de meritele arhicunoscute ale lui Carol I, fauritorul Romaniei moderne si al independentei tarii, ale lui Ferdinand intregitorul, al Elisabetei sau Carmen Sylva, o poeta de mare sensibilitate si ale Mariei, in Peles s-au consumat multe drame care ma indreptatesc sa spun ca familia regala a fost nefericita. Carol I si Elisabeta au avut un singur copil, Maria, care a murit la patru ani. Ei erau total nepotriviti ca soti, Carol fiind o fire rece si pragmatica iar Maria o visatoare.Ea a incurajat dragostea dintre nepotul lui Carol, Ferdinand, succesor al tronului si poeta Elena Vacarescu dar Carol nu a acceptat aceasta mezalianta repudiindu-si sotia cativa ani. Ferdinand, mistuit inca de dragostea pentru Elena Vacarescu, dragoste pe care a pastrat-o toata viata, s-a casatorit cu Maria, o extraordinar de frumoasa si inteligenta tanara fata dar sotii nu s-au iubit. Maria s-a implicat in viata tarii, a fost infirmiera in timpul razboiului, a facut acte de caritate si a iubit Romania ca pe propria tara. A fost artizana pacii de la Trianon prin care s-a consfintit Romania Mare. Pe plan sentimental adevarata sa dragoste a fost printul Stirbey despre care se spune ca a fost si tatal ultimilor sai doi copii. Dupa moartea lui Ferdinand, Maria a fost nedreptatita de fiul cel mare Carol al II-lea care se pare ca a si imuscat-o cand, in urma unei altercatii cu fratele lui mai mic Nicolae, Maria a sarit sa-i desparta. A fost alungata la Balcic, s-a tratat in strainatate dar nu si-a mai revenit. A murit la 62 de ani la Peles imbracata in mov culoarea ei preferata. La transportul sicriului la Curtea de Arges, gara din Sinaia deasemeni a fost impodobita in mov. O alta versiune spune ca a murit de cancer in tren pe cand se intorcea de la un tratament din strainatate. Carol al II lea urmatorul rege era dotat cu o personalitate puternica, era un despot fara caracter dar sub el in 1938 Romania ajunsese una din cele mai puternice tari din Europa, leul schimbandu-se la orice banca straina. S-a castorit cu o printesa greaca Elena, mama regelui Mihai pe care a inselat-o si umilit-o din prima zi, exilind-o dupa ce i-a nascut un fiu. A ramas pana la sfarsitul vietii cu amanta sa Elena Lupescu, murind in Portugalia. In tinerete a avut o casatorie morganatica nerecunoscuta de parlament in urma careia a rezultat un fiu, tatal printului Paul care actualmente revendica succesiunea.De regele Mihai ce sa mai vorbim? Un destin tragic. Tinut in frau de un tata despot, apoi de maresalul Antonescu, a fost fortat de comunisti sa abdice, altfel urmand sa moara o mie de studenti romani. Sinaienii spun ca nu e adevarat ca a plecat cu douasprezece vagoane de obiecte de arta asa cum au lansat comunistii ci cu hainele de pe el, motocicleta si strictul necesar. Ajuns in strainatate a muncit din greu ca pilot comercial, a tinut o ferma de pui apoi un atelier de tamplarie pentru a se intretine pe el, sotie si cele cinci fete.

Sa ne intoarcem la Sinaia caci despre ea este vorba. Odata cu inaugurarea castelului in 1880 localitatea se desprinde de vechea comuna Podul Neagului, ia numele de Sinaia si incepe o desvoltare impetuoasa favorizata si de construirea liniei ferate care lega Bucurestiul de orasele Transilvaniei si mai apoi ale Europei. Marea aristrocratie romana cat si burghezia care luase avant odata cu desvoltarea industriei si comertului au inceput sa imite obiceiurile regale si sa paraseasca capitala pe timp de vara refugiindu-se in somptuoasele vile pe care si le construiau fie in stil romanesc, fie imitand arhitectura castelului.Inca inainte de 1900 au aparut hoteluri elegante cum ar fi Caraiman situat in parcul orasului construit in 1880, apoi imediat dupa 1900, hotel Palas, Paltinis, Cerbul; gara orasului a fost inaugurata in 1913 si ceva mai tarziu gara regala. La initiativa regelui Carol care era un vizionar de perspectiva, in 1912-1913 se construieste dupa planurile cazinoului din Monte Carlo, cazinoul din Sinaia. Prin miile de jucatori straini adusi cu Orient Expressul sau romani care veneau cu „trenul de placere” care mergea numai sambata si duminica pe ruta Bucuresti-Sinaia s-a ridicat stacheta mondena a orasului care a inceput sa fie considerat ca una din statiunile importante din Europa. Sala oglinzilor din cazinou are o capacitate de 500 locuri,cea ovala 250, cea de teatru 400, toate fiind splendid ornamentate. Actualmente cazinoul e centru cultural si de conferinte internationale. Dintre vilele ridicate in prima parte a secolului trecut am identificat vila lui N. Iorga (de unde a fost luat in 1940 de legionari si asasinat in padurea Strejnic), vila lui Take Ionescu, a lui Anastasie Simu (colectionarul de arta care a construit un muzeu cu arhitectura de templu ionic, demolat prin anii 50), vila Luminis a lui Enescu de pe Cumpatul si alte case ai caror proprietari nu-i stiu. In aceste conditii va dati seama cum arata Sinaia anilor de dinainte de primul razboi mondial si din cei interbelici? Punand cap la cap flashuri din copilarie cu ce mi s-a povestit sau am citit, o zi de vara in Sinaia arata in felul urmator:

Dimineata linistea era intrerupta doar de oltenii care-si strigau pe strazi marfa si de sueratul locomotivelor cu aburi care urcau cu greu panta inclinata; in piata coborau tantose si importante proprietaresele de pensiuni deobicei vaduve imbracate in negru urmate de servitoare cu sort alb si purtand doua cosuri de nuiele pe brate; pe la 11 in parc ieseau sa scoata copiii la joaca guvernante straine (fraila sau mamzel) sau sasoaice trupese care-si dadeau intalnire cu soferii de limuzine Chevrolet; pe la 12 ieseau boierii ( termen generic pentru „angajatori”) sa-si cumpere ziarul adus cu trenul de 11.30; pe la unu ieseau cocoanele sa faca o tura prin parc, sa-si recupereze copiii si sa ia masa pe terasele restaurantelor. Erau imbracate cu rochii lungi cu volane, purtau umbrelute cu panglicute si palarii cu flori; domnii, obligatoriu monoclu, batista la buzunar, ceas de aur cu lant si baston cu cap de sarpe.In chioscul din parc se cantau valsuri de Strauss iar batranii jucau table. Urma o liniste totala caci orasul isi facea siesta. Pe la opt seara se deschidea cazinoul si pana spre dimineata la trei-patru se pierdeau si se castigau averi si neveste. Acarii de la gara pazeau in zori linia ferata sa nu se arunce cate un perdant in fata trenului. Legenda spune ca intre hotelul Palas si Cazinou era un tunel ca domnii care jucau ruleta chibitati de insotitoare sa nu fie recunoscuti. Luni dimineata totul intra in normal, domnii se intorceau cu trenul sau masina la afacerile si amantele lor din Bucuresti iar sotiile isi reluau flirturile cu locotenentii de la Vanatorii de Munte. Adolescent fiind tanarul Voeivod de Alba Iulia, viitorul rege Mihai, rupea inima liceenelor si studentelor venite in viligiatura cand trecea pe strazile in panta cu masina decapotabila la extraordinara viteza de 40 km/ora. Purta manusi de piele, pantaloni bufanti si o sapca ecosez pe cap. Saluta toata lumea si mesterea tot timpul la motorul masinii. Mai tarziu dupa criza din anii 30, Sinaia a capatat o noua stralucire, nume celebre ca Auschnitt, Malaxa, Pamfil Seicaru isi lasau banii in cazinou acest nou reviriment tinand pana la abdicarea regelui Mihai.

Nu pot sa trec peste desvoltarea turismului in muntii Bucegi. In anii 1920-1930 s-au ridicat cabanele Touring de la Pestera, Bravi de la Caraiman, hotelul Cota 1400, refugiul de la Omu prin grija societatilor de turism si voluntariat individual. Fete si baieti Cercetasi sau Strajeri carau materiale cu rucsacele, marcau potecile astfel incat la sfarsitul anilor 30 Bucegii nu mai aveau taine.In anii 1926-1928 la initiativa reginei Maria a fost construita Crucea de pe Caraiman in memoria eroilor cazuti in primul razboi mondial la altitudinea de 2290 m. Ea a fost realizata de Societatea Cultul Eroilor care a transportat materialele cu carele cu boi peste varful Paduchiosu pe platou, cu funicularul fabricii de hartie Busteni si apoi cu magari incarcati cu povara si cu spinarea tinerilor.

In Sinaia se suprapun doua orase: cel al amintirilor, al unor vieti petrecute in parfumul unor timpuri care nu se mai pot intoarce si cel actual cu discoteci, masini tunate si multa adrenalina.

Trimis de Michi in 12.07.10 16:27:32

VIZUALIZĂRI: 2983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cladirea Economat

ionescunic
[12.07.10 19:06:51]

Foarte frumos si foarte interesant , multumim!

zpedro*
[12.07.10 19:57:51]

Asa da review. Ai un vot de la mine.

Mie mi se par terifiante in Sinaia majoritatea caselor vechi, in special cele cu pod, care seara, nelocuite fiind si automat neluminate in interior imi produc fiori.

Chiar de fiecare data cind ma intorc in Sinaia -- si o fac destul de des, de pe Valea Prahovei imi place cel mai mult acest orasel -- stau si ma gindesc cum ar fi sa locuiesti intr-o astfel de casa

MichiAUTOR REVIEW
[12.07.10 20:24:08]

ZPEDRO, cand ne-am hotarat sa luam ceva la Sinaia preturile erau foarte mici (2001). Am fost tentata sa luam o camera cu dependinte intr-o vila veche cu proprietar dar Dumnezeu ne-a dat gandul bun si am luat la bloc. Nu ma doare capul de acoperis, de zapada, de alunecari de teren, de ursi la tomberoane, de nimic. Ar fi fost frumos sa stam mai sus la marginea padurii dar pe atunci nu stiam ca va veni timpul sa nu mai pot urca. Am luat o japita de apartament de doua camere intr-un hal fara de hal dar cu timpul in cativa ani l-am facut pe gustul nostru cu centrala, termopan, dus, spart pereti, faianta, gresie, asa ca practic modest dar avem tot confortul. Pe geam vad creasta muntilor si Cota 1400. Cum sa nu te simti revigorat?

zpedro*
[12.07.10 20:30:10]

Esti printre cei norocosi, asa cum ii consider eu, ca aveti apartament la munte. Cind am facut afirmatia de mai sus ma gindeam doar la faptul ca unele case arata horror asa nelocuite cum sint.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.07.10 21:00:15]

ador limba cu iz de ceaslov din vremea lui Ion Creanga...

ionescunic, Michi, zpedro*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: