ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
DIN: Gârcina [NT]
ÎNSCRIS: 26.04.10
JUN-2010

Un hotel f. bun cu un raport calitate pret mai mult decat rezonabil

Am plecat din Piatra Neamt pe 15. 06 spre Ctin si Elena cu voucherele pregatite pentru Sirius Beach (veti spune ca nu are legatura cu Dolphin Marina... dar are... asteptati doar) ajungem dupa un drum de 10ore la Sirius unde ni se spune ca nu mai sunt locuri... sunam la agentia din Bacau, * * * unde domnul Catalin ne spune ca stie despre problema si ca e din cauza hotelului fenomenul de over-booking; dar ca vb cu omologul lui bulgar care vine la receptia hotelului si rezolva intr-un fel sau altul problema. Vine omologul cam in 10-15min (cred ca era prin zona de a ajuns asa rpd) dl Kosta, un nene la 70 de ani care vb fluent romana din cauza faptului de "17 ani ii mananca turistii romani ficatii":)). A venit si ne-a oferit 3 hoteluri toate tot de 4 stele ca sa fie in aceeasi categorie si in acelasi pret: Lilia din Nisipurile de Aur, Aqua Azur din Ctin si Elena si Dolphin Marina din Ctin si Elena. Dupa ce am vazut toate cele 3 hoteluri ne-am hotarat la Dolphin Marina... a fost sg. care ne-a incantat ca si aspect, pozitie, principiul de complex hotelier etc.

Am ajuns la aprox. 14.00 si am fost cazati imediat. Domnu Kosta a mers cu noi la toate hotelurile, ne-a aratat camerele de la fiecare din ele si a stat pana ce ne-am primit cartela la Marina. La receptie am gasit un tip care vb la perfectie engleza si care ne-a intrebat daca nu dorim un apartament (noi fiind 2 cupluri)... am ezitat pana ce am aflat ca de fapt intrebarea era daca nu dorim un apartament de pereche... apoi raspunsul a fost evident DA!!! bineinteles ca DA! Si uite asa pe principiul prost sa fii noroc ca esti... am stat fiecare pereche in apartamentul lui!

Apartament superb, format dintr-o camera mare, mare ce intr-o parte avea canapea, 2 fotolii masuta si comoda cu TV iar in partea cealalta avea paturile si masuta de toaleta; baia ok cu cada... nimic deosebit... cu balcon mare tip terasa cu uscator de rufe, masuta si 2 scaune din plastic. Cat despre curatenie... din experienta, noi nu lasam sa vina femeile de serviciu cand vor ele ci atunci cand consideram ca e nevoie atarnam pe usa semnul de PLEASE CLEAN THE ROOM! si asa rezolvam problema. Prosoapele erau curate, cate 2 mari de dus, 2 mici de maini si unul de picioare; aveam sampon, gel de dus etc. ; lenjeria alba, curata, imaculata chiar nu am ce comenta!

Hotelul era interesant construit exact pe malul falezei... cu o faleza abrupta in genul celei de la Eforii de la noi... asa au si ei dar in loc de a o indugui ca sa nu se surpe ei au construit un hotel... acest hotel astfel incat de la departare tu vedeai doar receptia... era sg "aeriana" si vedeai scris mare HOTEL DOLPHIN MARINA si atat... nici un hotel... pt ca acesta era in jos... receptia era de fapt etajul 5, restaurantul era la 4, noi am stat la 3 si plaja era la 1... o idee interesanta... la receptie era un bar cu program non-stop (raritate printre barurile de la hoteluri) cu o terasa cu o priveliste f. frumoasa.

Parcarea a fost inclusa in pretul biletului si se intra in complex (complex imprejmuit si includea: DOLPHIN MARINA, LEBED, RUBIN, DOLPHIN si GRAND VARNA; in cadrul complexului puteai sa beneficiezi de servicii la oricare din hoteluri) doar pe la o bariera... unde intrai pe baza unui cupon cu nr camerei, stampilat (lucru f. bun ca stiai sigur ca nu-ti fura nimeni masina si nici nu ti-o ridica sau pateste alteva).

Mancarea ok... mult prea multa si extrem de variata (felurile de mancare nu se repetau 2zile la rand), mic dejun indestulat (am pus si poze drept dovada:)), pranz si cina cu de toate, inghetata, fructe, orice... sucurile naturale de la doazator mai mult decat acceptabile. In cadrul complexului exista si o Ice Cream House unde puteai manca inghetata pana la 23.00 si mai exista si un restaurant Grand Albatros unde aveai meniu ala carte... un restaurant f. frumos si f. elegant cu muzica live de pian, cu chelneri amabili, cu faclii, o admosfera f. frumoasa... trebuia sa-ti faci rezervare cu 24ore inainte pt a putea cina acolo... dar a meritat experienta.

Plaja era cam la 50m si aveai sezlong si pe plaja si la piscina inclus in pret + 2 prosoape/camera... la mare nu am stat pt ca era cum rece apa si mai erau si alge asa ca am stat mai mult la piscina; piscina mare cu sezlonguri, umbrele si niste saltele pe post de sun-bed pe care puteai sa "vegetezi" la soare, plus ca toate asteau erau puse pe nisip asa ca nu prea duceam dorul marii, ca oricum din piscina vedeam marea... si din camera vedeam piscina si marea... peisaj mirific...

una peste alta superb... am fost in multe locuri si in multe hoteluri dar aici chiar mi-a placut si nu am avut nimic de obiectat chiar daca am inceput cu stangul vacanta a fost una de vis!

Trimis de tempesta55 in 12.07.10 15:52:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Holiday Park - Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 3581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tempesta55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apartamenul nostru cu frumoasa priveliste

Nycki*
[04.02.11 14:18:46]

Ma bucur ca este asa. Si eu impreuna cu familia mea vom pleca pe 1 iulie 2011 si vom sta pana pe 10 iulie. Dar nu ne hotaram. Dolphin sau Dolphn Marina???

tempesta55AUTOR REVIEW
[07.02.11 11:26:45]

Eu as alege pe Dolphin Marina decat Dolphin mai ales pt ca Marina e chiar pe plaja si vezi marea, are cea mai mare piscina si cu sectiune de copii din toate cele 4 hoteluri de 4 stele (rubin, lebed, dolphin si dolphin marina) plus ca ai si vedere la mare la toate camerele... dolphin e in spatele lui marina, are o piscina micutza si ca sa ajungi la mare trebuie sa cobori un delusor... Chiar daca exista o mica dif de pret intre cele 2 eu as alege Marina de 100de ori

Nycki*, tempesta55
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Marina Hotel: