ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2010
ÎNSCRIS: 07.02.08
SEP-2008
2 AD. + 1 COPII -- v: 1an si 6 l

Foarte frumos

Buna ziua. In Austria am calatorit cu masina, impreuna cu sotul si fetita noastra de 1 an si 6 luni.

Am dorit sa scriu acest review datorita lipsei de obiectivitate, dupa parerea mea, a celui care a scris review-ul anterior.

Este incorect pentru proprietarii acestui frumos hotel, ca miile de cititori ai dvs interesati de posibile destinatii in Austria sa isi faca o parere gresita despre aceasta locatie de vis, din punctul meu de vedere.

Dar sa o luam cu inceputul...

Am ajuns in jurul ore 18. 00 la Kaprun, dupa ce in prealabil anuntasem proprietarii de intarziere. Cum am intrat in pensiune (parcare chiar in fata! ), am fost intampinati de d-nul bucatar (proprietarul) :).

Ne-am dus repede bagajele in camera curata, spatioasa, dotata cu baby-cot, o baie foarte mare, doua balcoane frumoase, dupa care ne-am dus direct la masa, aceasta fiind pregatita pentru a ne fi servita calda.

Dupa drumul istovitor am mancat doua feluri de mancare si desert, facuta "ca la mama acasa", intr-o cantitate apreciabila.

Acest scenariu s-a repetat in fiecare dimineata si seara.

Dimineata masa era servita sub forma unui bufet suedez extrem de bogat, prilej cu care ne alegeam masa de seara, din 2-3 variante (una dintre acestea fiind mereu vegetariana, asa ca nu stiu exact la ce "prajeli" se referea autorul review-ului anterior).

In rest ar trebui apreciata ospitalitatea si buna dispozitie neprefacuta ale proprietarilor (care gateau si mancarea de seara si nu erau stresati de fiica noastra extrem de buclucasa - care a dat si foc la aranjamentul romantic de pe masa), vederea superba de pe ambele balcoane precum si un bar INCREDIBIL, plin cu tablouri superbe, banci vechi, trofee de schi... ceva absolut unic.

Pe de alta parte, depinde ce isi doreste fiecare. Noi am mers acolo pentru liniste si relaxare, pentru aerul curat si pentru excursii, Kaprun nefiind o statiune pentru cei ce vor sa o tina doar intr-o petrecere de seara si pana dimineata.

Si noi ieseam la plimbare dupa masa de seara prin statiune cu fetita noastra Diana, intram in magazine, ne mai opream pe la leagane, insa daca a doua zi vrei sa faci traseul: Grossglockner Hochalpenstrasse (si am stat cu emotii sa prindem o zi senina), sau urci la cascada Krimmlwasserfalle cu un bebe cam grasut in spate sau urci pe varful Kitzsteinhorn... nu pierzi noaptea prin baruri!

Cine cauta o camera excelenta cu o baie pe masura, mancare de cea mai buna calitate (la alegere din 3 meniuri- unul era vegetarian), liniste (asta cand nu demola toata vila Diana leuta noastra micuta), proprietari prietenosi si "nefitosi" precum si o vedere pe masura odata iesiti pe balcon, pot merge cu incredere la "Hotel Martini" ca de altfel la marea majoritate a pensiunilor de acelasi nivel din zona.

P. S. Voi reveni cu poze.

Trimis de silky_lilky in 11.07.10 23:40:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 3123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silky_lilky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Vedere din balcon, dimineata la trezire:).
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

danieltanase*
    [12.07.10 11:22:29]

Buna!

Urmeaza sa plecam si noi la Kaprun peste 2 saptamani. Am optat pentru un alt hotel, nu se regaseste aici in lista, cu siguranta il vom adauga noi cand vom reveni. Ne intereseaza orice comentariu privind zona si comentariile voastre sunt binevenite.

Parerea mea,

Daniel

valentina
    [12.07.10 12:58:40]

Nu cred ca a vrut sa se laude.Mai degraba sa puna in evidenta calitatile de bune gazde ale proprietarilor hotelului.

presario
    [12.07.10 13:51:06]

Cam in ce zona a Kaprun-ului este amplasat hotelul ?

[12.07.10 14:39:27]

Hotelul Martini este central, ca punct de reper cam la 500-600 metri de centrul Kaprunului, unde exista si punctul de informare turistic.

Statia de autobuz la 150 m de hotel, noi am preferat sa mergem cu masina noastra.

Locatie linistita, panorama superba, aer curat. Recomand hotelul din toata inima celor care doresc o locatie linistita, este un loc ideal de ''reincarcare a bateriilor''.

[12.07.10 14:41:19]

Multumesc frumos, asta am dorit sa subliniez.

[12.07.10 16:22:57]

Buna,

Va doresc concediu placut.

Si noi plecam in 10 zile in Austria, de data asta in zona Ramsau am Dachstein. O sa revin cu impresiile la cald si cu multe poze.

Mai multe informatii despre zona Kaprun pot fi gasite si aici: kaprun.at; zellamsee-kaprun.com.

Pentru fiecare zona turistica sau obiectiv turistic exista un site oficial ca sa spun asa. Te poti informa direct de pe site sau poti solicita brosuri informative, harti in limba engleza, germana, s. a... Noi am obtinut foarte multe informatii in 2008 inainte sa plecam.

Referitor la parerea dvs de mai sus:

'' Totusi, datul foc la un aranjament de pe masa si tulburatul unei locatii linistite nu cred ca reprezinta un motiv de lauda. '',

tin neaparat sa va raspund. Nu as dori sa ramaneti cu o impresie gresita!

Probabil ca nu ati citit cu atentie ce-am scris si nu ati observat varsta fetitei noastre...

Altfel cum sa transformi o bebelusa de un an si jumatate in inamicul public nr. 1, adica deja are la activ tentativa de incendiere si cel mai grav la o varsta atat de frageda : tulburarea linistii publice?

Banuiesc totusi ca a fost o gluma si o sa rad.

Parerea mea, Liliana

[12.07.10 16:38:43]

Si ca o paranteza, unii dintre noi suntem interesati si de aspectul acesta, daca este un hotel care ''agreeaza'' copii. Ma refer desigur la cei care pleaca cu cei mici in concediu , pt. ca in momentul cand pleci singur sau cu un grup, este altceva.

PT. PARINTII CU COPII:

Si aici mai adaug ceva referitor la mese. Au gatit separat pt. Diana , gateau ce-i rugam (ex.piure si gratar piept de pui/copan dezosat), imi incalzeau apa plata pt. biberonul de seara si de dimineata, ou dimineata, ceai). Am renuntat dupa 2 zile, Diana era prea mica si nu avea sens sa-i gateasca separat ,seara mai ciugulea de la noi un pic de pui sau un pic de vita in fctie de modul in care erau preparate. Precizez ca sunt exagerata in ce priveste mancarea copilului, sub nici o forma nu i-as fi dat ceva prajit sau gras. Si mereu verificam in bucatarie sa vad cum se pregateste mancarea, m-am tot plimbat pe acolo ca sa stau linistita.

Nu am platit in plus pt. mesele printesei, noi am platit la sfarsit totul pt. ca am rezervat prin booking.com, fara nici un avans in prealabil.

Oricum pt. ca tot suntem la subiectul copii, sa nu uit sa precizez ca in incinta hotelului, in spatele lui, era si un mic parculet , cu un topogan mare si o platforma mare de sarit si multa iarba verde de jur imprejur . Leagane nu sunt, noi mergeam cca 50 metri pana la un leagan, care apartinea unui alt hotel, parcuri publice cu leagane nu sunt.

Alina Morar
    [23.08.10 23:43:13]

Sa nu va suparati pe mine, dar cred ca ati stresat tot personalul hotelului. Exact asa am o prietena. Este teroare pe unde merge cu fetita, chiar si la cresa suna din ora in ora.

Si eu am un copil mic, dar nu sunt asa stresata, relaxeaza-te!!! Oriunde ai merge cu copilul!

Eu din start caut un loc mai galagios ca sa nu-i deranjez pe cei din jur.

Al meu se apuca si ridica camera cu fundul in sus, vorba aceea. Sau al vostru nu plange ca sa-i deranjeze pe altii, nu fuge, nu aia, nu cealalta?

Eu cred ca si vecinii din hotel au nevoie de liniste, nu numai eu. Eu inainte sa am copil, ma enerva sa aud copii mici cum plang sau fac alte lucruri.

In concluzie, un sfat de la mine, fara a te supara.

Nu te mai stresa asa tare cu copilul si cand cauti un loc linistit, gandeste-te ca si altul care a ales acel loc, a cautat tot acea liniste. Ceea ce cu un copil nu cred ca poti avea.

Dar, ati urcat pe munte? Iar pe Grossglockner cum a fost?

Inca o data, repet, sa nu mi-o iei in nume de rau.

Alina Morar
    [23.08.10 23:51:19]

Acum am vazut cand ati fost, fetita e mare acum, nu mai aveti asa mari probleme.

Dragoș_MD
    [27.01.16 08:35:44]

@silky_lilky -

Au trecut deja peste cinci ani. Mai așteptăm mult?

Oricum... s-au răcit impresiile alea, dar poate ar fi unora utile, chiar și așa.

[27.01.16 09:10:05]

@Dragos - Buna din nou. Desi a trecut intr-adevar ceva timp, impresiile nu "s-au racit". Daca iti place un loc, atunci il tii minte si peste ani... . O sa-mi fac timp sa scriu acest review, este un loc pe care il recomand.

[27.01.16 09:14:49]

@Alina Morar - Acum am vazut ca mi-ai scris, noi am avut o fetita cuminte, nu plangea mai deloc. Toata lumea o iubea si aici nu ma refer doar la gazde ci si la oaspetii hotelului. Doar ca evident era jucausa, nu statea locului o secunda. Si a ramas la fel si acum. Cu drag.

Alina Morar, danieltanase*, silky_lilky, valentina
    Alte impresii din această RUBRICĂMartini Hotel: