ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2008
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 01.09.08
MAY-2006

Relaxant, linistitor...

Hotelul se afla in Yasmine Hammamet, statiune construita de la zero nu demult exclusiv pentru turisti. Un loc extraordinar, Hoteluri impresionante , gradini uriase, strazi shi trotuare largi, fara gram de aglomeratie sau agitatzie, un port fumos cu sute de yachturi ancorate, cu o alee principala cu terase superbe, totul foarte bine pus la punct.

Daca alegeti Tunisia, eu va reecomand Yasmine Hammamet.

Despre hotel:

Am ajuns pe la ora 16:00, am facut check-in spunandu-i celui de la receptie ca doresc o camera cu un pat matrimonial, nu doresc o camera cu 2 paturi. Cei 10 dinari (1 dinar= 2 lei) au facut ca in 15 min. (timp in care am fost serviti cu cate un coktail multicolor) sa vina un baiat sa ne ia bagajele si sa ne conduca in camera cu pat matrimonial shi vedere spre mare, o camera destul de mare, foarte curata, cu un balcon in care era o masa de marmura si doua scaune. In baie, prosoape curate, saruri de baie shi sticlute sigilate cu uleiuri de baie aromate.

Hotelul, are 3 etaje, cu camere orientate in 3 directii(sub forma de stea) : spre mare, spre piscina shi spre gradina. Camerele sunt curatate zilnic, prosoape albe pe jos in fatza cazii de baie shi in fiecare zi alt ornament din asternuturi pe pat. Cameristele parca te pandesc sa poata sa intre sa iti puna in baie alte sticlute cu uleiuri de baie. Liniste totala...exact de ce aveam nevoie. E destinatia ideala pentru cei care au un job stresant shi care merg in vacanta sa se relaxeze.

Noi am fost in regim demipensiune. Dimineata la restaurant se servesc pe langa preparatele shi semipreparatele culinare (o paleta larga de optiuni) fructe la discretie, ceaiuri, cafea, lapte, sucuri naturale. Ei bine la cina, 10 sortimente de preparate din peste,10 sortimente de pui,, vreo 5 de vita shi niste miel pe langa nenumaratele sortimente de salate , garnituri , shi deserturi.

Personalul foarte amabil. Intr-o dimineatza i-am spus sefului de sala ca sotia mea doreste sa ia micul dejun la piscina :)). In 30 de secunde am avut o masa aranjata exact acolo unde ne-am dorit.Angajatii hotelului vorbesc franceza engleza si germana, inclusiv baiatul ala de la piscina care din ora in ora lua monstre de apa din piscina ca sa verifice continutul de subst chimicale etc....

Sunt doua piscine, una interioara alta exterioara..apa e cam rece dar e ok.

Plaja privata e la 3 minute de hotel, acolo chaise-long-uri suficiente pt toata lumea shi un bar unde poti sa comanzi orice-ti trece prin cap. Pe plaja am cautat scoici vreo jumatate de ora... nu am gasit nici macar un ciob mic de scoica...doar nisip extrem de fin... auriu. Plaja este foarte lata, fiind loc pt toata lumea, fara ighesuiala, fara rusi... Apropos... in tot sejurul am auzit un singur cuplu vorbind ruseste (in hotel). Ceilalti turisti erau de prin partea nord-vestica a Europei.

In hotel se pot face cumparaturi de la cele 3 magazine, mai gasiti o cafenea cu specific maur si un disco-club. Seara la receptie se canta caffe-concert vreo 90 de min dupa care entertainer-ii isi intra in roluri.

Statiunea este foarte sigura d.p.d.v. al criminalitatii, va puteti plimba noaptea prin toata statiunea. Din 3-300 metri cate 2 politisti care ii legitimeaza pe localnici. Cei care nu lucreaza la hotelurile din zona nu au voie in Yasmine Hammamet. In prima seara am iesit la plimbare iar la capatul portului erau 2 politisti (care vb limba franceza, engleza, germana) care ne-au intrebat daca ne pot ajuta sa gasim drumul spre hotelul nostru (era deja 1 noaptea).

Ca excursii poti opta pentru o croaziera de 4 ore pe mare cu o corabie "de pirati" la bordul careia ai parte de un program artistic impresionant + bufet suedez+alcool ce intra in pret (50 dinari). Excursii cu ATV-ul prin munti, excursii in capitala Tunis, in Sahara (2 zile), etc.

Recomand acest hotel tuturor categoriilor de varsta care merg acolo pentru relaxare.

Raportul calitate-pret e unul foarte bun.

Trimis de Cristiboss in 01.09.08 04:47:55

VIZUALIZĂRI: 1771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristiboss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 corabia piratilor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

iuliagh
[01.04.09 16:25:47]

Buna Cristiboss,

Spune-mi si mie cat de departe este de plaja hotelul, am inteles ca este la 3 min. de mers (aprox 400 m) dar pentru ca intentionam sa mergem cu un copil de 3 ani as vrea sa-mi spui daca este cazul sa ma reorientez spre un alt hotel mai paroape de plaja.

Ai vazut hotelul Prima Life Safa? Si daca da, ce parere ti-a facut, am inteles ca este mai aproape de plaja. Poate ne ajuti sa ne hotaram intre Prima Life Imperial Park, PL Safa, El Fell si Kheops. Multumim din suflet!

tm67bru
[01.04.09 16:42:50]

iulia, ai aici o harta interactiva de unde poţi vedea, din satelit, amplasarea hotelului faţă de plajă. Dacă creşti suficient de mult zoom-ul, vei vedea inclusiv strada pe care mergi până la plajă: -]. [Pentru a mări imaginea, fă click pe semnul [+] din stanga sus].

Părerea mea e că-i un pic departe, dar totuşi aş alege Imperial Park-ul, mi se pare că stă mult mai bine la capitolul dotări decât Prima Life Safa - apropo, şi ptr acest hotel poţi vedea amplasarea faţă de plajă, pe aceeaşi hartă. Menţionez totuşi că le-am văzut doar din exterior pe ambele.

[20.08.10 23:41:09]

super!am fost cu sotul meu in octombrie 2007 si o sa-mi amintesc cu drag de acest hotel,de Tunisia,plaja,statiunea;totul a fost de vis.relaxare,odihna...excelent;recomand acest hotel,foarte frumos si ingrijit,personal amabil,totul a fost excelent!

[20.08.10 23:42:01]

iar plaja si apa sunt superbe...

Alte impresii din această RUBRICĂPrima Life Imperial Park: