ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2010
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUN-2010

Bucurie

Am dorit sa revin in Maroc, fascinata fiind de aceasta lume, dupa o prima excursie acolo. am reusit in acest iunie sa ajung. impresii? ! O multime.

Am aranjat drum, cazare, itinerar prin net. am fost in marrakech si mogagor sau essaouira. drum cu avion. cu tren. cu supratours.

Da e o lume a contrastelor, e mizerie si frumos, e politete si smechereala, e un amestec de viu, de culoare, de uimire, de zimbet, de caldura si de naturalete, de gesturi umane, simplitate si inca multe alte fara nume clar gasit...

mie mi a placut. daca ar fi sa fac o comparatie intre ei si noi as spune doar ca ei iti zimbesc te ajuta fara sa spui o vorba, te pot uimi cu un simplu de simpatie ptr ca esti din Romania.

Trimis de caromoos in 11.07.10 17:28:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAROC. A mai fost în/la: casablanca

VIZUALIZĂRI: 5577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (caromoos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera berbera usi

tess.abeille [11.07.10 22:37:48] »

Buna ziua.

Eu vreau demult sa ajung in Maroc. Inca n-am ajuns. Imi puteti da, va rog, mai multe detalii? Gen: conditii hotel, pret cazare pe noapte, cat v-a costat avionul, ce preturi sunt acolo la mancare si suveniruri, cat de usor ma pot descurca cu franceza, obiective turistice si preturi... Chiar vreau sa stiu. Multumesc de pe-acum.

caromoos [12.07.10 20:52:47] »

Buna ziua

Va spun cu placere; in Marrakech am ales acest Ryad la 60 euro camera pe noapte ptr 2 persoane, l am ales ptr ca a luat premiul de excelenta ptr curatenie, pe Africa. patron e un german casatorit acolo. mai au un ryad Johanna si mi se pare ca e mai aproape de piata.

Cu franceza va fi ok, sunt vorbitori de limba fr.

100 euro~, banii lor 1070 dirhams. un fresh de portocale e 3dh in piata, in restaurant 10 -20dh. se poate manca in piata cu 60 dh f bine, si la restaurante ex L'Argana mai scump un pic, dar bun. au prajituri ok, noi am luat de 60dhprea mult ptr 2 persoane.

Am luat bilete pe avion de linie, nu low cost. Asa am vrut noi. Budapesta - Roma - Casablanca. 300 euro dus intors. Se poate si altfel. Daca alegeti Casa si avionul ajunge dupa 11-12 noaptea va trebui taxi care e 250dh. daca alegeti Marra direct puteti vorbi sa va astepte taxi la aeroport, cred 13euro.

De la Marra la Essaouira am mers cu autocar = Supratours 65dh +10dh ptr bagaj. Aici am ales un ryad mai luxos, chiar a fost super la 85 euro. Am avut camera pe colt, cu vedere pe 2 parti la Ocean. Sunt mare amatoare de peste, dar sa nu va duceti in port, preturi mari.

Suveniruri cate vreti, cu negociere ca un joc, ei zic cam de 3 ori mai mult. Fiti deschisi pritenosi, zambiti si va fi ok.

Va mai scriu, daca credeti ca va ajut. Oricum va doresc un sejur reusit!

caromoos [12.07.10 23:40:17] »

Am gasit acum eDreams.fr cu oferte de bilete avion f bune Milan - Marrakech la 66 euro sau Paris - M la 32euro cu Ryanair si respectiv Easylet.

Rezervari inainte de 31 iulie.

Camita [04.06.11 18:22:37] »

Mergeti la Marrakech, este un vis... oras prin excelenta turistic, personal amabil, totul ieftin: sucuri exotice, tajine - mancarea traditionala - exceptionale si ieftine, orasul, atat Medina (orasul vechi) cat si orasul nou (Pink City) sunt superbe, mergeti in bazarele lor, sunt atatea surprize si lucruri frumoase de cumparat!!! Poate voi mai avea posibilitatea sa ajung la Marrakech, ar fi tot ce imi doresc in acest moment...

kodamanea [11.06.11 16:39:57] »

Buna ziua,

Noi o sa plecam pe data de 15 iulie in Maroc si am si eu cateva intrebari legate de Marrakech/Essaouria.

1. Este mai bine sa cumpar dh in Romania sau este mai bun cursul acolo?

2. Se pot face scufundari?

3. Pentru diverse excursii (la Munti Atlas de ex.) sunt de preferat agentiile sau localnicii care te acosteaza?

4. Este adevarat ca este "periculos" pentru o femeie sg pe strada?

Multumesc anticipat.

Camita [11.06.11 19:54:22] »

1. Cand am fost noi, in aprilie, am schimbat dirhami la aeroportul Menara din Marrakech, unde a fost un curs mult mai bun decat la agentiile din oras.

2. Noi nu suntem amatori de scufundari si nu va pot lamuri.

3. Nu am putut face excursii, cu toate ca ne doream, am stat doar 5 zile acolo, dar erau multe agentii care faceau reclama direct in strada si-si promovau programele.

4. Eu am fost cu sotul meu, nu m-am simtit deloc amenintata, dar era si o doamna frantuzoaica la hotelul nostru, care venise singura, facuse acele excursii, dar, depinde si de varsta, de vestimentatie, noi am evitat locurile dosnice, ei sunt foarte amabili, serviabili dar, ca orice popor, pot avea si infractori...

Calatorie placuta!

Camita, caromoos, kodamanea, tess.abeille