ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
ÎNSCRIS: 07.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Strandul Sarkany din Nyirbator

Am facut din nou o "mini iesire " in tara vecina, mai precis la Nyirbator, o localitate micuta cu aprox. 13000 de locuitori. Localitatea este situta la 30 de km de Carei, iesire prin vama Urziceni-Valaj. Strandul termal se afla la iesire din localitatea Nyirbator, directia Nyiregyhaza. Este recent dat in folosita si este plin cu turisti romani.

Preturile relativ sunt mici 2500 ft bilet familie (2 adulti si un copil). Inainte de intrarea in strand care are o parcare imensa se afla un lac articial pentru impatimitii pescuitului. In incinta strandului se afla 2 bazine cu apa termala la 30-35 grade, 2 bazine de innot temperatuta apei 26 grade si un bazin pentru copii. Bazinul pentru copii are un topogan de dimensiuni reduse dar era inghesuiala mare. In bazinul mare sunt 2 topogane mari pentru care se plateste separat 400 ft. Locul este curat, frumos amenajat si nu prea aglomerat.

Pentru un orasel atat de mic mi se pare cam mare strandul, dar ce sa-i faci turismul bata-l vina. Si apoi mai suntem noi romanii!

Am uitat sa precizez ca exista in fiecare bazin masaj cu jeturi de apa, un jacuzzi spre incantarea mea. Se fac aici si tratamente balneoclimaterice si exista un bazin acoperit. Aceste servicii se taxeaza separat. La etajul cladirii exista o terasa special amenajata pentru bronzare. Strandul este dotat cu o incapere cu seifuri pentru bagajele personale pentru care achiti 100 ft si pe care ii primesti inapoi la plecare. In vestiare exista dusuri cu apa calda si rece, uscator de par... si toate doar pentru 2500 ft pentru 3 persoane. Cca 38 lei... Parcarea este pazita cu obiective video si oameni de ordine.

Din pacate nu am luat cu noi aparatul foto dar promit ca vom face poze in curand.

Trimis de alina7laca in 10.07.10 21:43:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 28040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina7laca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2050 PMA (din 7 voturi)

[10.07.10 21:54:33]

Orice băi în Ungaria, pentru orădeanul din mine înseamnă un punct de reper pentru viitor. Felicitări pentru review şi mulţumesc pentru că ai descoperit acestă locaţie şi ne-ai împărtăşit-o şi nouă.

[10.07.10 22:29:48]

@alina7laca

Ce zici, ăsta-i ştrandul? click aici

magdalena
[11.07.10 10:41:45]

@creivean, ce bine stati voi acolo, imi vine si mie sa ma mut in vestul Romaniei, fie el nord-vest sau sud-vest, numai sa stau mai aproape de toate minunatiile greu accesibile in acest moment mie...

alina7lacaAUTOR REVIEW
[11.07.10 10:42:47]

creivean

Da! Nu stiam ca are si site! In orice caz cam slabuta prezentare! Site-ul pentru strandul din Debrecen si Hajduszoboszlo e super!

brasovean
[14.07.10 21:38:00]

exista cazare in Nyirbator??? as vrea sa petrec cu familia mea un sejur de 5 zile, ca sa nu fac drumul zilnic la Satu mare...

Poate imi puteti da amanunte despre cazare, pret, etc

alina7lacaAUTOR REVIEW
[15.07.10 09:29:28]

brasovean,

sa stii ca noi nu ne-am cazat in Nyirbator, locuind aproape de granita dar iti dau un site unde gasesti cazare click aici

Aici gasesti multe pensiuni. Trebuie sa completezi o cerere de oferta de pret (este in limba maghiara).

Daca nu te descurci te ajut cu placere! Pe site-ul strandului gasesti ofera de cazare la apartamente si camping click aici.

Pentru 2 persoane /noapte in apartamentul de la strand 11000 ft, pentru copii intre 4-12 ani 2000 ft.

alina7laca, brasovean, creivean, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂLa băi în Ungaria: