ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
ÎNSCRIS: 24.04.10
JUL-2010

Cu bune si cu rele

Am ales Sol Luna Bay pe considerentul apartenentei sale la lantul Sol, intrucat la "fratele" sau din Nessebar, la care am fost anul trecut, totul a fost ireprosabil. A mai contat faptul ca Obzorul e mai aproape de Bucuresti si ca locatia este data in folosinta de doar un an. N-am putut insa sa nu comparam cele doua hoteluri si daca la cel din Nessebar n-am avut ce comenta, aici ar mai fi de spus una-alta...

Ce mi-a placut:

- vedeam marea stand in patul confortabil dintr-o camera spatioasa, moderna, aflata la et. I;

- baietelul nostru avea la dispozitie o canapea extinsa de doua locuri, in care se lafaia;

- baia, camera si balconul erau foarte spatioase, curate, iar in baie te rasfata muzica lui Sinatra;

- vreo 2-3 angajati vorbeau putin romaneste, unul dintre ei fiiind o animatoare, ceea ce ajuta copiii romani sa inteleaga jocurile in care erau atrasi si sa nu se simta in plus;

- in marea majoritate, personalul era relaxat si zambitor (asta te intimideaza putin la inceput, avand in vedere ca in ziua de azi, in Romania, abia daca-ti mai zambesc prietenii, daramite necunoscutii) ;

- situarea hotelului chiar pe plaja;

- curatenia din restaurant si hotel, in general; practic nu vedeai o pata;

- faptul ca prosoapele si lenjeriile erau impecabile si se schimbau zilnic (prosoapele) si la trei zile (lenjeriile).

Ce nu mi-a placut:

- mancarea nu este atat de grozava cum spun unii; destul de repetitiva si doar aparent variata;

- o camerista a intrat peste noi in camera de vreo 2 ori la ore total nepotrivite, intre 14 si 16. 30, cand incercam sa ne odihnim, iar cand i-am atras atentia asupra orei, a incercat sa explice ca e singura cu multe camere de curatat;

- posibilitatile de petrecere a timpului liber sunt putine: volei pe plaja (la care am vazut ca erau invitati mai mult nemtii), darts, o sala in care, la ditamai hotelul, exista doar o masa de ping-pong (vesnic ocupata, desigur) si doua de biliard (contra cost), sala fitness (gratuit), biciclete sau mini-golf (tot contra-cost) ;

- parcarea contra-cost, obligatorie si scumpa (10 leva/zi) ; spun obligatorie pt ca n-aveai unde parca decat langa hotel, in parcarea lor si trebuia sa platesti;

- toate bauturile erau de la dozator si erau jalnice;

- asa-zisele gustari si inghetata de la piscina, dintre orele de masa, erau servite cu zgarcenie (practic niste pateuri nasoale, iar inghetata trebuia sa ceri, nu te serveai singur si am aflat intamplator ca au si asa ceva) ;

- spectacolele oferite seara, de animatori, erau slabute;

- faptul ca trebuia sa te scoli de la 6 (ca unii conationali), ca sa poti ocupa un sezlong pe malul marii (era o portiune fara plata) ; altfel stateai la una dintre cele doua piscine.

Asadar, cum spuneam, un hotel cu bune si cu mai putin bune, il recomand dar nu cu toata inima.

Anul viitor vom incerca fie Duni, fie tot la Nessebar. Nota pe care o acordam Sol Luna Bay ar fi cam 8, 5.

De mentionat ca ne-au tinut la receptie, cand am ajuns, vreo 20-25 minute, in care ne-au informat laconic ca fac verificari cu privire la rezervare, dandu-ne emotii inutil.

Trimis de Corry in 10.07.10 08:18:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corry); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.07.10 08:29:55]

Bun review felicitari!

Criza a afectat mai toate hotelurile asa ca despre masa cam peste tot se scrie mai de rau, mai putin la... Miramar (parcare gratis! ) care e tot din Obzor si mai aproape de oras.

La Nessebar s-ar putea ca acum sa fie mult mai rau decat in trecut, plaja cica s-a subtiat rau, masa nu mai e ce a fost, hotelurile s-au mai invechit.

In rest problema mea cu acest hotel Sol LUna este ca nu e dat in intregime in folosinta si ca aproape 2 ani a stat ridicat la rosu si neterminat de nimeni ca o fosila pe malul marii, si ar mai fi distanta fata de oras sau de orice altceva, care e imensa.

Daca veniti cu autocarul aici e cam nasol pentru ca deobicei acestea opresc numai intr-un loc si acest loc pentru Obzor, e la Miramar in fata. Sunt peste 2 km pana acolo.

amfost16
    [10.07.10 08:49:34]

bun rw, se pare ca mancarea este o problema mai peste tot- aceleasi feluri si nu prea de calitate, cam scumpa parcarea insa...un vot.

pepsi70ro
    [10.07.10 09:15:47]

Un review pe cat de echilibrat pe atat de util, felicitari!

ionescunic
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: