ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
DIN: BISTRITA
ÎNSCRIS: 08.09.08
JUL-2010

Traieste clipa!

Tocmai m-am intors din Turcia si asa cum am promis o sa scriu impresiile mele despre acest resort.

S-a scris mult despre hotel incat nu mai stiam ce o sa gasesc acolo. In fiecare zi citeam pe net tot ce se posta nou si nu mai stiam ce sa cred. Aveam mari emotii in legatura cu hotelul, curatenia, mancarea, mai ales ca datorita pretului mult mai mic fata de hotelurile din Antalya am convins inca doua familii sa vina cu noi. Pentru mine a fost prima data in Turcia cu masina, experienta interesanta intr-o oarecare masura, dar pe care, sincer nu vreau sa o mai repet din cauza drumului obositor si mai ales, tranzitarea unei tari sinistre.

Dupa doua opriri, la Giurgiu si undeva prin Turcia (nu mai retin unde ne-am cazat, ~150 km de CCD) am ajuns in sfarsit la Carpe Diem Claros, un hotel impunator, vile frumoase, iar spatiul aferent hotelului plin de verdeata.

Cum am intrat la receptie ne-a intampinat o femeie draguta, care vorbea perfect romaneste. Era ghida noastra. Ne-am dat numele si cazarea s-a facut imediat, camerele fiind distribuite din calculator. Am primit camera 2960 la vile, asa cum am platit, insa in loc de o dubla aveam o camera family (2 camere, hol baie, balcon, fiecare cu LCD si aer conditionat) Nu-mi venea sa cred ca am un asa noroc.

Prima impresie care mi-a facut-o hotelul a fost foarte buna, curatenie exemplara, arhitectura hotelului deosebita, bai curate si pline de granit, totul era ca la un hotel din Antalya.

Am pornit in recunoastere si... surpriza: am gasit ,,cantina" cum o numeau conationalii nostri. Mancare variata, sufiecienta, curatenie impecabila, oameni zambitori si serviabili. Trebuia doar sa fi dragut cu ei si sa le multumesti. Atat asteptau, un zambet din partea turistului multumit de serviciile pe care le ofereau.

As vrea sa va intreb pe cei care ati spus ca nu era carne decat foarte putina - ,,Cu cate guri macati, domnilor?''

Picinele aveau suficiente seslonguri, plaja, putin ingusta, iar intrarea in mare cu nisip si apa foarte curata.

Era o piscina cu apa foarte mica pentru copiii foarte mici care avea un parasolar foarte util.

Zona destinata copiilor sub 10 ani foarte frumos amenajata, topogane mici, diversificate, colorate, iar parintii puteau sa-i supravegheze de pe iarba unde erau puse niste perini mari si confortabile.

Topoganele pentru copiii mai mari au fost deosebite. Hotelul fiind construit pe stanca, urcarea la topogane era foarte lejera, pe scari de piatra, spatioase si foarte confortabile. Cand ajungeai sus aveai mai multe optiuni, bar la dispozitie sau adrenalina provocata de topoganele deoasebite, M-a impresionat mult palnia, topogan pe care nu l-am mai intalnit la celelalte hoteluri din Antalya la care am fost.

Exista o piscina pentru adulti la care nu am stat fiind cu copii, dar care era deosebita. Acolo era restaurantul chinezesc, un spatiu in care aveai de toate: bar, toaleta, mancare si liniste. De asemenea plaja pentru adulti era foarte frumoasa, dar nu pot sa spun prea multe despre ea deoarece am stat doar la un suc acolo, noua placandu-ne agitatia si buna dispozitie.

Spa-ul este deosebit: baia turceasca mare, sauna spatioasa cu un perete de sticla imens, camera de gheata care iti purifica tenul si apoi dusurile cromatice si zona de relaxare.

Din punctul meu de vedere, hotelul are tot ce doresti: camere frumoase, spatiu verde, plaja destul de frumoasa, putin prea ingusta pentru numarul de turisti care stateau la mare, pisine mari, sezlonguri si prosoape la dispozitie la orice ora, baruri in multe locatii, mancare destul de diversificata, spa-ul impresionant. Calitate - pret acest hotel este excelent.

Cand am pornit din Ro, mi-am spus ca trebuie sa vad doar partile bune ale hotelului, sa incerc sa ma bucur de fiecare zi de vacanta alaturi de cei dragi, si sa incerc sa nu-i gasesc pe cei care nu vrea Otto sa-i mai intalneasca.

I-am gasit in primele trei zile fara sa vreau, m-am lovit de ei la masa, la plaja, la spectacole, la receptie, dar i-am ignorat. Din data de 1 iulie lucrurile s-au schimbat, majoritatea au plecat, au venit nemti multi, rusi si am intalnit si romani de calitate cu care ti-era drag sa te intalnesti si sa povestesti.

Echipa de animatie se straduia sa fie la inaltime, era greu sa nu-i apreciezi, insa lipsea muzica la piscine. Am gasit repede explicatia: majoriatea mergeau la plaja la mare, si atunci toate activitatile se desfasurau acolo si nu la piscine. Mie mi-a lipsit cel mai mult acest lucru. Nu pot sa spun ca acesta este un minus al hotelului deoarece conjuctura si alegerea turistilor de a face plaja la mare i-a facut sa procedeze asa.

Ma repet, hotelul ofera conditii foarte bune la banii pe care ii platim. Acuma, fiecare are dreptul la opinie, dar la 1096 E, 3 persoane este un pret mai mult decat corect.

Sa va spun ca la intoarcere, la un restaurant din Ro, 4 cafele, 4 ciorbe si felul doi am platit 150 ron (~35E) si nu a fost nu stiu ce! Ce sa mai zic ca am platit si laptele de la cafea chiar daca nu m-a intrebat daca vreau lapte sau nu? ! Ce sa mai zicem de turismul romanesc??? Ne plangem la turci unde 10 zile am fost tratati cu tot ce ne-a dorit inimioara. As vrea sa vad daca cu acesti bani mergeti pe litoralul romanaesc, la conditiile care le ofera CCD. Va spun eu, nici intr-un caz. Faceti un calcul simplu: cazare, mancare, sucuri, bere, inghetata, spa, baie turceasca, sauna, intrare topogane, platit sezlong in fiecare zi, tot timpul copilul care te trage de mana ca vrea ceva. Ce sa mai vorbim, turcii stiu sa faca turism, iar cei care au spus ca acest hotel este groaznic sa mearga la Mamaia sa vada cati bani vor cheltui.

Asa ca, dragi romani care v-ati luat bilete la Carpe Diem Claros, mergeti cu incredere, cu inima deschisa, nu incercati sa gasiti minusuri (le are, dar le au si hotelurile din Antalya unde un sejur costa de trei ori mai mult) si incercati sa va bucurati de fiecare clipa pe care o petreceti cu cei dragi.

Am plecat de la hotel, iar in masina canta melodia care se canta tot timpul la hotel si pe care lumea dansa. Ochii ni s-au umplut de lacrimi, iar fetita mea spunea ca a fost cel mai frumos concediu din Turcia.

I-am spus ca ne vom intoarce in Turcia in toamna si cu acest gand am plecat spre Romania.

Concedii placute, iar cei care doriti sa aflati mai multe amanunte, va raspund cu placere.

Trimis de dea in 10.07.10 00:10:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Club Voyage Beek Select, Delphine Diva, Royal Wings

VIZUALIZĂRI: 2813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din piscina de la nivelul 2 si in departare marea cu umbrelutele de paie. Sub piscina se afla dusuri, iar spre dreapta restaurantul pescaresc cu o priveliste superba.

[10.07.10 00:29:30]

dea, daca nu-ti place melodia atasata sau ai alta propunerere o putem schimba!

[10.07.10 00:36:44]

hei, si cand imi aduc aminte cat de sceptica erai chiar inainte de plecare )

[10.07.10 00:42:08]

As dori sa pot pune eu melodia specifica hotelului, deoarece cred ca nu o aveti. Am CD cu muzica de la CCD, dar nu stiu cum se poate pune.

Daca nu avem alta varianta ati putea pune o muzica turceasca, poate ar fi mai potrivita.

Multumesc.

[10.07.10 00:44:18]

E-adevarat, am fost foarte sceptica dupa cate s-au scris despre acest hotel, insa m-am incarcat pozitiv si am avut un concediu reusit din toate punctele de vedere.

Multumesc de incurajari!

webmasterXY*
[10.07.10 00:47:20]

@dea, ca sa putem pune melodia ta, trebuie sa o incarci prima data pe www. trilulilu. ro si apoi sa pui intr-un ecou linkul catre ea.

De restul ne ocupam noi.

[10.07.10 00:50:46]

Ok, o sa incerc, dar nu acum, ca maine merg la munca. O sa dau un ,,anunt" cand am reusit sa incarc melodia. Numai bine si noapte buna!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.07.10 01:05:14]

Sa stii ca multe poti obtine cu un zambet si o vorba buna.

Poate ca asta a fost chiar cheia unui sejur reusit la CDC.

ionescunic
[10.07.10 08:48:48]

Frumos si optimist review , cred ca o sa ma aibe de client acest hotel pana la urma , felicitarile mele pentru descrierea in culori cat mai frumoase , pentru vacanta deosebita si pentru stilul tau deschis.

amfost16
[10.07.10 08:57:49]

un rw echilibrat si de bun augur pentru clientii ce vor urma sa# rupa# poarta hotelului...

petrutaa
[10.07.10 14:37:54]

Chiar aveam nevoie de un asemenea rw. Plec la 1 august, si la fel ca si tine, citind tot ce s-a postat despre CDC, nu stiam ce sa mai cred.

Dar mi-am dat seama ca secretul este sa stii pentru ce pleci in concediu: sa te distrezi sau sa cauti nod in papura, ca altii...

kouklakys*
[12.07.10 10:36:11]

dea draga nici nu sti cat ma bucura ceea ce ai scris ...

Felicitari pentru rw..si de ce nu, pentru voi ,ca ati stiut sa va distrati !!!

[12.07.10 23:34:05]

Multumesc, kouklakys, ... imi pare rau ca nu ne-am intalnit, in schimb copiii da. (in poza ta cu copiii ne-am regasit fiicele)

Intr-adevar ei chiar s-au distrat pe cinste, fiica mea spunandu-mi ca a fost cel mai frumos concediu de pana acum din turcia.

[12.07.10 23:51:07]

buna, iata linkul pentru melodia care as dori sa o postati la rw meu.

Multumesc

webmasterXY*
[13.07.10 00:51:56]

@dea , am atasat melodia pe care ai dorit-o, insa pe viitor te rog sa nu mai initiezi un nou review pentru aceste lucruri.

[13.07.10 10:14:23]

ok, pe viitor voi avea grija

Multumesc pentru schimbarea melodiei.

Pentru toti cei care veti merge la CCD, acesta este hit-ul lor. Va asigur ca o sa va indragostiti de melodie, iar cand o s-o auziti veti dansa alaturi de ei oriunde va veti afla.

kouklakys*
[13.07.10 12:00:30]

Ms... mult pentru melodie... ce dor imi era de ea... dansez prin birou si colegii zambesc... de ce oare??

Si ma mai bucur ca fetele nostre au fost prietene!!( si cine stie poate prietenia se "reia" )

Mircea77
[22.07.10 17:18:36]

BRAVO pt descriere. Este cat se poate de reala.

Am fost acolo in mai si am reusit sa gasim bilete si pt august, asta pt ca ne-a placut enorm.

dea, ionescunic, kouklakys*, Mircea77, petrutaa
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :