ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2010

Vacanta de neuitat

Ne-am intors de curand din Turcia, unde am stat la Hotelul Carpe Diem Claros din Ozdere.

Drumul a fost lung si obositor, fara peripetii.

Ajunsi la Carpe Diem am fost impresionati de frumusetea locatiei si a hotelului. Intr-adevar este un hotel foarte mare, o constructie moderna, cu o arhitectura impresionanta.

A fost o vacanta frumoasa, cu multe plusuri dar si cateva minusuri.

Am incercat inca de la inceput sa nu bag in seama neajunsurile, sa nu stric vacanta.

Desi aveam rezervare in cladirea hotelului inca din februarie, unde platisem la o agentie cu reducere bineinteles, am primit camera la vila, dar in cele din urma n-am regretat, intrucat platisem o camera si am beneficiat de doua plus baie, liniste, si o priveliste superba. Singurul incovenient era acela ca era mai departe de plaja si de toate facilitatile hotelului (restaurante, piscine, etc. ) si trebuia sa urci si sa cobori niste pante, dar in 5 minute ajungeai la plaja si la celelalte locatii, sau in cel mai fericit caz dadeai telefon si venea un minicar si te ducea unde aveai nevoie.

Camerele erau mari cu mobilier modern si nou iar baia mare si curata. In fiecare zi ne schimbau prosoapele, iar curatenia intr-adevar era cam superficiala, dar mi-am impus sa nu bag in seama. (intr-una din zile, ne-am intors de la plaja si tot atunci ingrijitoarele doreau sa faca curat, dar le-am spus sa revina mai tarziu, iar mai tarziu nu au facut, asta chiar m-a suparat un pic). Erau prea putine ingrijitoare pt. numarul mare de camere care le aveau in primire, si cred acesta era motivul pt. care nu apucau sa faca la timp curatenie.

Minibarul se umplea zilnic cu sucuri, bere si apa plus o sticla de 1, 5 apa plata, gel de dus, sampon, sapun, papuci, etc. erau lasate de cameriste.

Mancare multa si diversificata, de la salate de toate felurile pana la dulciuri diverse si foarte foarte bune si variate. Chiar daca ne propuneam sa nu mai mancam, aratau atat de bine incat nu rezistam sa nu luam si sa gustam. Am avut carne de toate felurile, gratar, la rotisor, si bineinteles mancare gatita. Bineinteles ca atunci cand erau pulpe de pui sau pui la rotisor romanii si rusii (care erau f. multi) se ingesuiau de parca nu mai gaseau si altceva. Asta chiar m-a deranjat si mai ales atunci cand isi umpleau farfuriile ca sa ramana pe masa. Mi s-a parut de prost gust. Intr-adevar inafara de pepene, alte fructe nu prea am avut, dar iar am zis sa ne multumim cu ceea ce ne ofera.

PLaja mi s-a parut cam mica pt. dimesiunea hotelului, iar daca nu ajungeai la prima ora (7-8) riscai sa nu mai gasesti loc, si te multumeai cu piscinele, care erau multe si foarte foarte atractive. Un adevarat deliciu pt. copii era mini paradisul si activitatile de animatie, unde chiar puteai sta fara grija lor. Topoganele si piscinele de la Aqua Park sunt extraordinare, iar animatie din timpul zilei si seara nu te lasau sa te plictisesti niciun pic.

Bauturile erau cam slabe intr-adevar, dar multe feluri atat pt. adulti cat mai ales pt. copii.

Era cam ciudata ora cand se oferea inghetata (4-5) si de cele mai multe ori renuntam la ea intrucat ne intorceam la plaja dupa ora 5 deaorece era f. cald.

Daca s-ar fi lucrat mai mult la servicii, cred ca puteam spune ca este un hotel de nota 10 cu plus, dar asa mai mult de 9, 50 nu pot sa-i dau, cu toate ca toti angajatii, de la cameriste pana la ospatari erau foarte amabili, si incercau sa te faca sa te simti bine.

In ultima zi petrecuta aici regretul ca plecam pusese stapanire pe noi, mai ales pe fetita mea, care mi-a spus ca daca mai alegem Turcia, tot aici sa venim, mai ales ca in ultima seara am avut parte de un foc de artificii impresionant.

De aceea putem spune ca am avut o vacanta de neuitat.

Trimis de shosho in 09.07.10 22:30:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi-Grand Ozcelik

VIZUALIZĂRI: 1490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (shosho); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

amfost16
[10.07.10 09:06:00]

se pare ca aceasta locatie a prinsdestul de bine la publicul turistic, la mai mare...

shoshoAUTOR REVIEW
[10.07.10 19:00:01]

a prins intr-adevar destul de bine intrucat am fost uluiti ce constructie cu nenumarate facilitati au putut face in munti, toate pt. deliciul nostru, al turistilor, care, sincer va spun, citind si alte pareri am ramas socata sa constat ca in aceeasi perioada (28.06.-6.07) au fost persoane care chipurile au mancat doar pepene cu paine!!!

Fratilor dar acasa mancati atatea salate cu o diversitate de legume pe care sincer nu mereu ni le permitem, dulciuri si carne preparata in diverse moduri, bauturi de dimineata pana seara de cate ori doresti?? Hai sa fim seriosi si realisti mai ales, si sa facem comparatie si cu alte locatii tot de 5* unde nu beneficiezi de atata confort! Este mai bine la Mamaia unde platesti sezlongul si te duci in restaurant cu copii si esti servit dupa o oara sau mai bine cand iti trece si de foame si de sete!?

In Turcia am fost si anul trecut, dar la patru stele si sincer va spun este incomparabil. Intr-adevar pot spune ca in 7 zile am ales sa mancam pepene si cartofi, pt. ca altceva nu prea aveai ce alege, si am platiti 650 euro, iar anul acesta la 5* am platiti 750 euro, deci faceti raportul calitate pret! Eu zic ca este incomparabil! Cand pleci in concediu este bine sa vezi numai lucrurile frumoase care te binedispun.

Vacanta placuta tuturor si eu zic ca un sejur la Carpediem l-as repeta oricand!

kouklakys*
[12.07.10 10:29:08]

Felicitari si poate la anul ..ne intalnim !!!!

kouklakys*, shosho
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :