ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2008
    DIN: timisoara
    ÎNSCRIS: 30.08.08
    AUG-2008

O vacanta memorabila

Am fost si eu in Muntenegru, intre 11 si 18 august. M-am hotarat sa scriu pt ca inainte de a merge am tot citit pe toate forumurile de cat de rai sunt vamesii si politistii sarbi si ce tzepe mari poti sa iti iei la cazare etc. Am citit prostii de genul: se sta cu pistolul radar noaptea; "cum sa te prinda un pistol radar nopatea?"; te rup sarbi cu amenda, la vama te intreaba de asigurare medicala, procura daca nu este masina pe numele tau si colac peste pupaza iti trebuie un pachet de vata!?!? ca atlfel nu intri la ei).

Eu am ales Ulcinj, localiate de albanezi si am facut rezervarea direct la hotelul Albatros, l-am gasit cautand pe google.

Am luat legatura cu ei si managerul, un tip foarte de treaba, Skender Ibrocevic, mi-a trimis pe mail o factura proforma, platit 30% din ea prin banca. Am optat pt 7 nopti de cazare cu mic dejun si cina+ taxa de statiune: 175 euro/persoana (noi am fost 4 peroane).

Am plecat din Timisoara la ora 00.00 si la ora 15.30 (ora noastra) eram la Ulcinj. Traseul ales a fost: Timisoara - Moravita - Vrsac - Jasenovo - Kovin - Ralja (Smederevo) - Autostrada Kragujevac-Knic - Cacak - Uzice - Bistrica - Bijelo Polje - Podgorica - Vizpazar - Tunel Sozina - Bar - Ulcinj. In total 683 de km. Drumul, si la dus si la intors, a fost facut cu "furia albastra" DACIA 1310.

Despre drum mai vreau sa preciezez ca este foarte bun, indicatoare sunt suficiente (am mers fara gps), iar la dus politia nu ne-a deranja cu existenta sa, decat vreo 3 peugeot 307 trase pe dreapta in serbia si vreo cateva in muntenegru cu pistol radar... Cred ca-i si greu sa te ia, pentru ca toti te semnalizeza si reduci viteza...

Traseul in Muntenegru este mai mult decat spectaculos si nu este nici pe departe la fel de greu ca Transfagarasanul. Intr-adevar, de la Uzice pana la Podgorica vezi numai munte, dar cine a mers pe traseul Resita - Anina - Herculane va vedea ca drumul este mai usor si, repet, spectaculos, iar pe alocuri superb. Taxe de drum: 3 euro pe autostrada, 10 euro intrare in Muntenegru, taxa ecologica :) ,si 2,5 euro pentru tunel Sozina.

La vama, absolut nicio problema; la intrare in Serbia am stat 2 minute, la iesire vreo 15 minute si la intrare in Muntenegru. Cand au vazut pasapoarte de Romania, nici macar nu s-au uitat la ele si ne-au lasat se trecem. Am citit ca altii au stat si 4 ore!?!?. Un lucru important, care va poate fi util: Nefiind o vama propiru-zisa intre Serbia si Muntenegru sunt doar 2 benzi de circulatie si daca nu faci greseala sa stai in spatele autocarelor si tirurilor (care stau intradevar mai mult) se trece imediat.

La intoarcere ne-a oprit la 3 noapte politia in Uzice. Spuneau ca am fi trecut pe rosu la un semafor (cam asa era), eu am insisat ca am trecut pe galben, ei ziceau sa merg la sediul politiei sa platesc amenda de la 100 la 300 euro. Am refuzat sa merg singur si le-am cerut sa ma conduca acolo si atunci au cerut 2000 de dinari (27euro) spaga. Le-am spus ca nu am dinari si mai am doar 10 euro. Au zis sa merg la o benzinarie sa-i schimb in dinari si iarasi am refuzat si le-am zis sa ma duca la politie sa-mi dea amenda ca oricum nu o platesc. Au vb intre ei vreo 2 minute, mi-au dat actele si mi-au zis ca pot pleca (oprisera vreo 2 sarbi intre timp).

Hotelul in Ulcinj a fost exact asa cum este prezentat pe net. Masa de dimineata era gen bufel suedez si seara aveai de ales intre supa si ciorba, vreo 5 tipuri felul doi, salata mixta (ciudat fel de a face salata: rosiile taiate rotund puse separat alaturi de varza tocata si castraveti) si vreo 4 tipuri de desert. La pranz mancam la diferite restaurante. Cu 15 euro doua persoane primeai un pranz ce nu putea fi mancat in totalitate (inclusiv bere, suc si cafele turcesti).

Berea locala 1,2-2 euro "Nisicko si Nik Gold", cola la doza 1- 1,5 euro, la sticla de 2l - 1,5-2 euro, apa plata-minerala 0,5-0,7 euro. Pestele este pe 2 categorii : intre 30 si 35 euro pe kg si intre 15 si 25 euro pe kg. Scoicile, calamarii 5-7 euro portia. Ce este f mishto, este ca iti aduc pe un platou mai multi pesti proaspeti, negatiti, iar tu iti alegi pe care-l vrei.

Daca este cazul, o sa revin cu completari si fotografii.

O sa mai revin cu alte detalii si poze daca este nevoie.

Trimis de dragosh* in 30.08.08 11:03:33

VIZUALIZĂRI: 6672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragosh*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

dragosh*AUTOR REVIEW
    [30.08.08 11:11:44]

fotografii cu hotelul nu prea am, dar am incarcat cateva cu orasul si cu imprejumirile (plaja etc)

mounty01
    [06.04.09 14:07:29]

Multumiri pentru review

Vrem sa mergem si noi (3 familii cu cate 2 copii fiecare) la Ulcinj si am dori cateva informatii suplimentare:

- plaja are nisip, a fost aglomerata, curata, ati gasit sezlonguri

- apa a fost curata, se intra lin, exista pietre in apa

Cu stima

Narcis

iulian
    [09.07.09 18:39:36]

La sfîrsitul lui august plec cu soţia în Ulcinj şi ne cazăm la hotel Albatros. Suntem amatori de nudism ce poţi să ne spui pe această temă

maridari
    [28.07.09 21:10:10]

Vrem sa mergem la Budva in august. Suntem interesati de un hotel sau o pensiune chiar pe plaja (3 stele) (avem copil). Cati km sunt dinTr Severin (daca stie cineva)? Putem iesi pe la Portile De Fier 1?

DORICA
    [05.08.16 09:06:11]

In perioada 25-30 sept. avem rezervare la hotel ALBATROS din ULCIN. Ne-au fost foarte utile recomandarile oferite. Nu sintem prea pretentiosi dar ne speriasera citeva remarci ale altora. Ne-ai linistit. Multumim! Daca mai ai si alte recomandari, le asteptam.

DORICA
    [05.08.16 09:13:13]

Am uitat sa specific, am facut rezervare pe 6-ian. -2016. Demipensiune, vedere la mare, balcon, 5 nopti cazare-270 de euro. Cred ca e bine. Nu?

DORICA, dragosh*, iulian, maridari, mounty01
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Hotel: