ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010
ÎNSCRIS: 23.01.10
JUN-2010

Către satisfăcător

Nu merita!

Da, intradevar nu merita si am sa va spun si de ce. Am fost la acest hotel in perioada 20-27 iunie 2010. Citisem pe aici numai de bine despre el, dar il si vazusem, intradevar din balcon, ptr ca anul trecut am fost la hotelul Ephesia, care e vecin cu Batihan. Si sa va spun si de ce cred eu ca nu merita.

Am fost 5 familii cu masinile personale, drumul foarte obositor. Am ajuns acolo in jurul orei 10.30. Ni s-a explicat ca vom primi camerele dupa ora 12. Intradevar pe la 12.30 unii dintre noi am primit camerele. Nu insa si eu care aveam camera langa ceilalti, dar mi se spunea ca a mea nu e gata, cu toate ca se afla langa a celorlalti si stiau de la ora 10.30 ca acea camera va fi a mea. Se facuse 13.30 si camera mea nu mai era gata cu toate ca intre timp veneau altii care se cazau imediat. Am inceput sa fac scandal, iar ei imi spuneau razand ca nu e gata. Pe la 13.50 dupa scandal primesc in sfarsit cheia.

Camerele: au niste usi pe care le deschizi cu cartela si sunt dotate cu un fel de resorturi care le inchid cu zgomot, asta face imposibil sa te odihnesti dupa amiaza, orice zgomot de pe hol sau din camerele vecine auzindu-se foarte clar; baia este destul de mica si este dotata cu dus fix (destul de incomod) ; balconul micut. Incercati sa luati camere cu vedere la mare, celelalte nu au o priveliste placuta.

Mancarea foarte slaba... vorbesc acum in comparatie cu hotelul vecin la care am fost anul trecut si care e tot de 4 stele. Daca nu esti un carnivor e destul de bine... salate sunt suficiente... nu insa si fructe. In afara de asta la pranz si seara se creeaza o adevarata invalmaseala, asa ca mai bine mergeti mai tarziu... Au fost zile spre exemplu in care seara nu a fost carne, decat niste chiftelute deloc grozave, si un peste de care nu prea puteai sa te atingi.

Mi-am dat seama pana la urma si de ce nu stau deloc bine cu mancarea. Peste trei sferturi din hotel era ocupat de romani, iar acestia, asta e adevarul, fac risipa de mancare, insa nu ar fi trebuit sa ne arda la mancare.

Stiam de anul trecut ca acest hotel scosese all inclusiv ptr romani ptr o perioada, dar cand au vazut ca ramane neocupat l-au reintrodus. Acum banuiesc ca au gandit sa lase pretul mai jos, dar sa ne arda la mancare... greseala mare, dupa parerea mea.

Gradina intradevar este foarte frumoasa... multe flori, piscina curata, totul ok. Se organizau nunti aproape zilnic, dar asta nu deranja.

Animatorii ok, in fiecare seara spectacole la barul de la piscina.

Inca ceva: va recomand sa nu luati excursii optionale de la romanii care vin la hotel... sunt niste smecheri care dupa ce va iau banii nu-i mai intereseaza de voi. Stiu doar de un tip Adrian de la care au luat tot niste romani si cu care aveau un scandal telefonic si o tipa Valentina, de la care am luat noi si care nu ne-a mai onorat cu prezenta dupa ce ne-a luat banii, mai mult, nici nu ne-a mai anuntat schimbarile intervenite in program decat dupa mai multe telefoane date de mine.

La Adaland frumos (17 Euro), Pamukale frumos dar obositor (sunt vreo 200 de km si destul de scump, 45 euro) Ephesul e aproape, la casa fecioarei Maria puteti merge cu masina (aprox 20 km).

Nu sunt singurul caruia nu i-a placut acest hotel, in fiecare zi am vazut scandaluri la receptie si toate facute de romani.

In concluzie, la acest hotel nu voi mai reveni niciodata.

Cine vrea mai multe detalii poate sa-mi scrie pe adresa florin_grigo @ yahoo. com.

Trimis de florin_grigo in 09.07.10 19:57:23

VIZUALIZĂRI: 4458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin_grigo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

marcy74
    [09.07.10 20:06:38]

Ai fost cumva cu Ady Dumitrescu la Batihan?

[09.07.10 21:38:33]

Da, am fost si cu Adu Dumitrescu. Tu cine esti? daca-l cunosti pe Adi, intreaba-l si te vei convinge ca ce am scris eu e adevarat.

marcy74
    [09.07.10 23:27:23]

Tocmai de aceea te-am intrebat... pentru ca parerile voatre sunt sincrone, exact aceleasi nemultumiri le-a avut si el si cred ca Batihan nu este un hotel de exceptie. Am avut un feeling in sensul asta si chiar l-am sfatuit pe Ady sa-si ia 5 stele pe Kusadasi chiar daca este primul holiday in Turcia stiind foarte bine ca nici chiar cele 5 stele de kusadasi nu echivaleaza cu 5 stele de Antalya.

Eu sunt o foarte buna prietena a fam. Dumitrescu, Marcela Ivascu este numele meu si citind reviewul tau am avut pur si simplu impresia ca ati fost impreuna in aceasta vacanta... din acest motiv te-am intrebat...

In rest, vacante superbe iti doresc si sa auzim numai de bine!

amfost16
    [10.07.10 09:28:29]

Turcia are multe locuri frumoase dar si hoteluri pregatite parca numai pt. turistii romani, din pacate...

[12.07.10 18:13:30]

Anul trecut am fost la hotelul Ephesia (vecin cu Batihanul) si am fost super multumiti, efectiv n-am avut nici un repros in ceea ce priveste mancarea, cazarea, politetea personalului si in general toata atmosfera. Intentionam sa mergem tot acolo si anul acesta, insa nici o agentie din cele pe care le-am contactat nu mi-au oferit bilete... unele agentii mi-au spus ca acest hotel (Ephesia) fusese acontat de tour operatorii nemti ptr tot anul.

Am crezut ca si la Batihan va fi la fel, dar ne-am inselat. Gasisem peste tot numai referinte bune despre el si sunt convins ca anul trecut s-au purtat altfel cu turistii, dar atunci erau foarte putini romani. Ephesia este tot de 4 stele si este excelent, deci exista si hoteluri de 4 stele de care sa fi multumit, dar noi nu l-am nimerit anul acesta.

Anul viitor cred ca nu mai mergem in Turcia, vrem sa incercam mai spre "vest". Suntem prieteni de familie si noi cu fam Dumitrescu, eu sunt si coleg de serviciu cu Adi.

Vacante reusite si tie si toate cele bune !

Florin Grigorescu

[13.07.10 09:23:49]

As zice sa incercati totusi si "varianta Antalya" inainte de a renunta complet la varianta Turcia

[13.07.10 19:50:07]

Vom lua in considerare si varianta Antalia pentru anul urmator

[26.07.10 11:37:34]

din cate mi-aduc aminte, intrarea se face incepand cu ora 14.00.

este intradevar neplacut sa astepti peste 3 ore sa primesti camera, dar de ce sa te superi ca nu primesti camera mai devreme?

"Mancarea foarte slaba... vorbesc acum in comparatie cu hotelul vecin" - faci, de regula, aceasta comparatie, dar trabuie sa faci si comparatia pretului. a fost acelasi la ambele hoteluri?

parerea mea, sincera, ca notele date nu reflecta realitatea.

in ce perioada din iunie ai fost?

[29.07.10 14:27:18]

Am fost in perioada 20-27iunie.

Da, intradevar cazarea se face la ora 14, dar tu cum te-ai simti daca ai vedea ca toti cei care vin dupa tine sunt cazati imediat, iar tu trebuie sa astepti pana la ora 14, in conditiile in care stiau de la ora 10.30 numarul camerei care va fi a mea?

Cat despre mancare, nu e numai parerea mea, a fost mult mai putin variata decat anul trecut. Numai ca anul trecut nu erau atatia romani acolo.

Daca tu ai fost acolo si ti-a placut e problema ta, dar pentru mine acest hotel este unul din categoria acelora la care nu m-as mai intoarce.

[29.07.10 14:29:02]

nici eu nu mai revin la acest hotel, dar serviciile sunt pe masura pretului. tu poti face comparatia 2009/2010, dar daca iei serviciile oferite din acest an, nu poti spune ca sunt proaste.

cat priveste bucataria, conteaza foarte mult daca-ti place mancarea turceasca sau nu, sau atunci cand alegi hotelul trebuie sa te interesezi daca are mancare europeana sau nu.

[29.07.10 14:29:59]

Si inca ceva : ambele hoteluri sunt de 4 stele si au preturi aproximativ egale.

[29.07.10 14:31:11]

Daca nici tu mai mai revii inseamna ca nici tu n-ai fost prea incantat...

[29.07.10 14:38:33]

am fost multumit, dar am alte pretentii

ce inseamna "preturi aproximativ egale"?

cat este la ephesia pe noapte de persoana/camera dubla?

[29.07.10 14:44:14]

pentru luna iunie la ephesia gasesc cam 50 euro/noapte de persoana in camera dubla in luna iunie.

la batihan am platit aprox. 100eur/noapte family room.

deci mai ieftin [la batihan] cu cel putin 20%.

diferenta asta cred ca se materializeaza in masa. nu crezi?

[29.07.10 18:02:29]

Iti spun eu care a fost gandirea lor. Stiam de anul trecut ca la un moment dat au scos all inclusiv-ul pentru romani, apoi vazand ca hotelul ramane neocupat l-au reintrodus. Asa ca anul acesta ce si-au spus? Lasam pretul un pic mai jos pentru romani, dar le dam mancare mai putina. Asta a fost "tactica" lor, una foarte proasta dupa parerea mea, pentru ca citind pe aici, multi romani nu-l vor mai alege. Si te rog sa ma crezi, in fiecare zi erau scandaluri pe la receptie pentru diferite motive, toate numai ale romanilor. Deci, ramane cum am spus in titlu.... nu merita !

cosminp, florin_grigo, marcy74, tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: