ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010
ÎNSCRIS: 29.11.08
JUN-2010

O vacanta neuitat

Totul a inceput in februarie 2010, la intalnirea AFA de la Piatra Mare, seara la tombola. La insistentele Marianei si Mili1983 mi-am pus ecusonul in urna, in ultimul moment. Si au avut dreptate!!! am castigat o vacanta de 7 zile in Turcia, la Kusadasi, Fantasia de luxe. (16-23 iunie). Nu imi venea sa cred! Era prima data cand castigam la o tombola.

Am hotarat sa mergem cu masina si a fost f. bine. Am plecat pe la ora 14 din Bucuresti datorita examenului la lb. engleza al fiicei mele. Asa ca prima noapte a fost la Edirne si nu la Cannakale cum se obisnuieste. In fine, asta conteaza mai putin... Important este cum a fost la Fantasia deluxe. Excelent!!!

Sa va povestesc: Am ajuns la hotel pe la 18. 30 si ne-am dus la receptie, unde am prezentat voucherul si am completat obisnuitele formulare de cazare. Nici nu apucasem bine sa scriem ca un ospatar a venit cu o tava cu cocktail-uri fara alcool (eram si cu copiii! ).

La hotel totul e organizat ca la carte. Imediat am primit cheile si am fost insotiti catre camera. In timpul acesta, un bagajist ne-a etichetat bagajele cu nr. camerei si ne-a asigurat ca le va aduce in max. 15 min. in camera. Asa s-a intamplat. Imediat ce am ajuns in camera si ne-am instalat au venit si bagajele.

Camera era spatioasa, cu un pat matrimonial si unul single. Era problema cu cel mic (in fine, are 6 ani dar tot mic mi se pare). Nu prea mergea sa doarma cu noi in pat ca ne-ar fi lovit toata noaptea cu picioarele).

Am coborat in lobby unde observasem un "guest relations office". Am asteptat cateva minute, pentru ca erau si alti turisti (englezi, belgieni, francezi) care cereau diferite amanunte legate de excursiile ce se organizau de la hotel sau se interesau de starea vremii pentru zilele urmatoare. Intr-o engleza fluenta turistii primeau cu amabilitate toate detaliile. a venit si randul meu. Initial am crezut ca este din Turcia, deoarece o auzisem vorbind in limba turca la statia de emisie receptie din dotare. Asa ca am inceput si eu tot in engleza. Dar surpriza!! Mi-a raspuns in romana, dupa ce a vazut pasapoartele noastre. Eram uimita. I-am si spus: ce bine vorbiti limba romana! Si mi-a raspuns ca este romanca, stabilita in urma cu peste 10 ani, in urma casatoriei, in Turcia. Ne-a spus ca orice problema avem sa ii comunicam si ea va incerca sa ne ajute.

Am rugat-o sa vorbeasca la receptie pentru un pat suplimentar, problema rezolvandu-se in timp ce noi luam cina. Cand am ajuns seara in camera am constatat ca nu avem balcon! Dar la ora 23. 00 ce sa mai facem? Am lasat pe a doua zi. Coborand la micul dejun am rugat-o pe dna. Cristina sa ne ajute sa schimbam camera. Cu multa amabilitate ne-a rugat sa asteptam putin, sa vada ce se poate face. Am avut noroc! De la receptie am fost anuntati ca este disponibila o camera cu balcon dar din pacate nu are vedere la mare. Am acceptat imediat sa ne mutam. Ma gandeam cum o sa facem cu transferul bagajelor. Imi faceam griji degeaba. Cat am stat noi la plaja s-a rezolvat si problema asta.

Despre mancare... In fiecare zi erau 12 feluri II, asezate in vase speciale, mereu calde. Era si supa, dar nu prea am servit. In rest nenumarate feluri de salate, simple sau combinate, la alegere cu diferite sosuri: iaurt, maioneza, vinegratte. Erau cel putin 5 feluri de paiine sau chifle. De asemenea fructele erau asezate in cosuri speciale sau in castroane de sticla (cu gheata). Despre prajituri... multe si bune: cataif, baclava, tort, tarte cu fructe. Intotdeauna proaspete. In exteriorul restaurantului se servea zilnic gratar de pui, vita, peste, cu garnitura de cartofi prajiti, orez, paste.

Am apreciat mult ca intr-o seara am avut numai preparate pe baza de peste, inclusiv sushi si salata de calamari. Pacat ca stomacul nostru se satura repede, ca altfel...

Despre piscine si alte facilitati: curate si ingrijite Cu plaja... nu prea este... Daca voiai sa faci baie in mare trebuia sa mergi pe un ponton special amenajat si apoi sa faci baie in mare (cine stie sa innoate)

Despre curatenia in camera: OK (prosoape si asternuturi schimbate zilnic).

Despre shopping: gasesti multe lucruri de firma la preturi normale, nu ca la noi (de ex. i-am cumparat fiicei mele 2 rochii + 2 tricouri adidas cu 25 eur).

In apropiere este un supermarket, gen Real, Carrefour pe nume KIPA.

Mai gasim outlet Levis, Collins si mai ales varianta turca a celebrului lant de magazine de jucarii din SUA: toys z us. Ai ce vedea si mai ales ce cumpara pentru cei mici. Sigur vor fi fericiti acolo.

In concluzie as vrea sa spun ca ar fi bine daca pisicile nu s-ar mai plimba pe linga mesele turistilor, daca la fiecare etaj ar fi cate un dozator de gheata si daca la cablul tv ar fi stiri si desene animate in limba romana!!!

Daca anul acesta am stat gratis la Fantasia, la anul sigur fac "early booking" si tot acolo ne ducem, impreuna cu alti prieteni.

Trimis de Arinuca in 09.07.10 17:26:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere dinspre piscina. Pe centru se vad camerele fara balcon (etaj 6 si 7)

mariana [09.07.10 17:33:37] »

Gand la gand cu bucurie,acum ti-am scris pe privat nu stiam daca ati ajuns. Ma bucur ca ati petrecut bine si va asteptam la noi.

presario [09.07.10 17:37:09] »

Inseamna ca le-ai adus cate o cutie de "turkish delights" la mariana si mili.

Sanziana [09.07.10 19:30:48] »

uite cine s-a intors pe meleaguri romanesti Sa fii sigura Arinuca ca la anul viitor early booking scrie si la noi, deci.....pana atunci un vot, si va asteptam in toamna

ionescunic [09.07.10 21:33:18] »

Ma bucur pentru vacanta voastra reusita, mai ales si pentru ca afost un premiu inedit si neasteptat. Acest hotel era sa ne fie gazda de revelionul trecut dar a cazut in ultimul moment.

Totul a fost spre bine pentru ca, cu banii aceia am reusit sa ne facem vacantele de pana acum.

piti [09.07.10 21:54:18] »

Daca si voi, umblatii site-ului spuneti ca e fain, probabil ca asa e. Am picat pe ganduri, oare pierd ceva? Eu mi-am propus Turcia peste 10-20 ani.

ionescunic, mariana, piti
Alte impresii din această RUBRICĂFantasia DeLuxe [Yavansu]: