ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 07.08.08
JUL-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani, 11 ani

Mi-as dori sa ma intorc intr-o zi...

Cine nu a visat macar odata cu ochii deschisi? Cine nu a sperat sa calatoresca in lumea desenelor animate si mai ales in lumea fermecata Disney...

Am pregatit calatoria cu vreo 3 luni inainte, cu rezervari, traseu si tot ce am mai considerat necesar. Pentru Disneyland (calatoria a fost mai lunga) am facut rezervari la Dream Castle si am prins chiar si o oferta, dar asta este o alta poveste.

Se pot achizitiona pachete de intrare, dar noi am mers decat doua zile in parc (mult prea putin), fiindca din 3 zile petrecute in zona am vrut sa rezervam una pentru Paris.

Nu ne-am dat in prea multe dintre masinariile nenumarate ale parcului, dar ne-am plimbat pana abia ne-am putut intoarce la hotel.

Toata atmosfera este una de poveste, de vis. Dupa cativa pasi facuti in Disneyland ai uitat de toate problemele si grijile, te bucuri de tot spectacolul din jur si simti ca sufletul ti se umple de fericire...

Nu ai cum sa fii trist in Disneyland, chiar daca ai trecut demult de varsta copilariei, nu ai cum sa nu zambesti cand totul in jur este atat de frumos...

Am zis ca daca, in toata calatoria, singurul moment frumos ar fi fost intalnirea fiului meu cu Winnie si tot ar fi meritat. Puteti sa vedeti filmarea intalnirii -- click aici -- si o sa-mi dati dreptate. A fost atat de fericit in acele minute ca meritat tot efortul: financiar, fizic, de timp... Chiar a meritat!

Am asistat la spectacole, la parada personajelor Disney, ne-am plimbat prin magazine, pe alei, am mers cu vaporasul, cu trenuletul...

Poti sa faci o multime de lucruri, in functie de preferinte... Doua lucruri nu ai voie sa faci: sa nu te distrezi si sa fii trist!

Personajele vin in diferite pavilioane din parc sa "vorbeasca" cu copii... Va dati seama ce coada este, ca doar in jur auzi toate limbile pamantului... Sa vedeti ce jale iese cand bietul personaj trebuie sa ia o pauza...

Noi am avut noroc, mare noroc! In ultima seara am mers sa mancam la "Cafeneaua lui Mickey" si cum a doua zi plecam dis de dimineata am ales sa mancam mai devreme decat de obicei. Apoi am aflat ca de obicei trebuia sa-ti faci rezervare din timp si ca in fiecare zi acolo veneau sa vorbeasca si sa faca fotografii cu copii cele mai celebre personaje Disney. Si uite asa ne-am ales cu fotografii fara sa stam la coada.

Asa ca atunci cand ajugeti la Paris, nu ratati ocazia de a vizita Disneyland-ul. Nu va refuzati sansa de a redeveni copii macar pentru cateva ore, de a rade din tot sufletul, de a va bucura de o lume de poveste coborata printre oameni.

Trimis de IUBONI in 09.07.10 16:04:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IUBONI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Disneyland paris - intrarea in parc.

manuelaa
[09.07.10 17:12:33]

Super vacanta, fie ea cat de scurta! Impresionant a fost momentul intalnirii, mie mi-au dat lacrimile, sincer!!! Dupa cum spuneai, chiar a meritat drumul pentru ca i-ati facut fericiti pe micuti.Si eu as vrea tare mult sa ma duc dar mai ales pentru fetita mea(3 ani si 7 luni). Am mai facut si eu niste "plimbari virtuale" prin disneyland, pe youtube...dar nimic nu se compara cu atmosfera de acolo. Si Parisul..cine nu viseaza sa-l vada macar o zi?

In fine...felicitari si bine ati venit! De revenit o sa va reveniti mai greu, dar asta e...

Cat spui ca ar costa un bilet pentru o zi in disneyland? Inteleg ca iti poti cumpara pachete pentru o zi sau mai multe?

trandafir 1970
[09.07.10 19:15:31]

Fericirea din ochii copiilor cred ca merita orice efort financiar din partea parintilor! Felicitari pentru acest review! Ati fost cu masina sau cu avionul? Mai poti sa dai detalii ceva detalii desre cazare, traseu, preturi? Si ...400 de zambete !

[10.07.10 09:21:29]

Pentru manuelaa

Multumesc pentru cuvintele frumoase.

Inca mai visam la Disneyland, desi am fost in 2009, asa ca ai dreptate "ne revenim mai greu"...

Pai, sa le luam pe rand. Depinde ce anume vrei sa faci.

Daca mergi special pentru Disneyland, de genul week-end, adica 2-3 zile atunci cel mai bine ar fi sa apelezi la o agentie si neaparat sa mergi cu avionul, fiindca altfel cu masina sau autocarul este prea obositor.

Daca esti obisnuita cu rezervarile online, atunci rezerva-ti singura cazarea si poti gasi oferte diverse, mai ales in "extrasezon" dar nu neaparat, fie cu nopti de cazare gratuite, fie cu bilete de intrare in cele doua parcuri, fie si cu una si cu alta.

Pentru o zi, acolo, biletul pentru un adult este cam 50 de Euro, iar pentru in copil in jur de 35 de Euro, dar mai variaza in functie de perioada.

Te-as sfatui sa stai, daca nu neaparat in parc in zona respectiva, ca sa nu faci naveta din Paris, fiindca nu faci nici o economie, dimpotriva, iar daca mai adaugi timpul si oboseala, chiar nu merita.

Sunt multe hoteluri in zona si ai de ales, in functie de preferinte, buget, oferte, etc.

Noi am stat in zona, la Dream Castle si la trei nopti de cazare am avut-o pe a patra gratuita. Nu ne-am luat din tara bilete pentru urmatorul motiv: aveam 3 zile la dispozitie, din care una era clar rezervata pentru Paris, dar urma sa ne hotaram acolo daca mai adaugam una. Asa ca am luat bilete acolo, de la hotel. Transportul pana in parc era gratuit, iar la Paris am mers cu trenul, pe care l-am luat din fata parcului.

Sa-ti mai spun ceva: daca iei pachet de bilete exista o problema, din punctul meu de vedere. Ai, sa zicem, patru nopti de cazare deci trei zile, iar pachetul de bilete este pentru trei zile. Cu un copil de varsta fetitei tale si chiar pentru adulti este aproape imposibil sa te bucuri de toate cele trei zile, pentru ca nu poti, din punct de vedere fizic. Asa ca reducerea cam este doar teoretica.

Vezi ca cei de la Disneyland au perioade de promotie in care copii nu platesc. Poti profita de ele daca timpul iti permite.

Noi am fost "hai-hui prin Europa" vreo doua saptamani, asa ca am fost cu masina si ne-am facut singuri programul, rezervarile, traseul.

Sper ca nu te-am ametit si ca iti vor fi de folos informatiile.

Sa ai un week-end minunat.

[10.07.10 09:30:25]

Pentru trandafir 1970

Ai perfecta dreptate, copii nostri chiar merita orice efort.

Cred ca raspunsul pentru manuelaa te lamureste intr-o oarecare masura si pe tine.

Dar sa mai adaug cate ceva...

La Dream Castle, am platit 350 Euro (aproximativ, nu-mi aduc aminte suma exacta, daca vrei verific rezervarea de acum un an si iti spun, dar preturile pot varia) pentru 4 nopti, camera cvadrubla. Camera avea un pat matrimonial si doua paturi suprapuse.

Traseul nostru a fost mai lung si a cuprins Ungaria, Austria, Germania si Franta. La dus ne-am oprit 3 zile in Austria (am stat in Ungaria la Paprika), dar timpul ni l-am petrecut in Viena, iar pe traseul de intoarcere ne-am oprit 3 zile in Germania, la Legoland. Adauga Disneyland si Paris, drumul si iese un traseu de 2 saptamani.

Daca ti-ar mai folosi si alte detalii sunt "prin zona"...

Sa ai un week-end cat mai frumos!

Sanziana
[10.07.10 14:18:39]

@iuboni, pe mine ma interesa traseul tau, cum ai facut rezervarile si cam la cat s-a dus toata excursia de 2 sapatamani, noi la anu facem tot un circuit si ma batea un gand sa il urmez pe al tau. Multumirile de rigoare, anticipat

[12.07.10 01:54:59]

Pentru sanziana m

Vrei traseul mai detaliat ca pe scrt l-am scris mai sus.

Rezervarile le-am facut pe net: unele printr-un site de rezervari, dar nu-i voie sa-i spun numele, (insa iti pot spune ca au ca simbol animalul marin care a prezis corect majoritatea rezultatelor de la Campionatul Mondial de Fotbal), altele direct pe site-ul hotelului (la Paprika, Ungaria). In alte locuri am preferat sa ne gasim cazare direct la fata locului fiindca nu stiam exact pana unde vom reusi sa ajungem, nu voiam sa fortam nota fiind cu doi copii si apoi voiam si un pic de flexibilitate, care s-a dovedit foarte utila din cauza vremii care n-a fost prea prietenoasa, desi era iulie. De alfel vremea ne-a obligat sa ne modificam traseul: voiam sa ajungem si in Polonia, dar am lasat-o pe alt an fiindca era chiar frig acolo.

Pretul total, pentru toti 4, cu tot ce am cheltuit a fost cam de 4500 Euro.

Dar a meritat, sincer!

IUBONI, manuelaa, trandafir 1970