ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2010

Către satisfăcător

A fost ok!

Am fost cazati la Sol Mare intrucat prietenii nostri care ne-au insotit in aceasta vacanta, au mai fost acum 2 ani si au fost multumiti atat de hotel, cat si de faptul ca acesta este cel mai apropiat de piscinele unde este amenajat locul de joaca pt copii.

Am plecat pe traseul Slobozia-Vama Veche-Varna-Obzor-Nessebar care are aprox. 400 km. Drumul in BG a fost bun, cu un tronson de vreo 30 km care se afla in reparatii, dar circulabil. Vigneta am gasit abia intr-o benzinarie de langa Varna. In vama este o ghereta unde se vand vignete, dar erau vreo 50 persoane la coada si lucrurile se miscau extrem de greu.

La sosirea la hotel, ne-am lovit de problema parcarii si a comunicarii. Baiatul de la parcare nu vroia sa ne lase in parcare decat pt 10 minute pt a descarca bagajele si nici nu prea intelegea engleza. Pana la urma am parcat inauntru doar 1 masina, cealalta ramanand vis-a-vis pe trotuar.

Check-in -ul a mers foarte repede, camerele erau pregatite, mari si curate. Camerista a facut curatenie zilnic, a schimbat cearceafurile la 2 zile si prosoapele zilnic, desi noi dupa folosire le-am pus pe balcon la uscat.

Bufetul din pct de vedere al curateniei a fost ok, dar intr-una din zile cand a plouat putin, s-a dovedit a fi neincapator (la pranz). Mancarea a fost ok pt mine intrucat am mancat numai salate. Pt ceilalti insa, mancarea s-a dovedit a fi nu prea gustoasa si variata.

Prietenii nostri au apreciat ca mancarea servita in 2008 a fost cu mult mai buna decat acum. In sfarsit, nu am facut foamea, dar nici nu pot spune ca am mancat ceva ce m-a dat pe spate de bun ce a fost cu exceptia branzei si a painii negre. Am incercat de vreo 2 ori niste paste cu sos de rosii, dar ceva din compozitia sosului era ars sau afumat. Pepenele rosu era ori trecut ori taiat de cateva ore si nebagat la rece. Pepenele galben a fost bun.

Berea si vinul nu l-am gustat, dar am vazut ca se consuma din belsug. Din spusele celorlalti, berea a fost ok.

La "entertaiment bar" erau o puzderie de copii pana in 12 ani care le zapaceau pe barmanite cu cocktail-uri, juice-uri si soda. Amicul meu s-a dus sa ceara un pahar mare de apa si abia daca i l-a dat, dupa uitaturi chiorase.

Spectacolele au fost ok pt nivelul de hotel.

Plaja a fost curata, am gasit sezlong-uri de cate ori ne-am dus. Pretul pt 2 sezlonguri si o umbrela - 18 leva.

In ultimele 3 zile filtrele de la piscinele unde erau amplasate toboganele s-au defectat. Apa s-a inverzit, iar dupa o zi au interzis si ei accesul in piscina, le-au golit, le-au spalat si le-au reumplut. Din ce am vazut inainte de plecare, apa era tot verde, erau si doua pete mari maronii pe fundul uneia dintre piscine si se parec ca filtrele tot nu functionau.

Internetul wireless a functionat cu intreruperi de cateva zile, iar dupa ce au spus ca s-a remediat, a tot cazut.

Turistii au fost in special rusi, romani si ici-colo cate un neamt, englez, francez sau croat. Comportamentul turistilor la masa a fost sa-si umple farfuriile pana la refuz. Cand s-au servit clatite, frigarui, piept de pui sau friptura la gratar, erau destui cei care luau 6-7 bucati, iar nevasta ori copilu' in spate mai lua 2 bucati sau aveau grija sa nu mai ramana nimic celui care mai astepta dupa ei. Romanii fumau la masa, fara sa tina cont ca altii mancau sau ca sunt copii pe langa ei. Totusi cei mai "tarani" au fost rusii.

Personalul intelegea engleza foarte putin, de regula notiunile de baza. Mult mai bine s-au descurcat fetele de la kids club. Activitatile pt copii nu au fost cine stie ce, dar am vazut ca ele se agitau sa-i adune pe copii la diverse actiuni. Dupa ce turistii nu s-au mai putut distra la tobogane, si-au facut simtita prezenta mult mai pregnant niste animatori la piscina.

In concluzie, vacanta a fost ok, insa nu vom mai merge acolo intrucat calitatea serviciilor este slaba pt banii platiti si pt ce ofera Turcia.

Trimis de g33k in 08.07.10 23:28:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (g33k); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina hotelului Sol Mare. In planul indepartat este castelul cu tobogane si 3 piscine. Urmeaza apoi scarile catre faleza.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

magdalena
    [09.07.10 08:39:03]

Citind aceste impresii nu pot sa spun decat ca lantul Sol nu se compara cu lantul IFA, ca atunci cand acest hotel era IFA au fost niste conditii de vis.

Pacat! Conditiile si serviciile acestui hotel compensa lipsa plajei.

Insa noi am fost relativ multumiti de 1 mai aici. Dar se pare ca in sezon e mai rau.

mmierla
    [09.07.10 09:28:42]

Asa este! Am fost in 2007 la Ifa Nessebar Bay si a fost foarte bine. Si plaja era bunuta.

g33kAUTOR REVIEW
    [10.07.10 01:50:04]

Citisem review-urile despre Sol Mare si deci nu am avut mari asteptari, mai ales dupa ce am citit impresiile lui ionut.

Am mers acolo dintr-o eroare - citind in fuga pe diverse site-uri, am inteles (in mod gresit, evident) ca cel mai mare aqua park din BG este cel din complexul Sol Nessebar. De fapt era vorba de cu totul alt aquapark, dar informatia era astfel formulata incat te inducea in eroare.

ionut.iosub
    [14.07.10 22:57:59]

Este un Aquapark in Sunny Beach, la circa 5-10 minute de mers cu masina.

Dragoș_MD
    [14.07.10 23:53:52]

si mai este unul langa Nessebar (click aici). cam la 10 minute de Slancev briag. si pentru acesta e autobuz gratuit.

biencutza
    [28.03.11 12:17:03]

stie cineva cat e intrarea la aquapark?

biencutza, g33k, ionut.iosub, magdalena, mmierla
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Mare Resort & Aquapark: