ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 08.07.09
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Sol Luna Bay, Obzor, Bulgaria - a doua oara, super!

Anul acesta am ales sa mergem in concediu din nou la Sol Luna Bay, in Bulgaria, unde fusesem si anul trecut. Fata de anul trecut am gasit cateva imbunatatiri, cele mai importante fiind:

- sezlonguri si umbrele pe plaja, gratuit;

- 2 mese de biliard, una de tenis de masa, una nde hochei si una de fotbal de masa;

- mai multe magazine deschise;

- internet/gaming - 1 leva/ 10 min. ;

- un bar cu autoservire langa piscina pentru copii.

In rest, aceleasi conditii foarte bune pe care le-am avut si anul trecut (am postat un review cu titlul [Ceva deosebit] in 2009, cu detalii). Au fost date in folosinta si primele 3 etaje din aripa nordica a hotelului, ceea ce a dus la un numar mai mare de turisti cazati, insa nu am sesizat probleme din acest punct de vedere.

Am avut o mica problema cu parcarea, in sensul ca anul trecut a fost gratuita (am card Mas Rewards) insa anul acesta mi-au spus ca nu mai pot beneficia de acest avantaj. Oricum, din verificarile mele a reiesit ca nici anul trecut nu ar fi trebuit sa beneficiez de parcare gratuita, dar am fost primul lor client posesor al unui astfel de card si nu prea stiau ei exact ce implica aceasta. Managerul si-a cerut scuze pentru neintelegere, mi-a acordat o zi de parcare gratuita iar a doua zi am gasit in camera o sticla de spumant si o scrisoare din partea hotelului, prin care imi multumeau ca am ales din nou hotelul lor si bla, bla, bla... etc.

Vremea a fost foarte buna, noi am ajuns pe 03. 07, pe la pranz, cand era cam innorat, dar pe 04, 05, 06 si 07 a fost soare si super misto. In data de 08 iulie, cand am plecat noi, era innorat si batea un vant rece.

Voi reveni si cu ceva foto.

A, era sa uit! Am fost realmente uimit de cati romani erau cazati in hotel. Daca anul trecut, in aceeasi perioada, nu erau mai mult de 5-6 familii, anul acesta cred ca 40-50% erau romani.

Trimis de tommy1974 in 08.07.10 21:39:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Hotel Sol Palace -2007, 2008; Obzor, Sol Luna Bay 2009.

VIZUALIZĂRI: 3644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tommy1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
    [08.07.10 21:48:52]

Sa inteleg ca si a treia oara veti reveni la acest hotel?

[08.07.10 21:55:35]

Sincer, nu cred. Sau, cel putin, nu in viitorul apropiat. Si asta nu din cauza conditiilor, care sunt super, dar viata e scurta si vreau sa mai vedem si alte locuri.

molko*
    [08.07.10 23:34:13]

tommy.. erau 70-80% romani! (am fost si eu in aceeasi perioada)

Si ai uitat sa spui ca sezlongurile erau gratuite dar trebuia sa te scoli la max 7 dimineata sa mai prinzi loc. Mai bine ramaneau cu plata!!

[09.07.10 10:17:35]

N-as zice ca erau 70-80% romani, dar oricum erau multi. Iar cu sezlongurile, ai dreptate. Trebuia sa te trezesti pe la 06.30 - 07.00 ca sa prinzi unul. Am observat insa ca nu doar romanii se trezeau devreme pt. a ocupa unul. Oricum, la sosire m-a avertizat baiatul de la receptie ca "sunt multi tineri germani care lasa prosopul pe sezlong la prima ora si pleaca, intorcandu-se la plaja pe la 09.00 -10.00".

lumi11
    [09.07.10 21:02:21]

informatiile au fost foarte utile pt mine(merg si eu in luna august la acest hotel),te-as intreba insa ce facilitati ai obtinut cu cardul mas Rewards;daca nu ai mai beneficiat de parcare gratuita(te-au cazat mai devreme)?

Multumesc

[09.07.10 21:29:33]

Practic, facilitatile importante sunt ca te poti caza incepand cu ora 10.00 ( in loc de 14.00 ) iar la plecare poti sa pastrezi camera pana la ora 16.00 (in loc de 12.00 ). Si, bineinteles, faptul ca primesti puncte de loialitate pe care, la un moment dat, le poti schimba cu anumite servicii ale hotelului. Dar, practic, e destul de dificil, in sensul ca pentru o noapte de cazare gratuita intr-un hotel Sol ai nevoie de 8.000 puncte. ceea ce inseamna 6 sejururi de cate o saptamana ( punctele se acorda in functie de valoarea facturii ). Oricum, este foarte util faptul ca poti pastra camera pana dupa masa de pranz, in ziua plecarii. Trebuie insa sa anunti la receptie, deoarece cartela de acces in camera se dezactiveaza automat la ora 12.00, in ziua plecarii.

darius
    [18.08.10 07:50:14]

buna ,tommy1974 , poti sa-mi spui daca era aceeasi echipa de animatori si aceleasi spectacole ?

[18.08.10 19:07:47]

Salut,

Echipa era aproximativ aceeasi (2 sau 3 schimbati) iar despre spectacole pot sa iti spun ca noi le-am urmarit doar pe cele pentru copii, iar acestea erau diferite fata de anul trecut (pastrand totusi anumite elemente).

dhv1978
    [19.08.10 14:20:21]

Salut Tommy,

M-ai mai ajutat si inainte cu niste informatii despre acest hotel si pe baza review-ului tau de anul trecut si al lator review-uri o sa mergem si noi in vacanta peste 2 saptamani in aceasta locatie. De asemenea, tot urmand exemplul tau m-am inscris pentru cardul de MasRewards. Se pare ca s-au schimbat un pic lucrurile si cu acest card: nu l-am primit acasa efectiv cardul, am trimis mail la compania mama si mi s-a spus ca acel card va veni acasa dupa prima sedere la unul din hotelurile lantului, iar ca pentru aceasta sedere ce o avem programata peste 2 saptamani pot sa comunic la receptie numarul cardului pentru a beneficia de beneficiile acestuia (respectiv in cazul de fata pentru a se contoriza punctele corespunzatoare sederii). Din review-ul tau am luat cunostiinta cu parere de rau de faptul ca nu se mai poate achita parcarea cu acele puncte initiale de pe card si ca a fost o greseala a lor cand tu ai putut face acest lucru anul trecut...

Ce vroiam sa te intreb si sa-mi confirmi: daca ai acest card de fidelizare (in cazul meu decat numarul acestuia) intradevar poti face check-in incepand cu ora 10.00 (in loc de 14.00) si respectiv check-out pana la ora 16.00 (in loc de 12.00)? Nu vreau sa plec de acas cu noaptea in cap bazandu-ma pe acest lucru si sa ajung acolo si sa ma puna sa astept pe holurile hotelului cateva ore... De asemenea in cazul in care fac check-in incepand cu ora 10.00 banuiesc ca am acces la masa de pranz nu? Am citit un review al lui molko care spunea ca au facut check-in la ora 14.00 si chiar daca masa de pranz se servea pana la ora 14.30 nu au avut acces la aceasta decat contra cost....( ceea ce mi s-a parut cam uratel din partea hotelului.....

Mersi pentru orice informatie in acest sens si scuze de mesajul lung...

P.S. Am pus aceeasi intrebare si pe rubrica de intrebari generale despre acest hotel, poate mai sunt si alte persoane care au fost in aceeasi situatie de a detine card de fidelizare sau macar un numar de astfel de card si-mi pot impartasi din experienta lor in legatura cu acest subiect...

[19.08.10 19:22:22]

Salut,

Referitor la check-in, noi am ajuns la hotel in jurul orei 12.30-13.00 si ne-au cazat fara nicio problema. Daca intentionezi sa te cazezi mai devreme, respectiv ora 10.00-10.30, trebuie sa soliciti acest lucru la hotel inaintea sosirii ( cel putin cu o zi inainte ), pentru a avea timp sa-ti pregateasca o camera. Daca nu soliciti expres acest lucru e posibil sa nu gasesti camera libera la acea ora ( inainte de 12.00 ).

Referitor la "late check-out", eu am solicitat acest lucru la receptie cu o zi inaintea plecarii. Mi-au spus ca nu e nicio problema iar in ziua plecarii am prezentat cartela de acces la receptie pentru a-i prelungi valabilitatea pana la ora 16.00 ( in mod normal, cartela se dezactiveaza automat la ora 12.00 a ultimei zile de sedere ).

In ceea ce priveste masa, problema este in felul urmator: in mod normal, prima masa este cina din ziua sosirii, iar ultima masa este pranzul din ziua plecarii. Daca te cazezi mai devreme de ora 14.00, cei de la receptie te intreaba daca vrei sa incepi cu masa de pranz iar ultima masa sa fie micul dejun din ziua plecarii. Eu te sfatuiesc sa accepti acest lucru, deoarece oricum in ziua plecarii, atunci cand predai la receptie cartela de acces, nu ti se ia bratara de A.I. de la mana, si poti merge fara nicio problema si la masa de pranz. Practic, in acest fel incepi cu pranzul si termini tot cu pranzul. Oricum, la cata mancare este acolo, cred ca nu-i deranjeaza deloc faptul ca tu prinzi o masa in plus. Important pentru ei este ca tu sa pleci de acolo multumit.

Sper ca ti-au fost de ajutor aceste informatii.

Enki
    [23.02.11 21:16:48]

@ Molko: Noi am fost la sfarsitul lui iunie 2010 la Sol Luna Bay, si predominau nemtii si rusii, romanii erau putini.

molko*
    [23.02.11 22:55:38]

măi, dacă voi spuneți așa... așa o fi... nemții erau studenți în România iar rușii de fapt moldoveni? Altfel nu îmi explic faptul ca româna era principala limbă care se vorbea pe plajă .

Deja suntem 3 numai pe siteul ăsta care am fost acolo în aceeași perioada. Eu am fost intr-un grup de vreo 20 de familii... extrapolând...

Enki
    [23.02.11 23:05:12]

Noi am stat 10 nopti, dintre care doar 2 sau 3 in iulie. In iunie, dupa cum am spus: rusi si nemti la greu. Chiar a fost campionatul de fotbal si se cunostea ca e hotelul plin de nemti. In iulie e posibil sa se fi schimbat balanta...

darius, dhv1978, Enki, lumi11, molko*, tommy1974
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: