ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010
ÎNSCRIS: 13.09.08
JUL-2010
team-building

Hotel super OK - locatie perfecta

Nu m-am cazat pana acuma la Ibis avand in vedere lipsa de incredere in cele 2* ale hotelului; MARE greseala!

Fiind la un team-building in Strasbourg, organizatorul a optat pentru acest Ibis, situat la Gara Centrala, o locatie perfecta pentru descoperit minunatul Strasbourg, a zonelor cele mai interesante din el, accesul fiind extrem de facil din aceasta locatie atat pe jos cat si cu mijloacele de transport in comun.

Inca de la intrare am fost intampinat de aerul burghez al francezilor, curatenia, buna dispozitie, promptitatea dar si aspectul general facandu-ma sa cred ca am intrat intr-un hotel de 3-4*.

Cazati imediat, am urcat la etajul 5/7 cu unul din cele 2 lifturi, silentioase si incapatoare.

Holul de la etaj curat, bine aerisit cu camere asezate de-o parte si alta, cu acces pe baza de cartela magnetica.

Camera dubla - extrem de spatioasa mi-a smuls un WOW pentru dimensiuni: un pat matrimonial mare in centru si inca unul single pus pe o latura a camerei, alaturi de un tv-LCD, garderoba improvizata din 2-3 panele - tip IKEA ingenios aranjate, 2 noptiere si veioze "infipte in perete", totul arata extrem de bine si desi materialele folosite erau de tip "ieftin" modul de ansamblare, montare si colorit ne-a facut sa consideram camera ca fiind una mult peste medie. Doua fotolii micutze si un "table" asezata la perete completau ingenios camera.

Geamul mare tip usa balcon, cu termopan de calitate si draperii groase, ofereau acesul catre un mini, mini balcon cu vedere, in cazul meu, la Gara Centrala, o ingenioasa armonie intre vechi si nou.

Camera de baie spatioasa, cu lavoar mare si cada, cu feon dar fara consumabile decat strictul necesar: sapun lichid productie proprie si hartie igienica; prosoape 4 - curate si destul de noi.

In camere era mocheta, curata destul, neuzata iar in baie gresia si faianta pareau noi ori luceau de curatenie.

Schimbul prosoapelor se facea zilnic si cred ca aveau timp si de o trecere rapida cu aspiratorul.

In general in camere si in hotel domnea un aer curat, proaspat si amabil.

Micul dejun se putea servi de la 4. 30 - -10 desi extrem de saracacios (poate cel mai saracacios din cate am avut parte la hoteluri) oferea totusi... ceva de "bagat in gura". In plus ni se explicase ca micul dejun frugal nu este specific hotelului ci mai ales tarii; 2-3 sortimente de croassanturi, 2-3 de chec, 2-3 de cereale, 1 tip de cascaval, clatite si placinte de cartofi, 2 feluri de fructe, 2 de iaurt, suc la dozator x 3, cafea si ceai de dozator x 2. In 3 zile ne-au pus si ceva sunca, auzind ca romanii si rusii (nr. si ei erau in team-building) sunt mancaciosi.

Mancarea insa era proaspata si gustoasa, acele feluri minimale existand permanent pe mese.

la exterior langa hotel se afla un Mc Donalds, un Cafe McDonalds, o alta cafenea, Gara centrala fiind la 150 m iar tramvaiul cu 2 linii la 50 m; deplasarea pe jos insa asigura in 20 min accesul in Petite France - o zona de shopping renumita si de restaurante cu specific Alsacian sau frantuzesc sau 10 min la un super Mall; de altfel in 30 min puteai fi in centrul orasului pe jos sau in 45 min la Institutiile Europene;

Orasul merita pe deplin vazut pe jos, admirat cladire cu cladire...

Ca si concluzie generala, Ibisul l-am apreciat ca un veritabil hotel de 3 stele din alta parte sau chiar de 4* din unele tari; Bravos!

Trimis de zoloft in 08.07.10 19:26:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 2503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoloft); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 77.40 EUR pe cameră

presario
    [08.07.10 19:37:53]

Dar clasificarea oficiala a hotelului este 2 sau 3 stele ?

creivean
    [08.07.10 19:41:32]

Da, Ibisul reprezintă peste tot în lume, o bună alegere pentru B&B. Pe de altă parte, mergi la Ibisul MARIAHILF din Viena, despre care am scris click aici şi să vezi acolo mic dejun. Yami...

Şi nici cu cel din Bucureşti, IBIS PARLAMENT, despre care am scris click aici nu mi-e ruşine.

Felicitări pentru team-building, a fost cred eu super, dată fiind locaţia.

zoloftAUTOR REVIEW
    [08.07.10 19:44:06]

oficial 2* conform Ministerului Turismului francez pe 2010

Diaura*
    [08.07.10 20:36:09]

Eu, pentru ca am fost " in vizita " la o prietena ce lucreaza la " Ibis - Gara de Nord ", am avut mereu o impresie buna despre acest hotel, si convingerea ca daca " un hotel de la Gara " arata atat de civilizat, cu siguranta oriunde in lume este ok. Intr-adevar, micul dejun tine de obiceiurile culinare ale fiecarei tari.

s.i.m.i.
    [20.04.15 16:51:52]

Doresc doar sa avertizez o problema in acest hotel.

Sambata seara (18.04.2015) am intrat in Hotelul Ibis situat langa gara din Strasbourg, am ales o camera la etajul 1, am fost invitati de catre receptioner sa urcam si sa vedem daca ne place camera.

Odata ajunsi cu liftul la etajul 1, pe hol am simtit un miros puternic de vopsea, am intrat in camera si mirosul s-a aplificat, pur si simplu nu se putea respira din cauza vopselei proaspete a peretilor (cred ca era vopsea in ulei).

Am coborat la receptie, am multumit pentru oportunitatea de a controla camera inainte de plata si am plecat la un hotel din imediata vecinatate.

creivean, Diaura*, zoloft