ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010
ÎNSCRIS: 13.09.08
JUN-2010
team-building

Locatie superba - gazde primitoare

Am ajuns pentru prima data in Delta, ca urmare a organizarii unui team-building de catre... un organizator; ).

Locatia spatiului de cazare este una deosebita, plecand din Tulcea cu un vaporas si ajungand in circa 1 ora pe bratul Sulina in dreptul unei insulite cu multa vegetatie si copaci inalti pe care se aflau cateva cladiri interesante.

Complexul este format din 2 corpuri de cladire - parter si etaj, piscina, loc de relaxare, teren fotbal, teren de tenis dar si cu cos de baschet, etc, bine intretinute, cateva hamace atarnate inspirat pe copaci pitici feriti de soare si asezati usor la malul apei.

Ca urmare a cresterii nivelului Dunarii, apa era foarte aproape de cladirile de cazare, fara probleme de inundatie, aspect ce facea privelistea mult mai interesanta.

Inca de la acostare la ponton am fost primiti de gazde (doi receptioneri si cativa ospatari) cu zambetul pe buze, cu paharele de tuica si un calduros Bine ati venit.

Acest zambet a persistat pe buzele gazdelor tot timpul sejurului, orice solicitare adresata acestora fiind rezolvata imediat si foarte profesional.

Camerele sunt destul de mari, curate, bine intretinute, cu tv color si frigider, fiecare avand un mic balconas - cele de la etaj - ornate cu flori proaspete si intretinute; la parter balconasul dadea direct pe ponton-ori continuarea acestuia, la 2-3 metri apa Dunarii clipocind molcom si umpland aerul de miros specific, umed, dar si de un sunet placut armonizat cu ciripitul pasarelelor.

In cadrul cladirii principale exista un restaurant spatios, curat, dotat cu o tv-plasma mare. Micul dejun desi destul de saracacios oferea insa suficiente calorii pentru inceperea zilei si gandul ca masa de pranz va contine inevitabil 2 din 3 feluri, peste te facea sa-ti doresti trecerea timpului mai repede. ; aspect care nu a fost chiar asa rau avand in vedere ca o cura de peste proaspat, bine preparat, variat si asezonat corect cu legume, face bine din cand in cand.

Preturile din resort sunt foarte OK, o apa minerala la 1/2 fiind 3 lei, o ciorba de peste sau nu 5 lei, o bere 4-5 lei, suc la 1/2 = 3-4 lei, lucru cu adevarat incantator avand in vedere ca absolut orice aliment (mai putin pestele probabil) este adus de la Tulcea cu vaporasul. Cat despre peste, am gustat batog de rechin, salau si alte variatiuni si preparate specifice care imi lasa gura apa si acum chiar daca nu sunt un impatimit al pestelui.

Insula pe care este asezat spatiul de cazare poate fi descris ca... un resort: totul abunda in vegetatie de la iarba naturala pana la gazonul plantat cu grija in locatii diverse. Stuful si cateva ochiuri de lac (naturale sau artificiale) incanta ochiul si confera locatiei un specific anume Deltei, integrandu-se perfect in peisaj.

De jur imprejurul insulei, care nu este despartit de malul bratului Dunarii decat de cateva mici intretaieri de apa - suficiente insa a fi trecute numai cu barca - palcurile de paduri asigura aerul curat, racoros si peisajul minunat.

Tantarii nu ne-au creat probleme deosebite, muscaturile acestora fiind in numar egal sau mai mic cu ceea ce primeam si in Bucuresti. Fiecare usa de acces - camera, hotel, geam, este prevazuta cu o plasa deasa si integra, iar receptionera spunea ca se imprastie substanta antitantari de doua ori pe sezon.

Piscina, destul de mare si adanca, foarte curata, intretinuta zilnic are de jur imprejur sezlonguri si umbrelute din stuf, numai potrivit pentru un real relax - daca ai timp; )

La una din marginile etajului cladirii principale se afla o mini sala de recreere cu masa de biliard (trage dreapta:)), cu masa de ping-pong, Darts si fotolii mari si lejere care fac serile mult mai atractive.

Proprietari de 4 ambarcatiuni de 2, 5, 7 si 9 persoane, administratorii ofereau contra cost (pret decent) plimbari pe canalele secundare ale Dunarii, pentru a descoperi un pic din minunile Deltei noastre - atat cat ea va mai exista... Plimbarea se merita din plin, existand locatii superbe la care turistii sunt dusi sa le admire, particele din minunile oferite de acest gen de relief.

Pentru a incerca sa scurtez descrierea, consider locatia Mila 35 ca fiind un bun inceput pentru descoperirea Deltei, o oaza de liniste si recreere dupa stresul din orase, o schimbare in atitudinea celor care lucreaza in turism si inteleg sa ne respecte concediul.

Trimis de zoloft in 08.07.10 18:40:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 2458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoloft); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mila 35 de pe vaporasul ce se apropia de pe bratul Dunarii..

krondia* [08.07.10 19:52:48] »

Chiar ma intrebam de curand cum o fi aici... Mi-au placut impresiile tale, poate ne povestesti cate ceva si despre excursiile in Delta.

zoloft [09.07.10 10:27:21] »

Am facut o singura excursie de cca 5 ore insa cu un vaporash de 40 persoane, inchiriat de organizator.

Ai ceva poze si din aceasta excursie care a fost mirifica, ca doar e Delta

Insa avand in vedere ca nu oricine va merge pe vapor de 40 persoane, m-am limitat doar a descrie ce ambarcatiuni au la Mila 35 si ce posibilitati de vizitare sunt.

PS: vaporasul nostru avea 2 punti, cea de dedesupt cu resturant si aer conditionat, cu mancaruri "figurante"...etc..

puntea exterioara cu scaune comode, acoperis prelata, etc..

..ideea e ca pentru grupuri mari se merita din plin, costul per persoana fiind pe la 70 ron cu masa cu tot..preturile urcand cu cat ambarcatiunea este mai mica...sau nr pers mai mici pe o ambarcatiune mai mare.

magdalena [09.07.10 11:19:25] »

Si noi am fost pentru prima data in delta in acest complex la un revelion, despre care am povestit aici: click aici

Ma bucura faptul ca si-au pastrat "standardele" si imi pare rau ca nu am nimerit intr-o zi de vara sa ne putem bucura de piscina si de minunatiile deltei.

Am zis ca vom reveni intr-o zi...

@krondia, e un complex dragut, chiar se merita! Noua ne-a placut de revelion.

krondia*, magdalena, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂComplexul Mila 35: