ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
ÎNSCRIS: 07.07.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 4,6 luni

Super

Noi ne-am intors acum o saptamana din Albena. Ne-am cazat la Gergana.

Am ajuns in jur de 12, dar am primit camera in cca 20 de minute, desi cazarea se face la ora 14.

Camera draguta cu mobilier modern, lenjerie curata, tv gen plasma si o canapea extensibila pentru copil.

Baia la fel de curata cu cada si suport de dus, uscator, telefon, buton de panica si radio. Era prevazuta si cu exhaustor, deci n-am avut probleme cu mirosurile. In suportul pentru peria wc era tot timpul o solutie dezinfactanta fara clor.

Balconul avea o masa si 2 scaune. Se receptionau 2 posturi tv, realitatea si antena2, dar nu ne-au interesat pentru ca nu veniseram la mare sa ne uitam la televizor. Nici acasa nu ne uitam prea des.

Plaja este cam la 10 m de hotel. Era curata. In fiecare seara venea o masina care aduna resturile plus ca in cateva dimineti am vazut doua fete care adunau cu mana mizeria.

Fiecare camera are gratuit 2 sezlonguri cu o umbrela. Umbrela avea niste agatatori ca sa nu stai cu hainele pe nisip, o masuta si o scrumiera atasata. Nu stiu cum a fost in anii trecuti, dar acum doar primul rand de sezlonguri se plateste si beneficiezi de saltele.

Apa marii era curata si nu era adanca. Astfel ca la vreo 15 m de la mal apa imi venea la jumatatea gambei. Daca este cu valuri, cu alge sau crabi asta nu mai depinde de hotel sau agentie ci de conditiile climatice. Noi am prins o apa si vreme super.

Piscina curata, frumoasa si cred ca renovata pentru ca am vazut poze din anii trecuti si nu prea arata cu ce am intalnit noi. Este si o parte din piscina de 0, 6m pentru copii mai mici.

Un grup de tineri se ocupa de animatia celor mici si celor mari deopotriva antrenandu-i in tot felul de jocuri, gimnastica, tenis, volei, etc. Pe noi nu ne-au interesat pentru ca nu suntem prea sportivi.

Mancarea destul de variata. Evident ca puteai gasi si hamburgeri, un soi de mici cam dubiosi, dar si mancare gen gratare cu foarte multe salate, branzeturi, peste marinat sau afumat, supe si ciorbe, legume fierte sau la gratar. Fructe proaspete gen piersici, pepene (care intotdeauna a fost dulce si zemos), mere diferite, fructe uscate.

Dimineata puteai opta pentru cereale, de exemplu, fie ele cu e-uri, fie integrale la care puteai adauga fructe uscate si seminte. Compoturi, iaurt, sucuri si naturale si din celelalte. Dulciuri multe, evident toate cu E-uri, dar din astea gasesti in orice cofetarie din Ro.

Eu am incredere doar in cele facute de mine ca stiu ce pun in ele, dar asta nu m-a impiedicat sa gust si de acolo pentru ca ma atrageau. ce mi-a placut foarte mult a fost ca personalul de la restaurant muncea de la al mic pana la seful bucatar si seful de sala.

Nu se intampla sa se termine vreo tava cu ceva si sa zaca acolo. Era imediat inlocuita, se strergea pe unde a mai picat mancare fara sa dea impresia ca e o cantina muncitoreasca.

Bautura cea autohtona.

Gustari intre mese, inghetata cat cuprinde.

Deci, intrun cuvant, era mancare pentru toata lumea. Trebuia doar sa ti-o alegi.

Seara erau spectacole facute de aceeasi echipa de dimineata, dar nu ne-am uitat pentru ca ne plimbam prin Albena dupa masa, deci nu pot spune cat de bune au fost.

Noua ne-a placut ca era liniste, rezervatia aia din fata hotelului mai racorea aerul. Spre surprinderea mea n-am vazut tantari, desi este o mica balta acolo care face parte din rezervatie.

Singura problema pe care am avut-o in camera era ca se prelingea apa pe jos de la cada, dar aveam prosoape care se schimbau in fiecare zi. Se poate intampla ca menajera sa vina mai tarziu sa faca curatenie si asta pentru ca are liber o zi pe saptamana, dar este inlocuita de o colega. Se poate intampla sa nu existe spectacol intro seara sau doua din acelasi motiv.

Te poti plimba cu trenuletul prin Albena care are doua trasee. Cel care merge la Gergana este traseul 1 si costa 2, 5 leva/adult si 1 leva/copil sub 12 ani parca. Sau cu bicicletele: 8leva/jumatate de ora sau 14 leva/1ora (1 leva=2 lei).

Albena este o statiune linistita, deci cine vrea cluburi, si-a gresit tinta. Am citit cateva impresii ale celor care au fost acolo. Bulgaria, Turcia, Grecia au alt sistem de acordare a stelelor.

Deci, daca alegi 3 stele si ai asteptari mari ca in Ro, vacanta e un dezastru de la inceput. Cel mai bine este la un hotel cu 4* superior sau 5*. La AI bauturile sunt autohtone, la UAI se adauga si bauturi internationale. N-am vazut vreo discriminare intre natii la modul de servire asa cum am citit.

Personalul cu care noi am intrat in contact s-a comportat foarte frumos, mult mai bine decat la noi.

Parcarea era cam aglomerata, dar neavand masina nu pot detalii.

N-am descarcat inca poze ca sa le pot afisa.

Pe scurt, ne-am simtit bine.

Trimis de mmn in 07.07.10 20:29:47

VIZUALIZĂRI: 4070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din camera

webmasterXY*
    [07.07.10 20:56:20]

@mmn, pe cat de echilibrat pe atat de util reviewul tau.

Multumim pentru faptul ca ai gasit timpul necesar sa detaliezi experienta ta la acest hotel, te asteptam pe viitor in masura disponibilitatii si cu alte asemenea impresii obiective si utile.

Bine te-ai alaturat comunitatii AmFostAcolo!

sbacau
    [08.07.10 12:38:32]

super scris; exact ce intereseaza, plus o multime de mici amanunte care fac deliciul unui rw complet. Felicitari si vot de la mine

[09.07.10 09:01:42]

Multumesc pentru aprecieri si vot.

Am uitat sa precizez ca in camera aveam aer conditionat care intra in pretul camerei.

Voi incarca si niste poze. Unele dintre ele sunt de o calitate mai slaba pentru ca sunt capturi video.

sbacau
    [09.07.10 11:33:10]

@mmn, mai am o intrebare: am vazut in fotografiile tale "rezervatia" sau cum se cheama; ma intereseaza balta- se poate pescui? Exista peste? Ma refer la pescuit sportiv, de relaxare, nu pentru cantitate sau foame :-)

mmierla
    [09.07.10 11:47:36]

Foarte frumoase pozele, un vot si de la mine.

[09.07.10 12:57:35]

Balta care se vede in poze face parte din rezervatia Baltata. Daca dai o cautare pe google poti sa iti dai seama cam cat de mare este. Din fata hotelului se vede foarte putin. Nu stiu daca are peste, dar fiind rezervatie naturala nu cred ca este permis pescuitul. Oricum, noi am fost si putin prin aceasta rezervatie, exista un drum scurt pe care se poate merge si cu masina, dar exista un gard care limita plimbarile.

[09.07.10 12:58:28]

mmierla, multumesc pentru vot!

Stelutz
    [12.07.10 23:47:04]

Cred ca e unul duntre cele mai complete review-uri pe care l-am citit vre-o data. Felicitari.

[13.07.10 13:28:49]

stelutz, multumesc pentru aprecieri!

ascent
    [14.07.10 11:41:26]

Un review foarte complet, asa cum ar trebui sa fie toate. Un vot si de la mine!

PS - Multumesc pentru aprecierile tale in legatura cu pozele postate de mine, desi nu stiai ca sunt ale mele. - ma refer la cele de la Cheile Corcoaia, Herculane.

[14.07.10 13:38:45]

ascent, imi cer scuze!am vazut dupa ce am trimis ecoul. inca nu sunt familiarizata cu site-ul. Oricum, frumoase poze. Ale mele sunt alb-negru pentru ca sunt facute demult.

[14.07.10 13:39:39]

.....si mersi pentru vot si cuvintele frumoase, ascent!

ascent
    [14.07.10 15:08:04]

@mmn - mi-a facut placere sa citesc ceea ce ai scris, mi-au placut pozele atasate. Iti doresc cat mai multe sejururi placute si cat mai multe review-uri postate aici!

ascent, mmierla, mmn, sbacau, Stelutz
    Alte impresii din această RUBRICĂGergana Hotel: