ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
ÎNSCRIS: 07.07.10
JUN-2010
2 AD. + 3 COPII -- v: 12,4,1

Un hotel impresionant

Am plecat pe 28 iunie spre Antalya cu putina teama. Experientele cu Turcia au fost 3 la numar pana acum, prima in Marmaris in tinereti nebune, f f ok ca si distractie si atmosfera, a doua f nasoala, la Kremlin Palace, unde am gasit totul imbacsit si murdar. A treia a fost iar impresionanta, Rixos Sungate placandu-mi f mult (deja aici am fost cu copiii mei). Deci, logic, urma din nou o experienta dezolanta, una calda-una rece. Din fericire pot sa spun ca din prima zi temerile mele s-au spulberat Lykia World & Links Golf Antalya fiind un hotel impresionant, curat, frumos, cu servicii f bune si personal extrem de amabil.

Cazarea:

Am avut pe voucher o camera Family Type cu vedere la piscina. Componenta fiind 2 adulti si 3 copii (intre 1 an si 12 ani), nu multe hoteluri in zona Antalya acceptand cazarea noastra intr-o camera fie ea si Junior Suite. De aceea am ales Lykia pentru ca nu mi-au trecut la pret de adult copilul de 12 ani, acest lucru ruinand bugetul alocat pentru aceasta familie.

Lykia este un hotel construit in 2008, este al treilea an de operare si acest lucru se vede. Totul este inca imaculat, dotarile si confortul fiind de ultim moment. Nu am avut ce reprosa camerei noastre, un apartament spatios cu doua dormitoare mari, doua bai si o terasa generoasa cu 2 sezlonguri cu masuta si inca o masuta cu 2 scaune.

Dormitorul principal avea un king size bed, suficient pentru 3 persoane adulte, un colt de living-room cu o canapea confortabila si o masuta dreptunghiulara, un birou mare cu priza de internet, telefon si minibar.

Baia din dormitorul principal a fost o surpriza placuta. F modern si avangardist designul, nu era o usa spre baie, prima incapere gazduind chiuveta, dulapioarele. De aici erau doua usi mate de sticla, una catre wc si una catre asa numita Wet Room care era o incapere ce avea cada si un spatiu langa unde era un dus de perete si inca un fel de dus pe tavan, cu duza f f mare, senzatia fiind f placuta, de ploaie calda de vara. Intre camera cu dus si dormitor era doar o usa de sticla, daca vroiai intimitate puteai trage un oblon, in dormitor.

In al doilea dormitor exista de asemenea un LCD, un birou si doua paturi queen size, care unite ofereau un spatiu de dormit de 2m40 latime si 2 m lungime. Ambele dormitoare aveau usa catre terasa si inca o portiune mare de usi transparente de sticla, f luminos si frumos.

Aerul conditionat functiona f bine, cu conditia ca unul dintre carduri de acces in camera sa ramana in slotul lui, aerul nefunctionand decat daca era curent electric in camera. Existau si 2 ventilatoare electrice, din acelea clasice, in tavan, care erau o alternativa sanatoasa (cel putin pentru copiii mei) pentru a trece noaptea in confort si racoare.

Restaurantele

Restaurantul principal, Leziz, avea o terasa extrem de mare unde nu a fost niciodata o problema sa gasim o masa libera. terasa se deschidea catre o pajiste superba, cu gazon si pini, unde copiii se jucau si nu aveam treaba cu ei 2 ore sau chiar 3 cat stateam la cina (f placuta atmosfera). Mancarea, ca de obicei la all inclusive, mi se pare coplesitoare, in primele 3 zile aproape ca nu am mancat pentru ca varietatea e asa de mare si eu sunt asa o nehotarata incat sfarseam cu o frigaruie de pui si un pic de salata, nestiind ce sa aleg din muntii aceia de mancare. Ca vorbim de frigarui, gratarele erau prezente pe terasa restaurantului, si la pranz si seara, iar baietii pregateau de zor minim 3 feluri de peste, frigarui de miel si pui, carne de vita si niste pasari micute, jumatati, care banuiesc ca erau prepelite. Asta mi s-a parut deosebit, mai ales ca la Sungate nu am avut gratare afara. Inauntru restaurantului se pregatea kumpir (cartof copt umplut), paste de tot felul invartite maiastru de un bucatar, shaorma, porumb fiert, tot felul de tocanite si mancaruri cu sos, burgeri si tot alaiul de garnituri, de la piure de morcovi si mazare, pana la broccoli la abur si dovleac sote. Inghetata era si la pranz si seara, servite in cornete, bucuria copiilor.

Gama de deserturi arata indestulator, mie mi se par f dulci deserturile lor, am gustat totusi niste gogosele mici, prajite si apoi date prin miere, care sunt facute in fata ta si sunt fenomenale. Restul de baclavale, sarailii si alte deserturi nu le-am incercat. Dar fructele erau fenomenale, chinezul care taia pepeni facea tot felul de smecherii cu cutitul, era un spectacol in sine sa il privesti. La fel si cel care taia salata, totul era live si construit ca un show.

Restaurantele a la carte erau numeroase, 3 fiind fara costuri suplimentare si 3 (cel de sushi, cel de peste si fructe de mare si inca unul- brazilian parca cu o taxa de rezervare). Sistemul de rezervare mi s-a parut greoi... trebuia sa rezervi dimineata, la un ghiseu, intre 9 si 12, pentru urmatoarele 3 zile. In realitate, la 9 fara ceva trebuia sa fii deja in fata ghiseului pentru ca era deja coada si riscai sa nu prinzi niciun loc. Se facea rezervare pentru a treia zi (noi miercuri dimineata am facut pentru sambata, vineri fiind deja rezervat full de marti). Asa am ajuns la restaurantul turcesc, care nu m-a impresionat deoarece preparatele de acolo le gustasem deja in restaurantul principal.

Mancarea era practic all around the clock, pentru ca de la 12 noaptea cand restaurantul principal termina Late Dinner puteai sa comanzi room service gratuit. Erau snack baruri, cafenele, cofetarii, colt de gozleme (clatitele acelea traditionale), cartofi copti, porumb si fructe rece pe gheata la barul de pe plaja. Burta mare sa ai si sa nu te blochezi cum o fac eu in fata atator feluri de mancare (a fost bine totusi, nu m-am intors cu kg in plus- o fi fost de vina si sportul extrem de alergat dupa copii).

Bautura- variata si destula, in opinia mea. Noi bem bere si vin, la bere nu era mare varietate, doar Tuborg (rece si mai slaba decat la noi), care era peste tot, daca nu prididea chelnerul sa iti aduca, te puteai servi de la draft, era unul in restaurant. Vinul alb nu l-am incercat, dar rose si rosu, cel standard, turcesc, era ok, chiar f bun, desi si ala mi s-a parut mai slab decat al nostru. Ce am vazut pe meniu, tot felul de cocktailuri, whisky Ballantines (si alte 2 marci scotiene pe care nu le stiu), coniac Napoleon. Daca vroiai marci mai smechere, scoteai banul. La micul dejun aveai sucuri fresh din ce fructe si legume doreai, contra 1. 5 euro paharul.

Activitati

Aici am profitat la maxim. Pilates in zona Fitness (un pavilion pe plaja), water gym in Activity Pool (erau 3 piscine mari: Activity unde era animatie, Main si Relax), Yoga si Chakra balancing in zona Balance (tot un pavilion de lemn pe malul marii). Aveai cate ceva de facut in fiecare ora si totul era interesant. Seara la amfiteatrul urias, in aer liber era mini disco de la 20. 30 la 21. 00 si de la 21. 30 era un show (chiar ok, se pregateau intens, magicieni, acrobati, dansuri, costume frumoase, dansatori priceputi). Distractia se muta la 22. 30 la Meltem Bar, barul de pe plaja, unde era karaoke, concurs de dans sau discoteca si foc de artificii. Microbistii puteau urmari meciurile din campionatul mondial pe un ecran urias amplasat pe terenul de fotbal, pe una din peluze, sau in sala de cinema, undeva in hotel, nu am ajuns la ea. Mai era bowling, 6 terenuri de tenis, un centru SPA f mare cu tot felul de proceduri, si un teren de golf urias, pe malul marii.

Pentru copii

Piscina principala si piscina activity aveau atasate piscine pentru copii cu tobogane mici, ciuperci si animale din care tasnea apa. Mai era un kiddie pool la Lykie Club, la umbra, piscina de bebelusi de 20 de cm si piscina de 40 de cm. Apoi era waterpark, ma rog, 5 tobogane cu piscina lor, copiii erau multumiti. La Lykie Club primeau copii de la 6 luni si aveau activitati pe categorii de varsta pana la 16 ani. Era ca o gradinita uriasa, lasai copilul acolo si se ocupau educatoarele de tot. Aveau chiar si restaurantul lor, la pranz, unde ii duceau sa manance.

Hotelul principal si plaja

Pe o suprafata impresionanta (vai de picioarele noastre) Lykia avea zone pentru toate gusturile. Pentru adulti singuri avea relax pool si Ibar, pentru cei cu copii, celelalte piscina si barurile de langa piscina. Personal atent si zambitor, daca te asezai la masa veneau imediat. Am lasat bacsis in fiecare seara la restaurant si la baruri, dar nu de la inceput, doar pentru ca am fost multumiti si am vrut sa le multumim si lor. Zonele erau f multe, in receptie, I Bar si barul de pe terase era wireless internet, in camere primeai cablu de la receptie, era tot free. Minibarul umplut zilnic. O singura zi a lipsit si am reclamat acest lucru, a doua zi ne astepta in camera o cutie cu baclavale delicioase si pe masuta din camera aranjament cu fructe, farfurii si tacamuri. Am avut nevoie si de doctor intr-o seara (s-a rezolvat fara sa platim consultatia, au luat ei legatura cu compania noastra de asigurari), a doua zi ne-au trimis bomboane in camera cu un card de Get Well Soon.

Plaja f f mare dar nu f bine amenajata, putine sezlonguri. Poate si pentru ca plaja lor de 2, 5 km o impart cu broastele testoane Carretera care isi depun ouale in iunie si sunt panouri care explica de ce nu putem muta sezlongurile pe plaja in alte zone decat cele desemnate (nu am vazut nicio broasca, totusi). Plaja mare, lata, cu nisip, cateva pietricele la intrarea in apa, dar nimic alarmant. Salvamar la post si un spatiu umbrit cu leagane si tobogane pentru copii.

Una peste alta mi-a placut f mult cum este intretinuta vegetatia, zona restaurantului principal cu terasa, faptul ca aveam fructe proaspete pe plaja dupa amiaza, amabilitatea chelnerilor si a managerului hotelului (a fost f dragut si a acceptat sa fac late check out- adica sa parasesc camera la 18. 00 fara nicio suprataxa, pentru ca aveam un copilas mic care avea nevoie de somnul de dupa amiaza).

Am luat cardul de return guest la Lykia si cred ca o sa ma intorc. A fost o vacanta extrem de reusita si voi recomanda cu drag acest hotel.

Trimis de extramona in 07.07.10 19:39:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris, hotel Hawaii (2000), Kremlin Palace, Antalya (2005), Rixos Sungate (2009)

VIZUALIZĂRI: 6578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (extramona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 375.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [07.07.10 19:46:34]

Super review, foarte multe informatii pe cat de utile pe atat de pretioase pentru cei care doresc sa ajunga acolo, felicitari!

presario
    [07.07.10 19:48:33]

Foarte bine descris acest hotel - felicitari !

Cam cati km sunt pana in oraselul Belek ?

[07.07.10 20:18:39]

Multumesc, e primul review postat, mi-am facut acum cont. Dar pentru ca s pot beneficia multi oameni, cum am beneficiat si eu, de review-urile de aici.

Pana la aeroportul din Antalya sunt 50 de km, pana in Belek nu stiu, sa fie vreo 30-40 ca e in drum. Denizkent e dincolo de Belek. Da, asta am uitat sa spun in review, hotelul este situat intr-o zona neturistica... adica e in plin desert Daca vrei civilizatie, sau sa iesi din resort seara, nu acesta este hotelul care iti trebuie. Aici nu e nimic in jur. Dar izolarea poate fi uneori buna... Liniste e, mai ales dupa 12. 30 cand se termina animatia si la Meltem Bar (nu e deranjanta nici pana atunci muzica, de la Family room abia se aude).

[07.07.10 20:38:10]

Nu stiu de ce apare la pret Fara Transport. Pretul este cu bilete de avion si cu taxele de aeroport, este pret final.

[07.07.10 21:01:02]

Ajustat pretul din caseta tehnica, astfel incat sa indice "cu avionul (toate taxele incluse)".

Felicitari pentru review si din partea mea, e unul remarcabil si, apreciez, foarte util multora.

Paranteza: il apreciez cu atat mai mult cu cat am fost si eu pe-acolo acu 2 ani, dar nu as fi gasit EVER disponibilitatea si iscusinta de a descrie atat de bine si de compet hotelul

creivean
    [07.07.10 21:12:18]

Felicitari pentru un review exemplar. Multumim, pentru ca ne-ai impartasit si noua, experientele prin care ai trecut la acest frumos resort.

Dat fiind modul in care scrii, te astept si cu alte review-uri.

[07.07.10 21:56:13]

Multumesc creivean si webmaster...o sa imi fac curaj sa postez un review si pentru Sungate si unul pentru o vila minunata din Grecia, din insula Meganissi (stiu ca webmaster mi-a zis acum 2 ani pe un alt forum sa postez aici impresiile, dupa ce m-a citit in alta parte, si nu l-am ascultat- scuze). Le iau incet-incet si poate voi putea ajuta la randul meu multi oameni sa ia decizia inteleapta pentru vacanta lor.

ancamariagadea*
    [07.07.10 22:31:53]

@extramona, excelente randurile tale! Pline de info utile! Bravo!

sbacau
    [08.07.10 13:21:14]

bine ai venit in comunitatea AFA! Inceputul fulminant, cu rw superb! Asteptam continuarile care trebuie sa se ridice la acelasi nivel! :-))

VYK_CIVIC
    [01.08.10 18:00:15]

Excelent review! Tot asteptam sa mai scrie cineva despre hotel si in perioada asta. Noi plecam in 19 august si, din cate am citit si aici, e superOk hotelul! Oricum sa stii ca am apreciat foarte mult scrirea pe capitole de interes.

Referitor la cel mai mic dintre copii: cum era organizata bucataria pentru ei? Ai putut pregati laptic sau alte chestii? Celelalte dotari(walkie talkie, carucior) erau operabile? La masa aveau si scaune pentru copii (si fetita mea are 1 an si 8 luni)?

Scuze pentru avalansa de intrebari (dar sa stii ca nu sunt toate!!!), insa avand in vedere ca cea mica e mica...

kiki
    [17.08.10 15:39:34]

Poti te rog sa-mi dai ceva detalii despre plaja-sezlongurile au si saltele ca asa fara, cred ca sunt incomode, exista numai umbrare sau si umbrele, ma intereseaza amanuntele astea deoarece noua ne place sa petrecem mai mult timp pe plaja. Orice alta completare este de folos!

Multumesc mult!

stefan.b
    [17.01.11 15:56:50]

te rog poti sa-mi dai un mail ca sa-mi spui de la ce agentie ai luat biletele.

creivean, extramona, kiki, sbacau, stefan.b, VYK_CIVIC
    Alte impresii din această RUBRICĂLykia World Antalya Links & Golf Resort [Denizkent]:

• pagină generată în 0.066308975219727 sec