ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 07.07.10
    JUL-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pentru Creta recomand calduros alt hotel

Hotelul Malia Bay apartine de statiunea Malia. Nu este in statiune ci la 2 km, mai exact la periferie. Legaturile cu statiunea sunt deplorabile asa ca mersul pe jos face piciorul... se aplica cu mult succes daca doriti si altceva decat balariile ce urmeaza dupa hotel spre vestigiile de la Malia Palace.

Hotelul Malia Bay are pe frontispiciu 4 stele mari si late. Ei viseaza frumos pentru ca 2 stelute romanesti sunt mai mult decat suficiente. Ceea ce imi vine in memorie este experienta din copilarie la un hotel din Eforie Sud la care am fost cu ai mei printr-un bilet luat prin sindicat si ne-am jurat ca nu mai repetam varianta.

Prima impresie la patrunderea in camera este de crunta dezamagire.

1. Mobilierul este unul de proasta calitate, dulapul inutilizabil din cauza mirosului iar dusul este o improvizatie gen tabara de liceeni.

2. Dusul este separat printr-o perdea de restul baii, deci nu are cabina ci doar un prag facut pentru a nu inunda baia cu apa scursa. Nu exista nici macar suport pentru a fixa capul de dus pe perete, acesta trebuind agatat de bateria dusului. Sapunurile de la baie sunt ceea ce vedeti prin trenurile noastre asa ca nu visati la plicuri cu sampon si gel de dus.

3. Televizorul este pus ca sa fie tinand cont de diagonala impresionanta de 30 de cm. Noroc ca au plasma in receptie.

4. Diminetile sunt speciale. Va trezesc cretanii cu harnicia lor de la 7 a. m. fara probleme atunci cand incep reparatiile prin zona (ma refer la depanatorii din hotel). O data la cateva zile sunteti imbatati la orele diminetii si cu senzatii olfactive de neuitat rezultate probabil din curatarea haznalei (probabil cu vidanja).

5. Au aer conditionat si foen ceea ce e uluitor dar mai mult de o jumatate de stea peste cele 2 nu pot sa le acord.

Restaurantul din dotare mai spala din pacate.

1. Mancarea e comestibila asa cum mentiona cineva care a mai calcat acolo. Noroc cu fructele si salatele ca altfel era tragic. Ceea ce e gatit cu carne nu e prea grozav asa ca ar fi bine sa fiti adeptul retetelor mediteraneene.

2. Bautura e calcaiul lui Ahile. Doar dimineata au un fel de suc de fructe la dozator care nu e acidulat dar care seamana cu un cappy fara pretentie de naturalete oferit cu generozitate in tara citricelor. La pranz apar la interval sucurile acidulate de proasta calitate, berea locala care e mai buna ca apa si atat si vinurile tot la dozator ce seamana ce cele varsate la noi sau cele la pet cu pret pana in 3 ron. Seara e acelasi tratament de hidratare ca la pranz. Greu cu limonadele astea in insula.

Daca poftiti un fresh sau cocktail de nu stiu ce, pregatiti de la 3. 50 eur in sus si schimbati oferta.

Plaja hotelului e OK dar nu se poate face baie fara papuci find stanci si arici de mare. In dreapta hotelului la 5 min de mers este un golf superb unde se poate face plaja dar si baie in conditii excelente.

Au si picine dar facute pentru kinderi si pensionari. By the way, media de varsta e de peste 50 de ani iar daca sunt tineri atunci au si multi kinderi zgubilitici cu ei. Predomina rusii si italienii. Romanii evita locatia si bine fac pentru ca nu corespunde ce au pe site cu ceea ce ofera.

Eu va recomand calduros pentru Creta un hotel de minim 5 * situat in Hersonissos sau Rethymno pentru a putea face excursiile in vestul Cretei care sunt cele mai reusite.

Trimis de stephanos* in 07.07.10 16:14:29
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stephanos*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2099 PMA (din 6 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

kristian_timis
    [07.07.10 16:27:19]

Merg si eu in CRETA luna viitoare la un hotel de 4* AI din Hersonissos ARMINDA. Nu prea stiu multe despre el decat depe net. Nu am vazut nici un review despre hotelul asta decat de la englezi sau de la nemti care au fost acolo. Poate ma lamuriti dumneavoastra cu ceva. VA MULTUMESC

stephanos*AUTOR REVIEW
    [07.07.10 16:42:04]

V-as ajuta cu placere, dar Creta e a treia insula ca marime din Mediterana si e plina de statiuni. Va puteam ajuta daca ma intrebati despre ceea ce am vazut in Malia . Puteti vizita Malia pentru plaje si pentru palatul minoic de acolo. Eu n-am reusit sa-l vad desi am incercat de 3 ori (au baietii un program de vizitare de parca te-ar duce in carca prin areal).Malia are multe cluburi dar pe mine nu m-au interesat. Incercati sa vizitati Chania, Balos, Spinalonga si evitati Cretaquarium care e pe jumatate inchis (8 eur pt. 3 rechini e cam mult) si muzeul de arheologie din Heraklion care e in renovare . Luati o masina si faceti trasee.

Simo&Siggi
    [19.06.14 19:27:37]

Hallo, din pacate am citit prea tarziu impresia ta despre Malia Bay adica dupa ce am rezervat... ceea ce ma uimit a fost ca eu am rezervat de pe un seit nemtesc si acolo era 80% pozitiv... Hmm acum daca stau si ma gindesc au fost cu siguranta pensionarii sau cei cu copii...

Oricum in 4 Ani nu sa schimbat nimic!!

A doua oara nu o sa mai calc pe acolo...

Ps Apa de la dozator a fost mai buna ca berea

kristian_timis, Simo&Siggi, stephanos*
    Alte impresii din această RUBRICĂMalia Bay Beach Hotel&Bungalow: