ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
ÎNSCRIS: 07.07.10
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 1.9

Sejur la Delphin cu doi copii mici

Am fost acolo si... o sa mai mergem cand or sa aiba gemenii 4 ani

Am fost foarte dezamagita de agentia de turism de la care am luat biletele. Biletele au fost luate la mijocul lunii decembrie pentru un sejur la sfarsitul lunii iunie. Reducerea pe care ziceau ei sa ne-o ofera era aceeasi pe care o ofereau si in luna mai!!! Deci, nu am facut nici o afacere cumparand biletele mai devreme. Apoi acolo am aflat ca altii, din Cluj au dat pe bilete cu 200 euro mai putin. Si cand te gandesti ca noi am luat biletele de la Tour Operator. Apoi, cu 3 zile inainte de plecare ne-au sunat sa venim sa luam alte bilete de avion, pentru ca s-a schimbat compania de zbor. Mi-au dat si alte vouchere (uitasera ca imi dadusera unele si in decembrie). Acasa am constata ca de data aceasta gresisera datele noastre de nastere. Am sunat si mi-au spus la telefon ca le-au modificat in calculator si ca o sa le retransmita si hotelului (ceea ce nu au facut). Apoi surpriza la avion!!! Am calatorit impreuna cu cei 2 copii ai nostril (infanti). Acolo am aflat ca nu este inregistrat decat unul din copii. Ni s-a zis ca sistemul lor de inregistrare nu permitea inregistrarea a 2 copii infanti la o singura familie. S-a rezolvat problema pentru ca pentru ei nu se plateste nimic. Dar oricum, cateva minute iti sare inima in piept. Apoi, la noi era mai usor ca stiam limba, dar acolo…. (acolo ne-au ajutat cei de la LT, compania lor partenera, carora chiar nu avem ce sa le reprosam, au fost niste profesionisti desavarsiti). Dupa ce respiram usurati ca s-a rezolvat problema, aflam ca nu putem sta unul langa altul cu gemenii, pentru ca avionul nu este prevazut cu 2 masti de oxigen pentru infanti pe acelasi rand. Asa ca am stat pe randuri diferite si am comunicat prin semne. Cam atat cu cea a fost rau, de aici incolo numai lucruri bune.

Ca acolo este frumos, conditiile sunt deosebite, asta vi le poate spune oricine. Sa incerc sa va povestesc din lucrurile pe care am cautat sa le aflu eu pana sa plec, in special pentru familiile cu copii mici.

Cazarea s-a facut foarte repede, apoi cineva de la receptie ne-a povestit unde sunt restaurantele, la ce ora sunt mesele, cam tot ce trebui asa stim. Ne-au pus si bratarile, atat noua cat si copiilor, cu care am avut acces nelimitat la mancare, bautura. Tot atunci ne-au dat si 4 carduri pentru prosoape. Prosoapele se puteau lua intre 8-19. 00 si schimba ori de cate ori doreai. Tot acolo, la centrul de prosoape iti puteai gasi lucurile uitate cu 1 zi inainte la piscine (si credeti-ma, erau destule). De la receptie se puteau lua si carucioare pentru copii. Depozitul cerut era de 50 euro, bani pe care-i primeai inapoi la sfarsitul sejurului cand aduceai carutul. Caruturile erau tip sport, marca Mac Laren. Un lucru foarte interesant mi s-a parut faptul ca pe ecusoanele tuturor angajatilor era trecuta limba straina ape care o cunosteau- germana sau/si rusa sau /si engleza. Ne-au zis ca in camera o sa gasim patuturile petru copii, dar daca cumva nu le gasim sa sunam la receptie (patuturile erau gratis). Cand am ajuns in camera patuturile lipseau; am sunat la receptie si a aparut cineva in 5 min cu patuturile, apoi hamalul cu bagajele. Patuturile erau din cele pliante, destul de mari, aveau salteluta de 5 cm si pilota. Camera in care am stat avea un pat matrimonial, unul de 1 persoana si unca un divan. Desi au mai fost inca 2 patuturi, era incontinuare loc suficient pentru fuga. Atat in lifturi, usa de la camera si de la balcon puteai intra cu caruciorul de gemeni, deci era suficient loc. Noi am lasat carutul pe balcon, ca sa nu ocupe loc in camera. Pe balcon era un suport de intins rufe, 2 scaune si o masa de plastic. Minibarul din camera erau 2 sticle de 0, 5l apa plata, 2 sticle de 0, 25 ml apa minerala – marcile lor, 2 sticle de 0, 5l bere Efes, 1 sticla de 0, 25l Pepsi, 1 sticla 0, 25l Suc portocale gen Fanta, 2 cutii de 0, 3l nectar de piersici, o puncuta mica de alune si o napolitana mica cu ciocolata sau orez expandat in ciocolata. Apoi cana electrica, pliculete de ceai de vreo 5 feluri, cafea, zahar, lapte pentru cafea. Fructele din camera 2 portocale si 2 prune, pe care daca nu le mancai nu ti le schimbau iar daca mancai doar 1 portocala iti aducea alta, nimic deosebit.

In legatura cu mancarea nu am ce sa va spun; sunt atatea feluri ca nu ai de unde sa alegi. E periculos sa stai acolo, eoarece sigur vii cu cateva kg in plus. Am fost la 4 restaurante a la carte (rezervarea se facea din camera, prin telefon cu 1 zi inainte) si asta e si ordinea in care ne-au impresionat: fructe de mare, mexican, japonez, chinezesc. Vorbeai cu 1 robot, asteptai pana la sfarsit sa-ti spuna numarul rezervarii apoi, a doua zi luai biletul cu rezervarea de la receptie. De fiecare data am plecat de acolo mai mult decat satui pentru ca, daca nu comandai ceva in mod expres ei iti aduceau cate o portie din tot meniul!!! Noi am decis ca sa luam doar supa si desertul fiecare, apoi din restul portilor sa cerem doar cate 1portie si sa mancam amandoi, . Si chiar si asa era prea mult (acum depinde si de stomacul fiecaruia).

Legat de mancare pentru copii care m-a dezamagit. Asa cum am spus, o sa mai mergem acolo cand gemenii vor avea 4-5 ani si vor putea sa manance apropae orice. La baby corner aveau un frigider in care aveau lapte la cutie si 4-5 budinci. Biscuiti tot timpul, cuptor cu microunde, blender si un aparat de incalzit biberoane. La children corner (caruia ii disparuse eticheta dupa 2 zile) aveau la masa de pranz si seara paste cu sos de rosii, sos de rosii cu carne sau sos de ciuperci. Asta alternau ei!! Chiar m-am plans bucatarului ca nu suntem italieni sa-i dai copilului in fiecare zi la masa de pranz si la cina paste cu unul din sosuri. Apoi mai aveau piure sau bilute de cartofi si chiftele sau snitele de pui. Doar atat si astea le combinau in toate zilele. Iaurt aveau de vreo8-10 feluri, dar varsat, dimineata si seara; suc natural de portocale, capsuni si banane cu lapte doar dimineata si la pranz, fructe la toate mesele (pepene rosu, galben, mere, cirese, prune si uneori banane).

Scaunele de masa pentru copii erau la discrretie; la fiecare iesire spre terasa erau aliniate minim 10 scaune, pe terasa alte scaune, la restaurantele a la carte iar cel putin 2 scaune pentru copii.

Am inteles ca daca cereai iti aduceau in camera lapte praf pentru copii (NAN).

Luna Park era deschisa zilnic intre 19. 30-21. 30 adica exact in orele in care se servea cina. Acolo gaseai o roata, masinute din acelea care se ciocnesc, un trenulet, o barcuta care te legana destul de tare stanga dreapta si un carusel cu leagane din fier. Puteai sa te dai in ele de cate ori voiai, nimeni nu-ti zicea nimic.

Toboganele: sunt 5 tobogane cu apa, deschise zilnic 2h dimineata si de la 13. 00-17. 00, cu o piscine in care am observat ca era apa mai calda. Cand nu merg toboganele, poti sa stai acolo la piscina.

Piscina pentru copii: este cu apa de 40 cm; mie mi s-a parut ca e apa cea mai rece din toate piscinele. Este lunga de vreo 30m, lata de 5 m si intr-o extrema are un toboggan in care cazi direct in apa iar in mijloc are o ciuperca mare din care curge apa si din care pleaca 3 tobogane. De-a lungul piscinei sunt sezlonguri si baldachine, mare parte la umbra copacilor. Desi ei spun ca ar trebui folositi pampers de apa eu am vazut foarte putini copii cu astfel de pampersi (in special romani).

Pe plaja este un loc de joaca pentru copii, cam de 3m pe 3m acoperit cu stuf. Sunt 4 mese de plastic, cateva scaune de plastic, 2 calusei si jucariile uitate/lasate de alti copii.

Sunt cateva locuri semnalate in care gasesti diferite feluri de mancare la diferite ore. Langa plaja: cartofi copti, pepene rosu, porumb fiert. La piscina hot dog si paine prajita cu salam si cascaval. La baruri fructe la gheata, fursecuri, produse de patiserie. Bauturile acoolice sunt locale: gin local, campari, rom local etc. Au apa, siucuri la dozatoare self-service, la baruri au nectar, pepsi, 7up si tot ce-ti trece prin cap.

Daca va mai intereseaza ceva, intrebati-ma va raspund cu placere. Daca nu aveti copii, nu va recomand acest hotel; este intr-adevar un hotel deosebit, dar asa cum spun toti, este un hotel cu familii pentru copii, care sunt obisnuite cu galagia, haosul, cu faptul ca nazdravanii tipa, alearga. Iar pentru copii de peste 4 ani mi se pare o alegere perfecta. Exista animatori care se joaca cu ei, se dau cu ei in carusel, roata, etc in timp ce parintii pot sa stea linistiti la soare sau la masa. Asa cum ziceam la inceput, sper sa reusim sa mai mergem acolo cand gemenii vor avea 4-5 ani.

Trimis de giobedoi in 07.07.10 15:17:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giobedoi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Locul de joaca pentru copii situat langa piscina copiilor

presario
    [07.07.10 15:23:06]

Foarte bine descris - felicitari !

[07.07.10 15:26:09]

Multumesc,

problema este ca review-ul meu se refer la hotelul Delphin De Luxe din Antalya si acum trebui sa nmut impresiile, dar nu stiu cum

presario
    [07.07.10 15:29:37]

Da-i un mesaj personal la webmaster 22 ( cel care se ocupa de Turcia ) si va muta el review-ul.

Il gasesti pe pagina de start a site-ului, la rubrica "echipa de moderatori".

[07.07.10 15:30:59]

Ati fost la Delphin PALLACE De Luxe, in LARA? (o sa mutam noi review-ul, in acest caz)

[07.07.10 15:32:54]

Da, am fost la Delphin Palace e Luxe din Lara, Antalya. Multiesc mult daca mutati review-ul

[07.07.10 15:38:35]

Review-ul a fost mutat la rubrica Hotelului Delphin Palace De Luxe Collection din Lara.

E bine de retinut ca doua dintre cele doua hoteluri Delphin au in denumire "De Luxe" si ca ambele (de fapt toate cele 4 - sau 5, ca mai este unul in constructie) sunt situate in Antalya, ca regiune. Cel mai bun mod de a face distinctie intre ele este de a referi statiunea - LARA, respectiv ALANYA.

alinutzza140*
    [07.07.10 15:43:17]

Un review foarte cuprinzator ,cu multe informatii utile. Va felicit.

[07.07.10 16:00:30]

Multumesc. Asa cum am spus, sper sa le fie de ajutor famiilor cu copii care aleg acest hotel.

oghic
    [16.07.10 13:18:11]

Foarte bine explicat, peste doua saptamani voi merge si eu acolo, suntem 3 perechi dar nu suntem cu copii, ... sa inteleg ca a fost o alegere gresita?

Noi vom cauta distractia mai mult, cum este la club (discoteca) ? pana la ce ora au program? alte activitati pentru tineri mai sunt? bowling este, si daca da, se plateste? La aeroport mai exista taxa pentru viza?

Multumesc anticipat.

[16.07.10 13:24:34]

Nu te baza prea mult pe clubul de la hotel, poti merge in schimb in Alanya unde gasesti viata de noapte adevarata si cluburi beton.

Bowling-ul este la hotel (2 piste ) si este contra cost iar taxa de viza nu mai este de anul acesta.

[16.07.10 13:29:37]

Upssss acum am vazut ca este vorba de hotelul din Lara si nu de cel de langa Alanya .

Totusi in afara de treaba cu cluburile (ca Alanya este departe de acest hotel) restul ramane valabil

[16.07.10 15:30:31]

Hotelul este o alegere foarte buna pentru familiile cu copii. Daca nu va deranjeaza sa va loviti la tot pasul de copii mai mari sau mai mici, atunci ramane in continuare o alegere buna.

Discoteca era in unele seri pana la ora 2. Stiu ca aveau si bowling, mese de biliard, dar erau contra cost. Nu stiu cat costa si pana la ce ora era deschis, dar majoritatea erau deschise cel putin pana la 12 noaptea. Au ei grija sa pregateasca cate ceva in fiecare seara/noapte si sa afiseze programul la parter sau in lifturi.

Orasul e destul de departe. Cu autocarul hotelului am facut cca 40 min de la hotel pana in partea veche a Antalyei. La intoarcere, pentru ca am pierdut autocarul, am dat 20 euro pe taxi pana la hotel. E posibil ca noaptea sa fie mai scump.

gioko
    [22.01.11 16:16:07]

Buna,

Pot afla si eu daca exista bar pe plaja?

De asemnenea intreb daca la restul barurilor hotelului se servea si vin alb (nu inghit taria si berea decat ocazional) si daca mai gasim si un gin tonic, o marguerita, sex-on-the-beach pt doamne, chiar daca ingredientele folosite sunt locale?

Multumesc.

[22.01.11 16:24:11]

Buna,

Da, exista un bar pe plaja deschis pana noaptea la 12, daca nu chiar si mai tarziu. Da aveau vin alb, gin, cocktail-uri cu si fara alcool (aprox 5 tipuri din fiecare categorie) si multe altele dar toate cu ingrediente locale

gioko
    [22.01.11 18:03:33]

Multumesc pt informatii, insa as mai vrea sa intreb ceva (intrucat am observat abia acum ca exista mai multe resorturi Delphine).

Despre ce hotel e vorba DELPHINE DIVA PREMIERE sau DELPHINE PALACE? Ma intereseaza cel din LARA KUNDU (ANTALYA). M-ar mai interesa sa stiu daca RIXOS LARES SE AFLA IN APROPIERE si daca are AQUA PARK si Luna Park.

Multumesc

[22.01.11 19:31:37]

gioko, asta este Delphin Palace, Delphin Diva este la vreo 300 m de acest hotel iar Rixos Lares la vreo 700-800 m.

Are aquapark cu tobogane pentru adulti si copii. Deasemenea are si luna park care functioneaza cateva ore seara.

[13.05.11 09:58:12]

buna,

as doi sa stiu cam cat faci cu autocarul de la hotel la aeroport. multumesc

mandi
    [13.05.11 15:59:04]

Cam 20 de minute.

[13.05.11 19:49:16]

[14.05.11 08:12:35]

Teoretic faci 20 min de la aeroport pana la hotel; noi am facut aproximativ 1h, poate chiar putin mai mult pentru ca autocarul opreste si la alte hoteluri pentru a lasa alti turisti.

[14.05.11 14:48:32]

buna giobedoi! am citit tot ce ai scris despre acest hotel si mi-a placut! o intrebare totusi... fetita mea are 1 ani si 4luni, sa inteleg ca nu ne recomanzi hotelul daca e asa mica? am vz ca ai zis ca te vei reintoarce cand copii vor avea peste 4 ani...

[14.05.11 21:38:21]

Hotelul e ok, are toate facilitatile pentru copii, vi-l recomand din toata inima. Noi avem 2 copii mofturosi carora la acea vreme inca le dadeam mancarea pasata si nu foarte diversificata. Noi am fost 2adulti cu 2 copii mici si a fost greu din cauza faptului ca nu mancau iar asta ne-a stresat destul de tare. Au mancat foarte multe cirese, pepene si nectar de piersici si... cam atat. Sper sa ne reintoarcem acolo pentru ca ne-a placut foarte mult iar la 4-5 ani ii poti lasa mai mult cu animatorii, le poti da ce mancare vor ei, mi se pare totul mai usor.

[14.05.11 22:01:19]

a, ok! ma speriasem da... si eu abia astept sa mai creasca pitica mea, va fi mult mai bine pt mami si tati atunci... dar mai avem de tras...

mai spune-mi te rog ceva: apa marii cum e? se poate intra putzin macar la mal cu pitica sau am inteles ca e destul de abrupta intrarea?

[14.05.11 22:06:58]

Apa marii a fost ok... pentru mami si tati;

intr-adevar era foarte abrupt de la mal iar noua ne-a fost frica sa intram cu ei in apa; nici macar cu cate unul pe rand nu ne-am riscat. Noi am prins si cateva valuri, asa ca era si mai periculos.

Nici celelalte familii care erau cu copii asa mici nu se aventurau cu ei la apa.

Gemenii au facut baie numai in piscine (cu pampersi de apa)

[14.05.11 22:28:36]

am inteles. merci mult pt informatii!

rodica p
    [17.05.11 23:59:34]

Buna,

Felicitari pt review. Am mai multe intrebari:

- se aude zgomotul de pe strada in hotel? am vazut ca este f aproape de sosea. Noi eram obisnuti cu resorturile ascunse in paduri de pini

- vegetatie este in complex?

- exista amfiteatru si spectacole seara?

- Pontonul are dusuri, se poate cobori de pe el pt o baie?

- Se face aerobic sau aquagym?

Multumesc.

[18.05.11 22:27:52]

Multumesc rodica p.

Noi am avut camera sea side view, adica in partea opusa strazii, asa ca nu-ti pot spune daca se auzea zgomotul de la sosea. Nu cred ca se auzea pentru ca hotelul era mult mai sus decat soseaua, dar nu garantez.

Da, este vegetatie in complex; sunt si hamacuri si baldachine printre palmieri, flori, e foarte frumos. Mie mi s-a parut suficienta verdeata, dar nu am cu ce compara.

Da, au amfiteatru si spectacole in fiecare seara, pana la ora 23. Apoi liniste, pentru a nu-i deranja pe cei din camerele cu vedere la mare. Discoteca era pe plaja si chiar daca acolo rasuna muzica taare de tot, nu se auzea nicaieri in restul resortului.

Erau 2 dusuri de o parte si de alta a pontonului care ducea la barul de pe mare. Dusurile erau cu apa RECE. Mai erau cateva dusuri, cabine de schimb si dusuri numai pentru picioare la iesirea de pe plaja.

Mergeam pe "drumurile" din lemn pentru a ajunge la apa numai atunci cand nisipul devenea prea fierbinte; pontonul nu ajungea chiar pana la apa, ceea ce nu era foarte placut mai ales cad nisipul incepea sa friga.

Se face si aerobic, aquagym si pilates, in fiecare zi. Pentru fiecare dintre ele este o antrenoare care se plimba peste tot prin zona piscinei si pe plaja pentru a te invita la asa ceva. Erau pe la 11 dimineata, parca; incepeau sa se plimbe cu 1/2h inainte pentru a anunta inceperea orelor, asa ca era imposibil sa le ratezi.

rodica p
    [19.05.11 08:05:08]

Multumesc pt promptitudine.

La restaurant era galagie?

De pe ponton se putea cobori in mare?

[21.05.11 14:51:47]

La restaurant era galagie, dar nu deranjanta, in perioada in care se servea masa. Hotelul este foarte mare si in general sunt familii cu copii. Cred ca era mai liniste in interior, la restaurant, pentru ca era mai putina lume; majoritatea prefera terasa. Pe noi sincer nu ne-a deranjat galagia, eram preoupati de faptul ca gemenii nu voiau sa manance.

Din camera insa nu se auzea.

Sunt 2 tipuri de "pontoane": cele dintre randurile de sezlonguri, care in final se unesc si duc la malul marii, si pontonul mare, ca capatul caruia era barul.

Cel mare era lat, erau masute de-a lungul accestuia si in dreptul barului erau 2 nivele; de pe cel de jos se putea cobori in mare, dar era apa cam adanca. Erau si cateva saltele relaxa acolo, cu cearsafuri (in loc de sezlonguri), dar erau ocupate tot timpul.

[21.05.11 23:41:53]

ai te rog idee, care sunt cele mai linistite camere? avem de ales intre cele cu vedere spre mare sau nu. Am inteles de la cineva ca cele cu vedere spre mare, au si vedere la piscina si e galagie mare acolo. asa e? noi de fapt o sa optam pt o family room pt ca o vom lua si pe mama cu noi, sa ne mai ajute si ea cu bebele

[21.05.11 23:45:03]

a... si inca ceva! iti mai aduci aminte cat timp ati facut cu avionul? sincera sa fiu, daca imi este teama de ceva, de asta imi e... desi am mai zburat, urasc zborul cu avionul... si mai ales acum ca sunt si cu bebele... sper sa fie ok!

[21.05.11 23:52:48]

Camera in care am stat noi era sea side view; adica asa cum ai zis avea vedere si la piscina.

Mie nu mi s-a parut galagioasa din cauza piscinei - mai ales ca lumea venea dimineata destul de tarziu la piscina, iar dupa amiaza, cel tarziu la ora 18 nu mai era nimeni acolo. Se auzeau mai degraba tacamurile, cand pregateau masa, dar asta pentru ca stateam la un etaj inferior.

Eu as alege tot o camera sea side view, dar pe la ultimul etaj si, mai ales, spre capatul culoarului, nu spre mijlocul hotelului. Noi am stat in prima camera de pe culoar si toata lumea care se ducea/intorcea de la plaja trecea pe langa camera noastra. Erau vreo 3-4 cm intre usa si covor, asa ca se auzea muulta galagie peacolo.

Camera noastra era o camera normala, nu family room, dar avea un pat matrimonial, un pat de 1 persoana, inca un divan si... 2 patuturi de copii. Daca luati o family room o luati pentru intimitate, pentru ca spatiu pentru 3 persoane era suficient.

[21.05.11 23:56:53]

Nu mai stiu exact cat am facut cu avionul, sub 2 ore parca. Dar asta iti spun cei de la orice agentie cu exactitate. Problema a fost ca avionul a decolat cu aproape 2 ore intarziere.

Pentru bebe... ia cat mai multe jucarii, ca sa nu se plictiseasca in avion

[22.05.11 14:17:16]

merci mult!