ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
ÎNSCRIS: 05.07.08
JUL-2010

ARTICOL ARHIVAT

Frumos... dar nu impecabil

Pentru inceput vreau sa va spun ca am fost anul acesta pentru a cincea oara in concediu in Turcia. Am ales acest hotel din curiozitate si datorita pretului acceptabil. Anul trecut am fost la Delphine Deluxe si mereu priveam in curtea vecina a hotelului Mukarnas.

Biletele le-am achizitionat inca din februarie, avand astfel 25% reducere din pretul de cazare. Plecarea a fost din Iasi, insa cu aproximativ o ora intarziere. Transferul a fost placut, operatorul agentiei cu care am plecat avand abilitati de comunicare bine conturate.

Cazarea a fost rapida, insa realitatea din camere ne-a lasat uluiti pe unii dintre noi (am fost 13 adulti si 2 copii). Am incercat initial sa lasam cate 10 euro de cuplu la receptie si am fost uimiti ca ni s-au returnat banii. Apoi am inteles care a fost motivul. Noi am fost cazati la primul nivel, cu vedere spre terenul de tenis, insa nu acest lucru m-a deranjat. Baia era adaptata pentru persoanele cu dizabilitati, iar impactul a fost unul negativ asupra psihicului. In concluzie, ni s-a repartizat o camera pentru persoane cu nevoi speciale. Un alt cuplu a primit camerea fara ferestre si balcon, la mansarda. Altii au primit camere foarte mici, care nu se incadrau in conceptul de camere standard.

A doua zi, dupa indelungi insistente si atentii in euro, ne-au fost inlocuite camerele cu unele normale. Datorita acestei experiente de inceput am realizat ca noi romanii suntem discriminati, oricat de civilizati si educati am fi, desi platim mai mult decat rusii sau nemtii.

Serviciile au fost satisfacatoare, impresionante pentru cei care se aflau la prima vacanta in Turcia, obisnuite pentru noi ceilalti. Inevitabil se fac unele comparatii, insa am incercat sa nu putem asa mult accent pe acest fapt, cautand sa luam totul ca pe o experienta noua si sa vedem doar partea buna a lucrurilor.

Intradevar, serviciile culinare nu te extaziaza, dar sunt destul de variate. Ospatarii sunt serviabili, dar asteapta sa fie motivati, uneori fiind chiar ostentativi in aceasta privinta. Nu inteleg de ce hotelul nu include acest serviciu din start in pretul initial ca sa scape turistul de aceasta grija, mai ales ca in acest complex chelnerii doar iti rididica farfuria si iti aduc la pranz si cina bauturile. Stiu ca bacsisul e obicei turcesc dar e destul de incomod ca la fiecare masa sa ai bani la tine, sa ai grija ca cel care te-a servit sa fie, , multumit''... e ca si cum tu trebuie sa te porti frumos cu el, nu invers.

In ce priveste piscinele, acestea ofera suficient spatiu, dar asa cum au mai scris si altii, la acest hotel se practica ocuparea foarte matinala a sezlongurilor.

Animatia a fost modesta, putini dintre ei dialogand cu noi, cativa fiind chiar deosebit de aroganti, acordand mult prea multa atentie, celorlalte nationalitati. In schimb mi-a placut ca variau locul de desfasurare al show-urilor de noapte: amfiteatru, plaja, terasa, piscina.

In acest resort am intalnit si foarte multi turci care fiind la ei acasa, ignorau foarte multe reguli in ceea ce priveste manierele: vorbeau mult si tare, iti ocupau masa in timp ce tu erai plecat sa-ti iei ceva din sala cu mancare, etc. Din cate am inteles eu, in ultimul timp, multe hoteluri au fost preluate de rusi, spre deosebire de anii trecuti cand nemtii detineau suprematia in domeniul hotelier din Turcia. Acest lucru chiar se simte pentru noi, romanii.

Per total concediul a fost unul placut. Insa surpriza finala a fost total neasteptata. Trebuia sa avem avion Antalya-Iasi la ora 10. 30. Am fost anuntati cu o zi inainte ca avionul va fi la 15. 40 si ca vom ateriza la Bacau. N-am fost deranjati initial de acest lucru. Am plecat mai tarziu din hotel, asa ca acest lucru ne-a bucurat la inceput. La ora 13 eram in aeroport iar avionul, dupa informatiile aeroportului trebuia sa decoleze la ora 15. Am facut chiar si ultimul control si surpriza... au afisat apoi ora 16. 35. Intr-un final am decolat la ora 18. Am stat 3 ore dupa ultimul control, fara apa si fara niciun fel de explicatie plauzibila. Ne-au tot dus cu vorba 3 ore, ba ca avionul nu e curatat, ba ca imediat ne imbarcam, ba ca operatorul le-a dat indicatii gresite, etc. Si uite asa am reusit sa stam mai mult de 5 ore in aeroport, ca in stirile ce le vedem uneori la televizor si avem impresia ca sunt exagerate si ca noua nu ni se poate intampla acest lucru. Stewardesele ne-au spus doar ca si ele au asteptat, ca pista de la Iasi e in reparatii, ca apoi nu au avut culoar de zbor si apoi ca sa fim bucurosi ca au venit special de la Bucuresti prentru noi. Asa ca ne-am resemnat, mai mult din cauza oboselii si am avut noroc de un zbor linistit. N-am sa dau numele agentiei cu care am plecat, insa cu siguranta ne-au pierdut ca si clienti.

Cam acesta a fost concediul de anul acesta. Dumneavoastra sunteti cei care puteti decide daca va doriti sau nu o asemenea vacanta! Am incercat sa fiu cat mai obiectiva.

Sanatate multa si numai bine!

Trimis de adelinanina in 07.07.10 13:02:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi (de 2 ori), Alanya Delphine deluxe (de 2 ori)

VIZUALIZĂRI: 3687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adelinanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 850.00 EUR pe cameră

presario
    [07.07.10 13:18:43]

La Kusadasi la ce hoteluri ai fost ?

[07.07.10 13:28:01]

Buna! Am fost acum 6 ani la Pigale Panorama si acum 2 ani la Surmeli Efes. Am ales atunci Kusadasi pentru plaja, nu pentru servicii. Plaja Long Beach este geniala!

presario
    [07.07.10 13:32:46]

Si inteleg ca Delphin De Luxe Alanya este putin peste Mukarnas ?

[07.07.10 13:50:04]

Delphine Deluxe este peste Mukarnas. Isi trateaza mai bine clientii si nu doar din punct de vedere culinar asa cum avem noi tendinta sa o facem. Esti servit cu zambetul pe buze indiferent de situatie.

Mereu am primit camere bune. Au piscine si pentru animatie si pentru relaxare. Personalul e mai bine instruit si mai profesionist. Fresh-urile sunt incluse, te servesc si la piscine cu ce doresti, mancarea este variata, nu plictiseste, hotelul miroase impecabil, ca o parfumerie de elita, ai si bauturile de import incluse, cocktail-urile sunt geniale, animatia e mai prietenoasa, asadar diferenta de pret, chiar daca nu este f. mare, se regaseste peste tot.

Plus ca primerea turistilor este de vis. Sa nu uit, Delphinul are baldachine multe pe plaja si putem si noi romanii sa avem acces la ele, nu era nevoie sa le ocupam doar prin atentii generoase ca la Mukarnas. Aici doar in curte erau pozitionate si doar rusii aveau acces la ele.

Oricum, nu regret experienta de la Mukarnas.

sbacau
    [07.07.10 13:53:17]

datorita reparatiilor de la aeroportul din Iasi, care trebuiau facute si nu s-au facut, decolarile din Iasi se fac de la Bacau. Inteleg ca ati beneficiat de transfer gratuit de la Bacau la Iasi, nu?

Daca doresti iti pot arata comunicatul prin care agentia cu care ai fost tu (si e singura care a luat masura sa nu se zboare de la Iasi datorita pistelor jalnice! ) anunta schimbarea de ore si de aeroport.

Parerea mea este ca mai bine ramaneai la Delphin...eu sincer de Mukarnas nu am auzit ; acum am auzit de la tine si nu sunt deloc incantat

Multumim de info!

sbacau
    [07.07.10 13:56:54]

Va redau mai jos comunicatul pentru schimbarea aeroportului, asa cum a fost transmins de agentia cu care a plecat colega noastra

"Stimati colaboratori,

Dupa cum ati observat am inceput anul acesta zborurile din aeroportul Iasi de la 1. 06. 2010 asa cum am planificat. La inceputul anului am discutat cu conducerea aeroporului ca pana la 15. 06. 2010 pista va fi reparata. Pana in prezent s-a finalizat numai 30 % din reparatii. Prin urmare, ne vedem nevoiti ca pentru a zbura in conditii de MAXIMA SECURITATE, pana la finalizarea lucrarilor de pe aeroportul Iasi, sa operam de pe Aeroportul Bacau. In momentul in care vor fi terminate reparatiile la pista aeroportului, vom reveni cu operarea de pe Aeroportul Iasi.

Program operare Aeroportul Bacau

Charterzi operareindicativ zboraeroport ora decolareaeroport ora aterizare

AntalyamartiBUR 203BACAU17: 30ANTALYA19: 10

BUR 204ANTALYA14: 40BACAU16: 40

Bodrumduminica BUR 701BACAU09: 30BODRUM11: 10

BUR 704BODRUM12: 10BACAU 15: 15escala in Cluj

De asemenea, vom asigura transfer gratuit de la Iasi la Aeroportul Bacau si retur. La transfer va fi prezent reprezentatul agentiei noastre.

Program transfer (prezenta la autocar cu 30 min inainte de plecare)

zi operareplecareoraloc plecare

Marti (Antalya) Iasi 13. 30din fata Palatului Culturii

aeroportul Bacau 17. 30daca sunt intarzieri turistii vor fi asteptati

Duminica (Bodrum) Iasi05: 30din fata Palatului Culturii

aeroportul Bacau 13: 10daca sunt intarzieri turistii vor fi asteptati

Dorim sa primim confirmarea turistilor daca opteaza pentru transfer sau nu.

Pentru Duminica 04. 07. 2010 si Marti 06. 07. 2010, in cazul in care sunt turisti care au masinile parcate la Aeroportul Iasi, se asigura transferul pana la Aeroportul Iasi.

Va mai informam ca incepand cu data de 04. 07. 2010, zborurile sunt efectuate cu aeronava BOEING737-300 a companiei AIR BUCHAREST (indicativ de zbor BUR)

[07.07.10 14:03:41]

Noi am decolat pe 29 iunie de la Iasi, doar am ateriazat la Bacau. Nu ne-a deranjat acest lucru, oricum noi trebuia sa ajungem la Suceava. Doar ca ora de decolare s-a schimbat de ,,n'' ori, nu ni s-a spus nimic si nu ni s-a oferit apa. Din cate am inteles, cei care au dorit, au avut parte de transfer gratuit la Iasi.

Noi adultii am suportat mai usor aceste schimbari, dar copiii erau obositi de tot. Una din prietene sufera de diabet. Pastilele trebuiau puse in bagajul de cala. Din cauza schimbarii orei de zbor, nu si-a putut lua pastilele la timp si a avut de suferit. Nu i-au adus nici macar apa. Au pus-o sa-si ia apa din tomberonul cu sticle confiscate. Trist, dar adevarat!

lori_vox
    [15.02.11 10:17:27]

Buna

Te rog frumos imi poti raspunde si mie la cateva intrebari.

1. Cum era plaja? Dar intrarea in apa? La ce diferenta de mal incepe sa se adanceasca apa?

2. La piscina cat de adanca este apa? Eu am un baietel de 5 ani, se poate da pe vreun tobogan de la adulti? Aici era aglomerat?

Avem o oferta buna pentru Silence Beach-Side, dar si pentru Mukarnas. Ne este foarte greu sa ne hotaram, de aceea am cerut aceste informatii.

Multumesc frumos

O zi buna