ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
DIN: CAREI
ÎNSCRIS: 07.07.10
JUL-2010

La pas prin Budapesta

Locuind la 8 km de granita cu Ungaria cu punct de trecere al frontierei Urziceni-Valaj am hotarat sa facem o "mica plimbare" prin Budapesta. Dupa un parcurs de cca 30 km pe drumurile nationale din Ungaria, care sunt intr-o stare excelenta am urcat pe autostrada M3, ramura recent finalizata. traficul a fost fluent si am facut in jur de 3 ore pana in Budapesta. Nu am avut GPS, dar am reusit sa ajungem in centru in zona Citadela doar ajutati de indicatoarele din oras. Se circula fluent si nu te poti pierde fiidca noi cautam centrul si existau indicatoare dese spre centru.

Aproape de podul Erzsebet, inainte de a urca pe el pe partea dreapta am intrat pe o straduta, P-ta 15 martie unde am gasit oparcare subterana pazita, cu 2 nivele si am lasat masina in siguranta. Si am luat-o la pas pe malul Dunarii spre Palatul Parlamentului. Norocul nostru este ca stim limba maghiara, am fost dotati cu harta orasului si ne-am descurcat foarte bine. Chiar daca nu cunosti limba maghiara te descurci cu o harta, in jurul nostru vorbindu-se toate limbile pamantului.

De la Palatul parlamentului am trecut podul Margit si am ajuns pe Insula Margit, care este foarte linistita. Am trecut apoi spre Buda unde am urcat spre Vizvaros, o zona veche cu cladiri din 1700 foarte frumos renovate. De aici urcusul este abrubt spre Bastionul Pescarilor, un paradis al turistilor. Tot in aceasta zona se gaseste si Biserica Matyas care are o arhitectura deosebita. Apoi am urcat spre palatul regal care este impresionat. Tot aici se gasesc ruinele unor constructii vechi. De aici se poate cobori pe trepte ori cu Siklo, un mecanism tras pe un cablu de otel, coboara pe o panta de aproximativ 45 de grade si seamana cu un tramvai.

Mai sunt multe lucruri de vazut Citadela, Dealull Gellert, Parcul de distractii, Sinagoga, gradina Zoo. Dar deoarece am fost foarte obositi am renuntat a mai vizita alte obiective. Dealtfel mare parte din Buda si Pesta poate deveni un obiectiv de vizitat. Cine esta atras de arhitectura nu se va plictisi o saptamina intreaga.

Revenind la masina am achitat parcarea la Maistrul de parcare, asa se numeste lucratorul din parcare intr-o traducere directa, si anume 750ft pt. fiecare ora inceputa, nu este ieftin dar merita. Dealtfel parcari sunt peste tot pe toate strazile imposibil sa nu gasesti parcare dar nici in cea mai mica straduta nu este gratis, pestetot sunt automate. Unde am parcat noi parcarea pentru 24h costa 8750 ft asa ca atentie la bugetul alocat parcarii.

Pe b-dul Kerepesi care te scoate pe autostrada M3 am intrat la molul Arena Plaza si Tesco pt cumparaturi. Parcarea este subterana pe doua nivele gratuita si imensa.

Intorcindu-te in tara te doare sufletul cind vezi Romania o tara neadministrata neingrijita, necuratata ai impresia ca ai intrat in tara nimanui, ma intreb de ce a Romania a fost acceptata in UE si cit timp va mai face parte din ea.

Recomand oricui o asemenea excursie de neuitata.

Trimis de alina7laca in 07.07.10 10:32:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Debrecen, Nyiregyhaza

VIZUALIZĂRI: 2605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina7laca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul parlamentului vazut din Buda

creivean
[07.07.10 10:44:04]

@alina7laca

Bun venit în comunitatea AmfostAcolo.

Nu pot să nu remarc cât ai umblat întro zi, cu un copil după tine.

Însă, nu sunt de acord, dacă nu şti maghiara şi nu ai bine stabilite obiectivele, este greu să te înţelegi cu locuitorii oraşului, care în afară de germana, nu prea ştiu alte limbi străine (cu excepţia hotelurilor), ai şanse mai mari cu româna, decât cu engleza pe străzi. Părerea mea.

alina7lacaAUTOR REVIEW
[07.07.10 10:58:30]

Intradevar eu si copilul am fost foarte obositi abia ne taram, sotul meu in schimb nu a resimtit obosela, daca era dupa el mai faceam vizitam si alte obiective.

In ceea ce priveste obiectivele au fot bine stabilite inca de acasa, am avut o harta cu denumirile strazilor si nr de case foarte amanuntita si am identificat in orice moment unde suntem.

Marea majoritate a turistilor aveau asupra lor Harta Budapestei.

Un minus ce nu l-am specificat ar fi faptul ca la obiectivele de maxima importanta nu au trecut traducerea in nici o limba de circulatie internationala!

Costi
[07.07.10 12:28:45]

Ehei, poate nu ai văzut cum e pe la noi, pe-aici, mai la sud.

Tocmai de aceea eu sper să nu fie cazul de ieșire din UE, așa mai avem și noi ocazia să mai respirăm un pic de civilizație și să vedem cum e și pe la alții, poate ne-om mai civiliza și noi.

Eu și soția am petrecut o săptămână la Budapesta anul trecut, în august și, deși nu știm maghiara, pot spune că ne/am descurcat foarte bine peste tot unde am fost. La obiectivele turistice sunt explicații în limbi străine, nu știu de ce spui că nu există. Chiar și în tramvai, pe liniile ”turistice” se anunță stațiile atât în maghiară, cât și în engleză. Oricum, la Budapesta, cei implicați știu să facă turism.

Având în vedere că locuiți mai aproape de civilizație, sunt convins că veți mai ieși și cu alte ocazii, drept pentru care vă urez călătorii plăcute în continuare. Review-ul este bine făcut, dar poate data viitoare îl mai citești o dată înainte de postare. Chiar și după aceea, timp de vreun sfert de oră este activă funcția de editare *e un buton pe care scrie cu albastru EDIT, la sfârșitul postării, astfel că poți interveni pentru corectarea unor greșeli de tastare sau de altă natură.

Sanziana
[07.07.10 12:35:53]

Costi, te pierdusem, credeam ca ati plecat in concediu...

Budapesta este pe lista mea pentru anul 2011, poate ma voi tine de ea, oricum, parerea despre Ungaria este una foarte buna si din partea mea, sper sa mi-o mentin cand ajung in Budapesta

Costi
[07.07.10 12:54:20]

@sanziana m

Cum adică?

Păi uite-aici ultima mea postare: click aici.

În concediu plecăm peste vreo două săptămâni.

alina7laca, Costi, creivean
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: