ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.06.10
MAR-2008

Un hotel care intregeste un sejur placut in Viena

In martie 2008 am fost intr-o mini-vacanta de 5 zile la Viena si am fost cazati la acest hotel.

Hotelul are o locatie f buna pe o straduta linistita, Tiefer Graben, intr-o cladire veche insa f bine restaurata.

De la aeroport noi am luat trenul vechi, nu CAT-ul care desi mergea mai repede avea un pret mai ridicat. Cam in 40-50 de minute am ajuns la statia Herrengasse, unde am coborat. Cand am iesit la suprafata (cu liftul ca aveam ceva bagaje) eram intr-o piata pavata cu piatra cubica inconjurata de cladiri vechi, care arata f bine…Dupa ce am studiat harta si am identificat strazile din zona micutei piete (placutele pe care sunt scrise numele strazilor, nu sunt f citete si te cam chinui pana le descifrezi) am ajuns f repede la hotel.

Hotelul nu pare f mare la prima vedere. Este amplasat intr-o cladire mai veche, insa inauntru modernismul este evident cu toate ca se pastreaza un usor aer nostalgic al vremurilor trecute, iar cele 4 stele sunt perfect meritate.

Camerele sunt cel putin de 2 tipuri. Noi am nimerit intr-o camera mare, una dintre cele mai spatioase in care am stat. Prietenii nostri au nimerit o camera mai micutza insa ambele camere erau cochete cu mobilier nou. Camerele straluceau de curatenie, ca si hotelul in general. Baia era ok dotata cu toate utilitatile.

In schimb camerele nu aveau balcon, insa asta se datora arhitecturii constructiei. Micul dejun a fost bogat, intr-o locatie amenajata la etajul unu. Aici mi-a ramas gandul la niste cornuri aburinde care se serveau dimineata, precum si la multele feluri de branza. Cred ca erau peste 6 tipuri de branza, incepand de la cea cu mucegai pana la cea clasica. In rest era cam tot ce se putea gasi la un mic dejun.

Locatia unde se servea micul dejun arata f bine, iar cei din jurul nostru erau oameni veniti cu treaba probabil in Viena, pt ca doar grupul nostru parea mai “sportiv”. Chiar ne uitam in jur si toata lumea era imbracata business numai noi eram in blugi, cu hanorace, de, pregatiti de plimbare nu de munca.

Hotelul avand o asezare centrala se poate ajunge usor pe jos la urmatoarele obiective:

HOFBURG – palatul de iarna al imparatilor Austriei, un ansamblu deosebit cu numeroase cladiri si statui impunatoare. Aici trebuie vizitat muzeul care arata f bine precum si toata zona palatului. In cladirile respective inca functioneaza autoritati ale statului, pt ca am vazut o coloana oficiala cu masini care aveau steagul Cehiei si care s-a oprit in zona palatului. Mi-a placut ca toata actiunea a fost f discreta fara sa deranjeze turistii care se plimbau in zona, fara girofare si semnale acustice, asa cum este pe la noi.

ST. STEPHAN'S CATHEDRAL - este o constructie impunatoare insa a ramas doar un obiectiv turistic si atat. Inauntru nu ai nici o sansa sa poti sa te rogi, sa meditezi, sa te reculegi, etc. Aglomeratia este la ea acasa, chiar daca atunci cand am fost noi la sfarsitul lui martie nu era sezon. Am urcat in turnul unde se urca pe scari. Mai era un turn unde urcai cu liftul, insa noi am vrut sa fim sportivi. De sus panorama era era superba, insa trebuie sa ai ceva conditie fizica si neaparat vointa, pt ca eu unul nu mi-am inchipuit ca este atata de greu. Scarile sunt in spirala, f inguste si obositoare rau…:)

BELVEDERE – este un palat mai putin impozant fata de celelalte doua Hofburg si Schonbrunn insa are o gradina f frumoasa, care vara arata nemaipomenit. Din aceasta cauza este de preferat sa mergi la Viena vara, astfel incat sa vezi aceste gradini in toata splendoarea lor.

CASA HUNDERTWASSER - este un ansamblu de locuite f ciudat in care nu se respecta nici un tip de arhitectura. Aducandu-mi aminte de literatura pot spune ca este un “dadaism” al arhitecturii care insa impresioneaza prin unicitate. Eu unu nu am mai vazut asa ceva. Una peste alta cred ca merita o plimbare pana acolo. Nu este chiar aproape, insa cu harta in mana se poate ajunge pe jos si astfel poti sa iei si pulsul orasului, cunoscand si altceva inafara de zona centrala.

OPERA DIN VIENA – se ajunge repede de la hotel pana aici…cred ca in 10 maxim 15 minute esti acolo. Nu am apucat sa intru sau sa vad vre un spectacol, insa tinanand cont ca urmaresc reprezentatia lor din fiecare 1 ianuarie al fiecarui an, cred ca este o experienta placuta si reconfortanta sa poti vedea un spectacol acolo. Cand am fost noi erau f multi care vindeau bilete la diferite reprezentatii cu muzica din Strauss si Motzard in diferite locatii. Noi am luat bilete la o astfel de reprezentatie care a avut loc la Palatul Auersperg cu artisti de la opera din viena (sau asa cel putin scria in anunt). Oricum a fost o experientza placuta. S-a cantat atat instrumental cat si vocal, numai arii cunoscute din Motzard si Strauss, care sunt ritmate si iti dau un sentiment de relaxare, optimism si voie buna. Au fost si 2 perechi de balerini care s-au imbinat f bine cu muzica si atmosfera generala. In pauza dintre reprezentatii s-au oferit spectatorilor un pahar de sampanie (s-au mai degraba vin spumos, insa ideea era ca facea poc si f multa spuma... :)) si mici gustari. Una peste alta a fost o experientza placuta, desi pretul a fost destul de piperat (cam 40-50E, daca imi amintesc bine, de persoana.

PRIMARIA SI PARLAMENTUL sunt niste constructii care arata f bine, mai ales seara cand sunt luminate. Primaria este o constructie deosebita si este impunatoarea prin maretia si arhitectura sa. Parlamentul este o constructie care te duce cu gandul la anticele cladiri grecesti, simbolizand probabil democratia care s-a nascut la Atena.

MARIAHILFERSTRASSE – este o strada celebra in Viena si nu numai (in romania de asemenea), unde sunt mii de magazine si unde este cosmarul fiecarui barbat. In schimb doamnele se simt rasfatzate si iti dai seama de rezistenta lor fizica. Daca ai merge undeva la o drumetie, nu cred ca ar face fata sa stea in picioare toata ziua…insa aici, pe MARIAHILFERSTRASSE rezistenta lor capata dimensiuni fabuloase:). In caz ca incearca prietena/sotia sa va cazati pe strada asta, evitati pe cat posibil. Eu am un coleg care a facut greseala asta si nu prea a vazut mare lucru din Viena. Cand ieseau din hotel, pana sa iasa de pe celebra MARIAHILFERSTRASSE se potihneau in diferite magazine, incat cu greu mai aveau timp sa mai viziteze cate ceva. Oricum din cele 5 zile, o zi a fost rezervata pt strada asta. De la hotel nu este f mult de mers…insa daca faci cumparaturi mai multe, atunci ti se va parea un drum ceva mai lung:).

Locatii unde trebuie sa folosesti misloace de transport in comun (noi am mers doar cu metroul).

O zi am avut-o rezervata pentru Schonbrunn. O zi nu prea este de ajuns daca vrei sa vizitezi tot si sa participi si la prepararea de strudele:). Oricum, noi am fost vaduviti de imaginea gradinilor pline de flori, de verdeata copacilor insa iti puteai da seama de maretia si atenta ingrijire a zonelor verzi. Pe mine m-a dezamagit un pic palatul in sine, pt ca avea multe camere cam golase, probabil mobilierul si diferitele articole de arta nefiind lasate la indemana miilor de turisti. Pretul de intrare este destul de mare, mai ales daca cumperi un bilet care sa iti permita accesul la toate obiectivele. Gradina zoologica din cadrul palatului este destul de frumusica impresionand prin imensa sera unde sunt diferite specii de animale si plante din zona calda a planetei. De efect sunt lilieci care sunt liberi si stau atarnati de tavan. Probabil noaptea nimeni nu are chef sa intre in sera asta... : D. Cand am fost noi era ceva coada la bilete, dar se mergea repede. Probabil vara este nebunie la intrare asa ca este bine sa veniti mai de dimineata sa aveti timp sa vizitati totul si sa va bucurati de gradinile deosebite ale palatului.

PARCUL DE DISTRACTII PRATER – Nu este ceva care sa te uimeasca, insa isi face treaba ca sa zic asa. Primavara multe dintre “scrancioabe” nu functionau, iar persoanele dornice de distractie erau destul de putine. Probabil vara este cu totul altceva. Eu zic ca o seara in acest parc de distractii va va umple de energie si va va da destule senzatii tari daca sunteti curajosi... :).

DONAUTURM – este o constructie interesanta, de peste 150 m inaltime, avand sus 2 restaurante cu vedere panoramica care se invart in jurul propriei axe. Restaurantul de sus este mai select si mai de lux. Aici nu mai aveau locuri cand am fost noi. Cel de al doilea se afla la cativa metri mai jos, sub primul, si este un restaurant mai pt tineret ca sa zic asa. Aici am mancat niste inghetate f bune care aratau intr-un mare fel, la preturi nu exagerate. Oricum panorama face toti bani si este bine sa nu il ratati daca ajungeti in Viena.

In mare cam asta a fost excursia de 5 zile, de pe 23 pana pe 27 martie. Am avut noroc ca avionul a aterizat la 9 dimineata pe 23 si am avut avion la 6 seara inapoi spre bucuresti, asa ca cele doua zile nu au fost pierdute in totalitate.

Revenind la hotel, poate ca nu este chiar ieftin, insa serviciile sunt ok iar locatia este f buna pt a pleca in “explorarea orasului”. Inca un atu pt acest hotel este linistea strazii pe care este amplasat, astfel ca desi esti in centru, nu vei fi tulburat de numarul mare de turisti pt ca in zona hotelului nu sunt baruri, cafenele, etc.

Trimis de vali_tulcea in 07.07.10 09:33:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1480 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali_tulcea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera in care am stat. O camera mare si placuta. Totul era nou si te facea sa te simti bine.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99.00 EUR pe cameră

[07.07.10 09:46:34]

@vali_tulcea

Despre hotelul ăsta vorbeşti :

Dacă ăsta-i, ar trebui trecută pagina web în pagina hotelului.

Am văzut şi eu hotelul în Viena şi este caracteristic hotelurilor centrale, amenajate în buricul târgului, în clădiri vechi renovate. Din punctul meu de vedere, aceste clădiri nu vor fi niciodată la standardele de 4*, pentru că nu le permite structura clădirilor. Dar, ai principalele obiective la îndemână, curăţenie exemplară şi mic dejun copios.

Oricum ai avut un preţ foarte bun, pentru centrul Vienei. Felicitări pentru sejurul petrecut acolo şi pentru frumosul review.

webmasterXY*
    [07.07.10 09:53:27]

Am adaugat pagina web in fisa tehnica a hotelului, multumim.

[07.07.10 09:59:17]

Dacă ăsta-i hotelul, atunci Coordonatele GPS sunt : N 48.21224° x E 16.36800°

[07.07.10 10:09:35]

adaugat si corrdonatele gps, multumiri creivean.

[07.07.10 10:11:17]

revin -- e ceva in neregula cu coordonatele GPS trimise - indica undeva in desertul Yemenului!

[07.07.10 10:13:23]

Am văzut şi eu, dar pe GPS-ul meu de încredere, astea-s coordonatele. Vezi să nu le fi greşit la copiere.

[07.07.10 10:14:17]

da, scuze -- am inversat eu latitudinea si longitudinea...

vali_tulceaAUTOR REVIEW
    [07.07.10 10:15:52]

Pretul a fost bun pt ca am fost in martie si am rezervat cu vreo 2 luni inainte. Oricum luna martie nu este cea mai buna perioada de vizitare insa in schimb este mult mai putin aglomerat.

Cat despre hotel, nu este intr-o cladire moderna, dar parca daca stai in centru Vienei este pacat sa locuiesti intr-o locatie din metal si sticla... trebuie sa simti putin si atmosfera secolelor trecute pt care Viena este atat de renumita.

magdalena
    [07.07.10 11:43:32]

Mi-au placut impresiile tale, mai ales acum, cand numar zilele sa ajung si eu in Viena!!!

presario
    [07.07.10 16:07:08]

Foarte util + votul nr 7.

Nu sunt chiar mii de magazine pe Mariahilferstrasse, dar oricum este "paradisul cumparaturilor" pt doamne si domnisoare. La fel ca si la SCS, sau Parndorf.

[29.07.10 22:05:47]

am atasat aceasta melodie dar se poate schimba la cerere!

creivean, magdalena, vali_tulcea
    Alte impresii din această RUBRICĂBest Western Hotel Das Tigra: